Sunshine Photo Cart - en to hu translation catalogue (2284 entries)

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Tabs
hu: Fülek

en: Accordion
hu: Harmonika

en: See differences in layout options
hu: Lásd az elrendezési lehetőségek közötti különbségeket

en: Private Key
hu: Titkos kulcs

en: Merchant ID
hu: Kereskedőazonosító

en: Access Token
hu: Hozzáférési token

en: Statement Descriptor
hu: Kijelentés leíró

en: What shows on your customer credit card statement
hu: Mi jelenik meg az ügyfél hitelkártya-kivonatán

en: This product does not need any images selected
hu: Ennek a terméknek nincs szüksége kiválasztott képekre

en: Public Key
hu: Nyilvános kulcs

en: Merchant Key
hu: Kereskedelmi kulcs

en: Passphrase
hu: Jelszó

en: No merchant ID in %s settings
hu: Nincs kereskedőazonosító a %s beállításokban

en: Continue to payment details
hu: Tovább a fizetési részletekhez

en: Live Public Key
hu: Élő nyilvános kulcs

en: Test Public Key
hu: Nyilvános kulcs

en: ERROR, something went really wrong
hu: HIBA, valami nagyon rosszul sült el

en: Unsupported currency
hu: Nem támogatott pénznem

en: Search for "%s" in %s: %s results
hu: A "%s" keresése az %s alatt: %s eredmények

en: File for print release information when a customer downloads an image
hu: Fájl a nyomtatáshoz szükséges információkért, amikor egy ügyfél letölt egy képet

en: Select a page to show print release content
hu: Válasszon ki egy oldalt a nyomtatási kiadás tartalmának megjelenítéséhez

en: Require print release approval
hu: Nyomtatási kiadás jóváhagyása szükséges

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
hu: A letöltés engedélyezése előtt a felhasználónak el kell olvasnia a nyomtatás kiadására vonatkozó információkat

en: Explainer text to customers about the print release.
hu: Magyarázó szöveg az ügyfeleknek a nyomtatott kiadásról.

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
hu: A letöltés előtt el kell olvasnia és tudomásul kell vennie a nyomtatott kiadásunk feltételeit.

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
hu: Ha a felhasználók hitelből töltenek le valamit, mely termékeknek kell benne lenniük. Ha egyiket sem választja ki, akkor teljes méretű képeket kap.

en: Must acknowledge print release
hu: Meg kell erősítenie a nyomtatási engedélyt

en: Click the links below to download your photo files
hu: Kattintson az alábbi linkekre a fényképfájlok letöltéséhez

en: or
hu: vagy

en: I have read and acknowledge the print release terms
hu: Elolvastam és tudomásul veszem a nyomtatásra vonatkozó feltételeket

en: Apply discounts after taxes applied
hu: Alkalmazza az adók utáni kedvezményeket

en: Send Email
hu: Email küldés

en: Password/Access Code
hu: Jelszó/hozzáférési kód

en: Generate password
hu: Jelszó generálás

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
hu: Futtassa a kezdeti telepítési folyamatot, amely beállítja az alapértelmezett oldalakat, beállításokat és engedélyeket. Ez nem állítja vissza a beállításokat, hanem hozzáad dolgokat, amelyek esetleg hiányoznak.

en: Edit %s
hu: %s szerkesztése

en: Gallery access code is incorrect, please try again
hu: A galéria hozzáférési kódja hibás, kérjük, próbálja újra

en: Enter Gallery Access Code
hu: Galéria hozzáférési kód megadása

en: User has no favorites
hu: A felhasználónak nincsenek kedvencei

en: View cart
hu: Kosár megtekintése

en: Tax Collected
hu: Beszedett adó

en: Fallback Featured Image
hu: Kiemelt tartalék kép

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
hu: Egyéni miniatűr kép feltöltése, amelyet akkor használnak, ha nincs beállítva konkrét kiemelt kép

en: Password Protected Featured Image
hu: Jelszóval védett kiemelt kép

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
hu: Egyéni miniatűr kép feltöltése, amelyet akkor használnak, ha a galéria jelszóval van védve

en: Order Numbering
hu: Rendszámozás

en: Next Order Number
hu: Következő rendelési szám

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
hu: Az alapértelmezett rendelésszámozás használatához hagyja üresen, ellenkező esetben állítsa be a következő használandó rendelésszámot

en: Required Other Fields
hu: Kötelező egyéb mezők

en: Disable Shipping
hu: Szállítás letiltása

en: Do not require shipping for this item at checkout
hu: Ne kérje a szállítás ehhez az elemhez a pénztárnál

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
hu: Ne engedje meg a vásárlónak, hogy ennél az összegnél többet adjon a kosárhoz

en: Field contains invalid data
hu: A mező érvénytelen adatot tartalmaz

en: Fees
hu: Díjak

en: Fees added to the order for using this payment method
hu: A fizetési mód használatáért a megrendeléshez hozzáadott díjak

en: No added fees
hu: Nincs hozzáadott díj

en: Percentage of total order
hu: A teljes megrendelés százalékos aránya

en: Fixed amount
hu: Ár csökkentése (fix összeg vagy %)

en: Fee Name
hu: Díj neve

en: What description shown to customer at checkout
hu: Milyen leírás jelenik meg a vásárlónak a pénztárnál

en: Fee Amount
hu: Különbözeti díj

en: %s fee
hu: %s díj

en: Gallery name unavailable
hu: Galéria neve nem elérhető

en: Order Subtotal
hu: Rendelési részösszeg

en: Building file...
hu: Építési fájl...

en: View Invoice
hu: Számla megtekintése

en: Download PDF
hu: PDF letöltése

en: Hide others
hu: Mások elrejtése

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
hu: Ha több átalánydíjas lehetőség is rendelkezésre áll, csak akkor jelenítse meg ezt az egyet, ha ez a legmagasabb árú

en: Customer Views
hu: Ügyfelek véleménye

en: Image Views
hu: Képnézetek

en: Guest
hu: Vendég

en: No customer views
hu: Nincsenek vásárlói nézetek

en: Update Report Data
hu: Jelentési adatok frissítése

en: User has no items in cart
hu: A felhasználónak nincsenek tételek a kosarában

en: All orders
hu: Összes rendelés

en: Automatically include in any purchased download
hu: Automatikusan tartalmazza a megvásárolt letöltéseket

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
hu: A kiválasztott galériák gyermekgalériái automatikusan bekerülnek a rendszerbe

en: Create user accounts
hu: Felhasználói fiókok létrehozása

en: Activate this add-on
hu: Ezen kiegészítő bekapcsolása

en: Metadata
hu: Metaadatok

en: Log file has been cleared
hu: A naplófájl törlődött

en: Edit user
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Password Optional for Signup
hu: Jelszó választható a regisztrációhoz

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
hu: A jelszó választhatóvá tétele a regisztrációkor (különben a jelszó automatikusan létrejön számukra)

en: Name Optional for Signup
hu: Név választható a feliratkozáshoz

en: Make name optional when signing up
hu: A név választhatóvá tétele a feliratkozáskor

en: Require account to see products
hu: Fiók igénylése a termékek megtekintéséhez

en: Clear log
hu: Napló törlése

en: Hide promos
hu: Promók elrejtése

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
hu: Promók letiltása az egész Sunshine Photo Cart-ban

en: Pages Theme
hu: Oldalak téma

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
hu: Mit kell használni az általános témához a Sunshine oldalak megtekintésekor

en: Gallery Theme
hu: Galéria téma

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
hu: Lehetővé teszi, hogy a galériák a főoldaltól eltérő elrendezést használjanak

en: Alternate integration
hu: Alternatív integráció

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
hu: A Sunshine igyekszik zökkenőmentesen illeszkedni a témádba. Ha furcsa elrendezési problémákat tapasztalsz, próbáld ki ezt alternatív módszerként, ha integrálod.

en: Invoices
hu: Számlák

en: Will be shown on a white background
hu: Fehér háttérrel jelenik meg

en: Extra Content
hu: Extra tartalom

en: Allow Tracking
hu: Nyomon követés engedélyezése

en: Types of Photography
hu: A fényképezés típusai

en: Family
hu: Család

en: Newborn
hu: Újszülött

en: Wedding
hu: Esküvő

en: School
hu: Iskola

en: Sports
hu: Sport

en: Portraits
hu: Portrék

en: Animals
hu: Állatok

en: Events
hu: Események

en: Real Estate
hu: Ingatlaniroda

en: Data
hu: Adat

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
hu: Ezek az adatok hasznos információkkal szolgálhatnak a Sunshine Photo Cart számára, és segíthetnek az új funkciók és növekedési stratégiák irányításában. Részvételét nagyra értékeljük!

en: Update from folder
hu: Frissítés a mappából

en: New images are available in your FTP folder
hu: Az új képek elérhetőek az FTP mappában

en: Private
hu: Privát

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
hu: Sunshine Photo Cart Memória elérhetősége

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
hu: Sunshine Photo Cart Ajánlott memória korlát

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
hu: A WordPress jelenlegi memóriakorlátja %sM, de a webszerver legfeljebb %sM memóriát engedélyez. Az optimális teljesítmény és sebesség érdekében ajánlott a WordPress memóriakorlátot a PHP memóriakorláttal megegyező vagy azt meghaladó értékre növelni, hogy a feltöltések és a vízjelek alkalmazása a lehető leggyorsabban menjen.

