Sunshine Photo Cart - en to cs_CZ translation catalogue (2010 entries)

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Accordion
cs_CZ: Rozbalovací záložky

en: See differences in layout options
cs_CZ: Podívejte se na rozdíly v možnostech rozložení

en: Private Key
cs_CZ: Privátní klíč

en: Merchant ID
cs_CZ: ID prodejce

en: Access Token
cs_CZ: Přístupový token

en: Statement Descriptor
cs_CZ: Deskriptor výroku

en: What shows on your customer credit card statement
cs_CZ: Co se zobrazuje na výpisu z kreditní karty zákazníka

en: This product does not need any images selected
cs_CZ: U tohoto produktu není třeba vybírat žádné obrázky

en: Public Key
cs_CZ: Veřejný klíč

en: Merchant Key
cs_CZ: Klíč obchodníka

en: Passphrase
cs_CZ: Přístupová fráze

en: No merchant ID in %s settings
cs_CZ: Žádné ID obchodníka v nastavení %s

en: Continue to payment details
cs_CZ: Pokračovat na platební údaje

en: ERROR, something went really wrong
cs_CZ: CHYBA, něco se opravdu pokazilo

en: Unsupported currency
cs_CZ: Nepodporovaná měna

en: Search for "%s" in %s: %s results
cs_CZ: Hledejte "%s" v %s: %s výsledky

en: Download Credits
cs_CZ: Ke stažení Credits

en: File for print release information when a customer downloads an image
cs_CZ: Soubor s informacemi o uvolnění pro tisk, když si zákazník stáhne obrázek

en: Select a page to show print release content
cs_CZ: Výběr stránky pro zobrazení obsahu tiskové zprávy

en: Require print release approval
cs_CZ: Požadavek na schválení uvolnění tisku

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
cs_CZ: Požadovat, aby si uživatel přečetl informace o uvolnění tisku předtím, než mu bude povoleno stahování

en: Explainer text to customers about the print release.
cs_CZ: Vysvětlující text pro zákazníky o vydání tisku.

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
cs_CZ: Před stažením si musíte přečíst a potvrdit podmínky naší tiskové zprávy.

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
cs_CZ: Když uživatelé stahují prostřednictvím kreditu, které produkty by měly být zahrnuty. Pokud není vybrán žádný, budou uvedeny obrázky v plné velikosti.

en: Must acknowledge print release
cs_CZ: Musí potvrdit uvolnění tisku

en: Click the links below to download your photo files
cs_CZ: Kliknutím na níže uvedené odkazy si můžete stáhnout soubory s fotografiemi

en: or
cs_CZ: nebo

en: I have read and acknowledge the print release terms
cs_CZ: Přečetl/a jsem si a beru na vědomí podmínky uvolnění tisku

en: Apply discounts after taxes applied
cs_CZ: Uplatnění slev po zdanění

en: Upgrade to %s
cs_CZ: Upgrade na %s

en: Send Email
cs_CZ: Odeslat email

en: Password/Access Code
cs_CZ: Heslo/přístupový kód

en: All payment methods
cs_CZ: Všechny způsoby platby

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
cs_CZ: Spusťte úvodní instalační proces, který nastaví výchozí stránky, nastavení a oprávnění. Tím se nastavení neobnoví, ale přidají se věci, které mohou chybět.

en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

en: Gallery access code is incorrect, please try again
cs_CZ: Přístupový kód do galerie je nesprávný, zkuste to prosím znovu

en: Enter Gallery Access Code
cs_CZ: Zadejte přístupový kód do galerie

en: User has no favorites
cs_CZ: Uživatel nemá žádné oblíbené položky

en: View cart
cs_CZ: Zobrazit košík

en: Tax Collected
cs_CZ: Vybraná daň

en: Fallback Featured Image
cs_CZ: Náhradní doporučený obrázek

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
cs_CZ: Nahrání vlastního miniaturního obrázku, který se použije, pokud není nastaven žádný konkrétní doporučený obrázek

en: Password Protected Featured Image
cs_CZ: Obrázek chráněný heslem

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
cs_CZ: Nahrání vlastního obrázku miniatury, který se použije, když je galerie chráněna heslem

en: Order Numbering
cs_CZ: Číslování objednávek

en: Next Order Number
cs_CZ: Další číslo objednávky

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
cs_CZ: Pro použití výchozího číslování objednávek ponechte prázdné, jinak nastavte další číslo objednávky, které se má použít

en: Required Other Fields
cs_CZ: Povinná další pole

en: Disable Shipping
cs_CZ: Zakázat přepravu

en: Do not require shipping for this item at checkout
cs_CZ: Nevyžadujte dopravu pro tuto položku u pokladny

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
cs_CZ: Nedovolte zákazníkovi přidat do košíku více, než je tato částka

en: Field contains invalid data
cs_CZ: Pole obsahuje neplatné údaje

en: Fees
cs_CZ: Poplatky

en: Fees added to the order for using this payment method
cs_CZ: Poplatky připočtené k objednávce za použití tohoto způsobu platby

en: No added fees
cs_CZ: Žádné další poplatky

en: Percentage of total order
cs_CZ: Procento z celkové objednávky

en: Fixed amount
cs_CZ: Pevná částka

en: Fee Name
cs_CZ: Jméno poplatku

en: What description shown to customer at checkout
cs_CZ: Jaký popis se zobrazí zákazníkovi při placení

en: Fee Amount
cs_CZ: Výše poplatku

en: %s fee
cs_CZ: Poplatek %s

en: Gallery name unavailable
cs_CZ: Název galerie není k dispozici

en: Order Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet objednávky

en: Building file...
cs_CZ: Stavební soubor...

en: View Invoice
cs_CZ: Zobrazit fakturu

en: Download PDF
cs_CZ: Stáhnout PDF

en: Hide others
cs_CZ: Skrýt ostatní

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
cs_CZ: Pokud je k dispozici více paušálních možností, zobrazte pouze tuto možnost, pokud je cenově nejvýhodnější

en: Customer Views
cs_CZ: Názory zákazníků

en: Image Views
cs_CZ: Zobrazení obrázků

en: Guest
cs_CZ: Host

en: No customer views
cs_CZ: Žádné názory zákazníků

en: Update Report Data
cs_CZ: Aktualizace dat zprávy

en: User has no items in cart
cs_CZ: Uživatel nemá v košíku žádné položky

en: All orders
cs_CZ: Všechny objednávky

en: Automatically include in any purchased download
cs_CZ: Automatické zahrnutí do zakoupeného souboru ke stažení

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
cs_CZ: Dětské galerie vybraných galerií budou zahrnuty automaticky

en: Create user accounts
cs_CZ: Vytvoření uživatelských účtů

en: Activate this add-on
cs_CZ: Aktivovat toto rozšíření

en: Log file has been cleared
cs_CZ: Soubor protokolu byl vymazán

en: Edit user
cs_CZ: Upravit uživatele

en: Password Optional for Signup
cs_CZ: Heslo je pro registraci volitelné

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
cs_CZ: Při registraci nastavit volitelné heslo (jinak se heslo vytvoří automaticky)

en: Name Optional for Signup
cs_CZ: Jméno Volitelné pro registraci

en: Make name optional when signing up
cs_CZ: Při registraci je jméno volitelné

en: Require account to see products
cs_CZ: Vyžadovat účet pro zobrazení produktů

en: Clear log
cs_CZ: Vyčistit log

en: Hide promos
cs_CZ: Skrýt propagační akce

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
cs_CZ: Zakázat propagační akce v celém Sunshine Photo Cart

en: Pages Theme
cs_CZ: Téma stránek

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
cs_CZ: Co by mělo být použito pro vaše obecné téma při prohlížení stránek Sunshine

en: Gallery Theme
cs_CZ: Motiv galerie

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
cs_CZ: Umožnit galeriím používat jiné rozvržení motivu než hlavní stránky

en: Alternate integration
cs_CZ: Alternativní integrace

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
cs_CZ: Sunshine se snaží plynule splynout s vaším tématem. Pokud se vám objevují podivné problémy s rozvržením, zkuste tuto alternativní metodu, pokud se integruje.

en: Invoices
cs_CZ: Faktury

en: Will be shown on a white background
cs_CZ: Zobrazí se na bílém pozadí

en: Extra Content
cs_CZ: Obsah navíc

en: Allow Tracking
cs_CZ: Povolit sledování

en: Types of Photography
cs_CZ: Typy fotografií

en: Family
cs_CZ: Rodina

en: Newborn
cs_CZ: Novorozenci

en: Wedding
cs_CZ: Svatba

en: School
cs_CZ: Škola

en: Sports
cs_CZ: Sporty

en: Portraits
cs_CZ: Portréty

en: Animals
cs_CZ: Zvířata

en: Events
cs_CZ: Události

en: Real Estate
cs_CZ: Reality

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
cs_CZ: Tato data mohou pomoci poskytnout užitečné informace pro Sunshine Photo Cart a pomoci při vytváření nových funkcí a strategií růstu. Vaší účasti si nesmírně vážíme!

en: Update from folder
cs_CZ: Aktualizace ze složky

en: New images are available in your FTP folder
cs_CZ: Nové obrázky jsou k dispozici ve složce FTP

en: Private
cs_CZ: Soukromé

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
cs_CZ: Sunshine Photo Cart Memory Dostupnost

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
cs_CZ: Sunshine Photo Cart Doporučený limit paměti

en: Performance
cs_CZ: Výkon

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
cs_CZ: Váš aktuální limit paměti WordPress je nastaven na %sM, ale váš webový server umožňuje až %sM. Pro optimální výkon a rychlost se doporučuje zvýšit limit paměti WordPressu tak, aby odpovídal limitu paměti PHP nebo jej překračoval, a zajistit tak co nejrychlejší odesílání a používání vodoznaků.

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
cs_CZ: Zjistěte, jak zvýšit limit paměti WordPressu

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
cs_CZ: Váš aktuální limit paměti PHP je %sM. Pokud máte problémy s pomalým nahráváním obrázků nebo s chybami, doporučujeme se zeptat svého webového hostitele, zda je možné zvýšit dostupnou paměť. Doporučuje se minimálně 256 M, ale nejlepší je co nejvyšší.

en: Return to tools
cs_CZ: Zpět na nástroje

en: Friend
cs_CZ: Přítel

en: Clear All Favorites
cs_CZ: Vymazat všechny oblíbené položky

en: Passwords do not match
cs_CZ: Hesla se neshodují

en: Invalid user
cs_CZ: Neplatný uživatel

en: Password has been set
cs_CZ: Heslo bylo nastaveno

en: PayPal payment has been cancelled
cs_CZ: Platba PayPal byla zrušena

en: Could not connect to PayPal
cs_CZ: Nelze se připojit ke službě PayPal

en: Failed to capture PayPal payment
cs_CZ: Nepodařilo se zachytit platbu PayPal

en: PayPal failed to refund
cs_CZ: Služba PayPal nevrátila peníze

en: You have no galleries assigned to your user account
cs_CZ: Ke svému uživatelskému účtu nemáte přiřazeny žádné galerie

en: Optional
cs_CZ: Volitelné

en: or reply to this email
cs_CZ: nebo odpovězte na tento e-mail

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
cs_CZ: Kliknutím na tlačítko níže nastavíte nové heslo. Pokud jste tuto žádost nepodali, můžete tento e-mail bez obav ignorovat a smazat

en: An account has been created for you at %s
cs_CZ: Byl pro vás vytvořen účet na adrese %s

en: Set your password
cs_CZ: Nastavit heslo

en: Access account
cs_CZ: Přístupový účet

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
cs_CZ: Objednávka testu: Toto není skutečná objednávka a nic se nezpracovává

en: Store is not available for this gallery
cs_CZ: Obchod není pro tuto galerii k dispozici

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
cs_CZ: Poznámka: Pokud je zdrojová galerie chráněna heslem, je pro každou galerii vytvořenou v tomto procesu vygenerováno jedinečné heslo.

en: Parent Gallery
cs_CZ: Mateřská galerie

en: No parent gallery
cs_CZ: Žádná rodičovská galerie

en: FTP Images Folder
cs_CZ: Složka obrázků FTP

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
cs_CZ: Z každého jednotlivého obrázku nebo složky obrázků ve vybrané složce se vytvoří nová galerie.

en: CSV Data File
cs_CZ: Datový soubor CSV

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
cs_CZ: Nastavení v tomto souboru přepíší všechna výchozí nastavení z výše vybrané zdrojové galerie. <a href="%s" target="_blank">Zkontrolujte soubor šablony</a> a ujistěte se, že vaše nastavení odpovídá.

en: Create Users
cs_CZ: Vytvořit uživatele

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
cs_CZ: Vytvoření uživatelských účtů pro všechny, které v datovém souboru ještě neexistují

en: Notify User(s)
cs_CZ: Upozornit uživatele

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
cs_CZ: Odeslání zprávy na e-mail(y) ze souboru CSV pro každou příslušnou galerii. Používá šablonu <a href="%s" target="_blank">pozvánky do galerie</a>.

en: Review galleries to be created
cs_CZ: Přehled galerií, které mají být vytvořeny

en: Invalid file upload
cs_CZ: Neplatné nahrávání souborů

en: Source Folder
cs_CZ: Zdrojová složka

en: Create galleries
cs_CZ: Vytváření galerií

en: Retry
cs_CZ: Zkusit znovu

en: Completed
cs_CZ: Dokončeno

en: Could not upload image %s: %s
cs_CZ: Nelze nahrát obrázek %s: %s

en: Campaign Monitor
cs_CZ: Integrace Mailchimp

en: API Key
cs_CZ: API klíč

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
cs_CZ: Přihlaste se ke svému účtu Campaign Monitor a získejte klíč API

en: Client ID
cs_CZ: Klient ID

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
cs_CZ: Přihlaste se ke svému účtu Campaign Monitor a získejte ID klienta

en: List
cs_CZ: Seznam

en: Select the list for subscribers to be placed
cs_CZ: Výběr seznamu předplatitelů, kteří mají být umístěni

en: Refresh lists
cs_CZ: Obnovit seznamy

en: Subscribe Method
cs_CZ: Metoda předplatného

en: Ask users if they want to subscribe
cs_CZ: Zeptejte se uživatelů, zda se chtějí přihlásit k odběru

en: Automatically subscribe
cs_CZ: Automatický odběr

en: When to subscribe
cs_CZ: Kdy se přihlásit k odběru

en: Access gallery with email
cs_CZ: Přístup do galerie pomocí e-mailu

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
cs_CZ: Byly načteny seznamy aplikace Campaign Monitor

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
cs_CZ: Ve vašem účtu Campaign Monitor nebyly nalezeny žádné seznamy

en: Could not connect to Campaign Monitor API
cs_CZ: Nepodařilo se připojit k rozhraní API aplikace Campaign Monitor

en: Subscribe to email newsletter
cs_CZ: Přihlášení k odběru e-mailového zpravodaje

en: Downloads
cs_CZ: Stahování

en: Allow free downloads
cs_CZ: Povolení bezplatného stahování

en: Allow free image downloads (no checkout required)
cs_CZ: Povolit bezplatné stahování obrázků (bez nutnosti platby)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
cs_CZ:  Umožnit bezplatné stažení galerie (bez nutnosti platby)

en: Free image download count
cs_CZ: Počet obrázků ke stažení zdarma

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
cs_CZ: Počet povolených bezplatných stažení obrázků z této galerie (a podřízených galerií) na zákazníka. Pro použití globální hodnoty (%s) ponechte prázdné.

en: unlimited
cs_CZ: neomezeno

en: Allowed Customers For Free Downloads
cs_CZ: Povolené zákazníky pro bezplatné stahování

en: Only allow the selected customers to download for free
cs_CZ: Umožnit bezplatné stahování pouze vybraným zákazníkům

en: Require email for free download
cs_CZ: Vyžadujte e-mail pro bezplatné stažení

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
cs_CZ: Zákazník musí zadat e-mailovou adresu, aby mohl získat bezplatný soubor ke stažení

en: Passcode
cs_CZ: Heslo (Password):

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
cs_CZ: Volitelně zadejte jedinečný přístupový kód, který budou zákazníci muset zadat před bezplatným stažením

en: Order Files
cs_CZ: Objednávkové soubory

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
cs_CZ: Volitelně nahrajte soubory, aby byly k dispozici ke stažení s touto objednávkou

en: File could not be deleted
cs_CZ: Soubor nelze odstranit

en: Invalid request
cs_CZ: Neplatná žádost

en: Sorry, you do not have permission to download
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemáte oprávnění ke stažení

en: Notify user of files added to order
cs_CZ: Upozornit uživatele na soubory přidané do objednávky

en: Customer was notified via email about new files available for download
cs_CZ: Zákazník byl e-mailem informován o nových souborech, které jsou k dispozici ke stažení

en: No files were attached to this order
cs_CZ: K této objednávce nebyly přiloženy žádné soubory

en: Entire gallery download
cs_CZ: Celá galerie ke stažení

en: This product is for the entire gallery download option
cs_CZ: Tento produkt je určen pro celou možnost stažení galerie

en: Include sub galleries
cs_CZ: Zahrnout dílčí galerie

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
cs_CZ: Automatické zahrnutí všech dílčích galerií při nákupu z nadřazené galerie

en: Dimensions
cs_CZ: Rozměry

en: Leave blank for full resolution
cs_CZ: Pro plné rozlišení nechte prázdné

en: Apply watermark to the download image
cs_CZ: Použití vodoznaku na stažený obrázek

en: Free Download
cs_CZ: Stahování zdarma

en: Automatically include in any free downloads
cs_CZ: Automatické zahrnutí do všech bezplatných stahování

en: Max free downloads
cs_CZ: Maximální počet stažení zdarma

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
cs_CZ: Maximální počet povolených bezplatných stažení mezi všemi galeriemi

en: Include large image size in download
cs_CZ: Zahrnout velkou velikost obrázku při stahování

