Sunshine Photo Cart - en to da_DK translation catalogue (1778 entries)

en: Transaction fees
da_DK: Transaktionsgebyr

en: Tabs
da_DK: Faner

en: Accordion
da_DK: Harmonika

en: See differences in layout options
da_DK: Se forskelle i layoutmuligheder

en: Private Key
da_DK: Privat nøgle (Private key)

en: Amount to capture
da_DK: Træk beløb

en: Merchant ID
da_DK: Forhandler-id. (Merchant ID)

en: Access Token
da_DK: Adgang Token

en: What shows on your customer credit card statement
da_DK: Hvad der står på din kundes kreditkortopgørelse

en: This product does not need any images selected
da_DK: Der skal ikke vælges billeder til dette produkt

en: Merchant Key
da_DK: Handelsnøgle

en: Passphrase
da_DK: Adgangssætning

en: No merchant ID in %s settings
da_DK: Intet forhandler-ID i %s-indstillingerne

en: Continue to payment details
da_DK: Fortsæt til betalingsoplysninger

en: Live Secret Key
da_DK: Live hemmelige nøgle

en: Live Public Key
da_DK: Live offentlig nøgle

en: ERROR, something went really wrong
da_DK: ERROR, noget gik virkelig galt

en: Unsupported currency
da_DK: Ikke-understøttet valuta

en: Search for "%s" in %s: %s results
da_DK: Søg efter "%s" i %s: %s resultater

en: File for print release information when a customer downloads an image
da_DK: Indsend oplysninger om udskriftsrettigheder, når en kunde downloader et billede

en: Select a page to show print release content
da_DK: Vælg en side for at vise indholdet af udgivelsen

en: Require print release approval
da_DK: Kræver godkendelse af udgivelse

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
da_DK: Kræv, at brugeren læser informationen om udskriftsfrigivelse, før han får lov til at downloade

en: Explainer text to customers about the print release.
da_DK: Forklaringstekst til kunder om printudgivelsen.

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
da_DK: Før du downloader, skal du læse og anerkende betingelserne i vores print release.

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
da_DK: Når brugere downloader via kredit, skal de vælge, hvilke produkter der skal medtages. Hvis der ikke er valgt nogen, vil der blive givet billeder i fuld størrelse.

en: Must acknowledge print release
da_DK: Skal kvittere for udskriftsfritagelse

en: Click the links below to download your photo files
da_DK: Klik på nedenstående links for at downloade dine fotofiler

en: or
da_DK: eller

en: I have read and acknowledge the print release terms
da_DK: Jeg har læst og anerkender betingelserne for frigivelse af tryk

en: Apply discounts after taxes applied
da_DK: Anvend rabatter efter påført skat

en: Send Email
da_DK: Send email

en: Password/Access Code
da_DK: Kodeord/adgangskode

en: All payment methods
da_DK: Alle betalingsmetoder

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
da_DK: Kør den indledende installationsproces, som indstiller standardsider, -indstillinger og -tilladelser. Det nulstiller ikke dine indstillinger, men tilføjer ting, der måske mangler.

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Gallery access code is incorrect, please try again
da_DK: Adgangskoden til galleriet er forkert, prøv venligst igen

en: Enter Gallery Access Code
da_DK: Indtast adgangskoden til galleriet

en: User has no favorites
da_DK: Brugeren har ingen favoritter

en: View cart
da_DK: Vis kurv

en: Tax Collected
da_DK: Opkrævet skat

en: Fallback Featured Image
da_DK: Tilbagevendende billede

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
da_DK: Upload et brugerdefineret miniaturebillede, der skal bruges, når der ikke er angivet et specifikt featured image

en: Password Protected Featured Image
da_DK: Udvalgt billede beskyttet med adgangskode

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
da_DK: Upload et brugerdefineret miniaturebillede, der skal bruges, når et galleri er beskyttet med adgangskode

en: Order Numbering
da_DK: Ordrenummerering

en: Next Order Number
da_DK: Næste ordrenummer

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
da_DK: Lad det stå tomt for at bruge standardordrenummerering, ellers indstilles det næste ordrenummer, der skal bruges

en: Required Other Fields
da_DK: Påkrævet Andre felter

en: Disable Shipping
da_DK: Deaktiver forsendelse

en: Do not require shipping for this item at checkout
da_DK: Kræv ikke forsendelse for denne vare ved checkout

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
da_DK: Tillad ikke kunden at lægge mere end dette beløb i kurven

en: Field contains invalid data
da_DK: Feltet indeholder ugyldige data

en: Fees
da_DK: Gebyrer

en: Fees added to the order for using this payment method
da_DK: Gebyrer tilføjet til ordren for brug af denne betalingsmetode

en: No added fees
da_DK: Ingen ekstra gebyrer

en: Percentage of total order
da_DK: Procentdel af den samlede ordre

en: Fixed amount
da_DK: Fast beløb

en: Fee Name
da_DK: Gebyr Navn

en: What description shown to customer at checkout
da_DK: Hvilken beskrivelse vises til kunden ved checkout

en: Fee Amount
da_DK: Gebyr Beløb

en: %s fee
da_DK: %s gebyr

en: Gallery name unavailable
da_DK: Galleriets navn er ikke tilgængeligt

en: Order Subtotal
da_DK: Ordre subtotal

en: Building file...
da_DK: Opbygning af fil...

en: View Invoice
da_DK: Se Faktura

en: Download PDF
da_DK: Hent PDF

en: Hide others
da_DK: Skjul andre

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
da_DK: Hvis der er flere muligheder for fast pris, skal du kun vise denne, hvis det er den højeste pris

en: Customer Views
da_DK: Kundernes synspunkter

en: Image Views
da_DK: Billedvisninger

en: Guest
da_DK: Gæst

en: No customer views
da_DK: Ingen kundevisninger

en: Update Report Data
da_DK: Opdater rapportdata

en: User has no items in cart
da_DK: Brugeren har ingen varer i kurven

en: All orders
da_DK: Alle bestillinger

en: Automatically include in any purchased download
da_DK: Inkluderes automatisk i enhver købt download

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
da_DK: Underordnede gallerier af valgte gallerier inkluderes automatisk

en: Create user accounts
da_DK: Opret brugerkonti

en: Activate this add-on
da_DK: Aktiver denne tilføjelse

en: Metadata
da_DK: Meta data

en: Log file has been cleared
da_DK: Logfilen er blevet ryddet

en: Edit user
da_DK: Rediger bruger

en: Password Optional for Signup
da_DK: Valgfri adgangskode til tilmelding

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
da_DK: Gør password valgfrit, når du tilmelder dig (ellers oprettes password automatisk for dem)

en: Name Optional for Signup
da_DK: Valgfrit navn til tilmelding

en: Make name optional when signing up
da_DK: Gør navn valgfrit, når du tilmelder dig

en: Require account to see products
da_DK: Kræver konto for at se produkter

en: Clear log
da_DK: Ryd log

en: Hide promos
da_DK: Skjul kampagner

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
da_DK: Deaktiver kampagner i hele Sunshine Photo Cart

en: Pages Theme
da_DK: Sider Tema

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
da_DK: Hvad skal bruges til dit generelle tema, når du ser Sunshine-sider?

en: Gallery Theme
da_DK: Galleri Tema

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
da_DK: Tillad gallerier at bruge et andet temalayout end hovedsiderne

en: Alternate integration
da_DK: Alternativ integration

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
da_DK: Sunshine forsøger at blande sig problemfrit i dit tema. Hvis du oplever mærkelige layoutproblemer, kan du prøve dette som en alternativ metode, hvis du integrerer.

en: Invoices
da_DK: Fakturaer

en: Will be shown on a white background
da_DK: Vil blive vist på en hvid baggrund

en: Extra Content
da_DK: Ekstra indhold

en: Allow Tracking
da_DK: Tillad sporing

en: Types of Photography
da_DK: Typer af fotografering

en: Family
da_DK: Familie

en: Newborn
da_DK: Nyfødt

en: Wedding
da_DK: Bryllup

en: School
da_DK: Skole

en: Sports
da_DK: Sport

en: Portraits
da_DK: Portrætter

en: Animals
da_DK: Dyr

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Real Estate
da_DK: Ejendom

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
da_DK: Disse data kan være med til at give nyttige oplysninger til Sunshine Photo Cart og hjælpe med at guide nye funktioner og vækststrategier. Din deltagelse er yderst værdsat!

en: Update from folder
da_DK: Opdatering fra mappe

en: New images are available in your FTP folder
da_DK: Nye billeder er tilgængelige i din FTP-mappe

en: Private
da_DK: Privat

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
da_DK: Sunshine fotovogn Hukommelse Tilgængelighed

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
da_DK: Anbefalet hukommelsesgrænse for Sunshine Photo Cart

en: Performance
da_DK: Ydeevne

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
da_DK: Din nuværende WordPress-hukommelsesgrænse er sat til %sM, men din webserver tillader op til %sM. Det anbefales at øge WordPress-hukommelsesgrænsen, så den matcher eller overstiger PHP-hukommelsesgrænsen for optimal ydeevne og hastighed for at sikre, at dine uploads og anvendelse af vandmærker går så hurtigt som muligt.

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
da_DK: Lær, hvordan du øger WordPress' hukommelsesgrænse

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
da_DK: Din nuværende PHP-hukommelsesgrænse er %sM. Hvis du oplever problemer med langsom upload af billeder eller fejl, anbefales det, at du spørger din webhost, om din tilgængelige hukommelse kan øges. Et minimum på 256M anbefales, men så højt som muligt er bedst.

en: Return to tools
da_DK: Tilbage til værktøj

en: Friend
da_DK: Ven

en: Clear All Favorites
da_DK: Ryd alle favoritter

en: Passwords do not match
da_DK: Adgangskoder matcher ikke

en: Invalid user
da_DK: Ugyldig bruger

en: Password has been set
da_DK: Adgangskoden er blevet indstillet

en: PayPal payment has been cancelled
da_DK: PayPal-betalingen er blevet annulleret

en: Could not connect to PayPal
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til PayPal

en: Failed to capture PayPal payment
da_DK: Kunne ikke modtage PayPal-betaling

en: PayPal failed to refund
da_DK: PayPal kunne ikke refundere

en: You have no galleries assigned to your user account
da_DK: Du har ikke tildelt nogen gallerier til din brugerkonto

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: or reply to this email
da_DK: eller svar på denne e-mail

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
da_DK: Klik på knappen nedenfor for at indstille en ny adgangskode. Hvis du ikke har anmodet om dette, kan du roligt ignorere og slette denne e-mail

en: An account has been created for you at %s
da_DK: Der er oprettet en konto til dig på %s

en: Set your password
da_DK: Indstil din adgangskode

en: Access account
da_DK: Adgang til konto

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
da_DK: Test-ordre: Dette er ikke en rigtig ordre, og intet vil blive behandlet

en: Store is not available for this gallery
da_DK: Butik er ikke tilgængelig for dette galleri

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
da_DK: Bemærk: Hvis dit kildegalleri er beskyttet med en adgangskode, genereres der en unik adgangskode for hvert galleri, der oprettes i denne proces.

en: Parent Gallery
da_DK: Galleri for forældre

en: No parent gallery
da_DK: Intet forældregalleri

en: FTP Images Folder
da_DK: FTP-billedmappe

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
da_DK: Der oprettes et nyt galleri ud fra hvert enkelt billede eller mappe med billeder i den valgte mappe.

en: CSV Data File
da_DK: CSV-datafil

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
da_DK: Indstillingerne i denne fil overskriver alle standardindstillinger fra det ovenfor valgte kildegalleri. <a href="%s" target="_blank">Tjek skabelonfilen</a> for at sikre, at din matcher.

en: Create Users
da_DK: Opret brugere

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
da_DK: Opret brugerkonti til alle, der endnu ikke findes i din datafil

en: Notify User(s)
da_DK: Giv besked til bruger(e)

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
da_DK: Send besked til e-mail(s) fra CSV-fil for hvert enkelt galleri. Bruger skabelonen til <a href="%s" target="_blank">galleri-invitationsbeskeder</a>.

en: Review galleries to be created
da_DK: Gennemgå gallerier, der skal oprettes

en: Invalid file upload
da_DK: Ugyldig upload af fil

en: Source Folder
da_DK: Kildemappe

en: Create galleries
da_DK: Opret gallerier

en: Retry
da_DK: Forsøg igen

en: Completed
da_DK: Gennemført

en: Could not upload image %s: %s
da_DK: Kunne ikke uploade billede %s: %s

en: Campaign Monitor
da_DK: Kampagneovervågning

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
da_DK: Log ind på din Campaign Monitor-konto for at få din API-nøgle

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
da_DK: Log ind på din Campaign Monitor-konto for at få dit klient-id

en: List
da_DK: Liste

en: Select the list for subscribers to be placed
da_DK: Vælg den liste, som abonnenterne skal placeres på

en: Refresh lists
da_DK: Opdater lister

en: Subscribe Method
da_DK: Subscribe-metode

en: Ask users if they want to subscribe
da_DK: Spørg brugerne, om de vil abonnere

en: Automatically subscribe
da_DK: Abonner automatisk

en: When to subscribe
da_DK: Hvornår skal man abonnere?

en: Access gallery with email
da_DK: Få adgang til galleriet med e-mail

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
da_DK: Campaign Monitor-lister er blevet hentet

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
da_DK: Der blev ikke fundet nogen lister på din Campaign Monitor-konto

en: Could not connect to Campaign Monitor API
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til Campaign Monitor API

en: Subscribe to email newsletter
da_DK: Abonner på nyhedsbrev via e-mail

en: Allow free downloads
da_DK: Tillad gratis downloads

en: Allow free image downloads (no checkout required)
da_DK: Tillad gratis download af billeder (ingen checkout påkrævet)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
da_DK:  Tillad gratis download af galleri (ingen checkout påkrævet)

en: Free image download count
da_DK: Antal gratis download af billeder

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
da_DK: Antal gratis billeddownloads tilladt fra dette galleri (og underordnede gallerier) pr. kunde. Lad den være tom for at bruge den globale værdi (%s).