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
hu: Ismerje meg, hogyan növelheti a WordPress memória korlátját

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
hu: A PHP jelenlegi memóriakorlátja %sM. Ha a képek lassú feltöltésével vagy hibákkal kapcsolatos problémákat tapasztalsz, ajánlott megkérdezni a tárhelyszolgáltatót, hogy növelhető-e a rendelkezésre álló memória. Legalább 256M ajánlott, de a lehető legmagasabb a legjobb.

en: Return to tools
hu: Vissza a szerszámokhoz

en: Friend
hu: Barát

en: Clear All Favorites
hu: Minden kedvenc törlése

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak eltérnek

en: Invalid user
hu: Érvénytelen felhasználó

en: Password has been set
hu: Jelszó beállítása megtörtént

en: PayPal payment has been cancelled
hu: A PayPal fizetés törlésre került

en: Could not connect to PayPal
hu: Nem tudott csatlakozni a PayPal-hoz

en: Failed to capture PayPal payment
hu: Nem sikerült rögzíteni a PayPal-fizetést

en: PayPal failed to refund
hu: A PayPal nem térített vissza

en: You have no galleries assigned to your user account
hu: A felhasználói fiókjához nem rendeltek galériákat

en: Optional
hu: Választható

en: or reply to this email
hu: vagy válaszoljon erre az e-mailre

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
hu: Kérjük, kattintson az alábbi gombra az új jelszó beállításához. Ha nem kérte ezt, nyugodtan figyelmen kívül hagyhatja és törölheti ezt az e-mailt

en: An account has been created for you at %s
hu: Egy fiókot hoztunk létre az Ön számára a %s

en: Set your password
hu: Jelszó beállítása

en: Access account
hu: Hozzáférési fiók

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
hu: Tesztrend: Ez nem egy valódi megrendelés, és semmit sem fogunk feldolgozni

en: Store is not available for this gallery
hu: Az áruház nem elérhető ehhez a galériához

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
hu: Megjegyzés: Ha a forrásgaléria jelszóval védett, a rendszer minden egyes galériához egyedi jelszót generál, amelyet ebben a folyamatban hoz létre.

en: Parent Gallery
hu: Szülő galéria

en: No parent gallery
hu: Nincs szülői galéria

en: FTP Images Folder
hu: FTP képek mappája

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
hu: A kiválasztott mappán belül minden egyes képből vagy képmappából új galéria jön létre.

en: CSV Data File
hu: CSV adatfájl

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
hu: Az ebben a fájlban található beállítások felülírják a fent kiválasztott Source Gallery alapértelmezett beállításait. <a href="%s" target="_blank">Ellenőrizze a sablonfájlt</a>, hogy a sajátja megegyezik-e.

en: Create Users
hu: Felhasználók létrehozása

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
hu: Hozzon létre felhasználói fiókokat azok számára, amelyek még nem léteznek az adatfájlban

en: Notify User(s)
hu: Felhasználó(k) értesítése

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
hu: Üzenet küldése e-mail(ek)re a CSV fájlból minden egyes galériához. A <a href="%s" target="_blank">Galéria meghívó üzenet</a> sablonját használja.

en: Review galleries to be created
hu: Létrehozandó galériák áttekintése

en: Invalid file upload
hu: Érvénytelen fájlfeltöltés

en: Source Folder
hu: Forrás mappa

en: Create galleries
hu: Galériák létrehozása

en: Retry
hu: Újra

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Could not upload image %s: %s
hu: Nem sikerült feltölteni a képet %s: %s

en: Campaign Monitor
hu: Kampányfigyelő

en: API Key
hu: API kulcs

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
hu: Jelentkezzen be a Campaign Monitor fiókjába az API-kulcs megszerzéséhez

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
hu: Jelentkezzen be a Campaign Monitor fiókjába, hogy megkapja az ügyfél azonosítóját

en: List
hu: Lista

en: Select the list for subscribers to be placed
hu: Válassza ki a listát az elhelyezendő előfizetők számára

en: Refresh lists
hu: Listák frissítése

en: Subscribe Method
hu: Feliratkozási módszer

en: Ask users if they want to subscribe
hu: Kérdezze meg a felhasználókat, hogy fel akarnak-e iratkozni

en: Automatically subscribe
hu: Automatikus feliratkozás

en: When to subscribe
hu: Mikor kell feliratkozni

en: Access gallery with email
hu: Hozzáférés galériához e-mailben

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
hu: A Campaign Monitor listák lekérdezése megtörtént

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
hu: Nem találtunk listákat a Campaign Monitor fiókjában

en: Could not connect to Campaign Monitor API
hu: Nem tudott csatlakozni a Campaign Monitor API-hoz

en: Subscribe to email newsletter
hu: Feliratkozás e-mail hírlevélre

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Allow free downloads
hu: Ingyenes letöltések engedélyezése

en: Allow free image downloads (no checkout required)
hu: Ingyenes képletöltés engedélyezése (nincs szükség pénztárgépre)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
hu:  Engedélyezze az ingyenes galéria letöltését (nincs szükség pénztárgépre)

en: Free image download count
hu: Ingyenes képletöltési szám

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
hu: A galériából (és a gyermekgalériákból) ingyenesen letölthető képek száma ügyfelenként. A globális érték (%s) használatához hagyja üresen.

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Allowed Customers For Free Downloads
hu: Engedélyezett ügyfelek ingyenes letöltésekhez

en: Only allow the selected customers to download for free
hu: Csak a kiválasztott ügyfelek számára engedélyezi az ingyenes letöltést

en: Require email for free download
hu: Ingyenes letöltéshez e-mail szükséges

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
hu: A vásárlónak meg kell adnia egy e-mail címet az ingyenes letöltéshez

en: Passcode
hu: Jelszó

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
hu: Opcionálisan megadhat egy egyedi jelszót, amelyet az ügyfeleknek meg kell adniuk az ingyenes letöltés előtt

en: Order Files
hu: Rendelési fájlok

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
hu: Opcionálisan töltsön fel fájlokat, hogy letölthetővé tegye őket ezzel a megrendeléssel együtt

en: File could not be deleted
hu: A fájlt nem lehetett törölni

en: Invalid request
hu: Érvénytelen kérés

en: Sorry, you do not have permission to download
hu: Sajnálom, nincs engedélyed a letöltéshez

en: Notify user of files added to order
hu: Értesíti a felhasználót a megrendeléshez hozzáadott fájlokról

en: Customer was notified via email about new files available for download
hu: Az ügyfelet e-mailben értesítettük a letölthető új fájlokról

en: No files were attached to this order
hu: A megrendeléshez nem csatoltak fájlokat

en: Entire gallery download
hu: Teljes galéria letöltése

en: This product is for the entire gallery download option
hu: Ez a termék a teljes galéria letöltési lehetőségére vonatkozik

en: Include sub galleries
hu: Algalériák bevonása

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
hu: Automatikusan bevonja az összes algalériát, amikor egy szülő galériából vásárol

en: Dimensions
hu: Méretek

en: Leave blank for full resolution
hu: Teljes felbontás esetén hagyja üresen

en: Apply watermark to the download image
hu: Vízjel alkalmazása a letöltött képre

en: Free Download
hu: Ingyenes letöltés

en: Automatically include in any free downloads
hu: Automatikusan tartalmazza az ingyenes letöltéseket

en: Max free downloads
hu: Max ingyenes letöltések

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
hu: Az ingyenes letöltések maximális száma minden galéria között megengedett

en: Include large image size in download
hu: Nagyméretű képet tartalmazzon a letöltés

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
hu: Jelölje be ezt a lehetőséget, ha a nagyméretű képet automatikusan a letöltésekben szeretné szerepeltetni

en: Print Release file
hu: Nyomtatás Release fájl

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
hu: Minden digitális letöltéshez csatoljon egy nyomtatási kiadványfájlt, ajánlott a PDF fájl használata

en: Download your order items
hu: A megrendelt tételek letöltése

en: Digital Download
hu: Digitális letöltés

en: Order Files Notification
hu: Rendelési fájlok értesítése

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
hu: Értesítés küldése az ügyfélnek a megrendeléshez letöltésre hozzáadott fájlokról

en: Files for [order_name] are now available for download
hu: A [order_name] fájljai már letölthetők

en: Email required
hu: E-mail megadása kötelező

en: Passcode required
hu: Jelszó szükséges

en: Invalid passcode
hu: Érvénytelen jelszó

en: Download Gallery
hu: Galéria letöltése

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
hu: Egy <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> fájlt hoztunk létre a "wp-content/uploads/sunshine" könyvtárhoz, hogy megakadályozzuk a képekhez való közvetlen hozzáférést, védve ezzel a digitális letöltési fájlokat

en: After free image download
hu: Ingyenes képletöltés után

en: After free gallery download
hu: Ingyenes galéria letöltése után

en: Downloads: %s
hu: Letöltések: %s

en: Download unavailable until payment is complete
hu: Letöltés nem elérhető a fizetés befejezéséig

en: Customer downloaded "%s" from order
hu: Az ügyfél letöltötte "%s" a megrendelésből

en: Download all order items
hu: Az összes rendelési tétel letöltése

en: Thank you for downloading!
hu: Köszönjük a letöltést!

en: Your download should have started and may take some time to complete.
hu: A letöltésnek el kell kezdődnie, és eltarthat egy ideig, amíg befejeződik.