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
cs_CZ: Zaškrtněte tuto možnost, pokud chcete automaticky zahrnout velký obrázek do stahovaných souborů

en: Print Release file
cs_CZ: Soubor pro tisk

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
cs_CZ: Ke každému digitálnímu souboru ke stažení přiložte soubor s tiskovou zprávou, doporučuje se soubor PDF

en: Download your order items
cs_CZ: Stáhněte si položky objednávky

en: Digital Download
cs_CZ: Digitální stažení

en: Order Files Notification
cs_CZ: Oznámení o souborech objednávek

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
cs_CZ: Oznámení zaslané zákazníkovi o souborech přidaných k objednávce ke stažení

en: Files for [order_name] are now available for download
cs_CZ: Soubory pro [název_objednávky] jsou nyní k dispozici ke stažení

en: Email required
cs_CZ: Musíte vyplnit e-mail

en: Passcode required
cs_CZ: Vyžaduje se přístupový kód

en: Invalid passcode
cs_CZ: Neplatný přístupový kód

en: Download Gallery
cs_CZ: Galerie ke stažení

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
cs_CZ: Pro adresář "wp-content/uploads/sunshine" byl vytvořen soubor <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a>, který zabraňuje přímému přístupu k obrázkům a chrání vaše digitální soubory ke stažení

en: After free image download
cs_CZ: Po stažení obrázku zdarma

en: After free gallery download
cs_CZ: Po bezplatném stažení galerie

en: Downloads: %s
cs_CZ: Soubory ke stažení: %s

en: Download unavailable until payment is complete
cs_CZ: Stahování není k dispozici, dokud není dokončena platba

en: Customer downloaded "%s" from order
cs_CZ: Zákazník stáhl "%s" z objednávky

en: Download all order items
cs_CZ: Stáhnout všechny položky objednávky

en: Thank you for downloading!
cs_CZ: Děkujeme za stažení!

en: Your download should have started and may take some time to complete.
cs_CZ: Stahování by mělo být zahájeno a může nějakou dobu trvat, než se dokončí.

en: Click here if the download does not start immediately
cs_CZ: Pokud se stahování nespustí okamžitě, klikněte sem

en: Download files
cs_CZ: Soubory ke stažení

en: View order details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti objednávky

en: You have reached the maximum number of free downloads
cs_CZ: Dosáhli jste maximálního počtu bezplatných stažení

en: Download additional files for this order
cs_CZ: Stáhněte si další soubory k této objednávce

en: The following is required before your download begins:
cs_CZ: Před zahájením stahování je nutné zadat následující údaje:

en: Get Download
cs_CZ: Získat ke stažení

en: Discount Info
cs_CZ: Informace o slevě

en: Automatic
cs_CZ: Automaticky

en: Apply this discount automatically with no coupon code
cs_CZ: Použít tuto slevu automaticky bez kódu kupónu

en: Discount Code
cs_CZ: Kód slevy

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
cs_CZ: Kód, který zákazníci zadají u pokladny, aby získali slevu

en: Generate coupon code
cs_CZ: Generovat kód kupónu

en: Discount Type
cs_CZ: Sleva

en: Percentage off order
cs_CZ: Procento z objednávky

en: Amount off order
cs_CZ: Částka z objednávky

en: Percentage off product(s)
cs_CZ: Procentní sleva na produkt(y)

en: Amount off product(s)
cs_CZ: Množství vypnutého produktu (produktů)

en: Discount Amount
cs_CZ: Výše slevy

en: Apply to Shipping Cost
cs_CZ: Použít na náklady na dopravu

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
cs_CZ: Procento slevy se uplatní i na náklady na dopravu

en: Free Shipping
cs_CZ: Doprava zdarma

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
cs_CZ: Zajistěte bezplatnou dopravu pro objednávku. Musíte mít aktivní metodu dopravy zdarma s možností, která má být povolena prostřednictvím slevového kódu.

en: Start Date
cs_CZ: Datum zahájení

en: End Date
cs_CZ: Datum ukončení

en: Only This Discount
cs_CZ: Pouze tato sleva

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
cs_CZ: Povolte zákazníkovi použít pouze tento kupón, všechny ostatní kupóny zakažte

en: Required Products
cs_CZ: Požadované produkty

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
cs_CZ: Tyto produkty musí být v košíku, aby bylo možné uplatnit slevy

en: Allowed Products
cs_CZ: Povolené produkty

en: Disallowed Products
cs_CZ: Zakázané produkty

en: Allowed Categories
cs_CZ: Povolené kategorie

en: Disallowed Categories
cs_CZ: Zakázané kategorie

en: Allowed Galleries
cs_CZ: Povolené galerie

en: Disallowed Galleries
cs_CZ: Zakázané galerie

en: Minimum purchase amount
cs_CZ: Minimální částka nákupu

en: Total max uses
cs_CZ: Celkové maximální použití

en: Max uses per person
cs_CZ: Maximální počet použití na osobu

en: Max Quantity
cs_CZ: Maximální množství

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
cs_CZ: Maximální počet kusů, na které lze tuto částku použít

en: Restrictions
cs_CZ: Omezení

en: Limits
cs_CZ: Limity

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Add New Discount
cs_CZ: Přidat slevu

en: Edit Discount
cs_CZ: Upravit slevu

en: New Discount
cs_CZ: Nová sleva

en: All Discounts
cs_CZ: Všechny slevy

en: View Discounts
cs_CZ: Zobrazit slevy

en: Search Discounts
cs_CZ: Vyhledávání slev

en: No discounts found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné slevy

en: No discounts found in trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné slevy

en: Discount code is invalid
cs_CZ: Slevový kód je neplatný

en: Discount code could not be removed
cs_CZ: Slevový kód nelze odstranit

en: %s has been automatically applied to your cart
cs_CZ: %s bylo automaticky použito do košíku

en: You have not set up any discounts
cs_CZ: Nenastavili jste žádné slevy

en: Create your first discount
cs_CZ: Vytvoření první slevy

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
cs_CZ: Vytváření slev v Sunshine Photo Cart

en: Customer ID
cs_CZ: Zákaznické ID

en: Shipping Address 1
cs_CZ: Kam doručíme 1

en: Shipping Address 2
cs_CZ: Dodací adresa 2

en: Shipping City
cs_CZ: Město dopravy

en: Shipping State
cs_CZ: Stát přepravy

en: Shipping Zip
cs_CZ: Zip přepravy

en: Shipping Country
cs_CZ: Země doručení

en: Billing Address 1
cs_CZ: Fakturační adresa 1

en: Billing Address 2
cs_CZ: Fakturační adresa 2

en: Billing City
cs_CZ: Fakturační město

en: Billing State
cs_CZ: Stát

en: Billing Zip
cs_CZ: Fakturační číslo Zip

en: Billing Country
cs_CZ: Fakturační země

en: Registration Dates
cs_CZ: Termíny registrace

en: to
cs_CZ: do

en: Order ID
cs_CZ: ID objednávky

en: Order Date
cs_CZ: Datum objednávky

en: Order Tax
cs_CZ: Daň z rezervace

en: Shipping Cost
cs_CZ: Cena dopravy

en: Product(s)
cs_CZ: Služba (y)

en: Shipping First Name
cs_CZ: Doručení na jméno

en: Shipping Last Name
cs_CZ: Doručení na příjmení

en: Billing First Name
cs_CZ: Fakturační křestní jméno

en: Billing Last Name
cs_CZ: Příjmení fakturace

en: Dates
cs_CZ: Termíny

en: Any gallery
cs_CZ: Jakákoli galerie

en: Will include all child galleries as well
cs_CZ: Zahrnuje také všechny dětské galerie

en: Exports
cs_CZ: Exporty

en: Past Exports
cs_CZ: Minulé vývozy

en: No results for this export
cs_CZ: Žádné výsledky pro tento export

en: Abort Export
cs_CZ: Přerušení exportu

en: Download file
cs_CZ: Stáhnout soubor

en: Login to your Lightblue account to get your API key
cs_CZ: Přihlaste se ke svému účtu Lightblue a získejte klíč API

en: Send to Light Blue
cs_CZ: Odeslat do Light Blue

en: Light Blue API key has not been set
cs_CZ: Klíč API Light Blue nebyl nastaven

en: Contact sent to Light Blue!
cs_CZ: Kontakt zaslán Light Blue!

en: Failed to send contact to Light Blue
cs_CZ: Nepodařilo se odeslat kontakt na Light Blue

en: Order sent to Light Blue!
cs_CZ: Objednávka odeslána na Light Blue!

en: Failed to send order to Light Blue
cs_CZ: Nepodařilo se odeslat objednávku do Light Blue

en: Allow fullscreen
cs_CZ: Povolit zobrazení na celou obrazovku

en: Allow slideshow
cs_CZ: Povolit prezentaci

en: Time for each slide
cs_CZ: Čas pro každý snímek

en: in seconds
cs_CZ: v sekundách

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: Highlight color
cs_CZ: Barva zvýraznění

en: Navigation Method
cs_CZ: Metoda navigace

en: Thumbnails
cs_CZ: Náhledy

en: Open Gallery
cs_CZ: Otevřít fotogalerii

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
cs_CZ: Přihlášení k <a href="%s" target="_blank">účtu MailChimp</a> pro získání klíče API

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
cs_CZ: Ve vašem účtu MailChimp nebyly nalezeny žádné seznamy. Pro umístění odběratelů je nutné vytvořit seznam.

en: Could not connect to MailChimp API
cs_CZ: Nepodařilo se připojit k rozhraní MailChimp API

en: MailChimp lists have been retrieved
cs_CZ: Seznamy MailChimp byly načteny

en: cURL support is required, but cannot be found.
cs_CZ: podpora cURL je vyžadována, ale nelze ji nalézt.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
cs_CZ: Zadán neplatný klíč API MailChimp.

en: Custom Message
cs_CZ: Vlastní zpráva

en: General template for custom messages
cs_CZ: Obecná šablona pro vlastní zprávy

en: Message failed to send
cs_CZ: Zprávu se nepodařilo odeslat

en: Invite user to gallery
cs_CZ: Pozvat uživatele do galerie

en: Custom email template to invite a user to gallery
cs_CZ: Vlastní e-mailová šablona pro pozvání uživatele do galerie

en: You have been invited to [gallery_name]
cs_CZ: Byli jste pozváni do [název_galerie]

en: Invite to Gallery
cs_CZ: Pozvánka do galerie

en: Invite user to register
cs_CZ: Pozvat uživatele k registraci

en: Template when inviting user to register on your site
cs_CZ: Šablona při pozvání uživatele k registraci na webu

en: Please register on [site_name]
cs_CZ: Zaregistrujte se prosím na [název_strany]

en: Invite User to Register
cs_CZ: Pozvat uživatele k registraci

en: Messaging
cs_CZ: Zprávy

en: To
cs_CZ: Do

en: Custom email address
cs_CZ: Vlastní e-mailová adresa

en: Custom Email Addresses
cs_CZ: Vlastní e-mailové adresy

en: Enter email addresses separated by comma
cs_CZ: Zadejte e-mailové adresy oddělené čárkou

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
cs_CZ: Zvolte galerii, aby byly k dispozici značky šablony specifické pro galerii

en: Allowed template tags:
cs_CZ: Povolené značky šablon:

en: Send message
cs_CZ: Odeslat zprávu

en: No To recipient was selected
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný příjemce

en: No custom recipients were provided
cs_CZ: Nebyli poskytnuti žádní vlastní příjemci

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
cs_CZ: Váš předmět obsahuje značky šablony galerie, ale nebyla vybrána žádná galerie

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
cs_CZ: Vaše zpráva obsahuje značky šablony galerie, ale nebyla vybrána žádná galerie

en: Message sent successfully
cs_CZ: Zpráva byla úspěšně odeslána

en: Minimum Order
cs_CZ: Minimální objednávka

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
cs_CZ: Minimální částka, kterou musí mít zákazník v košíku, než se může odhlásit

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
cs_CZ: Před dokončením objednávky musíte mít v košíku alespoň %s

en: Pay with Mollie
cs_CZ: Platit s Mollie

en: There was an error processing your payment (%s)
cs_CZ: Při zpracování vaší platby došlo k chybě (%s)

en: Refund payment in Mollie
cs_CZ: Vrácení platby v aplikaci Mollie

en: Reason for refund
cs_CZ: Důvod vrácení

en: Refund could not be processed
cs_CZ: Vrácení peněz nebylo možné zpracovat

en: Number of images
cs_CZ: Počet obrázků

en: User will get to select up to this many images
cs_CZ: Uživatel bude moci vybrat až tolik obrázků

en: Sources
cs_CZ: Zdroje

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
cs_CZ: Z jakých zdrojů může uživatel vybírat obrázky. Bude omezeno na galerie, ke kterým má uživatel přístup.

en: Any gallery the user has access
cs_CZ: Jakákoli galerie, ke které má uživatel přístup

en: Current gallery
cs_CZ: Aktuální galerie

en: Sibling galleries of the current gallery
cs_CZ: Sourozenecké galerie aktuální galerie

en: Sub galleries of the current gallery
cs_CZ: Dílčí galerie aktuální galerie

en: Cart item could not be found
cs_CZ: Položka košíku nebyla nalezena

en: Cart item images could not be updated
cs_CZ: Obrázky položek košíku nelze aktualizovat

en: Multi-image
cs_CZ: Více snímků

en: Select Image(s)
cs_CZ: Vyberte obrázek (obrázky)

en: Select images for %s
cs_CZ: Výběr obrázků pro %s

en: I'm done
cs_CZ: Skončil jsem

en: Products in package
cs_CZ: Produkty v balení

en: You do not have any products setup yet
cs_CZ: Zatím nemáte nastaveny žádné produkty

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: You must fill your package before checking out
cs_CZ: Před odhlášením je nutné balíček vyplnit

en: Item not filled
cs_CZ: Položka není vyplněna

en: Included in this package:
cs_CZ: Součástí tohoto balíčku je:

en: View Sunshine Galleries
cs_CZ: Zobrazit galerie Sunshine

en: Accounts
cs_CZ: Účty

en: Disable Signup
cs_CZ: Zakázat registraci

en: Disable sign up throughout Sunshine
cs_CZ: Zakázat registraci v celém Sunshine

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
cs_CZ: Rank Math SEO blokuje adresy URL příloh, vypněte prosím nastavení "Přesměrování příloh"

en: Already have an account?
cs_CZ: Již máte účet?

en: Click here to login
cs_CZ: Pro přihlášení klikněte zde

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
cs_CZ: Jste přihlášeni jako správce a máte přístup do této galerie bez hesla

en: All price levels
cs_CZ: Všechny cenové úrovně

en: See all prices
cs_CZ: Zobrazit všechny ceny

en: Base price off
cs_CZ: Základní cena mimo

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
cs_CZ: Volitelně vyberte existující cenovou úroveň, aby se pro tuto novou cenovou úroveň vygenerovaly ceny všech existujících produktů.

en: Percentage
cs_CZ: Procenta

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
cs_CZ: Kolik procent vybrané cenové úrovně se vytvoří z cen pro tuto novou cenovou úroveň. Chcete-li vytvořit vyšší ceny, zadejte hodnotu vyšší než 100. Chcete-li vytvořit nižší ceny, zadejte hodnotu menší než 100.

en: Product Pricing
cs_CZ: Ceny produktů

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
cs_CZ: Pokud je cena ponechána prázdná, produkt nebude pro tuto cenovou hladinu k dispozici

en: Price level (%s) does not exist
cs_CZ: Cenová úroveň (%s) neexistuje

en: Add Option
cs_CZ: Přidat nastavení

en: No price levels set
cs_CZ: Nejsou stanoveny žádné cenové úrovně

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
cs_CZ: Možnosti produktu umožňují přidat přizpůsobení tohoto produktu, například typ papíru, rámečky, úpravy obrázků atd

en: Create your first product options
cs_CZ: Vytvoření prvních možností produktu

en: Required
cs_CZ: Vyžadováno

en: Set product option price failed
cs_CZ: Nastavení ceny možnosti produktu se nezdařilo

en: Set product option price failed - no gallery found
cs_CZ: Nastavení ceny volitelného produktu se nezdařilo - nebyla nalezena žádná galerie

en: Set product option price failed - no product found
cs_CZ: Nastavení ceny volitelného produktu se nezdařilo - nebyl nalezen žádný produkt

en: Product Options
cs_CZ: Možnosti produktu

en: Product Option
cs_CZ: Možnost produktu

en: Search Product Options
cs_CZ: Možnosti vyhledávání produktů

en: All Product Options
cs_CZ: Všechny možnosti produktu

en: Parent Product Option
cs_CZ: Možnost rodičovského produktu

en: Parent Product Option:
cs_CZ: Možnost rodičovského produktu:

en: Edit Product Option
cs_CZ: Upravit možnost produktu

en: Update Product Option
cs_CZ: Možnost aktualizace produktu

en: Add New Product Option
cs_CZ: Přidat novou možnost produktu

en: New Product Option Name
cs_CZ: Název nové možnosti produktu

en: Separate options with commas
cs_CZ: Odděl volby čárkami

en: Choose from the most used options
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších možností

en: No product options found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné možnosti produktu

en: Go to product options
cs_CZ: Přejít na možnosti produktu

en: Clear selection
cs_CZ: Zrušit výběr

en: Quantity Discount
cs_CZ: Množstevní sleva

en: Calculate quantities per line item
cs_CZ: Výpočet množství na položku

en: Min Qty
cs_CZ: Min ks

en: Discount per item
cs_CZ: Sleva na položku

en: %s: %u or more in cart
cs_CZ: %s: %u nebo více v košíku

en: %u total in your cart for %s each
cs_CZ: %u celkem v košíku za %s za kus

en: Buy %u for %s each
cs_CZ: Koupit %u po %s

en: You have (%u) %s in cart already
cs_CZ: V košíku již máte (%u) %s

en: Price Type
cs_CZ: Typ ceny

en: Entire cart
cs_CZ: Celý vozík

en: Per line item in cart
cs_CZ: Na položku v košíku

en: Each item in cart
cs_CZ: Každá položka v košíku

en: Minimum Order Amount
cs_CZ: Minimální výše objednávky

en: Maximum Order Amount
cs_CZ: Maximální částka objednávky

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
cs_CZ: Tuto možnost dopravy zpřístupněte pouze tehdy, když košík obsahuje pouze vybrané produkty. Pro všechny produkty ponechte prázdné.