en: unlimited
da_DK: ubegrænset

en: Allowed Customers For Free Downloads
da_DK: Tilladte kunder til gratis downloads

en: Only allow the selected customers to download for free
da_DK: Tillad kun de udvalgte kunder at downloade gratis

en: Require email for free download
da_DK: Kræv e-mail for gratis download

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
da_DK: En kunde skal indtaste en e-mailadresse for at få en gratis download

en: Passcode
da_DK: Adgangskode

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
da_DK: Indtast eventuelt en unik adgangskode, som kunderne skal indtaste, før de kan downloade gratis

en: Order Files
da_DK: Bestil filer

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
da_DK: Upload eventuelt filer for at gøre dem tilgængelige til download med denne ordre

en: File could not be deleted
da_DK: Filen kunne ikke slettes

en: Invalid request
da_DK: Ugyldig anmodning

en: Sorry, you do not have permission to download
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at downloade

en: Notify user of files added to order
da_DK: Giv brugeren besked om filer, der er tilføjet til ordren

en: Customer was notified via email about new files available for download
da_DK: Kunden fik besked via e-mail om nye filer, der kunne downloades

en: No files were attached to this order
da_DK: Ingen filer blev vedhæftet denne ordre

en: Entire gallery download
da_DK: Download af hele galleriet

en: This product is for the entire gallery download option
da_DK: Dette produkt er til download af hele galleriet

en: Include sub galleries
da_DK: Inkluder undergallerier

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
da_DK: Inkluder automatisk alle undergallerier, når du køber fra et overordnet galleri

en: Dimensions
da_DK: Dimensioner

en: Leave blank for full resolution
da_DK: Lad det stå tomt for fuld opløsning

en: Apply watermark to the download image
da_DK: Påfør vandmærke på downloadbilledet

en: Free Download
da_DK: Gratis download

en: Automatically include in any free downloads
da_DK: Inkluderes automatisk i alle gratis downloads

en: Max free downloads
da_DK: Max gratis downloads

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
da_DK: Maks. antal tilladte gratis downloads mellem alle gallerier

en: Include large image size in download
da_DK: Inkluder stor billedstørrelse i download

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
da_DK: Markér dette, hvis du automatisk vil inkludere det store billede i downloads

en: Print Release file
da_DK: Udskriv udgivelsesfil

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
da_DK: Inkluder en trykudgivelsesfil i hver digital download, en PDF-fil anbefales

en: Download your order items
da_DK: Download dine bestillingsvarer

en: Digital Download
da_DK: Digital download

en: Order Files Notification
da_DK: Notifikation af ordrefiler

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
da_DK: Notifikation sendt til kunden om filer tilføjet til en ordre til download

en: Files for [order_name] are now available for download
da_DK: Filer til [order_name] er nu tilgængelige til download

en: Email required
da_DK: Email påkrævet

en: Passcode required
da_DK: Adgangskode påkrævet

en: Invalid passcode
da_DK: Ugyldig adgangskode

en: Download Gallery
da_DK: Download galleri

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
da_DK: Der er oprettet en <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess-fil</a> til din "wp-content/uploads/sunshine"-mappe for at forhindre direkte adgang til billeder og beskytte dine digitale downloadfiler

en: After free image download
da_DK: Efter gratis download af billeder

en: After free gallery download
da_DK: Efter gratis download af galleri

en: Download unavailable until payment is complete
da_DK: Download er ikke tilgængelig, før betalingen er gennemført

en: Customer downloaded "%s" from order
da_DK: Kunden downloadede "%s" fra ordren

en: Download all order items
da_DK: Download alle ordreartikler

en: Thank you for downloading!
da_DK: Tak, fordi du downloadede!

en: Your download should have started and may take some time to complete.
da_DK: Din download bør være startet og kan tage lidt tid at gennemføre.

en: Click here if the download does not start immediately
da_DK: Klik her, hvis download ikke starter med det samme

en: Download files
da_DK: Download filer

en: View order details
da_DK: Vis ordredetaljer

en: You have reached the maximum number of free downloads
da_DK: Du har nået det maksimale antal gratis downloads

en: Download additional files for this order
da_DK: Download yderligere filer til denne ordre

en: The following is required before your download begins:
da_DK: Følgende er påkrævet, før din download begynder:

en: Get Download
da_DK: Hent download

en: Discount Info
da_DK: Info om rabat

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Apply this discount automatically with no coupon code
da_DK: Anvend denne rabat automatisk uden kuponkode

en: Discount Code
da_DK: Rabatkode

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
da_DK: Den kode, kunderne skal indtaste ved kassen for at få rabatten

en: Generate coupon code
da_DK: Generér kode

en: Discount Type
da_DK: Rabat type

en: Percentage off order
da_DK: Procentdel af ordren

en: Amount off order
da_DK: Beløb fra ordre

en: Percentage off product(s)
da_DK: Procentdel af produkt(er)

en: Amount off product(s)
da_DK: Beløb af produkt(er)

en: Discount Amount
da_DK: Rabatbeløb

en: Apply to Shipping Cost
da_DK: Anvend på forsendelsesomkostninger

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
da_DK: Rabatprocenten vil også blive anvendt på forsendelsesomkostningerne

en: Free Shipping
da_DK: Fri fragt

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
da_DK: Gør gratis forsendelse tilgængelig for ordren. Du skal have en gratis forsendelsesmetode aktiv med mulighed for at blive aktiveret via rabatkode.

en: Start Date
da_DK: Start dato

en: End Date
da_DK: Slut dato

en: Only This Discount
da_DK: Kun denne rabat

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
da_DK: Tillad kun kunden at bruge denne kupon, afvis alle andre kuponer

en: Required Products
da_DK: Nødvendige produkter

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
da_DK: Disse produkter skal være i kurven, før rabatter kan anvendes

en: Allowed Products
da_DK: Tilladte produkter

en: Disallowed Products
da_DK: Ikke tilladte produkter

en: Allowed Categories
da_DK: Tilladte kategorier

en: Disallowed Categories
da_DK: Ikke tilladte kategorier

en: Allowed Galleries
da_DK: Tilladte gallerier

en: Disallowed Galleries
da_DK: Ikke tilladte gallerier

en: Minimum purchase amount
da_DK: Mindste købsbeløb

en: Total max uses
da_DK: Samlet maksimal anvendelse

en: Max uses per person
da_DK: Maks. brug pr. person

en: Max Quantity
da_DK: Maksimal antal

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
da_DK: Det maksimale antal af en vare, dette kan anvendes til

en: Restrictions
da_DK: Begrænsninger

en: Limits
da_DK: Begrænsninger

en: Discount
da_DK: Rabat

en: Add New Discount
da_DK: Tilføj ny rabat

en: Edit Discount
da_DK: Rediger rabat

en: New Discount
da_DK: Ny rabat

en: All Discounts
da_DK: Alle rabatter

en: View Discounts
da_DK: Se rabatter

en: Search Discounts
da_DK: Søg rabatter

en: No discounts found
da_DK: Der blev ikke fundet nogen rabatter

en: No discounts found in trash
da_DK: Ingen rabatter fundet i skraldespanden

en: Discount code is invalid
da_DK: Rabatkoden er ugyldig

en: Discount code could not be removed
da_DK: Rabatkoden kunne ikke fjernes

en: %s has been automatically applied to your cart
da_DK: %s er automatisk blevet tilføjet til din indkøbskurv

en: You have not set up any discounts
da_DK: Du har ikke oprettet nogen rabatter

en: Create your first discount
da_DK: Opret din første rabat

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
da_DK: Oprettelse af rabatter i Sunshine Photo Cart

en: Customer ID
da_DK: Kunde-ID

en: Shipping Address 1
da_DK: Leveringsadresselinje 1

en: Shipping Address 2
da_DK: Leveringsadresselinje 2

en: Shipping City
da_DK: Forsendelses By

en: Shipping State
da_DK: Forsendelse Område

en: Shipping Zip
da_DK: Forsendelsespostnummer

en: Shipping Country
da_DK: Forsendelsesland

en: Billing Address 1
da_DK: Faktureringsadresse

en: Billing Address 2
da_DK: Faktureringsadresse

en: Billing City
da_DK: Faktureringsby

en: Billing State
da_DK: Stat

en: Billing Zip
da_DK: Betalingspostnr

en: Billing Country
da_DK: Faktureringsland

en: Registration Dates
da_DK: Datoer for registrering

en: to
da_DK: til

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Order ID
da_DK: Ordre ID

en: Order Date
da_DK: Ordredato

en: Order Tax
da_DK: Ordre moms

en: Shipping Cost
da_DK: Leveringsomkostninger

en: Product(s)
da_DK: Produkt(er)

en: Shipping First Name
da_DK: Forsendelses Fornavn

en: Shipping Last Name
da_DK: Forsendelses Efternavn

en: Billing First Name
da_DK: Fornavn

en: Billing Last Name
da_DK: Efternavn

en: Dates
da_DK: Datoer

en: Any gallery
da_DK: Ethvert galleri

en: Will include all child galleries as well
da_DK: Vil også omfatte alle børnegallerier

en: Exports
da_DK: Udtræk

en: Past Exports
da_DK: Tidligere eksport

en: Export %s
da_DK: Eksporter %s

en: No results for this export
da_DK: Ingen resultater for denne eksport

en: Abort Export
da_DK: Afbryd eksport

en: Download file
da_DK: Download fil

en: Login to your Lightblue account to get your API key
da_DK: Log ind på din Lightblue-konto for at få din API-nøgle

en: Send to Light Blue
da_DK: Send til Lyseblå

en: Light Blue API key has not been set
da_DK: Lyseblå API-nøgle er ikke blevet indstillet

en: Contact sent to Light Blue!
da_DK: Kontakt sendt til Light Blue!

en: Failed to send contact to Light Blue
da_DK: Kunne ikke sende kontakt til Light Blue

en: Order sent to Light Blue!
da_DK: Ordre sendt til Light Blue!

en: Failed to send order to Light Blue
da_DK: Kunne ikke sende ordre til Light Blue

en: Allow fullscreen
da_DK: Tillad fuld skærm

en: Allow slideshow
da_DK: Tillad diasshow

en: Time for each slide
da_DK: Tid til hver slide

en: in seconds
da_DK: i sekunder

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Text color
da_DK: Tekstfarve

en: Highlight color
da_DK: Fremhæv farve

en: Navigation Method
da_DK: Navigationsmetode

en: Thumbnails
da_DK: Miniaturebilleder

en: Pager
da_DK: Personsøger

en: Open Gallery
da_DK: Åbent galleri

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
da_DK: Log ind på din <a href="%s" target="_blank">MailChimp-konto</a> for at få din API-nøgle

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen lister på din MailChimp-konto. Du skal oprette en liste, for at abonnenterne kan blive placeret.

en: Could not connect to MailChimp API
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til MailChimp API

en: MailChimp lists have been retrieved
da_DK: MailChimp-lister er blevet hentet

en: cURL support is required, but cannot be found.
da_DK: cURL-understøttelse er påkrævet, men kan ikke findes.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
da_DK: Ugyldig MailChimp API-nøgle angivet.

en: Custom Message
da_DK: Brugerdefineret besked

en: General template for custom messages
da_DK: Generel skabelon til brugerdefinerede beskeder

en: Message failed to send
da_DK: Besked kunne ikke sendes

en: Invite user to gallery
da_DK: Inviter bruger til galleri

en: Custom email template to invite a user to gallery
da_DK: Brugerdefineret e-mail-skabelon til at invitere en bruger til galleriet

en: You have been invited to [gallery_name]
da_DK: Du er blevet inviteret til [galleri_navn]

en: Invite to Gallery
da_DK: Inviter til galleri

en: Invite user to register
da_DK: Inviter brugeren til at registrere sig

en: Template when inviting user to register on your site
da_DK: Skabelon, når du inviterer en bruger til at registrere sig på din hjemmeside

en: Please register on [site_name]
da_DK: Registrer dig venligst på [site_name]

en: Invite User to Register
da_DK: Inviter brugeren til at registrere sig

en: Messaging
da_DK: Meddelelsessystem

en: To
da_DK: Til

en: Custom email address
da_DK: Brugerdefineret e-mailadresse

en: Custom Email Addresses
da_DK: Brugerdefinerede e-mailadresser

en: Enter email addresses separated by comma
da_DK: Indtast e-mailadresser adskilt af komma

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
da_DK: Vælg et galleri for at få adgang til gallerispecifikke skabelon-tags

en: Allowed template tags:
da_DK: Tilladte skabelon-tags:

en: Send message
da_DK: Send besked

en: No To recipient was selected
da_DK: Der blev ikke valgt nogen Til-modtager

en: No custom recipients were provided
da_DK: Ingen brugerdefinerede modtagere blev leveret

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
da_DK: Dit emne indeholder galleri-skabelon-tags, men der blev ikke valgt et galleri

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
da_DK: Din besked indeholder galleri-skabelon-tags, men der er ikke valgt et galleri

en: Message sent successfully
da_DK: Besked sendt med succes

en: Minimum Order
da_DK: Minimumsbestilling

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
da_DK: Minimumsbeløb, som en kunde skal have i indkøbskurven, før de kan gå til kassen

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
da_DK: Du skal have mindst %s i din indkøbskurv, før du kan gå til kassen

en: Pay with Mollie
da_DK: Betal med Mollie

en: Test Secret Key
da_DK: Test hemmelig nøgle

en: There was an error processing your payment (%s)
da_DK: Der opstod en fejl i behandlingen af din betaling (%s)

en: Refund payment in Mollie
da_DK: Betaling af refusion i Mollie

en: Reason for refund
da_DK: Årsag for refundering

en: Refund could not be processed
da_DK: Refusionen kunne ikke behandles

en: Number of images
da_DK: Antal billeder

en: User will get to select up to this many images
da_DK: Brugeren kan vælge op til så mange billeder

en: Sources
da_DK: Kilder

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
da_DK: Hvilke kilder kan brugeren vælge billeder fra? Vil være begrænset til gallerier, som brugeren har adgang til.

en: Any gallery the user has access
da_DK: Ethvert galleri, som brugeren har adgang til

en: Current gallery
da_DK: Aktuelt galleri

en: Sibling galleries of the current gallery
da_DK: Søskendegallerier til det aktuelle galleri

en: Sub galleries of the current gallery
da_DK: Undergallerier til det aktuelle galleri

en: Cart item could not be found
da_DK: Vare i indkøbskurven kunne ikke findes

en: Cart item images could not be updated
da_DK: Billeder af varer i indkøbskurven kunne ikke opdateres

en: Multi-image
da_DK: Multi-billede

en: Select Image(s)
da_DK: Vælg billede(r)

en: Select images for %s
da_DK: Vælg billeder til %s

en: I'm done
da_DK: Jeg er færdig

en: Products in package
da_DK: Produkter i pakken

en: You do not have any products setup yet
da_DK: Du har ikke oprettet nogen produkter endnu

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Add
da_DK: Tilføj

en: You must fill your package before checking out
da_DK: Du skal fylde din pakke, før du tjekker ud

en: Item not filled
da_DK: Varen er ikke udfyldt

en: Included in this package:
da_DK: Inkluderet i denne pakke:

en: View Sunshine Galleries
da_DK: Se solskinsgallerier

en: Accounts
da_DK: Konti

en: Disable Signup
da_DK: Deaktiver tilmelding

en: Disable sign up throughout Sunshine
da_DK: Deaktiver tilmelding i hele Sunshine