en: Click here if the download does not start immediately
hu: Kattintson ide, ha a letöltés nem indul azonnal

en: Download files
hu: Fájlok letöltése

en: View order details
hu: Megrendelés részleteinek megtekintése

en: You have reached the maximum number of free downloads
hu: Elérte az ingyenes letöltések maximális számát

en: Download additional files for this order
hu: További fájlok letöltése ehhez a megrendeléshez

en: The following is required before your download begins:
hu: A letöltés megkezdése előtt a következőkre van szükség:

en: Get Download
hu: Letöltés

en: Discount Info
hu: Kedvezményes információ

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Apply this discount automatically with no coupon code
hu: Alkalmazza ezt a kedvezményt automatikusan nem kupon kód

en: Discount Code
hu: Kedvezmény kód

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
hu: A kód, amelyet a vásárlók a pénztárnál beírnak a kedvezmény igénybevételéhez

en: Generate coupon code
hu: Kupon kód generálás

en: Discount Type
hu: Kedvezmény típusa

en: Percentage off order
hu: A megrendelés százalékos levonása

en: Amount off order
hu: A megrendelésből levonható összeg

en: Percentage off product(s)
hu: A termék(ek) százalékos kedvezménye

en: Amount off product(s)
hu: A termék(ek) árából levonható összeg

en: Discount Amount
hu: Kedvezmény összege

en: Apply to Shipping Cost
hu: Alkalmazza a szállítási költségekre

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
hu: A kedvezmény százalékos aránya a szállítási költségekre is vonatkozik

en: Free Shipping
hu: Ingyenes szállítás

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
hu: Tegye elérhetővé az ingyenes szállítást a megrendeléshez. Aktívnak kell lennie egy ingyenes szállítási módnak, amely a kedvezménykóddal engedélyezhető.

en: Start Date
hu: Kezdés dátuma

en: End Date
hu: Befejezés dátuma

en: Only This Discount
hu: Csak ez a kedvezmény

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
hu: Csak ezt a kupont használhatja fel az ügyfél, minden más kupont letiltunk

en: Required Products
hu: Szükséges termékek

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
hu: Ezeknek a termékeknek a kosárban kell lenniük, mielőtt bármilyen kedvezményt alkalmazhatnánk

en: Allowed Products
hu: Engedélyezett termékek

en: Disallowed Products
hu: Tiltott termékek

en: Allowed Categories
hu: Megengedett kategóriák

en: Disallowed Categories
hu: Letiltott kategóriák

en: Allowed Galleries
hu: Engedélyezett galériák

en: Disallowed Galleries
hu: Letiltott galériák

en: Minimum purchase amount
hu: Minimális vásárlási összeg

en: Total max uses
hu: Teljes maximális felhasználás

en: Max uses per person
hu: Személyenkénti maximális felhasználás

en: Max Quantity
hu: Max mennyiség

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
hu: Egy tétel maximális száma, amelyre ez alkalmazható

en: Restrictions
hu: Korlátozások

en: Limits
hu: Korlátok

en: Discount
hu: Kedvezmény

en: Add New Discount
hu: Új kedvezmény hozzáadása

en: Edit Discount
hu: Engedmény szerkesztése

en: New Discount
hu: Új kedvezmény

en: All Discounts
hu: Összes kedvezmény

en: View Discounts
hu: Kedvezmények megtekintése

en: Search Discounts
hu: Keresés a kedvezmények között

en: No discounts found
hu: Nem található kedvezmény

en: No discounts found in trash
hu: Nem található kedvezmény a kukában

en: Discount code is invalid
hu: A kedvezmény kód érvénytelen

en: Discount code could not be removed
hu: A kedvezmény kódot nem lehetett eltávolítani

en: %s has been automatically applied to your cart
hu: %s automatikusan a kosárba került

en: You have not set up any discounts
hu: Nem állított be semmilyen kedvezményt

en: Create your first discount
hu: Hozzon létre első kedvezményt

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
hu: Kedvezmények létrehozása a Sunshine Photo Cartban

en: Customer ID
hu: Vásárló ID

en: Shipping Address 1
hu: Szállítási cím 1

en: Shipping Address 2
hu: Szállítási cím 2

en: Shipping City
hu: Szállítási város

en: Shipping State
hu: Szállítási állam

en: Shipping Zip
hu: Szállítási irányítószám

en: Shipping Country
hu: Szállítási ország

en: Billing Address 1
hu: Számlázási cím 1

en: Billing Address 2
hu: Számlázási cím 2

en: Billing City
hu: Számlázási település

en: Billing State
hu: Számlázási megye

en: Billing Zip
hu: Számlázási irányítószám

en: Billing Country
hu: Számlázási ország

en: Registration Dates
hu: Regisztrációs dátumok

en: to
hu: -ig

en: Export
hu: Exportálás

en: Order ID
hu: Megrendelés azonosító

en: Order Date
hu: Rendelés dátuma

en: Order Tax
hu: Rendelés áfa

en: Shipping Cost
hu: Szállítási díj

en: Product(s)
hu: Termék(ek)

en: Shipping First Name
hu: Szállítási-Utónév

en: Shipping Last Name
hu: Szállítási Utónév

en: Billing First Name
hu: Számlázási keresztnév

en: Billing Last Name
hu: Számlázási  vezetéknév

en: Dates
hu: Dátumok

en: Any gallery
hu: Bármelyik galéria

en: Will include all child galleries as well
hu: Az összes gyermekgalériát is tartalmazza

en: Exports
hu: Exportok

en: Past Exports
hu: Korábbi exportok

en: Export %s
hu: %s exportálása

en: No results for this export
hu: Nincs eredmény erre az exportra

en: Abort Export
hu: Exportálás megszakítása

en: Download file
hu: Fájl letöltése

en: Login to your Lightblue account to get your API key
hu: Jelentkezzen be a Lightblue fiókjába az API-kulcs megszerzéséhez

en: Send to Light Blue
hu: Küldés Light Blue-nak

en: Light Blue API key has not been set
hu: Világoskék API-kulcs nem került beállításra

en: Contact sent to Light Blue!
hu: Kapcsolatfelvétel elküldve Light Blue-nak!

en: Failed to send contact to Light Blue
hu: Nem sikerült kapcsolatot küldeni a Light Blue-nak

en: Order sent to Light Blue!
hu: Megrendelés elküldve Light Blue-nak!

en: Failed to send order to Light Blue
hu: Nem sikerült elküldeni a megrendelést Light Blue-nak

en: Allow fullscreen
hu: Teljes képernyő engedélyezése

en: Allow slideshow
hu: Diavetítés engedélyezése

en: Time for each slide
hu: Az egyes diák ideje

en: in seconds
hu: második lehetőség

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Highlight color
hu: Kiemelő szín

en: Navigation Method
hu: Navigációs módszer

en: Thumbnails
hu: Miniatűrök

en: Pager
hu: Csipogó

en: Open Gallery
hu: Galéria megnyitása

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
hu: Jelentkezzen be <a href="%s" target="_blank">MailChimp fiókjába</a> az API-kulcs megszerzéséhez

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
hu: Nem találtunk listákat a MailChimp fiókjában. Létre kell hoznia egy listát a feliratkozók elhelyezéséhez.

en: Could not connect to MailChimp API
hu: Nem tudott csatlakozni a MailChimp API-hoz

en: MailChimp lists have been retrieved
hu: A MailChimp listák lekérdezése megtörtént

en: cURL support is required, but cannot be found.
hu: a cURL támogatás szükséges, de nem található.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
hu: Érvénytelen MailChimp API kulcsot adtál meg.

en: Custom Message
hu: Egyedi üzenet

en: General template for custom messages
hu: Általános sablon egyéni üzenetekhez

en: Message failed to send
hu: Üzenet küldése sikertelen

en: Invite user to gallery
hu: Felhasználó meghívása a galériába

en: Custom email template to invite a user to gallery
hu: Egyéni e-mail sablon a felhasználó galériába való meghívásához

en: You have been invited to [gallery_name]
hu: Meghívást kapott a [galéria_név]

en: Invite to Gallery
hu: Meghívás a galériába

en: Invite user to register
hu: Felhasználó meghívása a regisztrációra

en: Template when inviting user to register on your site
hu: Sablon, amikor meghívja a felhasználót, hogy regisztráljon a webhelyen

en: Please register on [site_name]
hu: Kérjük, regisztráljon a [site_name]

en: Invite User to Register
hu: Felhasználó meghívása a regisztrációra

en: Messaging
hu: Üzenetek

en: To
hu: Címzett

en: Custom email address
hu: Egyéni e-mail cím

en: Custom Email Addresses
hu: Egyéni e-mail címek

en: Enter email addresses separated by comma
hu: Írja be az e-mail címeket vesszővel elválasztva

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
hu: Válasszon ki egy galériát a galéria-specifikus sabloncímkék elérhetőségéhez

en: Allowed template tags:
hu: Engedélyezett sabloncímkék:

en: Send message
hu: Üzenet küldése

en: No To recipient was selected
hu: Nem választották ki a címzettet

en: No custom recipients were provided
hu: Egyéni címzetteket nem adtak meg

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
hu: A tárgya galéria sablon címkéket tartalmaz, de nem lett kiválasztva galéria

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
hu: Az üzenete galéria sabloncímkéket tartalmaz, de nem volt kiválasztva galéria

en: Message sent successfully
hu: Üzenet sikeresen elküldve

en: Minimum Order
hu: Minimális rendelés

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
hu: Minimális összeg, amit a vásárlónak a kosárban kell tartania, mielőtt fizethetne