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
cs_CZ: Tuto možnost dopravy zpřístupněte pouze tehdy, když košík obsahuje položky z vybraných galerií. Pro všechny galerie ponechte prázdné.

en: Allowed Countries, States/Provinces
cs_CZ: Povolené země, státy/provincie

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
cs_CZ: Ve kterých zemích se tato možnost zobrazí. Pro všechny země ponechte prázdné.

en: No data found
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná data

en: Purchases
cs_CZ: Nákupy

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Image %s added to favorites
cs_CZ: Obrázek %s přidán k oblíbeným

en: Image %s removed from favorites
cs_CZ: Obrázek %s odstraněn z oblíbených

en: Comment added on %s
cs_CZ: Komentář přidán na %s

en: %s added to cart
cs_CZ: %s přidáno do košíku

en: Shared %s
cs_CZ: Sdílené %s

en: Viewed gallery %s
cs_CZ: Prohlédnutá galerie %s

en: Viewed image %s
cs_CZ: Zobrazený obrázek %s

en: Downloaded free image %s
cs_CZ: Stažený obrázek zdarma %s

en: Downloaded free gallery %s
cs_CZ: Stažená galerie zdarma %s

en: Signup
cs_CZ: Přihlásit se

en: Analytics
cs_CZ: Analytiky

en: Total gallery views
cs_CZ: Celkový počet zobrazení v galerii

en: Free gallery downloads
cs_CZ: Galerie ke stažení zdarma

en: Free Downloads
cs_CZ: Zdarma ke stažení

en: Views
cs_CZ: Zobrazení

en: Cost
cs_CZ: Cena

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
cs_CZ: Kolik vás výroba tohoto produktu stojí, což slouží k určení vašeho zisku při každém prodeji této položky

en: Profit
cs_CZ: Zisky

en: Current Image Count
cs_CZ: Aktuální počet obrázků

en: Customer Count
cs_CZ: Počet zákazníků

en: Total Profit
cs_CZ: Celkový zisk

en: Average Profit Per Order
cs_CZ: Průměrný zisk na objednávku

en: Transaction Type
cs_CZ: Typ transakce

en: Authorize and Capture
cs_CZ: Autorizace a zachycení

en: Authorize Only
cs_CZ: Pouze autorizovat

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
cs_CZ: Doporučenou možností je autorizovat a zachytit, protože peníze budou okamžitě převedeny na váš účet

en: Live Login ID
cs_CZ: Přihlašovací ID živého vstupu

en: Live Transaction Key
cs_CZ: Klíč k živé transakci

en: Test Login ID
cs_CZ: Testovací přihlašovací ID

en: Test Transaction Key
cs_CZ: Testovací transakční klíč

en: Card number
cs_CZ: Číslo karty

en: Zipcode
cs_CZ: PSČ

en: Sunshine Photo Cart Order
cs_CZ: Objednávka košíku Sunshine Photo

en: Error processing credit card: %s (%s)
cs_CZ: Chyba při zpracování kreditní karty: %s (%s)

en: No response from credit card processor
cs_CZ: Žádná odpověď od zpracovatele kreditní karty

en: Refund payment in Authorize.net
cs_CZ: Vrácení platby v aplikaci Authorize.net

en: Not enough data on transaction to process refund
cs_CZ: Nedostatek údajů o transakci pro zpracování náhrady

en: Not enough transaction data on %s to process refund
cs_CZ: Nedostatek transakčních dat v %s pro zpracování náhrady

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
cs_CZ: V aplikaci Authorize.net se nepodařilo vrátit platbu: %s

en: Automated Emails
cs_CZ: Automatické e-maily

en: Add email subject
cs_CZ: Přidat předmět e-mailu

en: Send Date
cs_CZ: Datum odeslání

en: See email log
cs_CZ: Viz e-mailový protokol

en: Process Queue
cs_CZ: Fronta procesů

en: Email Content
cs_CZ: Obsah emailu

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Sent to
cs_CZ: Odesláno

en: Sent on
cs_CZ: Odesláno dne

en: Source Email
cs_CZ: Zdroj E-mail

en: Template Tags
cs_CZ: Štítky šablony

en: Trigger
cs_CZ: Spouštěč

en: Time
cs_CZ: Čas

en: User has favorites
cs_CZ: Uživatel má oblíbené položky

en: User has items in cart
cs_CZ: Uživatel má položky v košíku

en: User has ordered
cs_CZ: Uživatel si objednal

en: User has no orders
cs_CZ: Uživatel nemá žádné objednávky

en: User has not ordered item from gallery
cs_CZ: Uživatel si neobjednal položku z galerie

en: Select user attributes to determine who should receive this email
cs_CZ: Výběrem atributů uživatele určete, kdo má tento e-mail obdržet

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Discount (optional)
cs_CZ: Sleva (volitelná)

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
cs_CZ: Na základě nastavení vybraného kupónu bude vygenerován jedinečný kód kupónu, který bude přiřazen konkrétnímu uživateli, jemuž bude zaslán e-mail

en: Discount Expiration (Optional)
cs_CZ: Vypršení platnosti slevy (volitelné)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
cs_CZ: Jak dlouho by měl být kód kupónu platný po jeho vytvoření? Tím se přepíše nastavení data platnosti vybraného slevového kódu

en: Automated Email
cs_CZ: Automatizovaný e-mail

en: This is a general template for automated emails
cs_CZ: Toto je obecná šablona pro automatické e-maily

en: Add New Automated Email
cs_CZ: Přidání nového automatizovaného e-mailu

en: Edit Automated Email
cs_CZ: Upravit automatizovaný e-mail

en: New Automated Email
cs_CZ: Nový automatizovaný e-mail

en: All Automated Emails
cs_CZ: Všechny automatizované e-maily

en: View Automated Emails
cs_CZ: Zobrazení automatizovaných e-mailů

en: Search Automated Emails
cs_CZ: Vyhledávání automatizovaných e-mailů

en: No automated emails found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné automatické e-maily

en: No automated emails found in trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné automatické e-maily

en: Email Log
cs_CZ: E-mailový protokol

en: Add New Email Log
cs_CZ: Přidat nový e-mailový protokol

en: Edit Email Log
cs_CZ: Upravit e-mailový protokol

en: New Email Log
cs_CZ: Nový e-mailový protokol

en: All Email Log
cs_CZ: Protokol všech e-mailů

en: View Email Log
cs_CZ: Zobrazit protokol e-mailů

en: Search Email Log
cs_CZ: Vyhledávání v protokolu e-mailů

en: No Email Log found
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný e-mailový protokol

en: No Email Log found in trash
cs_CZ: V koši nebyl nalezen žádný e-mailový protokol

en: After user registers
cs_CZ: Po registraci uživatele

en: After user adds item to cart
cs_CZ: Po přidání položky do košíku

en: After user adds image to favorites
cs_CZ: Po přidání obrázku do oblíbených položek

en: After user submits order
cs_CZ: Po odeslání objednávky uživatelem

en: After user views gallery for first time
cs_CZ: Po prvním zobrazení galerie uživatelem

en: Before gallery expires
cs_CZ: Před vypršením platnosti galerie

en: After gallery expires
cs_CZ: Po vypršení platnosti galerie

en: After providing email to access gallery
cs_CZ: Po zadání e-mailu pro přístup do galerie

en: %s for %s
cs_CZ: %s pro %s

en: Queue processed!
cs_CZ: Fronta zpracována!

en: You have not set up any automated emails
cs_CZ: Nenastavili jste žádné automatické e-maily

en: Create your first automated email
cs_CZ: Vytvoření prvního automatizovaného e-mailu

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
cs_CZ: Vytváření automatických e-mailů v aplikaci Sunshine Photo Cart

en: Bulk add galleries
cs_CZ: Hromadné přidávání galerií

en: Bulk Add New
cs_CZ: Hromadné přidání nového

en: Bulk Add Galleries
cs_CZ: Hromadné přidávání galerií

en: Source Gallery
cs_CZ: Zdroj Galerie

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
cs_CZ: Nastavení z této galerie bude použito pro všechny generované galerie, pokud nebude explicitně přepsáno v datovém souboru CSV

en: Mexican Peso
cs_CZ: Mexické peso

en: Nigerian Naira
cs_CZ: Nigerijská naira

en: Norwegian Krone
cs_CZ: Norská koruna

en: New Zealand Dollar
cs_CZ: Novozélandský dolar

en: Paraguayan Guaraní
cs_CZ: Paraguayský Guaraní

en: Peruvian Sol
cs_CZ: Peruánský sol

en: Philippine Pesos
cs_CZ: filipínské peso

en: Polish Zloty
cs_CZ: Polský zlotý

en: Pounds Sterling
cs_CZ: Britská libra

en: Qatari Riyal
cs_CZ: Katarský rijál

en: Romanian Leu
cs_CZ: Rumunské Leu

en: Russian Ruble
cs_CZ: Ruský rubl

en: Seychelles Rupee
cs_CZ: Seychelská rupie

en: Singapore Dollar
cs_CZ: Singapurský Dolar

en: South African rand
cs_CZ: Jihoafrický rand

en: Swedish Krona
cs_CZ: Švédská koruna

en: Swiss Franc
cs_CZ: Švýcarský Frank

en: Taiwan New Dollars
cs_CZ: nový tchajwanský dolar

en: Thai Baht
cs_CZ: Thaiský Baht

en: Turkish Lira
cs_CZ: Turecká lira

en: Ukrainian Hryvnia
cs_CZ: Ukrajinská Hřivna

en: US Dollars
cs_CZ: Americký dolar

en: Venezuelan bol&iacute;var
cs_CZ: Venezuelský bol & iacute; var

en: Vietnamese Dong
cs_CZ: Vietnamský dong

en: Egyptian Pound
cs_CZ: Egyptská Libra

en: Failed modal security check
cs_CZ: Neúspěšná modální kontrola zabezpečení

en: Failed security check
cs_CZ: Neúspěšná bezpečnostní kontrola

en: Select one of many
cs_CZ: Vyberte si jeden z mnoha

en: Single checkbox (Yes/No)
cs_CZ: Jedno zaškrtávací políčko (Ano/Ne)

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
cs_CZ: Yoast SEO blokuje adresy URL příloh, povolte prosím tuto funkci, aby Sunshine fungoval správně

en: Click here
cs_CZ: Klikněte zde

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Další

en: Load more
cs_CZ: Načíst více

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
cs_CZ: Platnost této galerie vyprší dne <strong>%s</strong>

en: Return to gallery "%s"
cs_CZ: Zpět do galerie "%s"

en: * Required
cs_CZ: * Vyžadované

en: Every %d Minutes
cs_CZ: Každých %d minut

en: For processing free orders
cs_CZ: Pro zpracování bezplatných objednávek

en: Payments handled offline (like check or cash)
cs_CZ: Platby prováděné offline (jako šek nebo hotovost)

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
cs_CZ: Pokyny k dokončení platby jsou uvedeny na stránce s potvrzením objednávky a v e-mailu

en: Submit order
cs_CZ: Odeslat a zaplatit

en: Pay with credit card or your PayPal account
cs_CZ: Plaťte kreditní kartou nebo účtem PayPal

en: Mode
cs_CZ: Režim

en: Live Client ID
cs_CZ: ID aktivního klienta

en: Sandbox Client ID
cs_CZ: ID Sandbox klienta

en: Allow Venmo
cs_CZ: Povolit službu Venmo

en: Venmo button will appear when available to the customer
cs_CZ: Tlačítko Venmo se zobrazí, jakmile je pro zákazníka dostupné

en: Button Layout
cs_CZ: Rozložení tlačítek

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Horizontal
cs_CZ: Vodorovně

en: See details
cs_CZ: Prohlednout detaily

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Silver
cs_CZ: Stříbrný

en: White
cs_CZ: Bílá

en: Black
cs_CZ: Černá

en: Button Shape
cs_CZ: Tvar tlačítka

en: Rectangle
cs_CZ: Obdélník

en: Pill
cs_CZ: Pilulka

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Buy Now
cs_CZ: Koupit teď

en: Pay
cs_CZ: Zaplatit

en: Installment
cs_CZ: Splátky

en: Tagline
cs_CZ: Slogan

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide funding sources
cs_CZ: Skrýt zdroje financování

en: Credit or debit cards
cs_CZ: Kreditní nebo debetní karty

en: PayPal Credit (US, UK)
cs_CZ: Kredit PayPal (USA, Velká Británie)

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
cs_CZ: Pay Later (USA, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (Francie), Später Bezahlen (Německo)

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
cs_CZ: Ve výchozím nastavení se zobrazí všechny možné zdroje financování. Toto nastavení může zakázat zdroje financování, jako jsou kreditní karty, Pay Later, Venmo nebo jiné <a href="%s" target="_blank">alternativní platební metody</a>

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
cs_CZ: Tato platba bude zpracována jako testovací a nedojde k výměně skutečných peněz

en: Payment processed by %s
cs_CZ: Platba zpracovaná %s

en: Transaction ID
cs_CZ: ID transakce

en: Net amount
cs_CZ: Čistá částka

en: Payment Source
cs_CZ: Zdroj platby

en: Capture ID
cs_CZ: ID zachycení

en: Refund payment in PayPal
cs_CZ: Vrácení platby v systému PayPal

en: Notify customer via email
cs_CZ: Upozornit zákazníka e-mailem

en: Full refund
cs_CZ: Plná náhrada

en: Amount to refund
cs_CZ: Částka k vrácení

en: Order %s failed refund in PayPal
cs_CZ: Objednávka %s se nepodařilo refundovat ve službě PayPal

en: Square
cs_CZ: Čtverec

en: Pay with credit card
cs_CZ: Zaplatit platební kartou

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
cs_CZ: Poznámka: Používáte bezplatnou integraci platební brány Square. To zahrnuje další %s%% fee za zpracování platby za každou objednávku, která jde do Sunshine Photo Cart, kromě poplatků za zpracování Square. Tento přidaný poplatek je odstraněn použitím doplňku Square Pro.

en: Connect (Production)
cs_CZ: Connect (výroba)

en: Sandbox Settings
cs_CZ: Nastavení Sandboxu

en: Sandbox details can be created at: %s
cs_CZ: Podrobnosti o sandboxu lze vytvořit na adrese: %s

en: Sandbox Application ID
cs_CZ: ID aplikace Sandbox

en: Sandbox Access Token
cs_CZ: Přístupový token do sandboxu

en: Use default location
cs_CZ: Použít výchozí umístění

en: Location (Production)
cs_CZ: Umístění (výroba)

en: Refresh locations
cs_CZ: Obnovit místa

en: Sandbox Location
cs_CZ: Umístění pískoviště

en: Disconnect from Square
cs_CZ: Odpojení od služby Square

en: Refresh connection
cs_CZ: Obnovit připojení

en: Connect to Square
cs_CZ: Připojení ke službě Square

en: Square could not be connected
cs_CZ: Náměstí nebylo možné připojit

en: Square has successfully been connected
cs_CZ: Náměstí bylo úspěšně připojeno

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
cs_CZ: Nepodařilo se odstranit asociaci z Sunshine Photo Cart: %s

en: Square has successfully been disconnected
cs_CZ: Náměstí bylo úspěšně odpojeno

en: Locations refreshed from Square
cs_CZ: Lokality obnovené z náměstí Square

en: Could not get locations from Square
cs_CZ: Nelze získat umístění z náměstí

en: Failed to refresh Square token: %s
cs_CZ: Nepodařilo se obnovit Square token: %s

en: Square token successfully refreshed
cs_CZ: Token Square byl úspěšně obnoven

en: Failed to pass security
cs_CZ: Nepodařilo se projít zabezpečením

en: No source ID
cs_CZ: Žádné ID zdroje

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
cs_CZ: Výše poplatku za žádost (na Sunshine)