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
da_DK: Rank Math SEO blokerer URL'er til vedhæftede filer, deaktiver venligst indstillingen "Redirect Attachments"

en: Already have an account?
da_DK: Har du allerede en konto?

en: Click here to login
da_DK: Klik her for at logge ind

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
da_DK: Du er logget ind som administrator og har adgang til dette galleri uden password

en: All price levels
da_DK: Alle prisniveauer

en: See all prices
da_DK: Se alle priser

en: Base price off
da_DK: Basispris fra

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
da_DK: Vælg eventuelt et eksisterende prisniveau for at generere priser for dette nye prisniveau på alle eksisterende produkter.

en: Percentage
da_DK: Procent

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
da_DK: Hvilken procent af det valgte prisniveau, der skal bruges til at oprette priser for dette nye prisniveau. For at lave højere priser skal du indtaste en værdi større end 100. Hvis du vil lave mindre priser, skal du indtaste en værdi mindre end 100.

en: Product Pricing
da_DK: Produktpriser

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
da_DK: Hvis en pris er tom, vil produktet ikke blive gjort tilgængeligt for dette prisniveau

en: Price level (%s) does not exist
da_DK: Prisniveau (%s) findes ikke

en: Add Option
da_DK: Tilføj Option

en: No price levels set
da_DK: Ingen prisniveauer fastsat

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
da_DK: Produktindstillinger giver dig mulighed for at tilføje tilpasninger til dette produkt såsom papirtype, rammer, billedredigering osv

en: Create your first product options
da_DK: Opret dine første produktmuligheder

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Set product option price failed
da_DK: Indstilling af produktpris mislykkedes

en: Set product option price failed - no gallery found
da_DK: Set product option price failed - intet galleri fundet

en: Set product option price failed - no product found
da_DK: Set product option price failed - intet produkt fundet

en: Product Options
da_DK: Produkt indstillinger

en: Product Option
da_DK: Produktmulighed

en: Search Product Options
da_DK: Søg efter produktmuligheder

en: All Product Options
da_DK: Alle produktmuligheder

en: Parent Product Option
da_DK: Mulighed for overordnet produkt

en: Parent Product Option:
da_DK: Forældre-produktmulighed:

en: Edit Product Option
da_DK: Rediger produktindstilling

en: Update Product Option
da_DK: Opdater produktindstilling

en: Add New Product Option
da_DK: Tilføj ny produktmulighed

en: New Product Option Name
da_DK: Navn på ny produktmulighed

en: Separate options with commas
da_DK: Adskil valgmuligheder med kommaer

en: Choose from the most used options
da_DK: Vælg mellem de mest anvendte muligheder

en: No product options found
da_DK: Ingen produktmuligheder fundet

en: Go to product options
da_DK: Gå til produktindstillinger

en: Clear selection
da_DK: Ryd valgte

en: Quantity Discount
da_DK: Mængderabat

en: Calculate quantities per line item
da_DK: Beregn mængder pr. varelinje

en: Min Qty
da_DK: Min. antal

en: Discount per item
da_DK: Rabat pr. vare

en: %s: %u or more in cart
da_DK: %s: %u eller mere i kurven

en: %u total in your cart for %s each
da_DK: %u i alt i din kurv for %s pr. stk

en: Buy %u for %s each
da_DK: Køb %u for %s hver

en: You have (%u) %s in cart already
da_DK: Du har allerede (%u) %s i indkøbskurven

en: Price Type
da_DK: Pris type

en: Entire cart
da_DK: Hele vognen

en: Per line item in cart
da_DK: Per varelinje i indkøbskurven

en: Each item in cart
da_DK: Hver vare i indkøbskurven

en: Minimum Order Amount
da_DK: Minimum Order Mængde

en: Maximum Order Amount
da_DK: Maksimalt ordrebeløb

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
da_DK: Gør kun denne forsendelsesmulighed tilgængelig, når indkøbskurven kun indeholder de valgte produkter. Lad den være tom for alle produkter.

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
da_DK: Gør kun denne forsendelsesmulighed tilgængelig, når indkøbskurven indeholder varer fra de valgte gallerier. Lad den være tom for alle gallerier.

en: Allowed Countries, States/Provinces
da_DK: Tilladte lande, stater/provinser

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
da_DK: Hvilke lande vil denne indstilling blive vist i? Lad den stå tom for alle lande.

en: No data found
da_DK: Der blev ikke fundet nogen data

en: Purchases
da_DK: Køb

en: Quantity
da_DK: Antal

en: Image %s added to favorites
da_DK: Billede %s tilføjet til favoritter

en: Image %s removed from favorites
da_DK: Billede %s fjernet fra favoritter

en: Comment added on %s
da_DK: Kommentar tilføjet på %s

en: %s added to cart
da_DK: %s tilføjet til kurv

en: Shared %s
da_DK: Delt %s

en: Viewed gallery %s
da_DK: Set galleri %s

en: Viewed image %s
da_DK: Vist billede %s

en: Downloaded free image %s
da_DK: Downloadet gratis billede %s

en: Downloaded free gallery %s
da_DK: Downloadet gratis galleri %s

en: Signup
da_DK: Tilmelding

en: Analytics
da_DK: Analyser

en: Total gallery views
da_DK: Antal visninger af galleriet

en: Free gallery downloads
da_DK: Gratis downloads til galleri

en: Free Downloads
da_DK: Gratis downloads

en: Views
da_DK: Visninger

en: Cost
da_DK: Omkostning

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
da_DK: Hvor meget dette produkt koster dig at producere, bruges til at bestemme din fortjeneste, hver gang du sælger denne vare

en: Profit
da_DK: Avance

en: Current Image Count
da_DK: Nuværende antal billeder

en: Customer Count
da_DK: Antal medarbejdere

en: Total Profit
da_DK: Samlet overskud

en: Average Profit Per Order
da_DK: Gennemsnitlig fortjeneste pr. ordre

en: Transaction Type
da_DK: Transaktionstype

en: Authorize and Capture
da_DK: Godkend og optag

en: Authorize Only
da_DK: Autoriser kun

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
da_DK: Authorize and Capture er den anbefalede løsning, da den straks sætter pengene ind på din konto

en: Live Login ID
da_DK: Live login-id

en: Live Transaction Key
da_DK: Live transaktionsnøgle

en: Test Login ID
da_DK: Test login-id

en: Test Transaction Key
da_DK: Nøgle til testtransaktion

en: Card number
da_DK: Kortnummer

en: Zipcode
da_DK: Postnr

en: Sunshine Photo Cart Order
da_DK: Bestilling af Sunshine Photo Cart

en: Error processing credit card: %s (%s)
da_DK: Fejl ved behandling af kreditkort: %s (%s)

en: No response from credit card processor
da_DK: Intet svar fra kreditkortudbyderen

en: Refund payment in Authorize.net
da_DK: Refunder betaling i Authorize.net

en: Not enough data on transaction to process refund
da_DK: Ikke nok data om transaktionen til at behandle refusion

en: Not enough transaction data on %s to process refund
da_DK: Ikke nok transaktionsdata på %s til at behandle tilbagebetaling

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
da_DK: Kunne ikke refundere betaling i Authorize.net: %s

en: Automated Emails
da_DK: Automatiserede e-mails

en: Add email subject
da_DK: Tilføj e-mail-emne

en: Send Date
da_DK: Send dato

en: See email log
da_DK: Se e-mail-log

en: Process Queue
da_DK: Behandle kø

en: Email Content
da_DK: E-mail-indhold

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Sent to
da_DK: Sendt til

en: Sent on
da_DK: Sendt den

en: Source Email
da_DK: Kilde E-mail

en: Template Tags
da_DK: Skabelon-Tags

en: Trigger
da_DK: Udløser

en: Time
da_DK: Tid

en: User has favorites
da_DK: Brugeren har favoritter

en: User has items in cart
da_DK: Brugeren har varer i indkøbskurven

en: User has ordered
da_DK: Brugeren har bestilt

en: User has no orders
da_DK: Brugeren har ingen ordrer

en: User has not ordered item from gallery
da_DK: Brugeren har ikke bestilt en vare fra galleriet

en: Select user attributes to determine who should receive this email
da_DK: Vælg brugerattributter for at bestemme, hvem der skal modtage denne e-mail

en: None
da_DK: Ingen

en: Discount (optional)
da_DK: Rabat (valgfri)

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
da_DK: En unik kuponkode vil blive genereret baseret på indstillingerne for den valgte kupon og tildelt den specifikke bruger, der modtager e-mailen

en: Discount Expiration (Optional)
da_DK: Udløb af rabat (valgfrit)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
da_DK: Hvor længe skal rabatkoden være gyldig, efter at den er oprettet? Dette vil tilsidesætte eventuelle udløbsdatoindstillinger for den valgte rabatkode

en: Automated Email
da_DK: Automatiseret e-mail

en: This is a general template for automated emails
da_DK: Dette er en generel skabelon til automatiserede e-mails

en: Add New Automated Email
da_DK: Tilføj ny automatiseret e-mail

en: Edit Automated Email
da_DK: Rediger automatiseret e-mail

en: New Automated Email
da_DK: Ny automatiseret e-mail

en: All Automated Emails
da_DK: Alle automatiserede e-mails

en: View Automated Emails
da_DK: Se automatiserede e-mails

en: Search Automated Emails
da_DK: Søg i automatiserede e-mails

en: No automated emails found
da_DK: Ingen automatiserede e-mails fundet

en: No automated emails found in trash
da_DK: Ingen automatiserede e-mails fundet i papirkurven

en: Email Log
da_DK: E-mail log

en: Add New Email Log
da_DK: Tilføj ny e-mail-log

en: Edit Email Log
da_DK: Rediger e-mail-log

en: New Email Log
da_DK: Ny e-mail-log

en: All Email Log
da_DK: Alle e-mail-logfiler

en: View Email Log
da_DK: Se e-mail-log

en: Search Email Log
da_DK: Søg i e-mail-log

en: No Email Log found
da_DK: Ingen e-mail-log fundet

en: No Email Log found in trash
da_DK: Ingen e-mail-log fundet i papirkurven

en: After user registers
da_DK: Når brugeren har registreret sig

en: After user adds item to cart
da_DK: Når brugeren har lagt en vare i kurven

en: After user adds image to favorites
da_DK: Når brugeren har tilføjet et billede til sine favoritter

en: After user submits order
da_DK: Når brugeren har indsendt ordren

en: After user views gallery for first time
da_DK: Når brugeren ser galleriet for første gang

en: Before gallery expires
da_DK: Før galleriet udløber

en: After gallery expires
da_DK: Efter galleriets udløb

en: After providing email to access gallery
da_DK: Efter at have angivet e-mail for at få adgang til galleriet

en: %s for %s
da_DK: %s over %s

en: Queue processed!
da_DK: Køen er behandlet!

en: You have not set up any automated emails
da_DK: Du har ikke oprettet nogen automatiserede e-mails

en: Create your first automated email
da_DK: Opret din første automatiserede e-mail

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
da_DK: Oprettelse af automatiserede e-mails i Sunshine Photo Cart

en: Bulk add galleries
da_DK: Tilføj gallerier i massevis

en: Bulk Add New
da_DK: Bulk Tilføj nyt

en: Bulk Add Galleries
da_DK: Tilføj gallerier i massevis

en: Source Gallery
da_DK: Kildegalleri

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
da_DK: Indstillingerne fra dette galleri vil blive brugt til alle genererede gallerier, medmindre de udtrykkeligt tilsidesættes i CSV-datafilen

en: Malaysian Ringgits
da_DK: Malaysisk Ringgits

en: Mexican Peso
da_DK: Mexicanske Peso

en: Nigerian Naira
da_DK: Nigerianske Naira

en: Norwegian Krone
da_DK: Norske Kroner

en: New Zealand Dollar
da_DK: New Zealandske Dollar

en: Paraguayan Guaraní
da_DK: Paraguayanske Guaraní

en: Peruvian Sol
da_DK: Peruviansk sol

en: Philippine Pesos
da_DK: Filippinske peso

en: Polish Zloty
da_DK: Polske Zloty

en: Pounds Sterling
da_DK: Pund Sterling

en: Romanian Leu
da_DK: Rumænske Leu

en: Russian Ruble
da_DK: Russiske Rubler

en: Seychelles Rupee
da_DK: Seychellisk Rupee

en: Swedish Krona
da_DK: Svenske kroner

en: Ukrainian Hryvnia
da_DK: Ukrainsk Hryvnia

en: Venezuelan bol&iacute;var
da_DK: Venezuelanske bolívar

en: Egyptian Pound
da_DK: Ægyptisk pund

en: Failed modal security check
da_DK: Mislykket modal sikkerhedskontrol

en: Failed security check
da_DK: Fejlede sikkerhedstjek

en: Select one of many
da_DK: Vælg en af mange

en: Single checkbox (Yes/No)
da_DK: Enkelt afkrydsningsfelt (Ja/Nej)

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
da_DK: Yoast SEO blokerer vedhæftede URL'er, aktiver venligst denne funktion, så Sunshine kan fungere korrekt

en: Click here
da_DK: Klik her

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: Load more
da_DK: Indlæs mere

en: Close
da_DK: Luk

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
da_DK: Dette galleri er sat til at udløbe den <strong>%s</strong>

en: Return to gallery "%s"
da_DK: Tilbage til galleriet "%s"

en: * Required
da_DK: * Påkrævet

en: For processing free orders
da_DK: Til behandling af gratis ordrer

en: Payments handled offline (like check or cash)
da_DK: Betalinger, der håndteres offline (som check eller kontanter)

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
da_DK: Instruktioner på kvitteringssiden og i e-mailen om, hvordan du gennemfører betalingen

en: Submit order
da_DK: Indsend ordre

en: Pay with credit card or your PayPal account
da_DK: Betal med kreditkort eller din PayPal-konto

en: Mode
da_DK: Tilstand

en: Live Client ID
da_DK: Live klient ID

en: Sandbox Client ID
da_DK: Sandkasse klient-id

en: Sandbox Live Secret
da_DK: Sandkasse Live Hemmelighed

en: Allow Venmo
da_DK: Tillad Venmo

en: Venmo button will appear when available to the customer
da_DK: Venmo-knappen vises, når den er tilgængelig for kunden

en: Button Layout
da_DK: Layout af knapper

en: Vertical
da_DK: Vertikal

en: Horizontal
da_DK: Horisontal

en: See details
da_DK: Se detaljer

en: Color
da_DK: Farve

en: Gold
da_DK: Guld

en: Blue
da_DK: Blå

en: Silver
da_DK: Sølv

en: White
da_DK: Hvid

en: Black
da_DK: Sort

en: Button Shape
da_DK: Knap form

en: Rectangle
da_DK: Rektangel

en: Pill
da_DK: Pille

en: Buy Now
da_DK: Køb Nu

en: Pay
da_DK: Betal

en: Installment
da_DK: Afdrag

en: Tagline
da_DK: Slogan

en: Show
da_DK: Vis

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide funding sources
da_DK: Skjul finansieringskilder

en: Credit or debit cards
da_DK: Kredit- eller betalingskort

en: PayPal Credit (US, UK)
da_DK: PayPal-kredit (USA, Storbritannien)