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
hu: Legalább %s kell lennie a kosarában, mielőtt a pénztárhoz juthat

en: Pay with Mollie
hu: Fizessen Mollie-val

en: Test Secret Key
hu: Titkos kulcs teszt

en: There was an error processing your payment (%s)
hu: Hiba történt a fizetés feldolgozásában (%s)

en: Refund payment in Mollie
hu: Visszatérítés kifizetése Mollie-ban

en: Reason for refund
hu: A visszatérítés oka

en: Refund could not be processed
hu: A visszatérítést nem lehetett feldolgozni

en: Number of images
hu: Képek száma

en: User will get to select up to this many images
hu: A felhasználó legfeljebb ennyi képet választhat ki

en: Sources
hu: Források

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
hu: Milyen forrásokból választhat a felhasználó képeket. A felhasználó hozzáféréssel rendelkező galériákra lesz korlátozva.

en: Any gallery the user has access
hu: Bármely galéria, amelyhez a felhasználónak hozzáférése van

en: Current gallery
hu: Jelenlegi galéria

en: Sibling galleries of the current gallery
hu: Az aktuális galéria testvérgalériái

en: Sub galleries of the current gallery
hu: Az aktuális galéria algalériái

en: Cart item could not be found
hu: A kosár elemét nem találták meg

en: Cart item images could not be updated
hu: A kosárelemek képeit nem lehetett frissíteni

en: Multi-image
hu: Több képet tartalmazó

en: Select Image(s)
hu: Kép(ek) kiválasztása

en: Select images for %s
hu: Képek kiválasztása a %s

en: I'm done
hu: Végeztem

en: Products in package
hu: Termékek a csomagolásban

en: You do not have any products setup yet
hu: Még nincsenek termékbeállításai

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Add
hu: Hozzáadás

en: You must fill your package before checking out
hu: A csomagot ki kell töltenie, mielőtt kijelentkezik

en: Item not filled
hu: Nem töltött tétel

en: Included in this package:
hu: A csomag tartalmazza:

en: View Sunshine Galleries
hu: Napsugár galériák megtekintése

en: Accounts
hu: Fiókok

en: Disable Signup
hu: Feliratkozás letiltása

en: Disable sign up throughout Sunshine
hu: Tiltsa le a feliratkozást az egész Sunshine-ban

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
hu: A Rank Math SEO blokkolja a csatolt URL-eket, kérjük, tiltsa le a "Csatolmányok átirányítása" beállítást

en: Already have an account?
hu: Van már fiókja?

en: Click here to login
hu: Kattintson ide a bejelentkezéshez

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
hu: Ön rendszergazdaként van bejelentkezve, és jelszó nélkül hozzáférhet ehhez a galériához

en: All price levels
hu: Minden árszint

en: See all prices
hu: Lásd az összes árat

en: Base price off
hu: Alapár lefelé

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
hu: Opcionálisan választhat egy meglévő árszintet, hogy az új árszint árait az összes meglévő termékre generálja.

en: Percentage
hu: Százalék

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
hu: A kiválasztott árszint hány százaléka az új árszint árainak létrehozásához. Magasabb árak létrehozásához adjon meg 100-nál nagyobb értéket. Ha kisebb árakat szeretne létrehozni, adjon meg egy 100-nál kisebb értéket.

en: Product Pricing
hu: Termék árazás

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
hu: Ha egy ár üresen marad, a termék nem lesz elérhető ezen az árszinten

en: Price level (%s) does not exist
hu: Az árszint (%s) nem létezik

en: Add Option
hu: Opció hozzáadása

en: No price levels set
hu: Nincs meghatározott árszint

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
hu: A termékopciók lehetővé teszik, hogy testreszabásokat adjon hozzá a termékhez, például papírtípust, kereteket, képszerkesztést stb

en: Create your first product options
hu: Hozzon létre első termékopciókat

en: Required
hu: Kötelező

en: Set product option price failed
hu: A termékopció árának beállítása sikertelen

en: Set product option price failed - no gallery found
hu: A termékopció árának beállítása sikertelen - nincs galéria találva

en: Set product option price failed - no product found
hu: A termékopció árának beállítása sikertelen - nem talált termék

en: Product Options
hu: Termék opciók

en: Product Option
hu: Termék opció

en: Search Product Options
hu: Keresés termékopciók

en: All Product Options
hu: Minden termékopció

en: Parent Product Option
hu: Szülői termék opció

en: Parent Product Option:
hu: Szülői termék opció:

en: Edit Product Option
hu: Termék opció szerkesztése

en: Update Product Option
hu: Termék frissítési opció

en: Add New Product Option
hu: Új termék opció hozzáadása

en: New Product Option Name
hu: Új termék opció neve

en: Separate options with commas
hu: Az opciókat vesszővel elválasztva

en: Choose from the most used options
hu: Válasszon a leggyakrabban használt opciók közül

en: No product options found
hu: Nem találtunk termékopciókat

en: Go to product options
hu: Menjen a termékopciókhoz

en: Clear selection
hu: Kijelölés törlése

en: Quantity Discount
hu: Mennyiségi kedvezmény

en: Calculate quantities per line item
hu: Mennyiségek kiszámítása tételenként

en: Min Qty
hu: Min Mennyiség

en: Discount per item
hu: Árengedmény tételenként

en: %s: %u or more in cart
hu: %s: %u vagy több a kosárban

en: %u total in your cart for %s each
hu: %u összesen a kosárban %s darabonként

en: Buy %u for %s each
hu: Vásárolj %u-t %s-ért darabonként

en: You have (%u) %s in cart already
hu: Már van (%u) %s a kosaradban

en: Price Type
hu: Ár típus

en: Entire cart
hu: Teljes kosár

en: Per line item in cart
hu: A kosárban lévő tételenként

en: Each item in cart
hu: Minden tétel a kosárban

en: Minimum Order Amount
hu: Minimális rendelési összeg

en: Maximum Order Amount
hu: Maximális rendelési összeg

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
hu: Csak akkor tegye elérhetővé ezt a szállítási opciót, ha a kosár csak a kiválasztott termékeket tartalmazza. Minden termék esetén hagyja üresen.

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
hu: Csak akkor tegye elérhetővé ezt a szállítási opciót, ha a kosár a kiválasztott galériákból származó termékeket tartalmaz. Minden galéria esetében hagyja üresen.

en: Allowed Countries, States/Provinces
hu: Engedélyezett országok, államok/provinciák

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
hu: Melyik országokra vonatkozik ez az opció. Minden ország esetében hagyja üresen.

en: No data found
hu: Adat nem található

en: Purchases
hu: Vásárlások

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Image %s added to favorites
hu: Kép %s hozzáadva a kedvencekhez

en: Image %s removed from favorites
hu: Kép %s eltávolítva a kedvencek közül

en: Comment added on %s
hu: Hozzászólás hozzáadva %s

en: %s added to cart
hu: %s hozzáadva a kosárhoz

en: Shared %s
hu: Megosztott %s

en: Viewed gallery %s
hu: Megtekintett galéria %s

en: Viewed image %s
hu: Megtekintett kép %s

en: Downloaded free image %s
hu: Letöltött ingyenes kép %s

en: Downloaded free gallery %s
hu: Letöltött ingyenes galéria %s

en: Signup
hu: Regisztráció

en: Analytics
hu: Analitika

en: Total gallery views
hu: Összes galéria megtekintés

en: Free gallery downloads
hu: Ingyenes galéria letöltések

en: Free Downloads
hu: Ingyenes letöltések

en: Views
hu: Megtekintés

en: Cost
hu: Költség

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
hu: Mennyibe kerül Önnek a termék előállítása, amit a nyereség meghatározásához használnak minden alkalommal, amikor eladja ezt a terméket

en: Current Image Count
hu: Jelenlegi képszám

en: Customer Count
hu: Ügyfelek száma

en: Total Profit
hu: Teljes nyereség

en: Average Profit Per Order
hu: Átlagos nyereség rendelésenként

en: Transaction Type
hu: Tranzakció típusa

en: Authorize and Capture
hu: Engedélyezés és rögzítés

en: Authorize Only
hu: Csak engedélyezni

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
hu: Az Authorize and Capture a javasolt opció, mivel ez azonnal a számlájára helyezi a pénzt

en: Live Login ID
hu: Élő bejelentkezési azonosító

en: Live Transaction Key
hu: Élő tranzakciós kulcs

en: Test Login ID
hu: Teszt bejelentkezési azonosító

en: Test Transaction Key
hu: Teszt tranzakciós kulcs

en: Card number
hu: Kártyaszám

en: Zipcode
hu: Irányítószám

en: Sunshine Photo Cart Order
hu: Sunshine Photo Cart rendelés

en: Error processing credit card: %s (%s)
hu: Hiba a hitelkártya feldolgozásában: %s (%s)

en: No response from credit card processor
hu: Nincs válasz a hitelkártya-feldolgozótól

en: Refund payment in Authorize.net
hu: Visszatérítés kifizetés Authorize.net-ben

en: Not enough data on transaction to process refund
hu: Nincs elég adat a tranzakcióról a visszatérítés feldolgozásához

en: Not enough transaction data on %s to process refund
hu: Nincs elég tranzakciós adat a %s-on a visszatérítés feldolgozásához