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
cs_CZ: Upgrade pro odstranění tohoto poplatku u budoucích transakcí

en: Refund payment in Square
cs_CZ: Vrácení platby v aplikaci Square

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
cs_CZ: Sunshine přispělo %s na refundaci z poplatků za zpracování

en: Invalid payment
cs_CZ: Neplatná platba

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
cs_CZ: Poznámka: Používáte bezplatnou integraci platební brány Stripe. To zahrnuje další %s%% fee za zpracování platby pro každou objednávku, která jde do Sunshine Photo Cart, kromě poplatků za zpracování Stripe. Tento přidaný poplatek je odstraněn použitím doplňku Stripe Pro.

en: Stripe Connection (Live)
cs_CZ: Stripe Connection (živě)

en: Stripe Connection (Test)
cs_CZ: Připojení proužku (test)

en: Disconnect from
cs_CZ: Odpojení od

en: Connect to
cs_CZ: Připojit se

en: Stripe could not be connected
cs_CZ: Stripe se nepodařilo připojit

en: Stripe has successfully been connected
cs_CZ: Služba Stripe byla úspěšně připojena

en: Stripe has successfully been disconnected
cs_CZ: Služba Stripe byla úspěšně odpojena

en: No Stripe payment intent id
cs_CZ: Žádné id platebního záměru Stripe

en: Order not found in Stripe to process refund
cs_CZ: Objednávka nebyla nalezena ve službě Stripe pro zpracování náhrady

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
cs_CZ: Objednávka nenalezena v systému Stripe pro zpracování náhrady (ID objednávky: %s)

en: Refund amount is higher than allowed
cs_CZ: Částka náhrady je vyšší než povolená

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
cs_CZ: Částka náhrady je vyšší než povolená (Celková povolená částka: %1$s, Požadovaná náhrada: %2$s)

en: For processing test orders
cs_CZ: Pro zpracování testovacích objednávek

en: Admin Only
cs_CZ: Pouze správce

en: Only allow for admin users
cs_CZ: Povolit pouze pro uživatele s oprávněním správce

en: Flat Rate
cs_CZ: Paušální sazba

en: A free shipping method
cs_CZ: Způsob dopravy zdarma

en: Via Discount
cs_CZ: Prostřednictvím slevy

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
cs_CZ: Tuto metodu povolte pouze prostřednictvím slevového kódu, který umožňuje dopravu zdarma

en: Local Delivery
cs_CZ: Místní doručení

en: Allowed Zip / Post codes
cs_CZ: Povolená PSČ / poštovní směrovací čísla

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
cs_CZ: Povolená PSČ nebo poštovní směrovací čísla, která jsou povolena pro tuto možnost dopravy, oddělená čárkami. Například: 80525,80526,80527. Pro povolení všech nechte prázdné.

en: Sorry, no gallery with that ID
cs_CZ: Omlouváme se, ale s tímto ID není žádná galerie

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
cs_CZ: Galerie, do které jste se pokusili vstoupit, je soukromá a vyžaduje nejprve přihlášení

en: You must have proper permissions to view this gallery
cs_CZ: Pro zobrazení této galerie musíte mít příslušná oprávnění

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: You are already logged in
cs_CZ: Již jste přihlášen/a

en: Invalid reset password URL
cs_CZ: Neplatná adresa URL pro resetování hesla

en: Sorry, invalid search
cs_CZ: Omlouváme se, neplatné vyhledávání

en: Sunshine Gallery Password Box
cs_CZ: Sunshine Gallery Box s heslem

en: Display a gallery password box
cs_CZ: Zobrazení pole pro zadání hesla do galerie

en: Title (Optional):
cs_CZ: Název (nepovinný):

en: Visibility (Optional):
cs_CZ: Viditelnost (volitelná):

en: Only visible when on Sunshine pages
cs_CZ: Viditelné pouze na stránkách Sunshine

en: Sunshine Main Menu
cs_CZ: Sunshine Hlavní menu

en: Display Sunshine's main menu links
cs_CZ: Zobrazení odkazů hlavního menu Sunshine

en: Sunshine Search
cs_CZ: Hledání slunečního svitu

en: Display a search box
cs_CZ: Zobrazení vyhledávacího pole

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
cs_CZ: Na hlavním panelu účtu si můžete zobrazit své <a href="%1$s">poslední objednávky</a>, spravovat svou <a href="%2$s">dodací adresu</a> a <a href="%3$s">upravovat heslo a údaje o účtu</a>.

en: E-mail address
cs_CZ: Emailová adresa

en: Lost password?
cs_CZ: Zapomenuté heslo?

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
cs_CZ: Na tuto adresu vám bude zaslán e-mail s pokyny k obnovení hesla

en: Get New Password
cs_CZ: Získat nové heslo

en: Back to login
cs_CZ: Zpět k přihlášení

en: Order #
cs_CZ: Objednávka #

en: You do not have any orders yet
cs_CZ: Zatím nemáte žádné objednávky

en: New Password Confirmation
cs_CZ: Potvrzení nového hesla

en: Optionally set a password
cs_CZ: Volitelné nastavení hesla

en: Create Account
cs_CZ: Vytvořit účet

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
cs_CZ: Odemkněte další profesionální funkce pro Sunshine Photo Cart upgradem

en: You have not set up any galleries
cs_CZ: Nenastavili jste žádné galerie

en: Create your first gallery
cs_CZ: Vytvoření první galerie

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
cs_CZ: Vytváření galerií v Sunshine Photo Cart

en: Watch training video
cs_CZ: Podívejte se na školicí video

en: See gallery help articles
cs_CZ: Viz nápověda k článkům galerie

en: You do not have any orders yet :(
cs_CZ: Zatím nemáte žádné objednávky :(

en: You have not set up any products
cs_CZ: Nenastavili jste žádné produkty

en: Create your first product
cs_CZ: Vytvoření prvního produktu

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
cs_CZ: Vytváření produktů v Sunshine Photo Cart

en: See product help articles
cs_CZ: Viz články nápovědy k produktu

en: Order item list
cs_CZ: Seznam položek objednávky

en: Update Cart
cs_CZ: Aktualizovat košík

en: Continue to checkout
cs_CZ: Pokračovat k vlastní rezervaci

en: You do not have anything in your cart yet!
cs_CZ: V košíku ještě nic nemáte!

en: %s item | %s items
cs_CZ[0]: %s položka
cs_CZ[1]: %s položek
cs_CZ[2]: %s položek

en: Your cart is empty
cs_CZ: Váš košík je prázdný

en: %s more image available to select | %s more images available to select
cs_CZ[0]: %s k dispozici je více obrázků k výběru

en: Edit images
cs_CZ: Úprava obrázků

en: includes %s tax
cs_CZ: zahrnuje %s daň

en: Discount Code or Gift Card
cs_CZ: Slevový kód nebo dárková karta

en: Order Summary
cs_CZ: Shrnutí objednávky

en: A custom note from the sender:
cs_CZ: Vlastní poznámka od odesílatele:

en: View all favorites
cs_CZ: Zobrazit všechny oblíbené položky

en: View order
cs_CZ: Zobrazit objednávku

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: Customer Information
cs_CZ: Informace zákazníka

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
cs_CZ: V Sunshine Photo Cart se zaregistroval nový zákazník

en: View Customer
cs_CZ: Zobrazit zákazníka

en: Manage comments on this image
cs_CZ: Správa komentářů k tomuto obrázku

en: Order status for %s has changed
cs_CZ: Stav objednávky pro %s se změnil

en: Click to reset password
cs_CZ: Klikněte pro obnovení hesla

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
cs_CZ: Váš Sunshine Photo Cart Weekly Summary

en: New Customers
cs_CZ: Nový zákazníci

en: New Galleries
cs_CZ: Nové galerie

en: New Images
cs_CZ: Nové snímky

en: View All Reports
cs_CZ: Zobrazit všechny zprávy

en: You do not have any favorites yet
cs_CZ: Zatím nemáte žádné oblíbené položky

en: Share Your Favorites
cs_CZ: Sdílejte své oblíbené položky

en: Recipients
cs_CZ: Příjemci

en: Custom recipients
cs_CZ: Vlastní příjemci

en: Enter email addresses separated by commas
cs_CZ: Zadejte e-mailové adresy oddělené čárkami

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
cs_CZ: Upozornění: Vygeneruje se jedinečná adresa URL, která se zašle příjemcům e-mailem. Vybrané oblíbené obrázky budou prostřednictvím této adresy URL přístupné každému, kdo ji má.

en: Custom Note
cs_CZ: Vlastní poznámka

en: Share Favorites
cs_CZ: Sdílet oblíbené položky

en: Sorry, no galleries have been setup yet
cs_CZ: Omlouváme se, ale zatím nebyly nastaveny žádné galerie

en: Password hint:
cs_CZ: Nápověda k heslu:

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
cs_CZ: Platnost galerie %1$s skončila dne %2$s a již není přístupná

en: This gallery expires on %s
cs_CZ: Tato galerie vyprší %s

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
cs_CZ: Omlouváme se, ale do této galerie zatím nebyly přidány žádné obrázky

en: You do not have permission to view this gallery
cs_CZ: K prohlížení této galerie nemáte oprávnění

en: Submit Comment
cs_CZ: Odeslat komentář

en: Comment awaiting approval
cs_CZ: Komentář čeká na schválení

en: Return to products
cs_CZ: Zpět na produkty

en: Increase quantity
cs_CZ: Zvýšit množství

en: Decrease quantity
cs_CZ: Snížení množství

en: Add comments for this item
cs_CZ: Přidat komentáře k této položce

en: Add to cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: You have (%u) %s of this image already in cart
cs_CZ: Máte (%u) %s tohoto obrázku již v košíku

en: See options
cs_CZ: Zobrazit možnosti

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copied!
cs_CZ: Zkopírováno!

en: Invoice for %s
cs_CZ: Faktura za %s

en: invoice-%s
cs_CZ: faktura-%s

en: Invoice #%s
cs_CZ: Faktura #%s

en: No images in this gallery
cs_CZ: V této galerii nejsou žádné obrázky

en: Apply selected images
cs_CZ: Použít vybrané obrázky

en: Select photos
cs_CZ: Vybrat fotografie

en: Show selected
cs_CZ: Zobrazit vybrané

en: Delivery
cs_CZ: Dodání

en: Sorry, no images matched your search
cs_CZ: Je nám líto, ale vašemu vyhledávání neodpovídaly žádné obrázky

en: You searched for "%s"
cs_CZ: Výsledky vyhledávání %s

en: Search %s
cs_CZ: Hledat %s

en: Search galleries
cs_CZ: Vyhledat Galerie

en: Select Images
cs_CZ: Vyberte obrázky

en: Cover Theme Options
cs_CZ: Možnosti tématu obálky

en: View gallery
cs_CZ: Zobrazit galerii

en: Mitooma
cs_CZ: Mitoom

en: Howland Island
cs_CZ: Ostrov Howland

en: Jarvis Island
cs_CZ: Ostrov Jarvis

en: Johnston Atoll
cs_CZ: Johnstonův atol

en: Kingman Reef
cs_CZ: Kingmanův útes

en: Navassa Island
cs_CZ: Ostrov Navassa

en: Palmyra Atoll
cs_CZ: Atol Palmyra

en: Wake Island
cs_CZ: Ostrov Wake

en: Alaska
cs_CZ: Aljaška

en: California
cs_CZ: Kalifornie

en: District Of Columbia
cs_CZ: Britská Kolumbie

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Hawaii
cs_CZ: Havaj

en: New Mexico
cs_CZ: Nové Mexiko

en: North Carolina
cs_CZ: Severní Karolína

en: North Dakota
cs_CZ: Severní Dakota

en: Pennsylvania
cs_CZ: Pensylvánie

en: South Carolina
cs_CZ: Jižní Karolína

en: South Dakota
cs_CZ: Jižní Dakota

en: Virginia
cs_CZ: Virginie

en: West Virginia
cs_CZ: Západní Virginie

en: Armed Forces (AA)
cs_CZ: Ozbrojené síly (AA)

en: Armed Forces (AE)
cs_CZ: Ozbrojené síly (AE)

en: Armed Forces (AP)
cs_CZ: Ozbrojené síly (AP)

en: Portuguesa
cs_CZ: Portugalsko

en: Federal Dependencies
cs_CZ: Federální závislosti

en: Eastern Cape
cs_CZ: Western Cape

en: Free State
cs_CZ: Stav

en: Northern Cape
cs_CZ: Western Cape

en: North West
cs_CZ: Severozápad

en: North-Western
cs_CZ: Severozápadní

en: Southern
cs_CZ: Jižní

en: Select country
cs_CZ: Zvolte zemi

en: Select state
cs_CZ: Zvolte stát

en: Province
cs_CZ: Kraj

en: Suburb
cs_CZ: Předměstí

en: Postcode
cs_CZ: PSČ

en: State
cs_CZ: Stát

en: Canton
cs_CZ: Kanton

en: District
cs_CZ: Okres

en: Department
cs_CZ: Oddělení

en: Postal code
cs_CZ: PSČ

en: Region
cs_CZ: Kraj

en: Parish
cs_CZ: Farnost

en: Town / District
cs_CZ: Město / oblast

en: PIN Code
cs_CZ: PIN kód

en: Town / City / Post Office
cs_CZ: Město / obec / pošta

en: Postal Code
cs_CZ: PSČ

en: Prefecture
cs_CZ: Prefektura

en: Municipality
cs_CZ: Obec

en: State / Zone
cs_CZ: Země

en: Municipality / District
cs_CZ: Obec / okres

en: Town / Village
cs_CZ: Město / vesnice

en: Address 2
cs_CZ: Adresa 2

en: Enable %s
cs_CZ: Povolit %s

en: Available template tags: %s
cs_CZ: Dostupné značky šablon: %s

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Recipient(s)
cs_CZ: Příjemce(i)

en: Comma separated list of email addresses
cs_CZ: Seznam e-mailových adres oddělených čárkou

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Search results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání

en: Sorry, you do not have permission to view this page
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemáte oprávnění k zobrazení této stránky

en: Sign Up
cs_CZ: Registrace

en: Return to gallery
cs_CZ: Zpět do galerie

en: Favorite
cs_CZ: Oblíbené

en: Purchase options
cs_CZ: Možnosti nákupu

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Visit store
cs_CZ: Navštívit obchod

en: Return to %s
cs_CZ: Zpět na %s

en: Share your favorites
cs_CZ: Sdílejte své oblíbené položky

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
cs_CZ: Fotografie z galerie %1$s od %2$s

en: Photo gallery %1$s by %2$s
cs_CZ: Fotogalerie %1$s od %2$s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
cs_CZ: Omlouváme se, ale tento obrázek nemůžete zobrazit

en: Access denied
cs_CZ: Přístup zamítnut

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
cs_CZ: Obrázky ve vašem košíku byly odstraněny, protože již nejsou k dispozici

en: Password access granted for
cs_CZ: Přístup k heslu udělený pro

en: No gallery found with that password
cs_CZ: S tímto heslem nebyla nalezena žádná galerie

en: Invalid submission
cs_CZ: Neplatné podání

en: Invalid gallery password submission
cs_CZ: Neplatné zadání hesla do galerie

en: Invalid gallery
cs_CZ: Neplatná galerie

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
cs_CZ: Neplatné zadání hesla galerie: galerie nebyla nalezena

en: Invalid gallery password submission for
cs_CZ: Neplatné zadání hesla do galerie pro

en: Email address provided for
cs_CZ: E-mailová adresa poskytnutá pro

en: Not a valid email address
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa

en: Invalid email address provided for
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa zadaná pro

en: You have been logged out
cs_CZ: Byli jste odhlášeni

en: Status change from %1$s to %2$s
cs_CZ: Změna stavu z %1$s na %2$s

en: Status set to %s
cs_CZ: Stav nastaven na %s

en: Order #%s
cs_CZ: Objednávka #%s

en: Refund has been processed for %s
cs_CZ: Vrácení peněz bylo zpracováno pro %s

en: Refund on %s has been processed for %s
cs_CZ: Vrácení peněz za %s bylo zpracováno pro %s

en: Name displayed on the checkout page to the customer
cs_CZ: Název zobrazený na stránce pokladny zákazníkovi

en: Description displayed on the checkout page to the customer
cs_CZ: Popis zobrazený na stránce pokladny zákazníkovi

en: Shipping or delivery
cs_CZ: Přeprava nebo dodání

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New Gallery
cs_CZ: Přidat novou galerii

en: New Gallery
cs_CZ: Nová Galerie

en: Edit Gallery
cs_CZ: Upravit Galerii

en: View Gallery
cs_CZ: Zobrazit galerii

en: All Galleries
cs_CZ: Všechny Galerie

en: Search Galleries
cs_CZ: Vyhledat Galerie

en: Parent Gallery:
cs_CZ: Galerie pro rodiče:

en: No galleries found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné galerie.