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
da_DK: Betal senere (USA, Storbritannien), Betal i 4 (AU), 4X PayPal (Frankrig), Später Bezahlen (Tyskland)

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
da_DK: Som standard vil alle mulige finansieringskilder blive vist. Denne indstilling kan deaktivere finansieringskilder som kreditkort, betal senere, Venmo eller andre <a href="%s" target="_blank">alternative betalingsmetoder</a>

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
da_DK: Dette vil blive behandlet som en testbetaling, og der vil ikke blive udvekslet rigtige penge

en: Payment processed by %s
da_DK: Betaling behandlet af %s

en: Transaction ID
da_DK: Transaktions-ID

en: Net amount
da_DK: Netto beløb

en: Payment Source
da_DK: Betalingskilde

en: Capture ID
da_DK: Optagelses-ID

en: Refund payment in PayPal
da_DK: Refundering af betaling i PayPal

en: Notify customer via email
da_DK: Giv kunden besked via e-mail

en: Full refund
da_DK: Fuld tilbagebetaling

en: Amount to refund
da_DK: Beløb, der skal refunderes

en: Order %s failed refund in PayPal
da_DK: Ordre %s kunne ikke refunderes i PayPal

en: Square
da_DK: Firkant

en: Pay with credit card
da_DK: Betal med kreditkort

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
da_DK: Bemærk: Du bruger den gratis Square betalingsgateway-integration. Dette inkluderer et ekstra %s%% fgebyr for betalingsbehandling på hver ordre, der går til Sunshine Photo Cart, ud over Square-behandlingsgebyrer. Dette ekstra gebyr fjernes ved at bruge Square Pro-tilføjelsen.

en: Connect (Production)
da_DK: Connect (Produktion)

en: Sandbox Settings
da_DK: Sandkasse-indstillinger

en: Sandbox details can be created at: %s
da_DK: Sandkassedetaljer kan oprettes på: %s

en: Sandbox Application ID
da_DK: Sandkasse-applikations-id

en: Sandbox Access Token
da_DK: Adgangstoken til sandkasse

en: Use default location
da_DK: Brug standardplacering

en: Location (Production)
da_DK: Lokation (produktion)

en: Refresh locations
da_DK: Opdater placeringer

en: Sandbox Location
da_DK: Placering af sandkasse

en: Disconnect from Square
da_DK: Afbryd forbindelsen til Square

en: Refresh connection
da_DK: Opdater forbindelsen

en: Connect to Square
da_DK: Opret forbindelse til Square

en: Square could not be connected
da_DK: Square kunne ikke tilsluttes

en: Square has successfully been connected
da_DK: Square er blevet tilsluttet med succes

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
da_DK: Kunne ikke fjerne tilknytningen fra Sunshine Photo Cart: %s

en: Square has successfully been disconnected
da_DK: Square er blevet frakoblet med succes

en: Locations refreshed from Square
da_DK: Steder opdateret fra Square

en: Could not get locations from Square
da_DK: Kunne ikke få placeringer fra Square

en: Failed to refresh Square token: %s
da_DK: Kunne ikke opdatere Square token: %s

en: Square token successfully refreshed
da_DK: Square token er blevet opdateret

en: Failed to pass security
da_DK: Kunne ikke passere sikkerheden

en: No source ID
da_DK: Ingen kilde-ID

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
da_DK: Beløb for ansøgningsgebyr (til Sunshine)

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
da_DK: Opgrader for at fjerne dette gebyr på fremtidige transaktioner

en: Refund payment in Square
da_DK: Refunder betaling i Square

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
da_DK: Sunshine bidrog med %s til refusion af behandlingsgebyrer

en: Invalid payment
da_DK: Ugyldig betaling

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
da_DK: Bemærk: Du bruger den gratis Stripe-betalingsgateway-integration. Dette inkluderer et ekstra %s%% fgebyr for betalingsbehandling på hver ordre, der går til Sunshine Photo Cart ud over Stripe-behandlingsgebyrer. Dette ekstra gebyr fjernes ved at bruge Stripe Pro-tilføjelsen.

en: Stripe Connection (Test)
da_DK: Stribeforbindelse (test)

en: Disconnect from
da_DK: Afbryd forbindelsen til

en: Connect to
da_DK: Opret forbindelse til

en: Stripe could not be connected
da_DK: Stripe kunne ikke forbindes

en: Stripe has successfully been connected
da_DK: Stripe er blevet forbundet med succes

en: Stripe has successfully been disconnected
da_DK: Stripe er blevet frakoblet med succes

en: No Stripe payment intent id
da_DK: Intet id for Stripe-betalingsintention

en: Order not found in Stripe to process refund
da_DK: Ordre ikke fundet i Stripe til behandling af refusion

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
da_DK: Ordre ikke fundet i Stripe til behandling af refusion (Ordre-ID: %s)

en: Refund amount is higher than allowed
da_DK: Refusionsbeløbet er højere end tilladt

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
da_DK: Refusionsbeløbet er højere end tilladt (Tilladt total: %1$s, Refusionsanmodning: %2$s)

en: For processing test orders
da_DK: Til behandling af testordrer

en: Admin Only
da_DK: Kun for administratorer

en: Only allow for admin users
da_DK: Kun tilladt for admin-brugere

en: Flat Rate
da_DK: Fast Beløb

en: A free shipping method
da_DK: En gratis forsendelsesmetode

en: Via Discount
da_DK: Via rabat

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
da_DK: Tillad kun denne metode via rabatkoder, der aktiverer fri fragt

en: Local Delivery
da_DK: Lokal levering

en: Allowed Zip / Post codes
da_DK: Tilladte postnumre

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
da_DK: Tilladt postnummer eller postnumre, der er tilladt for denne forsendelsesmulighed, adskilt af kommaer. Eks: 80525,80526,80527. Lad det stå tomt for at tillade alle.

en: Sorry, no gallery with that ID
da_DK: Beklager, intet galleri med det ID

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
da_DK: Det galleri, du forsøgte at få adgang til, er privat og kræver, at du logger ind først

en: You must have proper permissions to view this gallery
da_DK: Du skal have de rette tilladelser for at se dette galleri

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: You are already logged in
da_DK: Du er allerede logget ind

en: Invalid reset password URL
da_DK: Ugyldig URL til nulstilling af adgangskode

en: Sorry, invalid search
da_DK: Beklager, ugyldig søgning

en: Sunshine Gallery Password Box
da_DK: Adgangskodeboks til Sunshine Gallery

en: Display a gallery password box
da_DK: Vis en adgangskodeboks til galleriet

en: Title (Optional):
da_DK: Titel (valgfri):

en: Visibility (Optional):
da_DK: Synlighed (valgfrit):

en: Only visible when on Sunshine pages
da_DK: Kun synlig på solskinssider

en: Sunshine Main Menu
da_DK: Sunshine Hovedmenu

en: Display Sunshine's main menu links
da_DK: Vis links til Sunshine's hovedmenu

en: Sunshine Search
da_DK: Solskinssøgning

en: Display a search box
da_DK: Vis et søgefelt

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
da_DK: Hej %1$s (ikke %1$s? <a href="%2$s">Log ud</a>)

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
da_DK: Fra din kontos dashboard kan du se dine <a href="%1$s">seneste ordrer</a>, administrere din <a href="%2$s">leveringsadresse</a> og <a href="%3$s">redigere din adgangskode og kontooplysninger</a>.

en: E-mail address
da_DK: E-mail adresse

en: Lost password?
da_DK: Glemt password?

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
da_DK: En e-mail vil blive sendt til denne adresse med instruktioner om, hvordan du nulstiller din adgangskode

en: Get New Password
da_DK: Få en ny adgangskode

en: Back to login
da_DK: Tilbage til login

en: Order #
da_DK: Ordre #

en: You do not have any orders yet
da_DK: Du har ikke nogen ordrer endnu

en: New Password Confirmation
da_DK: Bekræft adgangskode

en: Optionally set a password
da_DK: Indstil eventuelt en adgangskode

en: Create Account
da_DK: Opret konto

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
da_DK: Lås op for flere professionelle funktioner til Sunshine Photo Cart ved at opgradere

en: You have not set up any galleries
da_DK: Du har ikke oprettet nogen gallerier

en: Create your first gallery
da_DK: Opret dit første galleri

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
da_DK: Oprettelse af gallerier i Sunshine Photo Cart

en: Watch training video
da_DK: Se træningsvideo

en: See gallery help articles
da_DK: Se hjælpeartikler til galleriet

en: You do not have any orders yet :(
da_DK: Du har ikke nogen ordrer endnu :(

en: You have not set up any products
da_DK: Du har ikke oprettet nogen produkter

en: Create your first product
da_DK: Skab dit første produkt

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
da_DK: Oprettelse af produkter i Sunshine Photo Cart

en: See product help articles
da_DK: Se artikler om produkthjælp

en: Order item list
da_DK: Bestil vareliste

en: Update Cart
da_DK: Opdater kurv

en: Continue to checkout
da_DK: Fortsæt til betaling

en: You do not have anything in your cart yet!
da_DK: Du har ikke noget i din indkøbskurv endnu!

en: %s item | %s items
da_DK[0]: %s vare
da_DK[1]: %s produkter

en: Your cart is empty
da_DK: Din kurv er tom

en: %s more image available to select | %s more images available to select
da_DK[0]: %s flere billeder tilgængelige at vælge
da_DK[1]: %s flere billeder tilgængelige at vælge

en: Edit images
da_DK: Rediger billeder

en: includes %s tax
da_DK: inklusiv %s moms

en: Discount Code or Gift Card
da_DK: Rabatkode eller gavekort

en: Order Summary
da_DK: Ordreoversigt

en: A custom note from the sender:
da_DK: En tilpasset note fra afsenderen:

en: View all favorites
da_DK: Se alle favoritter

en: View order
da_DK: Vis ordre

en: Files
da_DK: Filer

en: Customer Information
da_DK: Kundeinformation

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
da_DK: En ny kunde har tilmeldt sig i Sunshine Photo Cart

en: View Customer
da_DK: Se kunde

en: Manage comments on this image
da_DK: Administrer kommentarer til dette billede

en: Order status for %s has changed
da_DK: Ordrestatus for %s er ændret

en: Click to reset password
da_DK: Klik for at nulstille adgangskoden

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
da_DK: Din solskinsfotovogns ugentlige oversigt

en: New Customers
da_DK: Nye  Kunder

en: New Galleries
da_DK: Nye gallerier

en: New Images
da_DK: Nye billeder

en: View All Reports
da_DK: Se alle rapporter

en: You do not have any favorites yet
da_DK: Du har ikke nogen favoritter endnu

en: Share Your Favorites
da_DK: Del dine favoritter

en: Recipients
da_DK: Modtagere

en: Custom recipients
da_DK: Brugerdefinerede modtagere

en: Enter email addresses separated by commas
da_DK: Indtast e-mailadresser adskilt af kommaer

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
da_DK: Bemærk: En unik URL genereres og e-mailes til dine modtagere. Dine udvalgte favoritbilleder vil være tilgængelige via denne URL for alle, der har den.

en: Custom Note
da_DK: Brugerdefineret note

en: Share Favorites
da_DK: Del favoritter

en: Sorry, no galleries have been setup yet
da_DK: Beklager, der er ikke oprettet nogen gallerier endnu

en: Password hint:
da_DK: Tip til adgangskode:

en: Submit
da_DK: Send

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
da_DK: Galleriet %1$s udløb den %2$s og er ikke længere tilgængeligt

en: This gallery expires on %s
da_DK: Dette galleri udløber den %s

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
da_DK: Beklager, ingen billeder er blevet tilføjet til dette galleri endnu

en: You do not have permission to view this gallery
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se dette galleri

en: Submit Comment
da_DK: Send kommentar

en: Comment awaiting approval
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse

en: Return to products
da_DK: Tilbage til produkter

en: Increase quantity
da_DK: Forøg mængden

en: Decrease quantity
da_DK: Reducer mængden

en: Add comments for this item
da_DK: Tilføj kommentarer til dette emne

en: Add to cart
da_DK: Læg i kurv

en: You have (%u) %s of this image already in cart
da_DK: Du har allerede (%u) %s af dette billede i indkøbskurven

en: See options
da_DK: Se muligheder

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Invoice for %s
da_DK: Faktura for %s

en: invoice-%s
da_DK: faktura-%s

en: Invoice #%s
da_DK: Faktura #%s

en: No images in this gallery
da_DK: Ingen billeder i dette galleri

en: Apply selected images
da_DK: Anvend udvalgte billeder

en: Select photos
da_DK: Vælg billeder

en: Show selected
da_DK: Vis valgte

en: Delivery
da_DK: Levering

en: Sorry, no images matched your search
da_DK: Beklager, ingen billeder matchede din søgning

en: You searched for "%s"
da_DK: Du ledte efter "%s"

en: Search %s
da_DK: Søg %s

en: Search galleries
da_DK: Søg i gallerier

en: Select Images
da_DK: Vælg billeder

en: %s/each
da_DK: %s/hver

en: Cover Theme Options
da_DK: Indstillinger for omslagstema

en: View gallery
da_DK: Se galleri

en: Lira
da_DK: Lire

en: Mitooma
da_DK: Mitoom

en: Johnston Atoll
da_DK: Johnston-atollen

en: Midway Atoll
da_DK: Midway-atollen

en: Palmyra Atoll
da_DK: Palmyra-atollen

en: District Of Columbia
da_DK: District of Columbia

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
da_DK: Georgien

en: Armed Forces (AA)
da_DK: Væbnede styrker (AA)

en: Armed Forces (AE)
da_DK: Væbnede styrker (AE)

en: Armed Forces (AP)
da_DK: Væbnede styrker (AP)