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
hu: Nem sikerült visszatéríteni a fizetést az Authorize.net-ben: %s

en: Automated Emails
hu: Automatizált e-mailek

en: Add email subject
hu: E-mail tárgy hozzáadása

en: Send Date
hu: Küldés dátuma

en: See email log
hu: Lásd az e-mail naplót

en: Process Queue
hu: Folyamat várólista

en: Email Content
hu: E-mail tartalom

en: Details
hu: Részletek

en: Sent to
hu: Elküldve

en: Sent on
hu: Elküldve

en: Source Email
hu: Forrás E-mail

en: Template Tags
hu: Sabloncímkék

en: Trigger
hu: Trigger (Eseményindítók)

en: Time
hu: Idő

en: User has favorites
hu: A felhasználónak vannak kedvencei

en: User has items in cart
hu: A felhasználónak vannak tárgyai a kosárban

en: User has ordered
hu: A felhasználó megrendelte

en: User has no orders
hu: A felhasználónak nincsenek megrendelései

en: User has not ordered item from gallery
hu: A felhasználó nem rendelt terméket a galériából

en: Select user attributes to determine who should receive this email
hu: Válassza ki a felhasználói attribútumokat annak meghatározásához, hogy ki kapja meg ezt az e-mailt

en: None
hu: Nincs

en: Discount (optional)
hu: Kedvezmény (nem kötelező)

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
hu: A kiválasztott kupon beállításai alapján egyedi kuponkódot generálnak, és hozzárendelik az adott felhasználóhoz, akinek az e-mailt küldik

en: Discount Expiration (Optional)
hu: Kedvezmény lejárta (nem kötelező)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
hu: Mennyi ideig legyen érvényes a kuponkód a létrehozás után? Ez felülírja a kiválasztott kedvezménykód lejárati dátumának beállításait

en: Automated Email
hu: Automatizált e-mail

en: This is a general template for automated emails
hu: Ez egy általános sablon automatizált e-mailekhez

en: Add New Automated Email
hu: Új automatizált e-mail hozzáadása

en: Edit Automated Email
hu: Automatizált e-mail szerkesztése

en: New Automated Email
hu: Új automatizált e-mail

en: All Automated Emails
hu: Minden automatizált e-mail

en: View Automated Emails
hu: Automatizált e-mailek megtekintése

en: Search Automated Emails
hu: Keresés automatizált e-mailek

en: No automated emails found
hu: Nem találtunk automatizált e-maileket

en: No automated emails found in trash
hu: Nem találtak automatizált e-maileket a szemetesben

en: Email Log
hu: E-mail napló

en: Add New Email Log
hu: Új e-mail-napló hozzáadása

en: Edit Email Log
hu: E-mail napló szerkesztése

en: New Email Log
hu: Új e-mail napló

en: All Email Log
hu: Minden e-mail napló

en: View Email Log
hu: Email napló megtekintése

en: Search Email Log
hu: Keresés e-mail napló

en: No Email Log found in trash
hu: Nincs Email napló a szemetesben

en: After user registers
hu: A felhasználó regisztrációja után

en: After user adds item to cart
hu: Miután a felhasználó hozzáadja a terméket a kosárhoz

en: After user adds image to favorites
hu: Miután a felhasználó hozzáadta a képet a kedvencekhez

en: After user submits order
hu: Miután a felhasználó elküldi a megrendelést

en: After user views gallery for first time
hu: Miután a felhasználó először nézi meg a galériát

en: Before gallery expires
hu: A galéria lejárta előtt

en: After gallery expires
hu: A galéria lejárta után

en: After providing email to access gallery
hu: A galéria eléréséhez szükséges e-mail megadása után

en: %s for %s
hu: %s, %s

en: Queue processed!
hu: Sorban állás feldolgozva!

en: You have not set up any automated emails
hu: Nem állított be semmilyen automatikus e-mailt

en: Create your first automated email
hu: Az első automatizált e-mail létrehozása

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
hu: Automatizált e-mailek létrehozása a Sunshine Photo Cart-ban

en: Bulk add galleries
hu: Galériák tömeges hozzáadása

en: Bulk Add New
hu: Új tömeges hozzáadása

en: Bulk Add Galleries
hu: Tömeges galériák hozzáadása

en: Source Gallery
hu: Forrás Galéria

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
hu: Az ebben a galériában megadott beállításokat fogja használni az összes generált galéria, kivéve, ha a CSV adatfájlban kifejezetten felülbírálják

en: Malaysian Ringgits
hu: Malajziai Ringgit

en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso

en: Nigerian Naira
hu: nigériai naira

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: Paraguayan Guaraní
hu: Paraguayi guaraní

en: Peruvian Sol
hu: Perui Sol

en: Philippine Pesos
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Polish Zloty
hu: Lengyel złoty

en: Pounds Sterling
hu: Font sterling

en: Qatari Riyal
hu: Katari rial

en: Romanian Leu
hu: Román lej

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

en: Seychelles Rupee
hu: Seychelle-szigeteki rúpia

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: South African rand
hu: Dél-afrikai rand

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

en: Swiss Franc
hu: Svájci frank

en: Taiwan New Dollars
hu: Tajvani új dollár

en: Thai Baht
hu: Thaiföldi baht

en: Turkish Lira
hu: Török líra

en: Ukrainian Hryvnia
hu: Ukrán hrivnya

en: US Dollars
hu: amerikai dollár

en: Venezuelan bol&iacute;var
hu: Venezuelai bolivar

en: Vietnamese Dong
hu: Vietnámi dong

en: Egyptian Pound
hu: Egyiptomi font

en: Failed modal security check
hu: Sikertelen modális biztonsági ellenőrzés

en: Failed security check
hu: Sikertelen biztonsági ellenőrzés

en: Select one of many
hu: Válasszon egyet a sok közül

en: Single checkbox (Yes/No)
hu: Egyetlen jelölőnégyzet (Igen/Nem)

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
hu: A Yoast SEO blokkolja a csatolt URL-eket, kérjük, engedélyezze ezt a funkciót, hogy a Sunshine megfelelően működjön

en: Click here
hu: Kattints ide

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Load more
hu: Továbbiak betöltése

en: Menu
hu: Menü

en: Close
hu: Bezár

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
hu: Ez a galéria a következő időpontban jár le <strong>%s</strong>

en: Return to gallery "%s"
hu: Vissza a galériába "%s"

en: * Required
hu: * Kötelező

en: Every %d Minutes
hu: Minden %d percben

en: For processing free orders
hu: Ingyenes megrendelések feldolgozásához

en: Offline
hu: Nem Elérhető

en: Payments handled offline (like check or cash)
hu: Offline kezelt fizetések (például csekk vagy készpénz)

en: Instructions
hu: Lépések

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
hu: A megrendelés átvételi oldalán és az e-mailben található utasítások a fizetés befejezéséhez

en: Submit order
hu: Megrendelem

en: Pay with credit card or your PayPal account
hu: Fizessen hitelkártyával vagy PayPal-fiókjával

en: Mode
hu: Mód

en: Live
hu: Élő

en: Sandbox
hu: Homokozó

en: Live Client ID
hu: Élő kliens azonosító

en: Sandbox Client ID
hu: Sandbox ügyfél azonosítója

en: Sandbox Live Secret
hu: Sandbox élő titok

en: Allow Venmo
hu: Engedélyezze a Venmo használatát

en: Venmo button will appear when available to the customer
hu: A Venmo gomb megjelenik, ha az ügyfél számára elérhető

en: Button Layout
hu: Gombok elrendezése

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: See details
hu: Részletek

en: Color
hu: Szín

en: Gold
hu: Arany

en: Blue
hu: Kék

en: Silver
hu: Ezüst

en: White
hu: Fehér

en: Black
hu: Fekete

en: Button Shape
hu: Gomb alak

en: Rectangle
hu: Téglalap

en: Pill
hu: Lekerekített

en: Label
hu: Címke

en: Buy Now
hu: Vedd meg most

en: Pay
hu: Fizetés

en: Installment
hu: Részletfizetés

en: Tagline
hu: Szlogen

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Hide funding sources
hu: Finanszírozási források elrejtése

en: Credit or debit cards
hu: Hitel- vagy betéti kártyák

en: PayPal Credit (US, UK)
hu: PayPal-hitel (USA, Egyesült Királyság)

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
hu: Pay Later (USA, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (Franciaország), Später Bezahlen (Németország)

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
hu: Alapértelmezés szerint az összes lehetséges finanszírozási forrás megjelenik. Ez a beállítás letilthatja az olyan finanszírozási forrásokat, mint a hitelkártyák, a Későbbi fizetés, a Venmo vagy más <a href="%s" target="_blank">alternatív fizetési módok</a>

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
hu: Ez egy tesztfizetésként kerül feldolgozásra, és nem kerül sor valódi pénz cseréjére

en: Payment processed by %s
hu: Fizetés feldolgozta %s

en: Transaction ID
hu: Tranzakció-azonosító

en: Net amount
hu: Nettó összeg

en: Payment Source
hu: Fizetési forrás

en: Refund payment in PayPal
hu: Visszatérítés kifizetése PayPal-ban

en: Notify customer via email
hu: Értesítse az ügyfelet e-mailben

en: Full refund
hu: Teljes visszatérítés

en: Amount to refund
hu: Visszatérítendő összeg

en: Order %s failed refund in PayPal
hu: Megrendelés %s sikertelen visszatérítés a PayPalban

en: Square
hu: Négyzet

en: Pay with credit card
hu: Fizetés hitelkártyával

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
hu: Megjegyzés: Ön az ingyenes Square fizetési átjáró integrációt használja. Ez a Square feldolgozási díjain felül további %s%% fee-t tartalmaz a fizetési feldolgozásért minden egyes megrendelésre, amely a Sunshine Photo Cart-hoz kerül. Ez a hozzáadott díj a Square Pro kiegészítő használatával megszűnik.