en: No galleries found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné galerie

en: Gallery Featured Image
cs_CZ: Galerie Doporučený obrázek

en: Set featured image image
cs_CZ: Nastavení doporučeného obrázku

en: Remove featured image
cs_CZ: Odstranit náhledový obrázek

en: Use as featured image
cs_CZ: Použít jako náhledový obrázek

en: Gallery archives
cs_CZ: Archiv galerie

en: Insert into gallery
cs_CZ: Vložení do galerie

en: Uploaded to this gallery
cs_CZ: Nahráno do této galerie

en: Filter galleries list
cs_CZ: Seznam filtrovaných galerií

en: Galleries list navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu galerií

en: Galleries list
cs_CZ: Seznam galerií

en: Add Product
cs_CZ: Přidat produkt

en: Add New Product
cs_CZ: Přidat nový produkt

en: Edit Product
cs_CZ: Upravit produkt

en: New Product
cs_CZ: Nový produkt

en: All Products
cs_CZ: Všechno zboží

en: View Products
cs_CZ: Zobrazit produkty

en: Search Products
cs_CZ: Hledat produkty

en: No products found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné produkty

en: No products found in trash
cs_CZ: V košíku nebyly nalezeny žádné položky

en: Product Categories
cs_CZ: Kategorie produktů

en: Product Category
cs_CZ: Kategorie produktů

en: Search Product Categories
cs_CZ: Vyhledat kategorie produktů

en: All Product Categories
cs_CZ: Všechny kategorie produktů

en: Parent Product Category
cs_CZ: Nadřazená kategorie e-knihy

en: Parent Product Category:
cs_CZ: Nadřazená kategorie e-knihy:

en: Edit Product Category
cs_CZ: Upravit kategorii e-knihy

en: Update Product Category
cs_CZ: Aktualizovat kategorii e-knih

en: Add New Product Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii produktu

en: New Product Category Name
cs_CZ: Název nové kategorie e-knih

en: Separate categories with commas
cs_CZ: Kategorie oddělte čárkami

en: Choose from the most used categories
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších kategorií

en: Price Levels
cs_CZ: Cenové úrovně

en: Search Price Levels
cs_CZ: Vyhledávání cenových úrovní

en: All Price Levels
cs_CZ: Všechny cenové úrovně

en: Parent Price Level
cs_CZ: Mateřská cenová úroveň

en: Parent Price Level:
cs_CZ: Cenová úroveň rodičů:

en: Edit Price Level
cs_CZ: Úprava cenové úrovně

en: Update Price Level
cs_CZ: Aktualizace cenové úrovně

en: Add New Price Level
cs_CZ: Přidání nové cenové úrovně

en: New Price Level
cs_CZ: Nová cenová úroveň

en: Add New Order
cs_CZ: Přidat novou objednávku

en: Edit Order
cs_CZ: Upravit objednávku

en: New Order
cs_CZ: Nová objednávka

en: All Orders
cs_CZ: Všechny objednávky

en: View Orders
cs_CZ: Zobrazit Objednávky

en: Search Orders
cs_CZ: Hledej objednávky

en: No orders found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné objednávky

en: No orders found in trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné objednávky

en: Order Statuses
cs_CZ: Statusy

en: Search Order Status
cs_CZ: Vyhledávání stavu objednávky

en: All Order Status
cs_CZ: Stav všech objednávek

en: Parent Order Status
cs_CZ: Stav rodičovské objednávky

en: Parent Order Status:
cs_CZ: Stav rodičovského příkazu:

en: Edit Order Status
cs_CZ: Upravit status

en: Update Order Status
cs_CZ: Aktualizace stavu objednávky

en: Add New Order Status
cs_CZ: Přidat nový status

en: New Order Status
cs_CZ: Stav nové objednávky

en: Pickup up your order items
cs_CZ: Vyzvednutí objednaných položek

en: Order items shipped or delivered to your provided address
cs_CZ: Objednejte si zboží odeslané nebo doručené na vámi zadanou adresu

en: Favorites (Admin)
cs_CZ: Oblíbené položky (správce)

en: Favorites notification sent by customers to site admin
cs_CZ: Oznámení o oblíbených položkách odeslané zákazníky správci webu

en: Favorites submitted by %s on %s
cs_CZ: Oblíbené položky odeslal %s dne %s

en: Admin Order Receipt
cs_CZ: Potvrzení o přijetí objednávky od správce

en: Email receipt sent to admins after successful order
cs_CZ: E-mailové potvrzení odeslané administrátorům po úspěšné objednávce

en: New order: %s from %s
cs_CZ: Nová objednávka: %s z %s

en: Signup (Admin)
cs_CZ: Registrace (správce)

en: Signup notification with customer information
cs_CZ: Oznámení o registraci s informacemi o zákazníkovi

en: Customer signup at %s
cs_CZ: Registrace zákazníka na %s

en: Favorites (Custom Recipient)
cs_CZ: Oblíbené položky (vlastní příjemce)

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
cs_CZ: Oznámení o oblíbených položkách odeslané zákazníky vlastnímu příjemci

en: %s %s has sent you favorited images on %s
cs_CZ: %s %s vám poslal oblíbené obrázky na %s

en: Customer Order Receipt
cs_CZ: Potvrzení o přijetí objednávky zákazníka

en: Email receipt sent to customer after successful order
cs_CZ: E-mailové potvrzení zaslané zákazníkovi po úspěšné objednávce

en: Receipt for %s from %s
cs_CZ: Příjem %s od %s

en: Image Comment (Admin)
cs_CZ: Komentář k obrázku (Admin)

en: Comment notification to admin
cs_CZ: Oznámení o komentáři pro správce

en: A new comment by %s on %s
cs_CZ: Nový komentář od %s na %s

en: Order Comment
cs_CZ: Komentář k objednávce

en: Email sent to customer when comment added to order
cs_CZ: E-mail odeslaný zákazníkovi po přidání komentáře k objednávce

en: A comment has been made on %s from %s
cs_CZ: K bodu %s byla vznesena připomínka z bodu %s

en: Email sent to customer when resetting password
cs_CZ: E-mail odeslaný zákazníkovi při resetování hesla

en: Password reset request at %s
cs_CZ: Žádost o resetování hesla na %s

en: Email sent to customer after account sign up
cs_CZ: E-mail zaslaný zákazníkovi po registraci účtu

en: Your new account on %s
cs_CZ: Váš nový účet na %s

en: Summary
cs_CZ: Shrnutí

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
cs_CZ: Týdenní e-mail se souhrnem prodejů a statistik Sunshine

en: %s summary
cs_CZ: %s shrnutí

en: Invalid login attempt
cs_CZ: Neplatný pokus o přihlášení

en: Invalid email or password, please try again
cs_CZ: Neplatný e-mail nebo heslo, zkuste to prosím znovu

en: You have been logged in
cs_CZ: Byli jste přihlášeni

en: Invalid signup attempt
cs_CZ: Neplatný pokus o registraci

en: Invalid email address
cs_CZ: Neplatná emailová adresa

en: User account already exists with that email address
cs_CZ: Uživatelský účet s touto e-mailovou adresou již existuje

note: translators: %s: User email address
en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
cs_CZ: Byl vytvořen nový uživatelský účet %s a vy jste byli automaticky přihlášeni

en: Invalid password reset attempt
cs_CZ: Neplatný pokus o resetování hesla

en: No user with that email address
cs_CZ: Žádný uživatel s touto e-mailovou adresou

note: translators: %s: User email address
en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
cs_CZ: Na adresu %s byl odeslán e-mail s informacemi o obnovení hesla

en: Dashboard
cs_CZ: Ovládací panel

en: Current Password
cs_CZ: Aktuální heslo

en: Leave empty to keep current password
cs_CZ: Pro zachování aktuálního hesla ponechte prázdné

en: New Password
cs_CZ: Nové heslo

en: Confirm New Password
cs_CZ: Potvrďte nové heslo

en: Missing required password reset fields
cs_CZ: Chybějící povinná pole pro resetování hesla

en: New passwords do not match
cs_CZ: Nová hesla se neshodují

en: Password updated
cs_CZ: Aktualizace hesla

en: Profile updated
cs_CZ: Profil aktualizován

en: Addresses updated
cs_CZ: Aktualizované adresy

en: No image ID provided
cs_CZ: Nebylo poskytnuto žádné ID obrázku

en: Not a valid image ID
cs_CZ: Není platné ID obrázku

en: Show product options failed
cs_CZ: Zobrazit možnosti produktu se nepodařilo

en: Show product details failed - no image found
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti o produktu se nezdařilo - nebyl nalezen žádný obrázek

en: Show product details failed - no product found
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti o produktu se nezdařilo - nebyl nalezen žádný produkt

en: No product provided
cs_CZ: Žádný produkt není k dispozici

en: Item not added to cart
cs_CZ: Položka nebyla přidána do košíku

en: Cart updated
cs_CZ: Košík byl aktualizován

en: Item removed from cart
cs_CZ: Položka odstraněna z košíku

en: Invalid comment submission - failed security check
cs_CZ: Neplatné odeslání komentáře - neprošlo bezpečnostní kontrolou

en: Invalid comment submission - no image ID or content
cs_CZ: Neplatné odeslání komentáře - žádné ID obrázku nebo obsah

en: Invalid comment submission - no image found
cs_CZ: Neplatné odeslání komentáře - nebyl nalezen žádný obrázek

en: Invalid comment submission - comments not allowed
cs_CZ: Neplatné odeslání komentáře - komentáře nejsou povoleny

en: Invalid comment submission - invalid email address
cs_CZ: Neplatné odeslání komentáře - neplatná e-mailová adresa

en: Invalid comment submission - unknown reason
cs_CZ: Neplatné odeslání komentáře - neznámý důvod

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
cs_CZ: Abyste si při příští návštěvě mohli zapamatovat své oblíbené položky, budete potřebovat účet

en: Image added to favorites
cs_CZ: Obrázek přidán do oblíbených

en: Favorites cleared
cs_CZ: Vymazání oblíbených položek

en: Customer Profile
cs_CZ: Profil zákazníka

en: Image File List
cs_CZ: Seznam obrazových souborů

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
cs_CZ: Zkopírujte a vložte výše uvedené názvy souborů do vyhledávací funkce Lightroomu (filtr Knihovna), abyste je rychle našli a vytvořili novou kolekci, která vám usnadní zpracování této objednávky. Ujistěte se, že používáte parametr vyhledávání "Obsahuje" (a nikoli "Obsahuje vše").

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
cs_CZ: Obrázky z oblíbených položek byly odstraněny, protože již nejsou k dispozici

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: United Arab Emirates Dirham
cs_CZ: Dirham Spojených arabských emirátů

en: Argentine Peso
cs_CZ: Argentinské Peso

en: Australian Dollars
cs_CZ: Australské dolary

en: Bangladeshi Taka
cs_CZ: Bangladéšská Taka

en: Brazilian Real
cs_CZ: Brazilský Real

en: Bulgarian Lev
cs_CZ: Bulharský Lev

en: Canadian Dollars
cs_CZ: Kanadské dolary

en: Chilean Peso
cs_CZ: Chilské peso

en: Chinese Yuan
cs_CZ: Čínský Jüan

en: Colombian Peso
cs_CZ: Kolumbijské Peso

en: Czech Koruna
cs_CZ: Česká koruna

en: Danish Krone
cs_CZ: Dánská Koruna

en: Dominican Peso
cs_CZ: Dominikánské peso

en: Euros
cs_CZ: Eura

en: Hong Kong Dollar
cs_CZ: Hongkongský dolar

en: Croatia kuna
cs_CZ: Chorvatská kuna

en: Hungarian Forint
cs_CZ: Maďarský forint

en: Icelandic krona
cs_CZ: Islandská koruna

en: Indonesia Rupiah
cs_CZ: Indonéská rupie

en: Indian Rupee
cs_CZ: Indická Rupie

en: Nepali Rupee
cs_CZ: Nepálská rupie

en: Israeli Shekel
cs_CZ: Israelský šekel

en: Japanese Yen
cs_CZ: Japonský jen

en: Kenyan Shilling
cs_CZ: Keňský šilink

en: South Korean Won
cs_CZ: Jihokorejský won

en: South Cotabato
cs_CZ: Jižní Cotabato

en: Southern Leyte
cs_CZ: Jižní Leyte

en: Tawi-Tawi
cs_CZ: Tawi-tawi

en: Azad Kashmir
cs_CZ: Azad Kašmír

en: Balochistan
cs_CZ: Balochistán

en: Islamabad Capital Territory
cs_CZ: Území hlavního města Islámábádu

en: Amambay
cs_CZ: Amambay (Amambay)

en: Canindeyú
cs_CZ: Canindeyú (Canindeyú)

en: Presidente Hayes
cs_CZ: Prezident Hayes

en: Boquerón
cs_CZ: Boquerón (Boquerón)

en: Argeș
cs_CZ: Argeș (Argeș)

en: Bacău
cs_CZ: Bacău (Rak.)

en: Botoșani
cs_CZ: Botoșani (Botoșani)

en: Galați
cs_CZ: Galați (Galați)

en: Iași
cs_CZ: Iași (Iași)

en: Maramureș
cs_CZ: Maramureș (Rak.)

en: Mehedinți
cs_CZ: Mehedinți (Mehedinți)

en: Mureș
cs_CZ: Mureș (Mureș)

en: Neamț
cs_CZ: Neamț (Něm.)

en: Sălaj
cs_CZ: Sălaj (Sălaj)

en: Timiș
cs_CZ: Timiș (Timiș)

en: Van
cs_CZ: Dodávka

en: Pemba North
cs_CZ: Pemba severní

en: Zanzibar North
cs_CZ: Zanzibar severní

en: Zanzibar South
cs_CZ: Zanzibar Jih

en: Mwanza
cs_CZ: Mwanze

en: Coast
cs_CZ: Pobřeží

[ctx: district]
en: Belgrade
cs_CZ: Bělehrad

[ctx: district]
en: Central Banat
cs_CZ: Střední Banát

[ctx: district]
en: Danube
cs_CZ: Dunaj

[ctx: district]
en: North Bačka
cs_CZ: Severní Bačka

[ctx: district]
en: North Banat
cs_CZ: Severní Banát

[ctx: district]
en: South Bačka
cs_CZ: Jižní Bačka

[ctx: district]
en: South Banat
cs_CZ: Jižní Banát

[ctx: district]
en: West Bačka
cs_CZ: Západní Bačka

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
cs_CZ: Kosovská Mitrovica

en: Volyn
cs_CZ: Volyň

en: Zakarpattia
cs_CZ: Zakarpatí

en: Zaporizhzhya
cs_CZ: Záporoží

en: Kyiv
cs_CZ: Kyjev

en: Crimea
cs_CZ: Krym

en: Lvivshchyna
cs_CZ: Lvovščyna

en: Mykolayivschyna
cs_CZ: Mykolajivščina

en: Kharkivshchyna
cs_CZ: Charkovština

en: Khersonshchyna
cs_CZ: Chersonščina

en: Chernivtsi Oblast
cs_CZ: Černivská oblast

en: Kabale
cs_CZ: Kabaly

en: Omaheke
cs_CZ: Omaheke (Omaheke)

en: Mahakali
cs_CZ: Mahákálí

en: Narayani
cs_CZ: Gandak

en: Bay of Plenty
cs_CZ: Hawke&rsquo;s Bay

en: Hawke’s Bay
cs_CZ: Hawkeova zátoka

en: West Coast
cs_CZ: Západní pobřeží

en: Panamá
cs_CZ: Panama

en: West Panamá
cs_CZ: Západní Panama

en: La Libertad
cs_CZ: La Spezia

en: Madre de Dios
cs_CZ: Rio de Janeiro

en: Moquegua
cs_CZ: MOQUEGUA

en: Antique
cs_CZ: Starožitné

en: Compostela Valley
cs_CZ: Údolí Compostela

en: Dinagat Islands
cs_CZ: Dinagatské ostrovy

en: Eastern Samar
cs_CZ: Východní Samaer

en: Ilocos Sur
cs_CZ: Ilocos sur

en: Misamis Occidental
cs_CZ: Neamis Occidental

en: Mountain Province
cs_CZ: Horská provincie

en: Northern Samar
cs_CZ: Severní Samar

en: Oriental Mindoro
cs_CZ: Orientální Mindoro

en: Saint Catherine
cs_CZ: Svatá Kateřina

en: Fukushima
cs_CZ: Maki Fukushima

en: Tokyo
cs_CZ: Tokio

en: Bomet
cs_CZ: Bomet (Bomet)

en: Homa Bay
cs_CZ: Zátoka Homa

en: Kisumu
cs_CZ: Kisumu (Kisumu)

en: Kitui
cs_CZ: Kitui (Kitui)

en: Kwale
cs_CZ: Kwale (Kwale)

en: Lamu
cs_CZ: Lamu (Lamu)