en: Treinta y Tres
da_DK: Tre og tre

en: Capital
da_DK: Hovedstad

en: Federal Dependencies
da_DK: Føderale afhængigheder

en: North West
da_DK: Nordvest

en: North-Western
da_DK: Nordvestlig

en: Southern
da_DK: Sydlige

en: Copperbelt
da_DK: Kobberbælte

en: Select country
da_DK: Vælg land

en: Select state
da_DK: Vælg tilstand

en: County
da_DK: Landsdel

en: Province
da_DK: Provins

en: Suburb
da_DK: Forstad

en: Postcode
da_DK: Postnummer

en: State
da_DK: Region

en: District
da_DK: Distrikt

en: Department
da_DK: Afdeling

en: Postal code
da_DK: Postnummer

en: Parish
da_DK: sogn

en: Town / District
da_DK: By / District

en: PIN Code
da_DK: PIN-kode

en: Town / City / Post Office
da_DK: By / Posthus

en: Postal Code
da_DK: Postnummer

en: Prefecture
da_DK: Præfektur

en: Municipality
da_DK: Kommune

en: State / Zone
da_DK: Stat / Område

en: Municipality / District
da_DK: Kommune / Distrikt

en: ZIP Code
da_DK: Postnummer

en: Address 2
da_DK: Adresse 2

en: Zip / Postal Code
da_DK: Postnummer

en: Enable %s
da_DK: Aktiver %s

en: Available template tags: %s
da_DK: Tilgængelige skabelon-tags: %s

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Recipient(s)
da_DK: Modtager(e)

en: Comma separated list of email addresses
da_DK: Kommasepareret liste over e-mailadresser

en: Subject
da_DK: Emne

en: Message
da_DK: Besked

en: Search results
da_DK: Søgeresultater

en: Sorry, you do not have permission to view this page
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at se denne side

en: Sign Up
da_DK: Tilmeld dig

en: Return to gallery
da_DK: Tilbage til galleriet

en: Favorite
da_DK: Favorit

en: Purchase options
da_DK: Købsmuligheder

en: Share
da_DK: Del

en: Visit store
da_DK: Besøg butikken

en: Return to %s
da_DK: Retur til %s

en: Share your favorites
da_DK: Del dine favoritter

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
da_DK: Et foto fra galleriet %1$s af %2$s

en: Photo gallery %1$s by %2$s
da_DK: Fotogalleri %1$s af %2$s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at se dette billede

en: Access denied
da_DK: Adgang nægtet

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
da_DK: Billeder i din indkøbskurv er blevet fjernet, fordi de ikke længere er tilgængelige

en: Password access granted for
da_DK: Adgangskoden er givet til

en: No gallery found with that password
da_DK: Intet galleri fundet med den adgangskode

en: Invalid submission
da_DK: Ugyldig indsendelse

en: Invalid gallery password submission
da_DK: Ugyldig adgangskode til galleri

en: Invalid gallery
da_DK: Ugyldigt galleri

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
da_DK: Ugyldig adgangskode til galleri: galleri ikke fundet

en: Invalid gallery password submission for
da_DK: Ugyldig adgangskode til galleri indsendt til

en: Email address provided for
da_DK: E-mailadresse angivet til

en: Not a valid email address
da_DK: Ser ud til at være en ugyldig e-mail adresse

en: Invalid email address provided for
da_DK: Ugyldig e-mailadresse angivet for

en: You have been logged out
da_DK: Du er blevet logget ud

en: Status change from %1$s to %2$s
da_DK: Statusændring fra %1$s til %2$s

en: Status set to %s
da_DK: Status indstillet til %s

en: Order #%s
da_DK: Ordre #%s

en: Refund has been processed for %s
da_DK: Refusionen er blevet behandlet for %s

en: Refund on %s has been processed for %s
da_DK: Refusion på %s er blevet behandlet for %s

en: Name displayed on the checkout page to the customer
da_DK: Navn, der vises til kunden på betalingssiden

en: Description displayed on the checkout page to the customer
da_DK: Beskrivelse, der vises til kunden på betalingssiden

en: Shipping or delivery
da_DK: Forsendelse eller levering

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Gallery
da_DK: Tilføj nyt Galleri

en: New Gallery
da_DK: Nyt galleri

en: Edit Gallery
da_DK: Rediger galleri

en: View Gallery
da_DK: Vis Galleri

en: All Galleries
da_DK: Alle Gallerier

en: Search Galleries
da_DK: Søg efter Galleri

en: Parent Gallery:
da_DK: Forældregalleri:

en: No galleries found.
da_DK: Ingen gallerier fundet.

en: No galleries found in Trash
da_DK: Ingen gallerier fundet i Trash

en: Gallery Featured Image
da_DK: Galleri - udvalgt billede

en: Set featured image image
da_DK: Indstil det fremhævede billede

en: Remove featured image
da_DK: Fjern udvalgt billede

en: Use as featured image
da_DK: Brug som udvalgt billede

en: Gallery archives
da_DK: Galleri arkiver

en: Insert into gallery
da_DK: Indsæt i galleri

en: Uploaded to this gallery
da_DK: Uploadet til dette galleri

en: Filter galleries list
da_DK: Filtrer listen over gallerier

en: Galleries list navigation
da_DK: Galleri liste navigation

en: Galleries list
da_DK: Liste over gallerier

en: Add Product
da_DK: Tilføj Produkt

en: Add New Product
da_DK: Tilføj nyt Produkt

en: Edit Product
da_DK: Rediger vare

en: New Product
da_DK: Nyt produkt

en: All Products
da_DK: Alle produkter

en: View Products
da_DK: Vis produkter

en: Search Products
da_DK: Søg Produkter

en: No products found
da_DK: Ingen produkter fundet

en: No products found in trash
da_DK: Ingen produkter fundet i papirkurven

en: Product Categories
da_DK: Produktkategorier

en: Product Category
da_DK: Produktkategori

en: Search Product Categories
da_DK: Søg varekategorier

en: All Product Categories
da_DK: Alle Produkt Kategorier

en: Parent Product Category
da_DK: Forældre varekategori

en: Parent Product Category:
da_DK: Forældre Varekategori:

en: Edit Product Category
da_DK: Rediger varekategori

en: Update Product Category
da_DK: Opdater varekategori

en: Add New Product Category
da_DK: Tilføj ny varekategori

en: New Product Category Name
da_DK: Nyt varekategori navn

en: Separate categories with commas
da_DK: Adskil kategorier med komma

en: Choose from the most used categories
da_DK: Vælg blandt de mest benyttede kategorier

en: Price Levels
da_DK: Prisniveauer

en: Search Price Levels
da_DK: Søg efter prisniveauer

en: All Price Levels
da_DK: Alle prisniveauer

en: Parent Price Level
da_DK: Prisniveau for forældre

en: Parent Price Level:
da_DK: Prisniveau for forældre:

en: Edit Price Level
da_DK: Rediger prisniveau

en: Update Price Level
da_DK: Opdater prisniveau

en: Add New Price Level
da_DK: Tilføj nyt prisniveau

en: New Price Level
da_DK: Nyt prisniveau

en: Add New Order
da_DK: Tilføj ny ordre

en: Edit Order
da_DK: Redigér ordre

en: New Order
da_DK: Ny ordre

en: All Orders
da_DK: Alle ordrer

en: View Orders
da_DK: Se bestilling

en: Search Orders
da_DK: Søg i ordre

en: No orders found
da_DK: Ingen ordrer blev fundet

en: No orders found in trash
da_DK: Ingen bestillinger blev fundet i papirkurven

en: Order Statuses
da_DK: Ordrestatusser

en: Search Order Status
da_DK: Søg ordre status

en: All Order Status
da_DK: Alle ordre status

en: Parent Order Status
da_DK: Overordnet ordre status

en: Parent Order Status:
da_DK: Overordnet ordre status:

en: Edit Order Status
da_DK: Rediger ordre status

en: Update Order Status
da_DK: Opdater ordre status

en: Add New Order Status
da_DK: Tilføj ny ordre status

en: New Order Status
da_DK: Ny ordre status

en: Pickup up your order items
da_DK: Afhentning af dine bestilte varer

en: Order items shipped or delivered to your provided address
da_DK: Bestil varer, der sendes eller leveres til din angivne adresse

en: Favorites (Admin)
da_DK: Favoritter (administrator)

en: Favorites notification sent by customers to site admin
da_DK: Favoritmeddelelse sendt af kunder til webstedsadministrator

en: Favorites submitted by %s on %s
da_DK: Foretrukne indsendt af %s den %s

en: Admin Order Receipt
da_DK: Kvittering for administrativ ordre

en: Email receipt sent to admins after successful order
da_DK: E-mailkvittering sendt til administratorer efter vellykket bestilling

en: New order: %s from %s
da_DK: Ny rækkefølge: %s fra %s

en: Signup (Admin)
da_DK: Tilmelding (Admin)

en: Signup notification with customer information
da_DK: Tilmeldingsmeddelelse med kundeoplysninger

en: Customer signup at %s
da_DK: Tilmelding af kunder på %s

en: Favorites (Custom Recipient)
da_DK: Favoritter (brugerdefineret modtager)

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
da_DK: Favoritnotifikation sendt af kunder til en brugerdefineret modtager

en: %s %s has sent you favorited images on %s
da_DK: %s %s har sendt dig favoritbilleder på %s

en: Customer Order Receipt
da_DK: Kvittering for kundeordre

en: Email receipt sent to customer after successful order
da_DK: E-mailkvittering sendt til kunden efter vellykket bestilling

en: Receipt for %s from %s
da_DK: Kvittering for %s fra %s

en: Image Comment (Admin)
da_DK: Billedkommentar (Admin)

en: Comment notification to admin
da_DK: Meddelelse om kommentar til administrator

en: A new comment by %s on %s
da_DK: En ny kommentar af %s til %s

en: Order Comment
da_DK: Ordre Kommentar

en: Email sent to customer when comment added to order
da_DK: E-mail sendt til kunden, når kommentar er tilføjet til ordren

en: A comment has been made on %s from %s
da_DK: Der er lavet en kommentar til %s fra %s

en: Email sent to customer when resetting password
da_DK: E-mail sendt til kunden ved nulstilling af adgangskode

en: Password reset request at %s
da_DK: Anmodning om nulstilling af adgangskode på %s

en: Email sent to customer after account sign up
da_DK: E-mail sendt til kunden efter oprettelse af konto

en: Your new account on %s
da_DK: Din nye konto på %s

en: Summary
da_DK: Opfølgning

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
da_DK: Ugentlig e-mail med oversigt over solskinssalg og statistik

en: %s summary
da_DK: %s resumé

en: Invalid login attempt
da_DK: Ugyldigt login-forsøg

en: Invalid email or password, please try again
da_DK: Ugyldig e-mail eller adgangskode, prøv venligst igen

en: You have been logged in
da_DK: Du er blevet logget ind

en: Invalid signup attempt
da_DK: Ugyldigt tilmeldingsforsøg

en: Invalid email address
da_DK: Ugyldig e-mail adresse

en: User account already exists with that email address
da_DK: Der findes allerede en brugerkonto med den e-mailadresse

note: translators: %s: User email address
en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
da_DK: En ny brugerkonto for %s er blevet oprettet, og du er automatisk blevet logget ind

en: Invalid password reset attempt
da_DK: Ugyldigt forsøg på nulstilling af adgangskode

en: No user with that email address
da_DK: Ingen bruger med den e-mailadresse

note: translators: %s: User email address
en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
da_DK: Der er sendt en e-mail til %s med oplysninger om nulstilling af din adgangskode

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Current Password
da_DK: Nuværende adgangskode

en: Leave empty to keep current password
da_DK: Lad den være tom for at beholde den nuværende adgangskode

en: New Password
da_DK: Ny adgangskode

en: Confirm New Password
da_DK: Bekræft ny adgangskode

en: Missing required password reset fields
da_DK: Manglende felter til nulstilling af adgangskode

en: New passwords do not match
da_DK: Nye adgangskoder stemmer ikke overens

en: Password updated
da_DK: Adgangskode opdateret

en: Profile updated
da_DK: Profil opdateret

en: Addresses updated
da_DK: Adresser opdateret

en: No image ID provided
da_DK: Intet billed-ID angivet

en: Not a valid image ID
da_DK: Ikke et gyldigt billed-ID

en: Show product options failed
da_DK: Vis produktindstillinger mislykkedes

en: Show product details failed - no image found
da_DK: Vis produktdetaljer mislykkedes - intet billede fundet

en: Show product details failed - no product found
da_DK: Vis produktdetaljer mislykkedes - intet produkt fundet

en: No product provided
da_DK: Intet produkt angivet

en: Item not added to cart
da_DK: Varen er ikke lagt i kurven

en: Cart updated
da_DK: Indkøbskurv opdateret

en: Item removed from cart
da_DK: Varen er fjernet fra indkøbskurven

en: Invalid comment submission - failed security check
da_DK: Ugyldig kommentarindsendelse - mislykket sikkerhedstjek

en: Invalid comment submission - no image ID or content
da_DK: Ugyldig kommentarindsendelse - intet billed-ID eller indhold

en: Invalid comment submission - no image found
da_DK: Ugyldig kommentar indsendt - intet billede fundet

en: Invalid comment submission - comments not allowed
da_DK: Ugyldig kommentarafgivelse - kommentarer ikke tilladt

en: Invalid comment submission - invalid email address
da_DK: Ugyldig kommentarafgivelse - ugyldig e-mailadresse

en: Invalid comment submission - unknown reason
da_DK: Ugyldig indsendelse af kommentar - ukendt årsag

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
da_DK: Du skal have en konto for at huske dine favoritter, næste gang du besøger os

en: Image added to favorites
da_DK: Billede tilføjet til favoritter

en: Favorites cleared
da_DK: Favoritter ryddet

en: Customer Profile
da_DK: Kundeprofil

en: Image File List
da_DK: Liste over billedfiler

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
da_DK: Kopier og indsæt filnavnene ovenfor i Lightrooms søgefunktion (biblioteksfilter) for hurtigt at finde og oprette en ny samling, der gør det lettere at behandle denne ordre. Sørg for, at du bruger søgeparameteren "Indeholder" (og ikke "Indeholder alle").