en: Connect (Production)
hu: Connect (Gyártás)

en: Sandbox Settings
hu: Sandbox beállítások

en: Sandbox details can be created at: %s
hu: A homokozó részletei a következő címen hozhatók létre: %s

en: Sandbox Application ID
hu: Sandbox alkalmazás azonosítója

en: Sandbox Access Token
hu: Sandbox hozzáférési token

en: Use default location
hu: Alapértelmezett hely használata

en: Location (Production)
hu: Helyszín (gyártás)

en: Refresh locations
hu: Helyszínek frissítése

en: Sandbox Location
hu: Homokozó helye

en: Disconnect from Square
hu: Szakítsa meg a kapcsolatot a Square-rel

en: Refresh connection
hu: Kapcsolat frissítése

en: Connect to Square
hu: Csatlakozás a Square-hez

en: Square could not be connected
hu: A négyzetet nem lehetett csatlakoztatni

en: Square has successfully been connected
hu: A Square sikeresen csatlakozott

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
hu: Nem sikerült eltávolítani a Sunshine Photo Cart társítást: %s

en: Square has successfully been disconnected
hu: A tér sikeresen lekapcsolódott

en: Locations refreshed from Square
hu: Helyszínek frissítve a Square-ről

en: Could not get locations from Square
hu: Nem tudott helyeket kapni a térről

en: Failed to refresh Square token: %s
hu: Nem sikerült frissíteni a Square tokent: %s

en: Square token successfully refreshed
hu: Square token sikeresen frissítve

en: Failed to pass security
hu: Nem sikerült átmennie a biztonsági ellenőrzésen

en: No source ID
hu: Nincs forrásazonosító

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
hu: Jelentkezési díj összege (a Sunshine-hoz)

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
hu: Frissítés, hogy a jövőbeni tranzakciók esetében megszüntesse ezt a díjat

en: Refund payment in Square
hu: Visszatérítés fizetés Square-ben

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
hu: Sunshine hozzájárult %s a feldolgozási díjak visszatérítéséhez

en: Invalid payment
hu: Érvénytelen fizetés

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
hu: Megjegyzés: Ön az ingyenes Stripe fizetési átjáró integrációt használja. Ez a Stripe feldolgozási díjain felül további %s%% fee-t tartalmaz a fizetési feldolgozásért minden egyes megrendelésre, amely a Sunshine Photo Cart-hoz kerül. Ez a hozzáadott díj a Stripe Pro kiegészítő használatával megszűnik.

en: Test
hu: Teszt

en: Stripe Connection (Live)
hu: Stripe Connection (élő)

en: Stripe Connection (Test)
hu: Csíkcsatlakozás (teszt)

en: Disconnect from
hu: Szakítsa meg a kapcsolatot a

en: Connect to
hu: Csatlakozás

en: Stripe could not be connected
hu: Stripe nem tudott csatlakozni

en: Stripe has successfully been connected
hu: A Stripe sikeresen csatlakozott

en: Stripe has successfully been disconnected
hu: A Stripe sikeresen lekapcsolódott

en: No Stripe payment intent id
hu: Nincs Stripe fizetési szándék azonosító

en: Order not found in Stripe to process refund
hu: A Stripe nem találta a visszatérítés feldolgozásához szükséges megrendelést

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
hu: A Stripe nem talált megrendelést a visszatérítés feldolgozásához (rendelés azonosítója: %s)

en: Refund amount is higher than allowed
hu: A visszatérítés összege magasabb a megengedettnél

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
hu: A visszatérítés összege magasabb a megengedettnél (Engedélyezett összeg: %1$s, Visszatérítési kérelem: %2$s)

en: For processing test orders
hu: A tesztmegrendelések feldolgozásához

en: Admin Only
hu: Csak admin

en: Only allow for admin users
hu: Csak admin felhasználók számára engedélyezve

en: Flat Rate
hu: Szállítási hely költség

en: A free shipping method
hu: Ingyenes szállítási mód

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
hu: Csak olyan kedvezménykóddal engedélyezze ezt a módszert, amely lehetővé teszi az ingyenes szállítást

en: Local Delivery
hu: Helyi szállítás

en: Allowed Zip / Post codes
hu: Engedélyezett irányítószámok / postai irányítószámok

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
hu: A szállítási opcióhoz engedélyezett irányítószám vagy postai irányítószámok, vesszővel elválasztva. Például: 80525,80526,80527. Hagyja üresen az összes engedélyezéséhez.

en: Sorry, no gallery with that ID
hu: Sajnálom, nincs galéria ezzel az azonosítóval

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
hu: A galéria, amit megpróbáltál elérni, privát, és először be kell jelentkezned

en: You must have proper permissions to view this gallery
hu: A galéria megtekintéséhez megfelelő engedélyekkel kell rendelkeznie

en: Save Changes
hu: Módosítások mentése

en: You are already logged in
hu: Ön már be van jelentkezve

en: Invalid reset password URL
hu: Érvénytelen jelszó-visszaállítási URL

en: Sorry, invalid search
hu: Bocsánat, érvénytelen keresés

en: Sunshine Gallery Password Box
hu: Sunshine Gallery jelszó doboz

en: Display a gallery password box
hu: Galéria jelszó mező megjelenítése

en: Title (Optional):
hu: Cím (nem kötelező):

en: Visibility (Optional):
hu: Láthatóság (nem kötelező):

en: Only visible when on Sunshine pages
hu: Csak akkor látható, ha a Sunshine oldalakon van

en: Sunshine Main Menu
hu: Sunshine főmenü

en: Display Sunshine's main menu links
hu: A Sunshine főmenü linkjeinek megjelenítése

en: Sunshine Search
hu: Napfény keresés

en: Display a search box
hu: Keresőmező megjelenítése

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
hu: Helló %1$s! (nem %1$s vagy? <a href="%2$s">Kijelentkezés</a>)

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
hu: Fiókja műszerfalán megtekintheti <a href="%1$s">legutóbbi megrendeléseit</a>, kezelheti <a href="%2$s">szállítási címét</a>, valamint <a href="%3$s">szerkesztheti jelszavát és fiókjának adatait</a>.

en: E-mail address
hu: Email cím

en: Lost password?
hu: Elfelejtetted a jelszavad?

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
hu: Erre a címre egy e-mailt küldünk a jelszó visszaállítására vonatkozó utasításokkal

en: Get New Password
hu: Új jelszó kérése

en: Back to login
hu: Vissza a belépéshez

en: Order #
hu: Rendelés száma #

en: You do not have any orders yet
hu: Még nincsenek megrendelései

en: New Password Confirmation
hu: Új jelszó megerősítése

en: Optionally set a password
hu: Jelszó beállítása opcionálisan

en: Create Account
hu: Fiók létrehozása

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
hu: A Sunshine Photo Cart több professzionális szintű funkciójának feloldása a frissítéssel

en: You have not set up any galleries
hu: Nem állítottál be galériákat

en: Create your first gallery
hu: Hozzon létre első galériát

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
hu: Galériák létrehozása a Sunshine Photo Cartban

en: Watch training video
hu: Képzési videó megtekintése

en: See gallery help articles
hu: Lásd a galéria súgócikkeit

en: You do not have any orders yet :(
hu: Még nincsenek megrendeléseid :(

en: You have not set up any products
hu: Nem állított be semmilyen terméket

en: Create your first product
hu: Hozd létre az első terméked

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
hu: Termékek létrehozása a Sunshine Photo Cartban

en: See product help articles
hu: Lásd a termékről szóló súgócikkeket

en: Order item list
hu: Megrendelési tételek listája

en: Update Cart
hu: Kosár frissítése

en: Continue to checkout
hu: Tovább a pénztárhoz

en: You do not have anything in your cart yet!
hu: Még nincs semmi a kosaradban!

en: %s item | %s items
hu[0]: %s elem
hu[1]: %s elem

en: Your cart is empty
hu: A kosár üres

en: %s more image available to select | %s more images available to select
hu[0]: %s több kép áll rendelkezésre a kiválasztáshoz
hu[1]: %s több kép áll rendelkezésre a kiválasztáshoz

en: Edit images
hu: Képek szerkesztése

en: includes %s tax
hu: tartalmazza az %s adót

en: Discount Code or Gift Card
hu: Kedvezményes kód vagy ajándékkártya

en: Order Summary
hu: Megrendelés összefoglaló

en: A custom note from the sender:
hu: Egyedi megjegyzés a feladótól:

en: View all favorites
hu: Minden kedvenc megtekintése

en: View order
hu: Rendelések megtekintése

en: Files
hu: Fájlok

en: Customer Information
hu: Ügyfél információ

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
hu: Egy új ügyfél regisztrált a Sunshine Photo Cart-ban

en: View Customer
hu: Vevő megtekintése

en: Manage comments on this image
hu: A képhez fűzött megjegyzések kezelése

en: Order status for %s has changed
hu: A %s rendelés státusza megváltozott

en: Click to reset password
hu: Kattintson a jelszó visszaállításához

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
hu: Az Ön Sunshine Photo Cart heti összefoglalója

en: New Customers
hu: Új ügyfelek

en: New Galleries
hu: Új galériák

en: New Images
hu: Új képek

en: View All Reports
hu: Minden jelentés megtekintése

en: You do not have any favorites yet
hu: Nincsenek még kedvenceid

en: Share Your Favorites
hu: Ossza meg kedvenceit

en: Recipients
hu: Címzettek

en: Custom recipients
hu: Egyéni címzettek

en: Enter email addresses separated by commas
hu: Írja be az e-mail címeket vesszővel elválasztva