en: Murang’a
cs_CZ: Murang'a

en: Nairobi County
cs_CZ: Okres Nairobi

en: Nyeri
cs_CZ: Nyeri (Nyeri)

en: Wajir
cs_CZ: Wajir (Wajir)

en: West Pokot
cs_CZ: Západní Pokot

en: Vientiane Province
cs_CZ: Provincie Vientiane

en: Xiangkhouang
cs_CZ: Siang-chouang

en: Grand Bassa
cs_CZ: Udělení přístupu

en: Grand Cape Mount
cs_CZ: Velký mys Mount

en: Grand Gedeh
cs_CZ: Velký Gedeh

en: Grand Kru
cs_CZ: Velký Kru

en: River Gee
cs_CZ: Řeka Gee

en: Chișinău
cs_CZ: Čišinské

en: Bălți
cs_CZ: Bălți (Bălți)

en: Călărași
cs_CZ: Călărași (Călărași)

en: Căușeni
cs_CZ: Căușeni (Căușeni)

en: Dondușeni
cs_CZ: Dondușeni (Dondușeni)

en: Dubăsari
cs_CZ: Dubăsari (Dubăsari)

en: Edineț
cs_CZ: Edineț (Edineț)

en: Fălești
cs_CZ: Fălești (Fălești)

en: Florești
cs_CZ: Florești (Florești)

en: Hîncești
cs_CZ: Hîncești (Hîncești)

en: Rîșcani
cs_CZ: Rîșcani (Rîșcani)

en: Sîngerei
cs_CZ: Sîngerei (Sîngerei)

en: Strășeni
cs_CZ: Strășeni (Štršiši)

en: Șoldănești
cs_CZ: Șoldănești (Șoldănești)

en: Ungheni
cs_CZ: Ungheni (Ungheni )

en: Guerrero
cs_CZ: Du kích

en: San Luis Potosí
cs_CZ: San Marino

en: Gaza
cs_CZ: Gaze

en: Maputo Province
cs_CZ: Provincie Maputo

en: Sofala
cs_CZ: Pohovka

en: Hardap
cs_CZ: Hardap (Tvrchu)

en: Kavango East
cs_CZ: Kavango východ

en: Kavango West
cs_CZ: Kavango Západ

en: Asyut
cs_CZ: Asyut (Asyut)

en: Red Sea
cs_CZ: Rudé moře

en: Beheira
cs_CZ: Beheira (Beheira)

en: Cairo
cs_CZ: Káhira

en: Giza
cs_CZ: Gíze

en: South Sinai
cs_CZ: Jižní Sinaj

en: Qalyubia
cs_CZ: K alja-tábie

en: Port Said
cs_CZ: Port řekl

en: Sohag
cs_CZ: Sohag (Sohag)

en: North Sinai
cs_CZ: Severní Sinaj

en: New Valley
cs_CZ: Nové údolí

en: Cádiz
cs_CZ: Cádiz (Cádiz)

en: Biscay
cs_CZ: Biskaj

en: Bono East
cs_CZ: Bono východní

en: Central
cs_CZ: Centrální oblast

en: Eastern
cs_CZ: Východní

en: Greater Accra
cs_CZ: Větší Akkra

en: North East
cs_CZ: Severovýchodní

en: Northern
cs_CZ: Severní

en: Oti
cs_CZ: Oti (Oti)

en: Upper East
cs_CZ: Horní východ

en: Upper West
cs_CZ: Horní Západ

en: Western
cs_CZ: Západní

en: Western North
cs_CZ: Západní sever

en: East Macedonia and Thrace
cs_CZ: Východní Makedonie a Thrákie

en: Central Macedonia
cs_CZ: Střední Makedonie

en: West Macedonia
cs_CZ: Západní Makedonie

en: Ionian Islands
cs_CZ: Iiontové ostrovy

en: West Greece
cs_CZ: Západní Řecko

en: Central Greece
cs_CZ: Střední Řecko

en: Peloponnese
cs_CZ: Peloponés

en: North Aegean
cs_CZ: Severní Egejské moře

en: South Aegean
cs_CZ: Jižní Egejské moře

en: Crete
cs_CZ: Kréta

en: Hong Kong Island
cs_CZ: Hong Kong

en: Budapest
cs_CZ: Budapešť

en: Hajdú-Bihar
cs_CZ: Bihár

en: Pest
cs_CZ: Škůdce

en: Arunachal Pradesh
cs_CZ: Arunáčalpradéš

en: Jammu and Kashmir
cs_CZ: Jammu a Kašmír

en: Punjab
cs_CZ: Paňdžáb

en: Andaman and Nicobar Islands
cs_CZ: Andamanské a Nicobarské ostrovy

en: Dadra and Nagar Haveli
cs_CZ: Dadra a Nagar Haveli

en: Daman and Diu
cs_CZ: Daman a Diu

en: Delhi
cs_CZ: Dillí

en: Khuzestan (خوزستان)
cs_CZ: Chuzestán (خوزستان)

en: Tehran (تهران)
cs_CZ: Teherán (تهران)

en: Ghazvin (قزوین)
cs_CZ: Ghazvin ()وین)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
cs_CZ: Východní Azarbaijan (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
cs_CZ: Západní Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
cs_CZ: Chaharmahal a Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
cs_CZ: Jižní Chorásán (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
cs_CZ: Razavi Chorásán (خراسان رضوی)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
cs_CZ: Severní Chorásán (اراعان ممالع)

en: Kurdistan / کردستان)
cs_CZ: Kurdistán / کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
cs_CZ: Kohgiluyeh a BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
cs_CZ: Sistan a Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: L'Aquila
cs_CZ: L'aquila

en: Napoli
cs_CZ: „Napoli

en: Sud Sardegna
cs_CZ: Jižní Sardinie

en: Trieste
cs_CZ: Terst

en: Saint Andrew
cs_CZ: Svatý Ondřej

en: Saint Thomas
cs_CZ: Svatý Tomáš

en: Saint Mary
cs_CZ: Svatá Marie

en: Saint Ann
cs_CZ: Svatá Anna

en: Saint James
cs_CZ: Svatý Jakub

en: Saint Elizabeth
cs_CZ: Svatá Alžběta

en: Zaire
cs_CZ: Zair

en: Australian Capital Territory
cs_CZ: Austrálie

en: New South Wales
cs_CZ: Nový Jížní Wales

en: Northern Territory
cs_CZ: Severní teritorium

en: South Australia
cs_CZ: Jižní Austrálie

en: Tasmania
cs_CZ: Tasmánie

en: Western Australia
cs_CZ: Západní Austrálie

en: Cox's Bazar
cs_CZ: Cox je Bazar

en: Blagoevgrad
cs_CZ: Blagojevgrad

en: Sofia District
cs_CZ: Sofijský okres

en: Sofia
cs_CZ: Sofie

en: Targovishte
cs_CZ: Tărgovište

en: Alibori
cs_CZ: Alibori (Alibori)

en: Atlantique
cs_CZ: Atlantik

en: Borgou
cs_CZ: Borgou (Borgou)

en: Kouffo
cs_CZ: Kouffo (Kouffo)

en: Acre
cs_CZ: Akr

en: Tocantins
cs_CZ: Tocantiny

en: British Columbia
cs_CZ: Britská Kolumbie

en: New Brunswick
cs_CZ: Nový Brunšvik

en: Newfoundland and Labrador
cs_CZ: Newfoundland a Labrador

en: Northwest Territories
cs_CZ: Severozápadní teritoria

en: Nova Scotia
cs_CZ: Nové Skotsko

en: Prince Edward Island
cs_CZ: Ostrov prince Edwarda

en: Quebec
cs_CZ: Québec

en: Yukon Territory
cs_CZ: Yukonské území

en: Geneva
cs_CZ: Ženeva

en: Uri
cs_CZ: URL

en: Beijing / 北京
cs_CZ: Peking / 北京

en: Tianjin / 天津
cs_CZ: Tchien-ťin / 津

en: Inner Mongolia / 內蒙古
cs_CZ: Vnitřní Mongolsko / 內蒙古

en: Shanghai / 上海
cs_CZ: Šanghaj / 中中中

en: Jiangsu / 江苏
cs_CZ: Ťiang-su / 江苏

en: Shandong / 山东
cs_CZ: Šan-tung / 山东

en: Henan / 河南
cs_CZ: Che-nan / 河南

en: Hainan / 海南
cs_CZ: Hainan / 中南

en: Chongqing / 重庆
cs_CZ: Čchung-čching / 重庆

en: Sichuan / 四川
cs_CZ: S'-čchuan / 四川

en: Qinghai / 青海
cs_CZ: Čching-chaj / 青

en: Macao / 澳门
cs_CZ: Macao / 澳

en: Xinjiang / 新疆
cs_CZ: Sin-ťiang / 新疆

en: Capital District
cs_CZ: Oblast hlavního města

en: San Andrés & Providencia
cs_CZ: San Andrés a Providencia

en: Baden-Württemberg
cs_CZ: Bádensko-Württembersko

en: Bavaria
cs_CZ: Bavorsko

en: Berlin
cs_CZ: Berlín

en: Bremen
cs_CZ: Brémy

en: Hamburg
cs_CZ: Hamburk

en: Lower Saxony
cs_CZ: Dolní Sasko

en: North Rhine-Westphalia
cs_CZ: Severní Porýní-Vestfálsko

en: Rhineland-Palatinate
cs_CZ: Porýní-Falc

en: Saarland
cs_CZ: Sársko

en: Saxony
cs_CZ: Sasko

en: Saxony-Anhalt
cs_CZ: Sasko-Anhaltsko

en: Schleswig-Holstein
cs_CZ: Šlesvicko-Holštýnsko

en: Thuringia
cs_CZ: Durynsko

en: Monte Plata
cs_CZ: Montana

en: Santiago Rodríguez
cs_CZ: Santa Cruz

en: Chlef
cs_CZ: Chlef (Chlef)

en: Laghouat
cs_CZ: Laghouat (Laghouat)

en: Béchar
cs_CZ: Béchar (Béchar)

en: Algiers
cs_CZ: Alžír

en: Djelfa
cs_CZ: Djelfa (Djelfa)

en: Jijel
cs_CZ: Jijel (Jijel)

en: Sétif
cs_CZ: Sétif (Sétif)

en: Mostaganem
cs_CZ: Mostaganem (Mostaganem)

en: M’Sila
cs_CZ: M'Sila

en: Mascara
cs_CZ: Řasenka

en: Boumerdès
cs_CZ: Boumerdès (Fr.)

en: Galápagos
cs_CZ: Galapágy

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
cs_CZ: Kdy tato galerie vyprší a nebude nadále přístupná

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Allow comments on images in this gallery
cs_CZ: Povolit komentáře k obrázkům v této galerii

en: Comments require approval
cs_CZ: Komentáře vyžadují schválení

en: Should comments require approval before being shown
cs_CZ: Měly by komentáře vyžadovat schválení před zobrazením

en: Disable favorites for this gallery
cs_CZ: Zakázat oblíbené položky pro tuto galerii

en: Gallery Sharing
cs_CZ: Sdílení galerie

en: Disable gallery sharing
cs_CZ: Zakázat sdílení galerie

en: Image Sharing
cs_CZ: Sdílení obrázků

en: Disable individual image sharing for this gallery
cs_CZ: Zakázat sdílení jednotlivých obrázků pro tuto galerii

en: Disable Products
cs_CZ: Zakázat produkty

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
cs_CZ: Uživatelé si nebudou moci zakoupit žádné produkty pro tuto galerii

en: Price Level
cs_CZ: Cenová úroveň

en: Emails
cs_CZ: E-maily

en: Provided Emails
cs_CZ: Poskytnuté e-maily

en: Title
cs_CZ: Nadpis

en: Expires
cs_CZ: Vyprší

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Expired
cs_CZ: Expirovaný

en: Drop files here
cs_CZ: Přetáhněte soubory sem

en: Select Files from Computer
cs_CZ: Vybrat soubory z počítače

en: Recommend image size larger than %s
cs_CZ: Doporučená velikost obrázku větší než %s

en: FTP Folders
cs_CZ: Složky FTP

en: Select folder
cs_CZ: Vybrat složku

en: Choose from Media Library
cs_CZ: Výběr z knihovny médií

en: Select all images
cs_CZ: Výběr všech obrázků

en: Delete selected images
cs_CZ: Odstranění vybraných obrázků

en: Showing %1$s of %2$s images
cs_CZ: Zobrazeno %1$s z %2$s obrázků

en: Load %s more images
cs_CZ: Načíst %s další obrázky

en: GO
cs_CZ: Vá!

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: Saving image order...
cs_CZ: Uložení pořadí obrázků...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
cs_CZ: Omlouváme se, ale obrázek z nějakého důvodu nešel smazat

en: Sorry, the image could not be set as featured
cs_CZ: Omlouváme se, ale obrázek nelze nastavit jako doporučený

en: Select no images
cs_CZ: Nevybrat žádné obrázky

en: Allowed Files
cs_CZ: Povolené soubory

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
cs_CZ: Obrázek se nenahrál celý, protože je pro váš server příliš velký. Je možné, že nebyly použity miniatury a vodoznaky.

en: Invalid file type
cs_CZ: Neplatný typ souboru

en: images
cs_CZ: obrázků

en: Already uploaded to gallery
cs_CZ: Již nahráno do galerie

en: The selected file could not be copied to %s.
cs_CZ: Vybraný soubor se nepodařilo zkopírovat do %s.

en: No emails collected yet
cs_CZ: Zatím nebyly shromážděny žádné e-maily

en: Add gallery name
cs_CZ: Přidání názvu galerie

en: All
cs_CZ: Vše

en: Trash
cs_CZ: Koš

en: Filter by customer
cs_CZ: Filtrování podle zákazníka

en: View ordered products
cs_CZ: Zobrazit objednané produkty

en: Change status to: %s
cs_CZ: Změnit stav na: %s

en: Select All
cs_CZ: Vybrat vše

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Order Total
cs_CZ: Celkem

en: View invoice
cs_CZ: 查看发票

en: Order Actions
cs_CZ: Akce objednávky

en: Order Data
cs_CZ: Údaje o objednávce

en: Delete permanently
cs_CZ: Trvale smazat

en: Move to Trash
cs_CZ: Přesunout do koše

en: Choose an action...
cs_CZ: Vyberte si akci...

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Resend order email to customer
cs_CZ: Opětovné odeslání e-mailu s objednávkou zákazníkovi

en: Test Order
cs_CZ: Testovací objednávka

en: %1$s &mdash; %2$s
cs_CZ: %1$s - %2$s

en: Payment Method
cs_CZ: Způsob platby

en: Delivery/Shipping Method
cs_CZ: Způsob dodání/zásilky

en: Order Status
cs_CZ: Stav objednávky

en: Notify customer of status change
cs_CZ: Upozornění zákazníka na změnu stavu

en: Shipping
cs_CZ: Doprava

en: No shipping address collected for this order
cs_CZ: Pro tuto objednávku nebyla shromážděna žádná dodací adresa

en: Billing
cs_CZ: Fakturace

en: No billing address collected for this order
cs_CZ: Pro tuto objednávku nebyla shromážděna žádná fakturační adresa

en: EU VAT Number
cs_CZ: Číslo DPH EU

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Log
cs_CZ: Záznam

en: Refunds
cs_CZ: Vratky

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image Data
cs_CZ: Obrazová data

en: Product
cs_CZ: Produkt

en: Qty
cs_CZ: Ks

en: Item Price
cs_CZ: Cena položky

en: Item Total
cs_CZ: Celkem položek

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Shipping via %s
cs_CZ: Doprava přes %s

en: Discounts
cs_CZ: Slevy

en: Tax
cs_CZ: DPH

en: Credits Applied
cs_CZ: Použité kredity

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
cs_CZ: Zkopírujte a vložte výše uvedené názvy souborů do vyhledávací funkce Lightroom (filtr Knihovna), abyste je rychle našli a vytvořili novou kolekci, která vám usnadní zpracování této objednávky. Ujistěte se, že používáte parametr vyhledávání "Obsahuje" (a nikoli "Obsahuje vše").

en: Notify customer?
cs_CZ: Upozornit zákazníka?

en: Add comment
cs_CZ: Přidat komentář

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
cs_CZ: Je určena pouze pro interní použití a není viditelná pro vaše zákazníky

en: Save notes
cs_CZ: Uložení poznámek

en: No log entries yet
cs_CZ: Zatím žádné záznamy v protokolu

en: Order status notification email sent to %s
cs_CZ: E-mail s oznámením o stavu objednávky odeslaný na adresu %s

en: Order email successfully resent
cs_CZ: E-mail s objednávkou byl úspěšně odeslán

en: Invalid order ID
cs_CZ: Neplatné ID objednávky

en: Upload Image
cs_CZ: Nahrát obrázek

en: Select image to upload
cs_CZ: Vyberte obrázek, který chcete nahrát

en: Use this image
cs_CZ: Použít tento obrázek

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Product Info
cs_CZ: Informace o produktu

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
cs_CZ: Správa více cenových úrovní pro nabídku různých cen v různých galeriích pro stejný produkt

en: Taxable
cs_CZ: Zdanitelný

en: Extra Shipping Cost
cs_CZ: Dodatečné náklady na dopravu

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
cs_CZ: Dodatečné náklady na dopravu, určené pro větší předměty, jako jsou plátna

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: All categories
cs_CZ: Všechny kategorie

en: Add product name
cs_CZ: Přidat název produktu

en: Copy system info to clipboard
cs_CZ: Kopírování systémových informací do schránky

en: Invalid tool
cs_CZ: Neplatný nástroj

en: Orphaned Images
cs_CZ: Osiřelé obrázky

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
cs_CZ: Při mazání galerií se někdy přidružené obrázky neodstraní úplně. Tento nástroj odstraní tyto osiřelé obrázky a pomůže tak snížit objem ukládaných souborů.

en: Delete orphaned images
cs_CZ: Odstranění osiřelých obrázků

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
cs_CZ: Sunshine našel %s osiřelých složek obrázků.