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
da_DK: Billeder i dine favoritter er blevet fjernet, fordi de ikke længere er tilgængelige

en: Free
da_DK: Gratis

en: United Arab Emirates Dirham
da_DK: De Forenede Arabiske Emiraters dirham

en: Argentine Peso
da_DK: Argentinske Pesos

en: Australian Dollars
da_DK: Australske Dollars

en: Bangladeshi Taka
da_DK: Bangladesh Taka

en: Brazilian Real
da_DK: Brasilianske Real

en: Bulgarian Lev
da_DK: Bulgarsk lev

en: Canadian Dollars
da_DK: Canadiske Dollar

en: Chilean Peso
da_DK: Chilensk peso

en: Chinese Yuan
da_DK: Kinesiske Yuan

en: Colombian Peso
da_DK: Colombiansk peso

en: Danish Krone
da_DK: Danske kroner

en: Dominican Peso
da_DK: Dominikansk peso

en: Euros
da_DK: Euro

en: Croatia kuna
da_DK: Kroatiske kuna

en: Icelandic krona
da_DK: Islandske kroner

en: Indonesia Rupiah
da_DK: Indonesiske rupiah

en: Nepali Rupee
da_DK: Nepalesiske rupi

en: Israeli Shekel
da_DK: Israelsk shekel

en: Kenyan Shilling
da_DK: Kenyanske shilling

en: South Korean Won
da_DK: Sydkoreansk Won

en: South Cotabato
da_DK: Syd Cotabato

en: Azad Kashmir
da_DK: Jammu og Kashmir

en: Balochistan
da_DK: Pakistan

en: FATA
da_DK: Fata

en: Presidente Hayes
da_DK: Præsident Hayes

en: Olt
da_DK: OLT

en: Lamphun
da_DK: Lampung

en: Tak
da_DK: Surin

en: Van
da_DK: Varebil

en: Dar es Salaam
da_DK: Dar Es Salaam

en: Kagera
da_DK: Kagera Sugar

en: Pemba North
da_DK: Pemba Nord

en: Zanzibar West
da_DK: Zanzibar Vest

en: Coast
da_DK: Kyst

en: Singida
da_DK: Singida United

[ctx: district]
en: Belgrade
da_DK: Beograd

[ctx: district]
en: Central Banat
da_DK: Det centrale Banat

[ctx: district]
en: Danube
da_DK: Donau

[ctx: district]
en: North Bačka
da_DK: Nord Bačka

[ctx: district]
en: North Banat
da_DK: Nordlige Banat

[ctx: district]
en: South Bačka
da_DK: Sydlige Bačka

[ctx: district]
en: South Banat
da_DK: Sydlige Banat

[ctx: district]
en: West Bačka
da_DK: Vestlige Bačka

en: Kyiv
da_DK: Kiev

en: Crimea
da_DK: Krim

en: Anambra
da_DK: Anambra State

en: Bayelsa
da_DK: Bayelsa United

en: Ebonyi
da_DK: Ebonyi State

en: Kogi
da_DK: Kogi State

en: Kwara
da_DK: Kwara State

en: Osun
da_DK: Osun State

en: Zamfara
da_DK: Zamfara State

en: Hawke’s Bay
da_DK: Hawke's Bay

en: West Coast
da_DK: Vestkysten

en: West Panamá
da_DK: Vestpanamá

en: Antique
da_DK: Antikvitet

en: Mountain Province
da_DK: Mountain provinsen

en: Northern Samar
da_DK: Nordlige Samar

en: Oriental Mindoro
da_DK: Orientalsk Mindoro

en: Pangasinan
da_DK: Pangasi

en: Saint Catherine
da_DK: Sankt Katharina

en: Hokkaido
da_DK: Hokkaido-dō

en: Yamagata
da_DK: Yamagata-ken

en: Fukushima
da_DK: Fukushima-ken

en: Ibaraki
da_DK: Ibaraki-ken

en: Tochigi
da_DK: Tochigi-ken

en: Saitama
da_DK: Saitama-ken

en: Murang’a
da_DK: Murang'a

en: Nairobi County
da_DK: Nairobi Amt

en: Tana River
da_DK: Tana-floden

en: Vientiane Province
da_DK: Vientiane-provinsen

en: Maputo Province
da_DK: Maputo-provinsen

en: Kavango East
da_DK: Kavango Øst

en: Kavango West
da_DK: Kavango Vest

en: Red Sea
da_DK: Det Røde Hav

en: Cairo
da_DK: Kairo

en: South Sinai
da_DK: Det sydlige Sinai

en: North Sinai
da_DK: Nord-Sinai

en: New Valley
da_DK: Ny dal

en: Asturias
da_DK: Asturien

en: Cantabria
da_DK: Kantabrien

en: Gipuzkoa
da_DK: Guipúzcoa

en: Las Palmas
da_DK: Las Palmas de Gran Canaria

en: Biscay
da_DK: Biscaya

en: Bono East
da_DK: Bono Øst

en: Eastern
da_DK: Øst

en: Greater Accra
da_DK: Stor-Accra

en: North East
da_DK: Nordøst

en: Northern
da_DK: Nordlig

en: Upper East
da_DK: Øvre Øst

en: Upper West
da_DK: Øvre Vest

en: Western
da_DK: Vestlig

en: Western North
da_DK: Vestlige Nord

en: East Macedonia and Thrace
da_DK: Østmakedonien og Thrakien

en: Central Macedonia
da_DK: Centralmakedonien

en: West Macedonia
da_DK: Vestmakedonien

en: Thessaly
da_DK: Thessalien

en: Ionian Islands
da_DK: De Ioniske Øer

en: West Greece
da_DK: Vestgrækenland

en: Central Greece
da_DK: Det centrale Grækenland

en: Peloponnese
da_DK: Peloponnes

en: North Aegean
da_DK: Det nordlige Ægæerhav

en: South Aegean
da_DK: Det sydlige Ægæerhav

en: Crete
da_DK: Kreta

en: New Territories
da_DK: Nye territorier

en: Győr-Moson-Sopron
da_DK: Gyor-Moson-Sopron

en: Hajdú-Bihar
da_DK: Hajdu-Bihar

en: Pest
da_DK: Skadedyr

en: Maluku
da_DK: Molukkerne

en: Maluku Utara
da_DK: Molukkerne Utara

en: Cork
da_DK: Kork

en: Chhattisgarh
da_DK: Chattisgarh

en: Jammu and Kashmir
da_DK: Jammu og Kashmir

en: West Bengal
da_DK: Vestbengalen

en: Andaman and Nicobar Islands
da_DK: Andaman og Nicobarerne

en: Dadra and Nagar Haveli
da_DK: Dadar and Nagar Haveli

en: Daman and Diu
da_DK: Daman og Diu

en: Pondicherry (Puducherry)
da_DK: Pondicherry (Pondicherry)

en: Tehran (تهران)
da_DK: Teheran (تهران)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
da_DK: Vest Aserbajdsjan (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
da_DK: Mahaal og Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
da_DK: Syd Khorasan (خراسان جنوبی)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
da_DK: Nord-Khorasan (خراسان شمالی)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
da_DK: Kohgiluyeh og BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
da_DK: Sistan og Baluchistan (سیستان و بلوچستان)

en: Latina
da_DK: Latino

en: Oristano
da_DK: Oristano-Sardegna

en: Venezia
da_DK: Venedig

en: Saint Andrew
da_DK: Sankt Andreas

en: Saint Thomas
da_DK: Sankt Thomas

en: Saint Mary
da_DK: Sankt Maria

en: Saint Elizabeth
da_DK: Sankt Elisabeth

en: Formosa
da_DK: Taiwan

en: Tierra del Fuego
da_DK: Ildlandet

en: Tasmania
da_DK: Tasmanien

en: Western Australia
da_DK: Vestaustralien

en: Cox's Bazar
da_DK: Cox 'Bazar

en: Cumilla
da_DK: Comilla

en: Jamalpur
da_DK: Jamalpur, Bihar

en: Dobrich
da_DK: Dobritj

en: Kardzhali
da_DK: Kardzjali

en: Kyustendil
da_DK: Kjustendil

en: Lovech
da_DK: Lovetj

en: Pazardzhik
da_DK: Pazardsjik

en: Shumen
da_DK: Sjumen

en: Sofia District
da_DK: Sofia-distriktet

en: Yambol
da_DK: Jambol

en: Atlantique
da_DK: Atlanterhavet

en: British Columbia
da_DK: Britisk Columbia

en: Newfoundland and Labrador
da_DK: Newfoundland & Labrador

en: Geneva
da_DK: Genève

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
da_DK: General Libertador Bernardo O'Higgins

en: Inner Mongolia / 內蒙古
da_DK: Indre Mongoliet / 內蒙古

en: Capital District
da_DK: Hovedstadsområdet

en: Bavaria
da_DK: Bayern

en: Hamburg
da_DK: Hamborg

en: Hesse
da_DK: Hessen

en: Lower Saxony
da_DK: Niedersachsen

en: North Rhine-Westphalia
da_DK: Nordrhein-Westfalen

en: Rhineland-Palatinate
da_DK: Rheinland-Pfalz

en: Saxony
da_DK: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
da_DK: Sachsen-Anhalt

en: Schleswig-Holstein
da_DK: Slesvig-Holsten

en: Thuringia
da_DK: Thüringen

en: Algiers
da_DK: Algier

en: M’Sila
da_DK: M'Sila

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
da_DK: Hvornår vil dette galleri udløbe og ikke længere være tilgængeligt?

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Allow comments on images in this gallery
da_DK: Tillad kommentarer til billeder i dette galleri

en: Comments require approval
da_DK: Kommentarer kræver godkendelse

en: Should comments require approval before being shown
da_DK: Skal kommentarer godkendes, før de vises?

en: Disable favorites for this gallery
da_DK: Deaktiver favoritter for dette galleri

en: Gallery Sharing
da_DK: Deling af galleri

en: Disable gallery sharing
da_DK: Deaktiver deling af galleri

en: Image Sharing
da_DK: Deling af billeder

en: Disable individual image sharing for this gallery
da_DK: Deaktiver individuel billeddeling for dette galleri

en: Disable Products
da_DK: Deaktiver produkter

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
da_DK: Brugere vil ikke kunne købe produkter til dette galleri

en: Price Level
da_DK: Prisniveau

en: Emails
da_DK: E-mails

en: Provided Emails
da_DK: Medfølgende e-mails

en: Title
da_DK: Titel

en: Expires
da_DK: Udløber

en: Date
da_DK: Dato

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Drop files here
da_DK: Slip filer her

en: Select Files from Computer
da_DK: Vælg filer fra computeren

en: Recommend image size larger than %s
da_DK: Anbefal en billedstørrelse, der er større end %s

en: FTP Folders
da_DK: FTP-mapper

en: Select folder
da_DK: Vælg mappe

en: Import
da_DK: Importer

en: Choose from Media Library
da_DK: Vælg fra mediebiblioteket

en: Select all images
da_DK: Vælg alle billeder

en: Delete selected images
da_DK: Slet valgte billeder

en: Showing %1$s of %2$s images
da_DK: Viser %1$s af %2$s billeder

en: Load %s more images
da_DK: Indlæs %s flere billeder

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Saving image order...
da_DK: Gemmer billedrækkefølge...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
da_DK: Beklager, billedet kunne ikke slettes af en eller anden grund

en: Sorry, the image could not be set as featured
da_DK: Beklager, billedet kunne ikke indstilles som featured

en: Select no images
da_DK: Vælg ingen billeder

en: Allowed Files
da_DK: Tilladte filer

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
da_DK: Et billede blev ikke uploadet helt, fordi det er for stort til, at din server kan håndtere det. Miniaturebilleder og vandmærker er muligvis ikke blevet anvendt.

en: Invalid file type
da_DK: Ugyldig filtype

en: images
da_DK: billeder

en: Already uploaded to gallery
da_DK: Allerede uploadet til galleriet

en: The selected file could not be copied to %s.
da_DK: Den valgte fil kunne ikke kopieres til %s.

en: No emails collected yet
da_DK: Ingen e-mails indsamlet endnu

en: Add gallery name
da_DK: Tilføj galleriets navn

en: All
da_DK: Alle

en: Trash
da_DK: Papirkurv

en: Filter by customer
da_DK: Filtrer efter kunde

en: View ordered products
da_DK: Se bestilte produkter

en: Change status to: %s
da_DK: Skift status til: %s

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: Order
da_DK: Ordre

en: Customer
da_DK: Kunde

en: Order Total
da_DK: Ordre total

en: View invoice
da_DK: Se faktura

en: Order Actions
da_DK: Bestillingshandling

en: Order Data
da_DK: Ordredata

en: Delete permanently
da_DK: Slet permanent

en: Move to Trash
da_DK: Flyt til papirkurv

en: Choose an action...
da_DK: Vælg en handling...

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Resend order email to customer
da_DK: Send ordre-e-mail til kunden igen

en: Test Order
da_DK: Test ordre

en: Payment Method
da_DK: Betalingsmetode

en: Delivery/Shipping Method
da_DK: Levering/forsendelsesmetode

en: Order Status
da_DK: Ordrestatus

en: Notify customer of status change
da_DK: Giv kunden besked om statusændring

en: Shipping
da_DK: Forsendelse

en: No shipping address collected for this order
da_DK: Ingen leveringsadresse indsamlet til denne ordre

en: Billing
da_DK: Fakturering

en: No billing address collected for this order
da_DK: Ingen faktureringsadresse indsamlet for denne ordre

en: EU VAT Number
da_DK: EU-Moms nummer

en: Items
da_DK: Varer

en: Refunds
da_DK: Refunderinger

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Data
da_DK: Billeddata

en: Product
da_DK: Produkt

en: Qty
da_DK: Antal

en: Item Price
da_DK: Pris

en: Item Total
da_DK: Vare i alt

en: Price
da_DK: Pris

en: Shipping via %s
da_DK: Forsendelse til %s

en: Discounts
da_DK: Rabatter

en: Tax
da_DK: Moms

en: Credits Applied
da_DK: Anvendte kreditter

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
da_DK: Kopier og indsæt filnavnene ovenfor i Lightrooms søgefunktion (biblioteksfilter) for hurtigt at finde og oprette en ny samling, der gør det lettere at behandle denne ordre. Sørg for, at du bruger søgeparameteren "Indeholder" (og ikke "Indeholder alle").

en: Notify customer?
da_DK: Give kunden besked?

en: Add comment
da_DK: Tilføj kommentar

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
da_DK: Dette er kun til intern brug og er ikke synligt for din kunde

en: Save notes
da_DK: Gem noter

en: No log entries yet
da_DK: Ingen logindlæg endnu

en: Order status notification email sent to %s
da_DK: E-mail om ordrestatus sendt til %s

en: Order email successfully resent
da_DK: Ordre-e-mail sendt igen med succes

en: Invalid order ID
da_DK: Ugyldig ordre-ID

en: Upload Image
da_DK: Upload billede

en: Select image to upload
da_DK: Vælg billede, der skal uploades

en: Use this image
da_DK: Benyt dette billede

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Product Info
da_DK: Produkt info

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
da_DK: Administrer flere prisniveauer for at tilbyde forskellige priser på tværs af gallerier for det samme produkt

en: Taxable
da_DK: Momspligtig

en: Extra Shipping Cost
da_DK: Ekstra forsendelsesomkostninger

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
da_DK: Ekstra forsendelsesomkostninger, beregnet til større genstande som f.eks. lærreder

en: Category
da_DK: Kategori

en: All categories
da_DK: Alle kategorier

en: Add product name
da_DK: Tilføj produktnavn

en: Copy system info to clipboard
da_DK: Kopier systeminfo til udklipsholderen

en: Invalid tool
da_DK: Ugyldigt værktøj

en: Orphaned Images
da_DK: Forældreløse billeder

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
da_DK: Nogle gange når man sletter gallerier, bliver de tilknyttede billeder ikke helt slettet. Dette værktøj fjerner disse forældreløse billeder for at hjælpe med at reducere filopbevaring.

en: Delete orphaned images
da_DK: Slet forældreløse billeder

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
da_DK: Sunshine fandt %s forældreløse mapper med billeder.