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
hu: Értesítés: Egy egyedi URL-t generálnak és küldenek e-mailben a címzetteknek. A kiválasztott kedvenc képei ezen az URL-en keresztül bárki számára elérhetők lesznek, aki rendelkezik vele.

en: Custom Note
hu: Egyedi jegyzet

en: Share Favorites
hu: Kedvencek megosztása

en: Sorry, no galleries have been setup yet
hu: Sajnáljuk, még nem készült galéria

en: Password hint:
hu: Jelszó tipp:

en: Submit
hu: Küldés

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
hu: A %1$s galéria %2$s-en lejárt, és már nem érhető el

en: This gallery expires on %s
hu: Ez a galéria lejár a %s

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
hu: Sajnáljuk, még nem adtunk hozzá képeket ehhez a galériához

en: You do not have permission to view this gallery
hu: Nincs engedélye a galéria megtekintéséhez

en: Submit Comment
hu: Hozzászólás küldése

en: Comment awaiting approval
hu: Jóváhagyásra váró megjegyzés

en: Return to products
hu: Vissza a termékekhez

en: Increase quantity
hu: Mennyiség növelése

en: Decrease quantity
hu: Csökkenti a mennyiséget

en: Add comments for this item
hu: Hozzászólás hozzáadása ehhez a tételhez

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: You have (%u) %s of this image already in cart
hu: Ebből a képből (%u) %s már van a kosárban

en: See options
hu: Lásd a lehetőségeket

en: Copy
hu: Másolás

en: Copied!
hu: Másolva!

en: Invoice for %s
hu: Számla %s

en: Invoice #%s
hu: Számla: #%s

en: No images in this gallery
hu: Nincsenek képek ebben a galériában

en: Apply selected images
hu: Kijelölt képek alkalmazása

en: Select photos
hu: Fotók kiválasztása

en: Show selected
hu: Kijelöltek megjelenítése

en: Delivery
hu: Szállítás

en: Sorry, no images matched your search
hu: Sajnálom, a keresésedre nem találtunk megfelelő képet

en: You searched for "%s"
hu: A (z) " %s" keresett

en: Search %s
hu: Keresés: %s

en: Search galleries
hu: Galériák keresése

en: Select Images
hu: Képek kiválasztása

en: %s/each
hu: %s/mindegyik

en: Cover Theme Options
hu: Cover téma beállításai

en: View gallery
hu: Galéria megtekintése

en: Lamwo
hu: Lamwo között

en: Lira
hu: Líra

en: Luuka
hu: Luuka között

en: Luwero
hu: Luwero között

en: Baker Island
hu: Baker-sziget

en: Howland Island
hu: Howland-sziget

en: Jarvis Island
hu: Jarvis-sziget

en: Johnston Atoll
hu: Johnston-atoll

en: Kingman Reef
hu: Kingman-zátony

en: Midway Atoll
hu: Midway-atoll

en: Navassa Island
hu: Navassa-sziget

en: Alaska
hu: Alaszka

en: California
hu: Kalifornia

en: District Of Columbia
hu: Columbia kerület

en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: Rhode Island
hu: Rhode-sziget

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

en: Armed Forces (AA)
hu: Fegyveres erők (AA)

en: Armed Forces (AE)
hu: Fegyveres erők (AE)

en: Armed Forces (AP)
hu: Fegyveres erők (AP)

en: Capital
hu: Főváros

en: Federal Dependencies
hu: Szövetségi függőségek

en: Eastern Cape
hu: Keleti-fok

en: Free State
hu: Ingyenes cím

en: Northern Cape
hu: Északi-fok

en: North West
hu: Észak-nyugat

en: Western Cape
hu: Nyugati-fok

en: North-Western
hu: Észak-nyugati

en: Southern
hu: Southern Leyte

en: Lusaka
hu: Osaka

en: Select country
hu: Válasszon országot

en: Select state
hu: Állam kiválasztása

en: County
hu: Megye

en: Province
hu: Tartomány

en: Suburb
hu: Környék

en: Postcode
hu: Irányítószám

en: State
hu: Megye

en: Canton
hu: Kanton

en: District
hu: Kerület

en: Department
hu: Részleg

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Region
hu: Régió

en: Town / District
hu: Település / Kerület

en: PIN Code
hu: PIN Kód

en: Town / City / Post Office
hu: Város / város / postahivatal

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Prefecture
hu: Prefektúra

en: Municipality
hu: Önkormányzat

en: State / Zone
hu: Állam / Zóna

en: Municipality / District
hu: Község / Kerület

en: Town / Village
hu: Város

en: ZIP Code
hu: Irányítószám

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Zip / Postal Code
hu: Irányítószám

en: Enable %s
hu: %s engedélyezése

en: Available template tags: %s
hu: Elérhető sabloncímkék: %s

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Recipient(s)
hu: Címzett(ek)

en: Comma separated list of email addresses
hu: E-mail címek vesszővel elválasztott listája

en: Subject
hu: Tárgy

en: Message
hu: Üzenet

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: Sorry, you do not have permission to view this page
hu: Sajnáljuk, nincs engedélye az oldal megtekintéséhez

en: Sign Up
hu: Regisztráció

en: Return to gallery
hu: Vissza a galériába

en: Favorite
hu: Kedvenc

en: Purchase options
hu: Vásárlási lehetőségek

en: Share
hu: Megosztás

en: Visit store
hu: Látogassa meg a boltot

en: Return to %s
hu: Vissza a %s

en: Share your favorites
hu: Ossza meg kedvenceit

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
hu: Egy fotó a galériából %1$s által %2$s

en: Photo gallery %1$s by %2$s
hu: Fotógaléria %1$s által %2$s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
hu: Sajnálom, de nem szabad ezt a képet megnézned

en: Access denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
hu: A kosárban lévő képeket eltávolítottuk, mert már nem elérhetőek

en: Password access granted for
hu: Jelszóhozzáférés engedélyezve

en: No gallery found with that password
hu: Nincs galéria ezzel a jelszóval

en: Invalid submission
hu: Érvénytelen beadvány

en: Invalid gallery password submission
hu: Érvénytelen galéria jelszó megadása

en: Invalid gallery
hu: Érvénytelen galéria

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
hu: Érvénytelen galéria jelszó megadása: galéria nem található

en: Invalid gallery password submission for
hu: Érvénytelen galéria jelszó megadása a

en: Email address provided for
hu: A megadott e-mail cím

en: Not a valid email address
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: Invalid email address provided for
hu: Érvénytelen e-mail cím megadva a

en: You have been logged out
hu: Önt kijelentkeztették

en: Status change from %1$s to %2$s
hu: Állapotváltozás %1$s-ról %2$s-re

en: Status set to %s
hu: Állapot %s

en: Order #%s
hu: Rendelés száma:  #%s

en: Refund has been processed for %s
hu: A visszatérítést feldolgozták a %s

en: Refund on %s has been processed for %s
hu: A %s visszatérítés %s esetében feldolgozásra került

en: Name displayed on the checkout page to the customer
hu: A vásárlónak a pénztár oldalán megjelenő név

en: Description displayed on the checkout page to the customer
hu: A vásárlónak a pénztár oldalán megjelenő leírás

en: Shipping or delivery
hu: Szállítás vagy kézbesítés

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Add New Gallery
hu: Új galéria létrehozás

en: New Gallery
hu: Új galéria

en: Edit Gallery
hu: Galéria szerkesztése

en: View Gallery
hu: Galéria megtekintése

en: All Galleries
hu: Összes galéria

en: Search Galleries
hu: Keresés galériák

en: Parent Gallery:
hu: Szülői galéria:

en: No galleries found.
hu: Nem találtunk galériákat.