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
cs_CZ: <strong style="color: red;">Před spuštěním tohoto nástroje se doporučuje provést zálohu. Obrázky budou ze serveru zcela odstraněny.</strong></p>

en: No orphans found!
cs_CZ: Žádní sirotci se nenašli!

en: Abort
cs_CZ: Přerušit

en: Cannot process image, likely out of memory
cs_CZ: Nelze zpracovat obrázek, pravděpodobně došla paměť

en: Regenerate Images
cs_CZ: Regenerace obrázků

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
cs_CZ: Pokud jste změnili velikost miniatur, velikost digitálního souboru ke stažení nebo nastavení vodoznaku, je třeba obrázky přegenerovat.

en: Regenerating images for "%s"
cs_CZ: Regenerace obrázků pro "%s"

en: Regenerating images
cs_CZ: Regenerace obrázků

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
cs_CZ: Obrázek se nenahrál celý, protože je pro váš server příliš velký. Je možné, že nebyly použity miniatury a vodoznaky. Doporučujeme zvětšit dostupnou paměť.

en: Done!
cs_CZ: Hotovo!

en: Could not find original file to regenerate from
cs_CZ: Nepodařilo se najít původní soubor, z něhož by se dalo regenerovat

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
cs_CZ: Sunshine ukládá informace o uživatelských košících do relací, které se ukládají do databáze. Pokud je vaše databáze příliš velká, můžete zde vymazat všechna data relací.

en: Clear sessions
cs_CZ: Vyčistit relace

en: No sessions found!
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné relace!

en: Sessions cleared
cs_CZ: Vymazání relací

en: Unused Image Sizes
cs_CZ: Nepoužité velikosti obrázků

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
cs_CZ: Sunshine musí pro každý obrázek vygenerovat pouze dvě velikosti: miniaturu a velký obrázek. Některé weby mají kvůli svému tématu nebo zásuvným modulům vygenerováno mnoho velikostí obrázků. Tento nástroj je vyčistí.

en: Delete Unused Image Sizes
cs_CZ: Odstranění nepoužívaných velikostí obrázků

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
cs_CZ: Položka byla odstraněna z vašeho košíku, protože již neexistuje

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
cs_CZ: Sleva "%s" odstraněna, protože již není platná

en: Contact Information
cs_CZ: Kontaktní informace

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Delivery Method
cs_CZ: Způsob dopravy

en: Shipping Method
cs_CZ: Způsob dopravy

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Same as shipping address
cs_CZ: Stejné jako dodací adresa

en: Use a different billing address
cs_CZ: Použití jinou fakturační adresu

en: Use my credits (%s available)
cs_CZ: Použijte mé kredity (%s k dispozici)

en: Submit Order & Pay %s
cs_CZ: Odeslat objednávku a zaplatit %s

en: Submit Order for Free
cs_CZ: Odeslat objednávku zdarma

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
cs_CZ: Odesláním této objednávky souhlasíte s našimi <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Next Step
cs_CZ: Další krok

en: Invalid checkout section
cs_CZ: Neplatný oddíl pokladny

en: Field is required
cs_CZ: Povinné pole

en: Invalid email
cs_CZ: Neplatný e-mail

en: No payment method
cs_CZ: Žádný způsob platby

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: &#197;land Islands
cs_CZ: Ålandy

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: Antarctica
cs_CZ: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs_CZ: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Azerbaijan
cs_CZ: Ázerbájdžán

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamy

en: Bahrain
cs_CZ: Bahrajn

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéšská lidová republika

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Bhutan
cs_CZ: Bhútán

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Bosnia and Herzegovina
cs_CZ: Bosna a Hercegovina

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs_CZ: Britské indickooceánské území

en: British Virgin Islands
cs_CZ: Britské Panenské ostrovy

en: Brunei
cs_CZ: Brunej

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs_CZ: Kamerun

en: Cape Verde
cs_CZ: Kapverdské ostrovy

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: Chad
cs_CZ: Čad

en: China
cs_CZ: Čína

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrov

en: Cocos (Keeling) Islands
cs_CZ: Kokosové a Keelingovy ostrovy

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Comoros
cs_CZ: Komory

en: Congo (Brazzaville)
cs_CZ: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
cs_CZ: Kongo (Kinshasa)

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs_CZ: Kostarika

en: Croatia
cs_CZ: Chorvatsko

en: Cuba
cs_CZ: Kuba

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Djibouti
cs_CZ: Džibutsko

en: Dominica
cs_CZ: Dominika

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská republika

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: El Salvador
cs_CZ: Salvador

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Falkland Islands
cs_CZ: Falklandské ostrovy

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Fiji
cs_CZ: Fidži

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: France
cs_CZ: Francie

en: French Guiana
cs_CZ: Francouzská Guyana

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynésie

en: French Southern Territories
cs_CZ: Francouzská jižní území

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: Honduras
cs_CZ: Honduraská republika

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: India
cs_CZ: Indie

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: Iran
cs_CZ: Írán

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Republic of Ireland
cs_CZ: Irská republika

en: Isle of Man
cs_CZ: Ostrov Man

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Ivory Coast
cs_CZ: Pobřeží slonoviny

en: Jamaica
cs_CZ: Jamajka

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Jordan
cs_CZ: Jordánsko

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Kiribati
cs_CZ: Banaba

en: Kuwait
cs_CZ: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs_CZ: Kyrgyzstán

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Liberia
cs_CZ: Libérie

en: Libya
cs_CZ: Libye

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucembursko

en: Macao S.A.R., China
cs_CZ: Čína (Macao)

en: Macedonia
cs_CZ: Makedonie

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Malaysia
cs_CZ: Malajština

en: Maldives
cs_CZ: Maledivy

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs_CZ: Martinik

en: Mauritania
cs_CZ: Mauretánie

en: Mauritius
cs_CZ: Mauricius

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Micronesia
cs_CZ: Mikronésie

en: Moldova
cs_CZ: Moldavsko

en: Monaco
cs_CZ: Monacké knížectví

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Montenegro
cs_CZ: Černá Hora

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Mozambique
cs_CZ: Mosambik

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemsko

en: Netherlands Antilles
cs_CZ: Nizozemské Antily

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: Norfolk Island
cs_CZ: Norfolk

en: North Korea
cs_CZ: Severní Korea

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Palestinian Territory
cs_CZ: Palestina

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua-Nová Guinea

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Portugal
cs_CZ: Portugalsko

en: Puerto Rico
cs_CZ: Portoriko

en: Qatar
cs_CZ: Katar

en: Reunion
cs_CZ: Réunion

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Russia
cs_CZ: Rusko

en: Saint Barth&eacute;lemy
cs_CZ: Svatý Bartoloměj (ostrov)

en: Saint Helena
cs_CZ: Svatá Helena (ostrov)

en: Saint Kitts and Nevis
cs_CZ: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Saint Martin (French part)
cs_CZ: Společenství Svatý Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
cs_CZ: Saint-Pierre a Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs_CZ: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
cs_CZ: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saúdská Arábie

en: Senegal
cs_CZ: Senegalská republika

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Seychelles
cs_CZ: Seychely

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Slovakia
cs_CZ: Slovensko

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs_CZ: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: South Africa
cs_CZ: Jižní Afrika

en: South Georgia/Sandwich Islands
cs_CZ: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: South Korea
cs_CZ: Jižní Korea

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: Sudan
cs_CZ: Súdán

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
cs_CZ: Svalbard a Jan Mayen

en: Swaziland
cs_CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Syria
cs_CZ: Sýrie

en: Taiwan
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs_CZ: Tádžikistán

en: Tanzania
cs_CZ: Tanzanie

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Timor-Leste
cs_CZ: Východní Timor

en: Trinidad and Tobago
cs_CZ: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
cs_CZ: Turks a Caicos

en: U.S. Virgin Islands
cs_CZ: Americké Panenské ostrovy

en: US Armed Forces
cs_CZ: Ozbrojené síly USA

en: US Minor Outlying Islands
cs_CZ: Menší odlehlé ostrovy USA

en: Uganda
cs_CZ: Ugandská republika

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom
cs_CZ: Velká Británie

en: United States
cs_CZ: Spojené státy

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: Vatican
cs_CZ: Vatikán

en: Wallis and Futuna
cs_CZ: Wallis a Futuna

en: Western Sahara
cs_CZ: Západní Sahara

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: Zambia
cs_CZ: Zambie

en: Berat
cs_CZ: Moderátor

en: Bengo
cs_CZ: Bengálsko

en: Benguela
cs_CZ: Beguelské

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
cs_CZ: Nepodařilo se automaticky načíst licenční klíč pro %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
cs_CZ: Vaše licence nemohly být aktivovány, protože se serveru nepodařilo připojit k SunshinePhotoCart.com: %s

en: Unknown error occured
cs_CZ: Vyskytla se neznámá chyba

en: License for %s failed to be activated: %s
cs_CZ: Licenci pro %s se nepodařilo aktivovat: %s

en: An error occurred, please try again.
cs_CZ: Došlo k chybě. Opakujte akci.

en: Could not get download file
cs_CZ: Nelze získat soubor ke stažení

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
cs_CZ: K dispozici je nová verze %1$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
cs_CZ: Požádejte správce sítě o instalaci aktualizace.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
cs_CZ: %1$s Zobrazit verzi %2$s podrobnosti%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
cs_CZ: %1$s Zobrazit %2$s podrobnosti o verzi%3$s nebo %4$saktualizovat%5$s.

en: Update now.
cs_CZ: Aktualizovat.

en: You do not have permission to install plugin updates
cs_CZ: Nemáte oprávnění k instalaci aktualizací pluginů

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

en: View page
cs_CZ: Prohlédnout stránku

en: Please select a page
cs_CZ: Vyberte stránku

en: Upload an image
cs_CZ: Nahrát obrázek

en: Use image
cs_CZ: Použít obrázek

en: Upload new image
cs_CZ: Nahrát nový obrázek

en: Remove image
cs_CZ: Odebrat obrázek

en: See upgrade options
cs_CZ: Viz možnosti upgradu

en: Month(s)
cs_CZ: Měsíc(e)

en: Day(s)
cs_CZ: Den (dny)

en: Hour(s)
cs_CZ: Hodina(y)

en: Write a Review
cs_CZ: Napište recenzi

en: Submit Support Ticket
cs_CZ: Odeslání ticketu podpory

en: Sunshine Main Page
cs_CZ: Sunshine Hlavní stránka

en: Sunshine Account
cs_CZ: Sluneční účet

en: Sunshine Cart
cs_CZ: Sluneční vozík

en: Sunshine Checkout
cs_CZ: Pokladna Sunshine

en: Sunshine Favorites
cs_CZ: Oblíbené sluneční paprsky

en: Sunshine Terms & Conditions
cs_CZ: Podmínky Sunshine

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
cs_CZ: Děkujeme, že používáte <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Prosím, <a href="%2$s" target="_blank">ohodnoťte nás</a> na <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
cs_CZ: Slug pro základní stavy objednávek není upravitelný, protože by mohl narušit funkčnost Sunshine

en: Order Updated
cs_CZ: Objednávka aktualizována

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
cs_CZ: <strong>Galerie aktualizována</strong>, <a href="%s">zobrazit galerii</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
cs_CZ: <strong>Vytvořená galerie</strong>, <a href="%s">zobrazit galerii</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
cs_CZ: Protokolování slunečního svitu je povoleno. <a href="%s">Pokud se již nepoužívá, vypněte jej.</a>

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
cs_CZ: Proces instalace slunečního svitu byl přeskočen. <a href="%s">Dokončete prosím proces instalace.</a>

en: %s order | %s orders
cs_CZ[0]: objednávka %s

en: Customers
cs_CZ: Zákazníci

en: Reports
cs_CZ: Reporty

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Add-ons
cs_CZ: Doplňky

en: Setup Guide
cs_CZ: Průvodce nastavením

en: Keywords
cs_CZ: Klíčová slova

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Favorites
cs_CZ: Oblíbené

en: Orders
cs_CZ: Objednávky

en: Order Totals
cs_CZ: Celkové součty objednávek

en: Latest Activity
cs_CZ: Poslední aktivity

en: No customers found
cs_CZ: Žádní zákazníci nenalezeni

note: translators: the license key expiration date
en: Your license key expired on %s.
cs_CZ: Platnost licenčního klíče vypršela %s.

en: Your license key has been disabled
cs_CZ: Váš licenční klíč byl zablokován

en: Invalid license
cs_CZ: Neplatná licence

en: Invalid license key
cs_CZ: Neplatný licenční klíč

en: Your license is not active for this URL
cs_CZ: Vaše licence není pro tuto adresu URL aktivní

en: This appears to be an invalid license key
cs_CZ: Zdá se, že se jedná o neplatný licenční klíč

en: Your license key has reached its activation limit
cs_CZ: Váš licenční klíč dosáhl svého aktivačního limitu

en: You have a special lifetime license that never expires!
cs_CZ: Máte speciální doživotní licenci, která nikdy nevyprší!

en: Expires on %s
cs_CZ: Platnost vyprší %s

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
cs_CZ: Nemáte aktivní licenci pro %s, zadejte a aktivujte svou aktuální licenci na <a href="%s">stránce Licence</a>

en: License for %s has been activated
cs_CZ: Licence pro %s byla aktivována

en: License for %s has been deactivated
cs_CZ: Licence pro %s byla deaktivována

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
cs_CZ: Licenci pro %s se nepodařilo deaktivovat, <a href="%s" target="_blank">kontaktujte prosím podporu</a>

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
cs_CZ: Chcete-li povolit aktualizace, zadejte licenční klíč na stránce <a href="%1$s">Licence</a>. Licenční klíč můžete získat ze <a href="%2$s" target="_blank">svého účtu na SunshinePhotoCart.com</a>.

en: License for %s failed to be updated: %s
cs_CZ: Licenci pro %s se nepodařilo aktualizovat: %s

en: License for %s has been updated
cs_CZ: Licence pro %s byla aktualizována

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Upload a file
cs_CZ: Nahrát soubor

en: Select file
cs_CZ: Vybrat soubor

en: Upload new file
cs_CZ: Nahrát nový soubor

en: Remove file
cs_CZ: Odstranit soubor

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Refresh license
cs_CZ: Obnovení licence

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Terms & Conditions
cs_CZ: Všeobecné obchodní podmínky

en: Pickup
cs_CZ: Vyzvednout

en: Ship
cs_CZ: Loď

en: Search Customers
cs_CZ: Vyhledávání zákazníků

en: Customer has been updated
cs_CZ: Zákazník byl aktualizován

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Shipping Address
cs_CZ: Dodací adresa

en: No shipping address collected for this customer
cs_CZ: Pro tohoto zákazníka nebyla shromážděna žádná dodací adresa

en: Billing Address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: No billing address collected for this customer
cs_CZ: Pro tohoto zákazníka nebyla shromážděna žádná fakturační adresa

en: Credits
cs_CZ: Poděkování

en: Save credits
cs_CZ: Uložit kredity

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Avg Order
cs_CZ: Průměrná objednávka

en: No orders
cs_CZ: Není objednané

en: Filter by gallery
cs_CZ: Filtrovat podle galerie

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Zkopírovat do schránky

en: No favorites
cs_CZ: Žádné oblíbené položky

en: Timeline
cs_CZ: Časová osa

en: No activity
cs_CZ: Žádná aktivita

en: Logged in
cs_CZ: Přihlášení

en: Logged out
cs_CZ: Odhlášení

en: %s credits used
cs_CZ: %s použité kredity

en: Sunshine Photo Cart Setup
cs_CZ: Nastavení košíku Sunshine Photo

en: Current month sales
cs_CZ: Tržby za běžný měsíc

en: Last month sales
cs_CZ: Prodej za poslední měsíc

en: Lifetime sales
cs_CZ: Celoživotní prodej

en: New Orders
cs_CZ: Nové objednávky

en: Recent Orders
cs_CZ: Nedávné objednávky

en: Client Galleries
cs_CZ: Galerie klientů

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Checkout
cs_CZ: Pokladna

en: Pending
cs_CZ: Čekající

en: We have received your order but payment is still pending
cs_CZ: Vaši objednávku jsme obdrželi, ale na platbu stále čekáme

en: New
cs_CZ: Nový

en: We have received your order and payment
cs_CZ: Obdrželi jsme vaši objednávku a platbu

en: Processing
cs_CZ: Zpracovává se

en: The images in your order are being processed and/or printed
cs_CZ: Obrázky ve vaší objednávce se zpracovávají a/nebo tisknou

en: Shipped/Completed
cs_CZ: Odesláno/ukončeno

en: Your items have shipped (or are available for download)!
cs_CZ: Vaše položky byly odeslány (nebo jsou k dispozici ke stažení)!