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
da_DK: <strong style="color: red;">Det anbefales at lave en backup, før du kører dette værktøj. Billeder vil blive slettet fuldstændigt fra din server.</strong></p>

en: No orphans found!
da_DK: Ingen forældreløse børn fundet!

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Cannot process image, likely out of memory
da_DK: Kan ikke behandle billedet, sandsynligvis for lidt hukommelse

en: Regenerate Images
da_DK: Regenerere billeder

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
da_DK: Hvis du har ændret miniaturestørrelse, digital downloadstørrelse eller vandmærkeindstillinger, er du nødt til at regenerere billeder.

en: Regenerating images for "%s"
da_DK: Regenerering af billeder til "%s"

en: Regenerating images
da_DK: Regenerering af billeder

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
da_DK: Billedet blev ikke uploadet helt, fordi det er for stort til, at din server kan håndtere det. Miniaturebilleder og vandmærker er muligvis ikke blevet anvendt. Vi anbefaler at øge den tilgængelige hukommelse.

en: Done!
da_DK: Færdig!

en: Could not find original file to regenerate from
da_DK: Kunne ikke finde originalfil til at regenerere fra

en: Clear Sesssions
da_DK: Klare fornemmelser

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
da_DK: Sunshine gemmer oplysninger om brugernes indkøbskurve i sessioner, som gemmes i databasen. Hvis din database er for stor, kan du slette alle sessionsdata her.

en: Clear sessions
da_DK: Klare sessioner

en: session | sessions
da_DK[0]: session
da_DK[1]: sessioner

en: No sessions found!
da_DK: Ingen sessioner fundet!

en: Sessions cleared
da_DK: Sessioner ryddet

en: Unused Image Sizes
da_DK: Ubrugte billedstørrelser

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
da_DK: Sunshine behøver kun at generere to billedstørrelser for hver: thumbnail og large. Nogle sider har på grund af deres tema eller plugins mange genererede billedstørrelser. Dette værktøj vil rydde op i dem.

en: Delete Unused Image Sizes
da_DK: Slet ubrugte billedstørrelser

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
da_DK: En vare er blevet fjernet fra din indkøbskurv, fordi den ikke længere findes

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
da_DK: Rabat "%s" fjernet, fordi den ikke længere er gyldig

en: Contact Information
da_DK: Kontaktoplysninger

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Delivery Method
da_DK: Leveringsmetode

en: Shipping Method
da_DK: Leveringsmetode

en: Payment
da_DK: Betaling

en: Same as shipping address
da_DK: Samme som leveringsadresse

en: Use a different billing address
da_DK: Brug en anden faktureringsadresse

en: Use my credits (%s available)
da_DK: Brug min kredit (%s tilgængelig)

en: Submit Order & Pay %s
da_DK: Send ordre og betal %s

en: Submit Order for Free
da_DK: Send en ordre gratis

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
da_DK: Ved at indsende denne ordre accepterer du vores <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Next Step
da_DK: Næste trin

en: Invalid checkout section
da_DK: Ugyldig kassesektion

en: Field is required
da_DK: Feltet er påkrævet

en: Invalid email
da_DK: Ugyldig e-mail

en: No payment method
da_DK: Ingen betalingsmetode

en: &#197;land Islands
da_DK: &#197;land ø

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: Antarctica
da_DK: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien og Herzegovina

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
da_DK: Det britiske territorium i Det Indiske Ocean

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Cameroon
da_DK: Cameroun

en: Cape Verde
da_DK: Kap Verde

en: Cayman Islands
da_DK: Caymanøerne

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: China
da_DK: Kina

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Falkland Islands
da_DK: Falklands Øerne

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerne

en: France
da_DK: Frankrig

en: French Guiana
da_DK: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da_DK: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da_DK: Franske Sydlige Territorier

en: Georgia
da_DK: Georgien

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: Iceland
da_DK: Island

en: India
da_DK: Indien

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Republic of Ireland
da_DK: Irland

en: Italy
da_DK: Italien

en: Ivory Coast
da_DK: Elfenbenskysten

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Libya
da_DK: Libyen

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Macao S.A.R., China
da_DK: Macao S.A.R., Kina

en: Macedonia
da_DK: Makedonien

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Micronesia
da_DK: Mikronesien

en: Moldova
da_DK: Moldavien

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: Netherlands Antilles
da_DK: Hollandske Antilles

en: Norfolk Island
da_DK: Norfolk Øen

en: North Korea
da_DK: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordlige Mariana Øerne

en: Norway
da_DK: Norge

en: Palestinian Territory
da_DK: Palæstinensiske områder

en: Poland
da_DK: Polen

en: Reunion
da_DK: Réunion

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Russia
da_DK: Rusland

en: Saint Barth&eacute;lemy
da_DK: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
da_DK: Skt. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Martin (French part)
da_DK: Saint-Martin (fransk del)

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Saint-Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da_DK: Saint Vincent og Grenadinerne

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
da_DK: São Tomé og Príncipe

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Solomon Islands
da_DK: Salomon Øerne

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: South Georgia/Sandwich Islands
da_DK: Syd Georgien/Sandwich Øerne

en: South Korea
da_DK: Syd Korea

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
da_DK: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Syria
da_DK: Syrien

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Timor-Leste
da_DK: Østtimor

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Turks and Caicos Islands
da_DK: Turks- og Caicosøerne

en: U.S. Virgin Islands
da_DK: Amerikanske Jomfruøer

en: US Armed Forces
da_DK: De Amerikanske Væbnede Styrker

en: US Minor Outlying Islands
da_DK: Amerikanske Mindre Oversøiske Øer

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da_DK: Storbritannien

en: United States
da_DK: USA

en: Vatican
da_DK: Vatikanet

en: Wallis and Futuna
da_DK: Wallis og Futuna

en: Western Sahara
da_DK: Vest Sahara

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
da_DK: Kunne ikke automatisk hente licensnøglen til %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
da_DK: Dine licenser kunne ikke aktiveres, fordi din server ikke kunne oprette forbindelse til SunshinePhotoCart.com: %s

en: Unknown error occured
da_DK: Ukendt fejl opstod

en: License for %s failed to be activated: %s
da_DK: Licens til %s kunne ikke aktiveres: %s

en: An error occurred, please try again.
da_DK: Der opstod en fejl, prøv igen.

en: Could not get download file
da_DK: Kunne ikke hente download-fil

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig.

en: Contact your network administrator to install the update.
da_DK: Kontakt din netværksadministrator for at installere opdateringen.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
da_DK: %1$sVis version %2$s detaljer%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
da_DK: %1$sVis version %2$s detaljer%3$s eller %4$sopdater nu%5$s.

en: Update now.
da_DK: Opdater nu.

en: You do not have permission to install plugin updates
da_DK: Du har ikke tilladelser til at installere opdateringer til plugins

en: Error
da_DK: Fejl

en: Meta Box
da_DK: Meta box

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: View page
da_DK: Vis side

en: Please select a page
da_DK: Vælg venligst en side

en: Upload an image
da_DK: Upload et billede

en: Use image
da_DK: Brug billede

en: Upload new image
da_DK: Overfør nyt billede

en: Remove image
da_DK: Fjern billede

en: See upgrade options
da_DK: Se opgraderingsmuligheder

en: Month(s)
da_DK: Måned(er)

en: Day(s)
da_DK: Dag(e)

en: Hour(s)
da_DK: Time(r)

en: Write a Review
da_DK: Skriv en anmeldelse

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Submit Support Ticket
da_DK: Send en supportbillet

en: Sunshine Main Page
da_DK: Sunshine Hovedside

en: Sunshine Account
da_DK: Solskinskonto

en: Sunshine Cart
da_DK: Solskinsvogn

en: Sunshine Favorites
da_DK: Solskinsfavoritter

en: Sunshine Terms & Conditions
da_DK: Vilkår og betingelser for Sunshine

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
da_DK: Tak, fordi du bruger <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Bedøm <a href="%2$s" target="_blank">os</a> venligst på <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
da_DK: Sluggen for kerneordrestatusser kan ikke redigeres, da det kan ødelægge Sunshine-funktionaliteten

en: Order Updated
da_DK: Ordre opdateret

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
da_DK: Solskinslogning er aktiveret. <a href="%s">Deaktiver venligst, når den ikke længere er i brug.</a>

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
da_DK: Solskinsinstallationsprocessen blev sprunget over. <a href="%s">Fuldfør venligst installationsprocessen.</a>

en: %s order | %s orders
da_DK[0]: %s ordre
da_DK[1]: %s ordrer

en: Customers
da_DK: Kunder

en: Reports
da_DK: Rapporter

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Add-ons
da_DK: Tilføjelser

en: Setup Guide
da_DK: Opsætningsguide

en: Keywords
da_DK: Nøgleord

en: Name
da_DK: Navn

en: Email
da_DK: E-mail

en: Favorites
da_DK: Favoritter

en: Orders
da_DK: Ordrer

en: Order Totals
da_DK: Bestilling i alt

en: Latest Activity
da_DK: Seneste aktivitet

en: No customers found
da_DK: Ingen kunder blev fundet

note: translators: the license key expiration date
en: Your license key expired on %s.
da_DK: Din licensnøgle udløb den %s.

en: Your license key has been disabled
da_DK: Din licensnøgle er blevet deaktiveret

en: Invalid license
da_DK: Ugyldig licens

en: Invalid license key
da_DK: Ugyldig licensnøgle

en: Your license is not active for this URL
da_DK: Din licens er ikke aktiv for denne URL

en: This appears to be an invalid license key
da_DK: Dette ser ud til at være en ugyldig licensnøgle

en: Your license key has reached its activation limit
da_DK: Din licensnøgle har nået sin aktiveringsgrænse

en: You have a special lifetime license that never expires!
da_DK: Du har en særlig livstidslicens, der aldrig udløber!

en: Expires on %s
da_DK: Udløber %s

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
da_DK: Du har ikke en aktiv licens til %s, indtast og aktiver din nuværende licens på <a href="%s">siden Licenser</a>

en: License for %s has been activated
da_DK: Licens til %s er blevet aktiveret

en: License for %s has been deactivated
da_DK: Licens til %s er blevet deaktiveret

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
da_DK: Licens til %s kunne ikke deaktiveres, <a href="%s" target="_blank">kontakt venligst</a>

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
da_DK: For at aktivere opdateringer skal du indtaste din licensnøgle på siden <a href="%1$s">Licenser</a>. Du kan få din licensnøgle fra <a href="%2$s" target="_blank">din konto på SunshinePhotoCart.com</a>.

en: License for %s failed to be updated: %s
da_DK: Licens for %s kunne ikke opdateres: %s

en: License for %s has been updated
da_DK: Licens til %s er blevet opdateret

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Upload a file
da_DK: Opload en fil

en: Select file
da_DK: Vælg fil

en: Upload new file
da_DK: Upload ny fil

en: Remove file
da_DK: Fjern fil

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Refresh license
da_DK: Opdater licens

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Update
da_DK: Opdater

en: Terms & Conditions
da_DK: Betingelser & Aftaler

en: Ship
da_DK: Skib

en: Search Customers
da_DK: Søg kunder

en: Customer has been updated
da_DK: Kunden er blevet opdateret

en: Profile
da_DK: Profil

en: Shipping Address
da_DK: Forsendelsesadresse

en: No shipping address collected for this customer
da_DK: Ingen leveringsadresse indsamlet for denne kunde

en: Billing Address
da_DK: Faktureringsadresse

en: No billing address collected for this customer
da_DK: Ingen faktureringsadresse indsamlet for denne kunde

en: Credits
da_DK: Krediteringer

en: Save credits
da_DK: Gem kreditter

en: Avg Order
da_DK: Gennemsnitlig ordre

en: No orders
da_DK: Ingen ordrer

en: Filter by gallery
da_DK: Filtrer efter galleri

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: No favorites
da_DK: Ingen favoritter

en: Timeline
da_DK: Tidslinje

en: No activity
da_DK: Ingen aktivitet

en: Logged in
da_DK: Logget ind som

en: Logged out
da_DK: Logget ud

en: %s credits used
da_DK: %s brugte kreditter

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
da_DK: Oversigt over salg af Sunshine Photo Cart

en: Sunshine Photo Cart Setup
da_DK: Opsætning af Sunshine fotovogn

en: Current month sales
da_DK: Salg i indeværende måned

en: Last month sales
da_DK: Sidste måneds salg

en: Lifetime sales
da_DK: Livstidssalg

en: New Orders
da_DK: Nye ordrer

en: Recent Orders
da_DK: Seneste ordrer

en: Client Galleries
da_DK: Kundegallerier

en: Account
da_DK: Konto

en: Cart
da_DK: Kurv

en: Checkout
da_DK: Kasse

en: Pending
da_DK: Afventer

en: We have received your order but payment is still pending
da_DK: Vi har modtaget din ordre, men betalingen afventer stadig

en: New
da_DK: Nyt

en: We have received your order and payment
da_DK: Vi har modtaget din ordre og betaling

en: Processing
da_DK: Behandler

en: The images in your order are being processed and/or printed
da_DK: Billederne i din ordre er ved at blive behandlet og/eller printet

en: Shipped/Completed
da_DK: Afsendt/færdiggjort

en: Your items have shipped (or are available for download)!
da_DK: Dine varer er afsendt (eller kan downloades)!

en: Cancelled
da_DK: Annulleret

en: Your order was cancelled
da_DK: Dit køb blev annulleret

en: Refunded
da_DK: Refunderet

en: Your order was refunded
da_DK: Din ordre blev refunderet

en: Ready for pickup
da_DK: Klar til afhentning

en: Your order is ready to be picked up
da_DK: Din ordre er klar til at blive afhentet

en: Default
da_DK: Standard

en: Prints
da_DK: Udskriv

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
da_DK: Velkommen til Sunshine Photo Cart %s

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
da_DK: <strong>Tak, fordi du opdaterede til den nyeste version!</strong> Sunshine %1$s er det mest omfattende plugin til kundekorrektur og fotovogn til WordPress. Vi håber, du får større salgssucces!

en: Recent Improvements
da_DK: Nylige forbedringer

en: See the full Changelog
da_DK: Se den fulde Changelog

en: Configure
da_DK: Konfigurer

en: Sorry, there was an error with your request
da_DK: Beklager, der opstod en fejl i din anmodning

en: Select shipping method
da_DK: Vælg forsendelsesmetode

en: Add shipping method
da_DK: Tilføj forsendelsesmetode

en: Delete
da_DK: Slet

en: Add tax rate
da_DK: Tilføj skattesats

en: Country
da_DK: Land

en: State/Province
da_DK: Region/Område

en: Zip/Postal Code(s)
da_DK: Postnummer/postnumre

en: Tax Rate
da_DK: Momssats

en: All countries
da_DK: Alle lande

en: Any state/province
da_DK: Enhver stat/provins

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Package
da_DK: Pakke

en: Products
da_DK: Produkter

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Images
da_DK: Billeder

en: Profits
da_DK: Overskud

en: Day
da_DK: Dag

en: Week
da_DK: Uge

en: Month
da_DK: Måned

en: Year
da_DK: År

en: All time
da_DK: Altid

en: Refresh data
da_DK: Opdater data

en: Total Received
da_DK: Modtaget i alt

en: Completed Orders
da_DK: Afsluttede ordrer

en: Average Order
da_DK: Gennemsnitlig ordre

en: Total Unpaid Orders
da_DK: Ubetalte ordrer i alt

en: Address
da_DK: Adresse

en: Your Address Line 1
da_DK: Din adresse Linje 1

en: Address Line 2
da_DK: Adresse linje 2

en: City
da_DK: By

en: State / Province
da_DK: Region (Jylland, Sjælland eller Fyn)

en: Zip / Postcode
da_DK: Postnummer

en: Currency Formatting
da_DK: Formatering af valuta

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Currency symbol position
da_DK: Position for valutasymbol

en: Left
da_DK: Venstre

en: Right
da_DK: Højre

en: Left space
da_DK: Venstre mellemrum

en: Right space
da_DK: Højre plads

en: Thousands separator
da_DK: Tusindtalsseparator

en: Decimal separator
da_DK: Decimal adskiller

en: Number of decimals
da_DK: Antal af decimaler

en: Data & Logging
da_DK: Data og logning

en: Delete data on uninstall
da_DK: Slet data ved afinstallation

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
da_DK: Slet alle gallerier, produkter, ordrer og indstillingsdata, som fjernes, når Sunshine afinstalleres. ADVARSEL! Dette vil også slette alle billeder, der er uploadet til dine gallerier!

en: Enable logging
da_DK: Aktiver logging

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
da_DK: Aktiver logning af alle hændelser i Sunshine for at hjælpe med fejlfinding. Deaktiver, når det ikke er nødvendigt.

en: View log
da_DK: Vis log

en: General
da_DK: Generelt

en: Page Options
da_DK: Sideindstillinger

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
da_DK: De følgende sider skal vælges, så Sunshine ved, hvor de er. Disse sider burde være blevet oprettet ved installationen, hvis ikke skal du oprette dem.

en: Main Galleries Page
da_DK: Galleriernes hovedside

en: URLs
da_DK: URL'er

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Order Received
da_DK: Ordren modtaget

en: Store
da_DK: Webshop

en: Account Endpoints
da_DK: Kontoens slutpunkter

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
da_DK: Endpoints føjes til dine side-URL'er for at håndtere specifikke handlinger på kontosiden.

en: View Order
da_DK: Se bestilling

en: Addresses
da_DK: Adresser

en: Account Details
da_DK: Kontodetaljer

en: Login
da_DK: Log ind

en: Reset Password
da_DK: Nulstil Kodeord

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Pages & URLs
da_DK: Sider og webadresser

en: Administration Options
da_DK: Administrationsmuligheder

en: Remove images
da_DK: Fjern billeder

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
da_DK: Når et galleri slettes permanent, fjernes alle tilknyttede vedhæftede filer og billedfiler fra serverne

en: Delete FTP folder
da_DK: Slet FTP-mappe

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
da_DK: Dette vil fjerne mappen og billederne, der er tilføjet via FTP, hvis dette blev brugt til at oprette galleriet

en: Show images in Media Library
da_DK: Vis billeder i mediebiblioteket

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
da_DK: Som standard skjuler Sunshine billeder, der er uploadet til Sunshine-gallerier i mediebiblioteket, hvis du aktiverer denne indstilling, vises de i stedet. Brug den på egen risiko.

en: Display Options
da_DK: Visningsmuligheder

en: Hide galleries from search engines
da_DK: Skjul gallerier fra søgemaskiner

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
da_DK: Aktivering af denne indstilling vil forsøge at blokere søgemaskine-bots fra at crawle og indeksere gallerier og billeder

en: Gallery Order
da_DK: Galleri Ordre

en: Custom ordering
da_DK: Brugerdefineret bestilling

en: Gallery Creation Date (New to Old)
da_DK: Dato for oprettelse af galleri (nyt til gammelt)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
da_DK: Dato for oprettelse af galleri (gammelt til nyt)

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Image Order
da_DK: Billedrækkefølge

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
da_DK: Bestil billeder, der er taget (billeder SKAL have EXIF-feltet "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
da_DK: Dato for upload af billede (nyt til gammelt)

en: Image Upload Date (Old to New)
da_DK: Dato for upload af billede (gammel til ny)

en: Galleries Layout
da_DK: Galleriernes layout

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
da_DK: Beskæringsmulighed ikke anbefalet til begrundet eller murværk

en: Images Layout
da_DK: Layout af billeder

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Per Page
da_DK: Pr. side

en: Pagination Style
da_DK: Paginering styling

en: Numbered pagination
da_DK: Nummereret paginering

en: Load more button
da_DK: Indlæs mere knap

en: Automatic infinite scrolling
da_DK: Automatisk uendelig scrolling

en: Image Theft Prevention
da_DK: Forebyggelse af billedtyveri

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, deaktiveres højreklikmenuen, og det er heller ikke muligt at trække/slå billeder ned på skrivebordet. IKKE en 100% effektiv metode, men burde stoppe de fleste. Bruges IKKE til admin-brugere.

en: Proofing Only
da_DK: Kun korrektur

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
da_DK: Dette vil fjerne alle aspekter af købsmuligheder på hele siden, så der kun er billedvisning og tilføjelse til favoritter tilbage

en: Allow product comments
da_DK: Tillad produktkommentarer

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
da_DK: Tillad brugere at skrive kommentarer, når de lægger en vare i kurven

en: Disable Store
da_DK: Deaktiver butik

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
da_DK: Gallerier leveres med en butik, hvor produkterne vises først, og kunderne kan lægge billeder i indkøbskurven. Du kan deaktivere dette, hvis du ikke ønsker at gøre det tilgængeligt.

en: Show Image Data
da_DK: Vis billeddata

en: What to show below image thumbnails
da_DK: Hvad skal vises under miniaturebilleder?

en: Nothing
da_DK: Beklager, intet fundet

en: Filename
da_DK: Filnavn

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
da_DK: Titel (billeder SKAL have EXIF-feltet "Titel")

en: Disable Favorites
da_DK: Deaktiver favoritter

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
da_DK: Tillad ikke at gemme billeder som favoritter på tværs af alle gallerier

en: Disable Gallery Sharing
da_DK: Deaktiver deling af galleri

en: Do not allow sharing galleries
da_DK: Tillad ikke deling af gallerier

en: Disable Image Sharing
da_DK: Deaktiver deling af billeder

en: Do not allow sharing images within a gallery
da_DK: Tillad ikke deling af billeder i et galleri

en: Image Options
da_DK: Billed- indstillinger

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
da_DK: Ændringer i dine billedstørrelser påvirker ikke dine gallerier med det samme, og du bliver nødt til at regenerere alle billeder. <a href="%s" target="_blank">Se venligst denne hjælpeartikel</a>

en: Thumbnail Size
da_DK: Thumbnail størrelse

en: Thumbnail Crop
da_DK: Beskæring af miniaturebilleder

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
da_DK: Beskær billedet til denne præcise størrelse. Bemærk: Beskårne billeder anbefales ikke til Justified- eller Masonry-layouts

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
da_DK: Skal billederne beskæres til de nøjagtige dimensioner af dit miniaturebilledes bredde/højde?

en: Large Size
da_DK: Stor størrelse

en: Image Quality
da_DK: Billedkvalitet

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
da_DK: Kvalitet, som genererede billeder gemmes i, fra 1-100. Jo højere kvalitet, desto større filstørrelse. Hvis feltet er tomt, er standardindstillingen 82.

en: Watermark
da_DK: Vandmærke

en: Watermark Image
da_DK: Vandmærkebillede

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
da_DK: Skal være et PNG-billede, helst med gennemsigtighed

en: Max Size
da_DK: Maks. størrelse

en: From 1-100, a max percent size of the image
da_DK: Fra 1-100, en maksimal procentstørrelse af billedet

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Top Left
da_DK: Øverst til venstre

en: Top Right
da_DK: Top Højre

en: Bottom Left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da_DK: Nederst til højre

en: Margin from edge
da_DK: Margin fra kant

en: Watermark Thumbnails
da_DK: Vandmærke-miniaturebilleder

en: Enable Taxes
da_DK: Aktiver moms

en: Tax Rates
da_DK: Momssatser

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
da_DK: Vær så specifik, som du har brug for. Bestil efter højeste prioritet. Du kan inkludere flere postnumre med kommaer.

en: Default customer location
da_DK: Standard kundeplacering

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
da_DK: Hvis kunden endnu ikke har indtastet en adresse, hvilken placering bruges så til at bestemme standardplaceringen?

en: No location by default
da_DK: Ingen lokation som standard

en: My business location
da_DK: Min virksomheds beliggenhed

en: Calculate tax based on
da_DK: Beregn moms baseret på

en: Which address is used to determine if tax is calculated
da_DK: Hvilken adresse bruges til at afgøre, om der skal beregnes skat?

en: Display prices
da_DK: Vis priser

en: Prices entered with tax
da_DK: Priser angivet inklusiv moms

en: Price display suffix
da_DK: Prisvisnings-suffiks

en: This shows after a price
da_DK: Det viser sig efter en pris

en: Taxes
da_DK: Moms

en: Distraction Free Checkout
da_DK: Distraktion fri Checkout

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
da_DK: Fjern sidehoved/footer, og lad brugeren fokusere udelukkende på checkout-oplevelsen

en: Allow Guest Checkout
da_DK: Tillad gæstebetaling

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
da_DK: Tillad brugere at tjekke ud som gæst (kræver ikke en brugerkonto)

en: Always collect an address
da_DK: Indsaml altid en adresse

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
da_DK: Der kan være tilfælde, hvor der ikke er brug for en adresse ved checkout, denne mulighed tvinger et adressefelt frem selv i disse situationer

en: Allowed Countries
da_DK: Tilladte lande

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
da_DK: Hvilke lande kan brugerne vælge ved checkout. Hvis den er tom, er alle lande tilladt.

en: Google Maps API Key
da_DK: Google Maps API nøgle

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
da_DK: Indtast en Google API-nøgle for at aktivere automatisk adresseudfyldning ved kassen, <a href="%s" target="_blank">læs mere her</a>

en: Display Fields
da_DK: Visningsfelter

en: Other Fields
da_DK: Andre felter

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Notes
da_DK: Noter

en: VAT Number
da_DK: CVR-nummer

en: VAT Label
da_DK: Moms-mærkat

en: Payments
da_DK: Betalinger

en: Delivery & Shipping
da_DK: Levering og forsendelse

en: Design Elements
da_DK: Designelementer

en: My WordPress Theme
da_DK: Mit WordPress-tema

en: Classic
da_DK: Klassisk

en: Classic Theme Options
da_DK: Klassiske temaindstillinger

en: Menu Background
da_DK: Menu baggrund

en: Main Background
da_DK: Vigtigste baggrund

en: Main Text
da_DK: Primær Tekst

en: Main Links
da_DK: Vigtigste links

en: Gallery Password Box
da_DK: Adgangskodeboks til galleri

en: Gallery Search Box
da_DK: Galleri søgefelt

en: Miscellaneous Elements
da_DK: Diverse elementer

en: Auto-include Sunshine main menu
da_DK: Automatisk inkludering af hovedmenuen Sunshine

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
da_DK: Få automatisk Sunshine-hovedmenuen til at vises over Sunshine-indholdet

en: Hide link to main galleries page
da_DK: Skjul link til hovedgallerisiden

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
da_DK: Skjul linket til din hovedside med gallerier i alle Sunshine-menuer. Nyttigt, hvis du vil have brugerne til at holde sig til et enkelt galleri.

en: Customizations
da_DK: Tilpasninger

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Before Sunshine
da_DK: Før solskinnet

en: Shown before every Sunshine associated page
da_DK: Vises før hver tilknyttet side til Sunshine

en: After Sunshine
da_DK: Efter solskin

en: Shown after every Sunshine associated page
da_DK: Vises efter hver Sunshine-relateret side

en: Invoice
da_DK: Faktura

en: Extra content to be shown on all invoices
da_DK: Ekstra indhold, der skal vises på alle fakturaer

en: Email Notifications
da_DK: E-mail notifikationer

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
da_DK: E-mailnotifikationer sendt fra Sunshine Photo Cart er listet nedenfor. Klik på en e-mail for at konfigurere den.

en: Email Sender
da_DK: E-mail-afsender

en: From Name
da_DK: Fra navn

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
da_DK: Når der sendes e-mails til kunder, hvilket navn skal de så komme fra?

en: From Email
da_DK: Fra email

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
da_DK: Når der sendes e-mails til kunder, hvilken e-mailadresse skal de så komme fra?

en: Email Template
da_DK: E-mail skabelon

en: Email logo
da_DK: Email-logo

en: Logo to use in header of email
da_DK: Logo til brug i e-mailens header

en: Signature
da_DK: Underskrift

en: Included in footer of every email
da_DK: Inkluderet i footeren af hver e-mail

en: Integrations
da_DK: Integrationer

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
da_DK: Indtast venligst din licensnøgle for at aktivere dine add-ons

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Gallery Options
da_DK: Galleri indstillinger

en: General Options
da_DK: Generelle indstillinger

en: Gallery Type
da_DK: Galleritype

en: Password Protected
da_DK: Adgangskodebeskyttet

en: Private (only specified users)
da_DK: Privat (kun bestemte brugere)

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password Hint
da_DK: Tip til adgangskode

en: Optionally include a hint for the password
da_DK: Inkluder eventuelt et hint til adgangskoden

en: Allowed Customers
da_DK: Tilladte kunder

en: Access Type
da_DK: Adgangstype

en: Registered and logged in
da_DK: Registreret og logget ind

en: Provide email address
da_DK: Angiv e-mailadresse

en: Direct URL
da_DK: Direkte URL

en: Expiration
da_DK: Udløb