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Your order was cancelled
cs_CZ: Vaše objednávka byla zrušena

en: Refunded
cs_CZ: Vráceno

en: Your order was refunded
cs_CZ: Vaše objednávka byla vrácena

en: Ready for pickup
cs_CZ: Připraveno k vyzvednutí

en: Your order is ready to be picked up
cs_CZ: Vaše objednávka je připravena k vyzvednutí

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Prints
cs_CZ: Tisky

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
cs_CZ: Vítejte v Sunshine Photo Cart %s

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
cs_CZ: <strong>Děkujeme za aktualizaci na nejnovější verzi!</strong> Sunshine %1$s je nejkomplexnější zásuvný modul pro klientskou korekturu a košík s fotografiemi pro WordPress. Přejeme vám větší prodejní úspěch!

en: Recent Improvements
cs_CZ: Nedávná vylepšení

en: See the full Changelog
cs_CZ: Podívejte se na úplný seznam změn

en: Configure
cs_CZ: Konfigurovat

en: Sorry, there was an error with your request
cs_CZ: Omlouváme se, ve vašem požadavku došlo k chybě

en: Select shipping method
cs_CZ: Vyberte způsob dopravy

en: Add shipping method
cs_CZ: Přidat doručovací metodu

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Add tax rate
cs_CZ: Přidat sazbu daně

en: Country
cs_CZ: Země

en: State/Province
cs_CZ: Stát/Kraj

en: Zip/Postal Code(s)
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo (čísla)

en: Tax Rate
cs_CZ: Daňová sazba

en: All countries
cs_CZ: Všechny země

en: Any state/province
cs_CZ: Jakýkoli stát/provincie

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Multi-Image
cs_CZ: Více snímků

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Galleries
cs_CZ: Galerie

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Profits
cs_CZ: Zisky

en: Day
cs_CZ: Den

en: Week
cs_CZ: Týden

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Year
cs_CZ: Rok

en: All time
cs_CZ: Bez časového omezení

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Refresh data
cs_CZ: Aktualizovat data

en: Total Received
cs_CZ: Přijaté prostředky celkem

en: Completed Orders
cs_CZ: Dokončené objednávky

en: Average Order
cs_CZ: Průměrná objednávka

en: Total Unpaid Orders
cs_CZ: Nezaplacené objednávky celkem

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Your Address Line 1
cs_CZ: Vaše adresa Řádek 1

en: Address Line 2
cs_CZ: Druhý řádek adresy

en: City
cs_CZ: Město

en: State / Province
cs_CZ: Stát / kraj

en: Zip / Postcode
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo / PSČ

en: Currency Formatting
cs_CZ: Formátování měny

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Currency symbol position
cs_CZ: Pozice symbolu měny

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Left space
cs_CZ: Levý prostor

en: Right space
cs_CZ: Pravý prostor

en: Thousands separator
cs_CZ: Oddělovač tisícovek

en: Decimal separator
cs_CZ: Desetinný oddělovač

en: Number of decimals
cs_CZ: Počet desetin

en: Data & Logging
cs_CZ: Data a protokolování

en: Delete data on uninstall
cs_CZ: Smazat data při odinstalaci

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
cs_CZ: Při odinstalování Sunshine budou odstraněny všechny galerie, produkty, objednávky a data nastavení. POZOR! Tím se odstraní i všechny obrázky nahrané do galerií!

en: Enable logging
cs_CZ: Povolit protokolování

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
cs_CZ: Povolte protokolování všech událostí v Sunshine, které vám pomůže s laděním. Pokud to není potřeba, vypněte je.

en: View log
cs_CZ: Zobrazit záznam

en: General
cs_CZ: Hlavní

en: Page Options
cs_CZ: Možnosti stránky

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
cs_CZ: Následující stránky je třeba vybrat, aby Sunshine vědělo, kde se nacházejí. Tyto stránky by měly být vytvořeny při instalaci, pokud ne, je třeba je vytvořit.

en: Main Galleries Page
cs_CZ: Hlavní stránka galerií

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Order Received
cs_CZ: Objednávka přijata

en: Store
cs_CZ: Obchod

en: Account Endpoints
cs_CZ: Koncové body účtu

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
cs_CZ: Koncové body jsou připojeny k adresám URL vaší stránky a slouží k provádění konkrétních akcí na stránce účtu.

en: View Order
cs_CZ: Zobrazit objednávku

en: Addresses
cs_CZ: Adresy

en: Account Details
cs_CZ: Detaily účtu

en: Login
cs_CZ: Přihlášení

en: Reset Password
cs_CZ: Obnovit heslo

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Pages & URLs
cs_CZ: Stránky a adresy URL

en: Administration Options
cs_CZ: Možnosti správy

en: Remove images
cs_CZ: Odstranit obrázky

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
cs_CZ: Při trvalém odstranění galerie odstraňte ze serverů všechny související přílohy a obrazové soubory

en: Delete FTP folder
cs_CZ: Odstranění složky FTP

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
cs_CZ: Tím se odstraní složka a obrázky přidané přes FTP, pokud byly použity k vytvoření galerie

en: Show images in Media Library
cs_CZ: Zobrazit obrázky v knihovně médií

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení Sunshine skrývá obrázky nahrané do galerií Sunshine v Knihovně médií, po zapnutí této možnosti se místo toho zobrazí. Použití na vlastní nebezpečí.

en: Display Options
cs_CZ: Nastavení zobrazení

en: Hide galleries from search engines
cs_CZ: Skrýt galerie před vyhledávači

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
cs_CZ: Povolením této možnosti se pokusíte zablokovat roboty vyhledávačů při procházení a indexování galerií a obrázků

en: Gallery Order
cs_CZ: Objednávka galerie

en: Custom ordering
cs_CZ: Vlastní řazení

en: Gallery Creation Date (New to Old)
cs_CZ: Datum vytvoření galerie (od nové po starou)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
cs_CZ: Datum vytvoření galerie (ze staré na novou)

en: Alphabetical
cs_CZ: Abecedně

en: Image Order
cs_CZ: Obrázek Objednávka

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
cs_CZ: Objednat pořízené snímky (Snímky MUSÍ mít pole EXIF "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
cs_CZ: Datum nahrání obrázku (od nového ke starému)

en: Image Upload Date (Old to New)
cs_CZ: Datum nahrání obrázku (ze starého na nový)

en: Galleries Layout
cs_CZ: Rozložení galerií

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
cs_CZ: Možnost ořezu se nedoporučuje pro odůvodněné nebo zděné plochy

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: Justified
cs_CZ: Do bloku

en: Masonry
cs_CZ: Dlaždice

en: Images Layout
cs_CZ: Rozložení obrázků

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Per Page
cs_CZ: Na stránku

en: Pagination Style
cs_CZ: Styl stránkování

en: Numbered pagination
cs_CZ: Číslování stránek

en: Load more button
cs_CZ: Načíst více

en: Automatic infinite scrolling
cs_CZ: Automatické nekonečné rolování

en: Image Theft Prevention
cs_CZ: Prevence krádeží obrázků

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
cs_CZ: Povolení této možnosti zakáže nabídku pravého tlačítka myši a také neumožní přetahování obrázků na plochu. NEJDE o 100% efektivní metodu, ale měla by zastavit většinu lidí. NEpoužívá se pro uživatele s oprávněním správce.

en: Proofing Only
cs_CZ: Pouze proofing

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
cs_CZ: Tím se odstraní všechny aspekty možností nákupu na celém webu a zůstane jen prohlížení obrázků a přidávání do oblíbených položek

en: Allow product comments
cs_CZ: Povolit komentáře k produktu

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
cs_CZ: Umožnit uživatelům zadávat komentáře při přidávání položky do košíku

en: Disable Store
cs_CZ: Zakázat obchod

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
cs_CZ: Galerie se dodávají s obchodem, kde se produkty zobrazují jako první a zákazníci přidávají obrázky do košíku. Pokud ji nechcete zpřístupnit, můžete ji vypnout.

en: Show Image Data
cs_CZ: Zobrazit obrazová data

en: What to show below image thumbnails
cs_CZ: Co se má zobrazit pod miniaturami obrázků

en: Nothing
cs_CZ: Nic

en: Filename
cs_CZ: Název souboru

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
cs_CZ: Název (Snímky MUSÍ mít pole EXIF "Název")

en: Disable Favorites
cs_CZ: Zakázat oblíbené položky

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
cs_CZ: Nepovolit ukládání obrázků do oblíbených ve všech galeriích

en: Disable Gallery Sharing
cs_CZ: Zakázat sdílení galerie

en: Do not allow sharing galleries
cs_CZ: Nepovolujte sdílení galerií

en: Disable Image Sharing
cs_CZ: Zakázat sdílení obrázků

en: Do not allow sharing images within a gallery
cs_CZ: Nepovolit sdílení obrázků v rámci galerie

en: Image Options
cs_CZ: Nastavení obrázku

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
cs_CZ: Změny velikostí obrázků nemají okamžitý vliv na galerie a všechny obrázky je třeba přegenerovat. <a href="%s" target="_blank">Podívejte se prosím na tento článek nápovědy</a>

en: Thumbnail Size
cs_CZ: Velikost náhledu

en: Thumbnail Crop
cs_CZ: Oříznutí miniatury

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
cs_CZ: Ořízněte obrázek přesně na tuto velikost. Poznámka: Oříznuté obrázky se nedoporučují pro rozvržení Justified nebo Masonry

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
cs_CZ: Měly by být obrázky oříznuty na přesné rozměry šířky/výšky miniatury

en: Large Size
cs_CZ: Velká velikost

en: Image Quality
cs_CZ: Kvalita obrázku

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
cs_CZ: Kvalita, ve které se ukládají vygenerované snímky, se pohybuje od 1 do 100. Čím vyšší kvalita, tím větší velikost souboru. Pokud zůstane prázdná, je výchozí hodnota 82.

en: Watermark
cs_CZ: Vodoznak

en: Watermark Image
cs_CZ: Obrázek vodoznaku

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
cs_CZ: Musí to být obrázek PNG, ideálně průhledný

en: Max Size
cs_CZ: Maximální velikost

en: From 1-100, a max percent size of the image
cs_CZ: Od 1 do 100, maximální procentuální velikost obrázku

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Center
cs_CZ: Uprostřed

en: Repeat
cs_CZ: Opakovat

en: Top Left
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Top Right
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Bottom Left
cs_CZ: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs_CZ: Vpravo dole

en: Margin from edge
cs_CZ: Okraj od okraje

en: Watermark Thumbnails
cs_CZ: Miniatury vodoznaků

en: Enable Taxes
cs_CZ: Povolit daně

en: Tax Rates
cs_CZ: Sazby daně

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
cs_CZ: Buďte tak konkrétní, jak potřebujete. Objednávejte s nejvyšší prioritou. Můžete uvést více poštovních směrovacích čísel s čárkami.

en: Default customer location
cs_CZ: Výchozí umístění zákazníka

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
cs_CZ: Pokud zákazník ještě nemá zadanou adresu, jaká lokalita se použije pro určení výchozí lokality

en: No location by default
cs_CZ: Ve výchozím nastavení není žádné umístění

en: My business location
cs_CZ: Místo mého podnikání

en: Calculate tax based on
cs_CZ: Vypočtejte daň na základě

en: Which address is used to determine if tax is calculated
cs_CZ: Která adresa se použije pro určení, zda se daň vypočítá

en: Display prices
cs_CZ: Zobrazení cen

en: Prices entered with tax
cs_CZ: Ceny jsou uvedeny s daní

en: Price display suffix
cs_CZ: Přípona u zobrazení ceny

en: This shows after a price
cs_CZ: To se projeví po stanovení ceny

en: Taxes
cs_CZ: Daně

en: Distraction Free Checkout
cs_CZ: Pokladna bez rozptylování

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
cs_CZ: Odstranění záhlaví/zápatí webu a umožnění uživateli soustředit se pouze na pokladnu

en: Allow Guest Checkout
cs_CZ: Povolit odhlášení hosta

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
cs_CZ: Umožnit uživatelům odhlášení jako host (nevyžadovat uživatelský účet)

en: Always collect an address
cs_CZ: Vždy si vyzvedněte adresu

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
cs_CZ: Mohou nastat případy, kdy není potřeba žádná adresa, tato možnost si vynutí pole s adresou i v těchto situacích

en: Allowed Countries
cs_CZ: Povolené země

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
cs_CZ: Které země si mohou uživatelé vybrat při placení. Pokud je pole prázdné, jsou povoleny všechny země.

en: Google Maps API Key
cs_CZ: API klíč pro Google Mapy

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
cs_CZ: Zadejte klíč Google API a povolte automatické dokončování adresy u pokladny, <a href="%s" target="_blank">více informací zde</a>

en: Display Fields
cs_CZ: Zobrazit pole

en: Other Fields
cs_CZ: Jiná pole

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: VAT Number
cs_CZ: IČO

en: VAT Label
cs_CZ: Označení DPH

en: Payments
cs_CZ: Platby

en: Delivery & Shipping
cs_CZ: Dodání a přeprava

en: Design Elements
cs_CZ: Prvky designu

en: My WordPress Theme
cs_CZ: Můj motiv WordPressu

en: Classic
cs_CZ: Klasický

en: Cover
cs_CZ: Obal

en: Classic Theme Options
cs_CZ: Klasické možnosti motivu

en: Menu Background
cs_CZ: Pozadí menu

en: Menu Links
cs_CZ: Odkazy na menu

en: Main Background
cs_CZ: Hlavní pozadí

en: Main Text
cs_CZ: Hlavní text

en: Main Links
cs_CZ: Hlavní odkazy

en: Gallery Password Box
cs_CZ: Rámeček s heslem do galerie

en: Gallery Search Box
cs_CZ: Vyhledávací pole galerie

en: Miscellaneous Elements
cs_CZ: Různé prvky

en: Auto-include Sunshine main menu
cs_CZ: Automatické zařazení hlavní nabídky Sunshine

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
cs_CZ: Automatické zobrazení hlavní nabídky Sunshine nad obsahem Sunshine

en: Hide link to main galleries page
cs_CZ: Skrýt odkaz na hlavní stránku galerií

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
cs_CZ: Skryjte odkaz na hlavní stránku galerií v nabídkách Sunshine. To je užitečné, pokud chcete, aby se uživatelé drželi pouze jedné galerie.

en: Customizations
cs_CZ: Přizpůsobení

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Before Sunshine
cs_CZ: Před slunečním svitem

en: Shown before every Sunshine associated page
cs_CZ: Zobrazeno před každou přidruženou stránkou Sunshine

en: After Sunshine
cs_CZ: Po slunečním svitu

en: Shown after every Sunshine associated page
cs_CZ: Zobrazuje se po každé přidružené stránce Sunshine

en: Invoice
cs_CZ: Faktura

en: Extra content to be shown on all invoices
cs_CZ: Další obsah, který se zobrazuje na všech fakturách

en: Email Notifications
cs_CZ: E-mailové notifikace

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
cs_CZ: Níže jsou uvedena e-mailová oznámení odeslaná z Košíku Sunshine Photo. Kliknutím na e-mail jej nakonfigurujete.

en: Email Sender
cs_CZ: Odesílatel e-mailů

en: From Name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
cs_CZ: Z jakého jména by měly e-maily zasílané zákazníkům pocházet?

en: From Email
cs_CZ: Odesilatel emailu

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
cs_CZ: Z jaké e-mailové adresy mají být e-maily odesílány zákazníkům?

en: Email Template
cs_CZ: Šablona emailu

en: Email logo
cs_CZ: E-mailové logo

en: Logo to use in header of email
cs_CZ: Logo pro použití v záhlaví e-mailu

en: Signature
cs_CZ: Podpis

en: Included in footer of every email
cs_CZ: Zahrnuto v zápatí každého e-mailu

en: Integrations
cs_CZ: Integrace

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
cs_CZ: Zadejte prosím svůj licenční klíč, abyste mohli povolit doplňky

en: Licenses
cs_CZ: Licence

en: Gallery Options
cs_CZ: Možnosti galerie

en: General Options
cs_CZ: Hlavní nastavení

en: Gallery Type
cs_CZ: Typ galerie

en: Password Protected
cs_CZ: Chráněno heslem

en: Private (only specified users)
cs_CZ: Soukromé (pouze určití uživatelé)

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password Hint
cs_CZ: Nápověda k heslu

en: Optionally include a hint for the password
cs_CZ: Volitelně můžete uvést nápovědu k heslu

en: Allowed Customers
cs_CZ: Povolení zákazníci

en: Access Type
cs_CZ: Typ přístupu

en: Registered and logged in
cs_CZ: Zaregistrovaný a přihlášený

en: Provide email address
cs_CZ: Uveďte e-mailovou adresu

en: Direct URL
cs_CZ: Přímá adresa URL

en: Expiration
cs_CZ: Expirace