en: No galleries found in Trash
hu: Nincs galéria a Trash-ben

en: Gallery Featured Image
hu: Galéria Kiemelt kép

en: Set featured image image
hu: Kiemelt kép kép beállítása

en: Remove featured image
hu: Kiemelt kép eltávolítása

en: Use as featured image
hu: Használjuk kiemelt képként

en: Gallery archives
hu: Galéria archívum

en: Insert into gallery
hu: Beillesztés a galériába

en: Uploaded to this gallery
hu: Feltöltve ebbe a galériába

en: Filter galleries list
hu: Szűrő galériák listája

en: Galleries list navigation
hu: Galériák listájának navigációja

en: Galleries list
hu: Galériák listája

en: Add Product
hu: Új termék hozzáadása

en: Add New Product
hu: Új termék hozzáadása

en: Edit Product
hu: Termék szerkesztése

en: New Product
hu: Új termék

en: All Products
hu: Összes termék

en: View Products
hu: Termékek megtekintése

en: Search Products
hu: Termék keresése

en: No products found
hu: Nincs termék

en: No products found in trash
hu: Nem találhatóak termékek a lomtárban

en: Product Categories
hu: Termékategóriák

en: Product Category
hu: Termékkategória

en: Search Product Categories
hu: Termékkategóriák keresése

en: All Product Categories
hu: Minden termékkategória

en: Parent Product Category
hu: Szülői termékkategória

en: Parent Product Category:
hu: Szülői termékkategória:

en: Edit Product Category
hu: Termékkategória szerkesztése

en: Update Product Category
hu: Termékkategória frissítése

en: Add New Product Category
hu: Új termékkategória hozzáadása

en: New Product Category Name
hu: Új termékkategória neve

en: Separate categories with commas
hu: A kategóriákatt vesszővel kell elválasztani

en: Choose from the most used categories
hu: Válasszon a leggyakrabban használt kategóriák közül

en: Price Levels
hu: Árszintek

en: Search Price Levels
hu: Keresés árszintek

en: All Price Levels
hu: Minden árszint

en: Parent Price Level
hu: Szülői árszint

en: Parent Price Level:
hu: Szülői árszint:

en: Edit Price Level
hu: Árszint szerkesztése

en: Update Price Level
hu: Árszint frissítése

en: Add New Price Level
hu: Új árszint hozzáadása

en: New Price Level
hu: Új árszint

en: Add New Order
hu: Új rendelés hozzáadása

en: Edit Order
hu: Rendelés szerkesztése

en: New Order
hu: Új rendelés

en: All Orders
hu: Minden rendelés

en: View Orders
hu: Rendeléseim

en: Search Orders
hu: Rendelés keresése

en: No orders found
hu: Nem találhatóak rendelések

en: No orders found in trash
hu: Nem találhatóak rendelések a lomtárban

en: Order Statuses
hu: Rendelés állapotok

en: Search Order Status
hu: Keresés a megrendelés állapotában

en: All Order Status
hu: Minden rendelés állapota

en: Parent Order Status
hu: Szülői megrendelés állapota

en: Parent Order Status:
hu: Szülői megrendelés státusza:

en: Edit Order Status
hu: Rendelési státusz szerkesztése

en: Update Order Status
hu: Megrendelés állapotának frissítése

en: Add New Order Status
hu: Új rendelési állapot hozzáadása

en: New Order Status
hu: Új rendelési státusz

en: Pickup up your order items
hu: Vegye fel a megrendelt tételeket

en: Order items shipped or delivered to your provided address
hu: A megadott címre szállított vagy kézbesített termékek megrendelése

en: Favorites (Admin)
hu: Kedvencek (admin)

en: Favorites notification sent by customers to site admin
hu: Az ügyfelek által a webhely adminisztrátorának küldött kedvencek értesítése

en: Favorites submitted by %s on %s
hu: Kedvencek beküldte %s a %s oldalon

en: Admin Order Receipt
hu: Admin rendelés átvételi elismervénye

en: Email receipt sent to admins after successful order
hu: Sikeres rendelés után e-mailes átvételi elismervényt küldünk az adminoknak

en: New order: %s from %s
hu: Új rendelés: %s az %s-ről

en: Signup (Admin)
hu: Regisztráció (admin)

en: Signup notification with customer information
hu: Feliratkozási értesítés az ügyféladatokkal

en: Customer signup at %s
hu: Ügyfél regisztráció %s

en: Favorites (Custom Recipient)
hu: Kedvencek (egyéni címzett)

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
hu: Az ügyfelek által egyéni címzettnek küldött kedvencek értesítései

en: %s %s has sent you favorited images on %s
hu: %s %s küldött neked kedvelt képeket a %s oldalon

en: Customer Order Receipt
hu: Vevői megrendelés nyugta

en: Email receipt sent to customer after successful order
hu: Sikeres megrendelés után e-mailben küldött nyugta a vásárlónak

en: Receipt for %s from %s
hu: A %s-ra vonatkozó átvételi elismervény %s-ről

en: Image Comment (Admin)
hu: Image Comment (admin)

en: Comment notification to admin
hu: Megjegyzés értesítése az adminisztrátornak

en: A new comment by %s on %s
hu: Egy új hozzászólás %s a %s témában

en: Order Comment
hu: Megrendelés Megjegyzés

en: Email sent to customer when comment added to order
hu: E-mail küldése a vásárlónak, ha megjegyzés került a megrendeléshez

en: A comment has been made on %s from %s
hu: Megjegyzés érkezett a %s-re a %s weboldalról

en: Email sent to customer when resetting password
hu: E-mail küldése az ügyfélnek a jelszó visszaállításakor

en: Password reset request at %s
hu: Jelszó-visszaállítási kérelem a %s

en: Email sent to customer after account sign up
hu: Az ügyfélnek küldött e-mail a fiók regisztrációja után

en: Your new account on %s
hu: Az új fiókod a %s

en: Summary
hu: Összefoglalás

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
hu: Heti e-mail küldés a Sunshine eladások és statisztikák összefoglalójával

en: %s summary
hu: %s összefoglaló

en: Invalid login attempt
hu: Érvénytelen bejelentkezési kísérlet

en: Invalid email or password, please try again
hu: Érvénytelen e-mail cím vagy jelszó, kérjük, próbálja meg újra

en: You have been logged in
hu: Bejelentkeztél

en: Invalid signup attempt
hu: Érvénytelen regisztrációs kísérlet

en: Invalid email address
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: User account already exists with that email address
hu: A felhasználói fiók már létezik ezzel az e-mail címmel

note: translators: %s: User email address
en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
hu: Új felhasználói fiókot hoztunk létre a %s számára, és Ön automatikusan bejelentkezett

en: Invalid password reset attempt
hu: Érvénytelen jelszó-visszaállítási kísérlet

en: No user with that email address
hu: Nincs felhasználó ezzel az e-mail címmel

note: translators: %s: User email address
en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
hu: A %s-nak küldtünk egy e-mailt a jelszava visszaállításával kapcsolatos információkkal

en: Dashboard
hu: Vezérlőpult

en: Current Password
hu: Jelenlegi jelszó

en: Leave empty to keep current password
hu: Üresen hagyja a jelenlegi jelszó megtartásához

en: New Password
hu: Új jelszó

en: Confirm New Password
hu: Erősítse meg az új jelszót

en: Missing required password reset fields
hu: Hiányzó szükséges jelszó-visszaállítási mezők

en: New passwords do not match
hu: Az új jelszavak nem egyeznek

en: Password updated
hu: Jelszó frissítve

en: Profile updated
hu: Adatlap frissítve

en: Addresses updated
hu: Frissített címek

en: No image ID provided
hu: Nincs képazonosító megadva

en: Not a valid image ID
hu: Nem érvényes képazonosító

en: Show product options failed
hu: Termékopciók megjelenítése sikertelen

en: Show product details failed - no image found
hu: A termék részleteinek megjelenítése sikertelen - nincs kép találva

en: Show product details failed - no product found
hu: A termék adatainak megjelenítése sikertelen - nem találtunk terméket

en: No product provided
hu: Nincs termék

en: Item not added to cart
hu: A termék nem került a kosárba

en: Cart updated
hu: Kosár frissítve

en: Item removed from cart
hu: A termék a kosárból eltávolítva

en: Invalid comment submission - failed security check
hu: Érvénytelen hozzászólás - sikertelen biztonsági ellenőrzés

en: Invalid comment submission - no image ID or content
hu: Érvénytelen hozzászólás - nincs képazonosító vagy tartalom

en: Invalid comment submission - no image found
hu: Érvénytelen hozzászólás - no image found

en: Invalid comment submission - comments not allowed
hu: Érvénytelen hozzászólás - a hozzászólások nem engedélyezettek

en: Invalid comment submission - invalid email address
hu: Érvénytelen hozzászólás - érvénytelen e-mail cím

en: Invalid comment submission - unknown reason
hu: Érvénytelen hozzászólás - ismeretlen okból

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
hu: Szüksége lesz egy fiókra, hogy a következő látogatáskor emlékezzen a kedvenceire

en: Image added to favorites
hu: Kép hozzáadva a kedvencekhez

en: Favorites cleared
hu: Kedvencek törölve

en: Customer Profile
hu: Vevő profil

en: Image File List
hu: Képfájlok listája

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
hu: Másolja be a fenti fájlneveket a Lightroom keresési funkciójába (Könyvtár szűrő), hogy gyorsan megtalálja és létrehozzon egy új gyűjteményt, hogy megkönnyítse a sorrend feldolgozását. Győződjön meg róla, hogy a "Contains" (és nem a "Contains All") keresési paramétert használja.

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
hu: A kedvencek között lévő képek eltávolításra kerültek, mert már nem elérhetőek

en: Free
hu: Ingyenes

en: United Arab Emirates Dirham
hu: Egyesült Arab Emírségek dirham

en: Argentine Peso
hu: Argentín peso

en: Australian Dollars
hu: Ausztrál dollár

en: Bangladeshi Taka
hu: Bangladesi taka

en: Brazilian Real
hu: Brazil real

en: Bulgarian Lev
hu: Bolgár Léva

en: Canadian Dollars
hu: Kanadai dollár

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso

en: Chinese Yuan
hu: Kínai jüan

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso

en: Czech Koruna
hu: Cseh korona

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Dominican Peso
hu: Dominikai peso

en: Euros
hu: EUR

en: Hong Kong Dollar
hu: Hong Kong-i dollár

en: Croatia kuna
hu: horvát kuna

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

en: Icelandic krona
hu: Izlandi korona

en: Indonesia Rupiah
hu: indonéz rúpia

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

en: Nepali Rupee
hu: Nepáli rúpia

en: Israeli Shekel
hu: Izraeli sékel

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Kenyan Shilling
hu: Kenyai shilling

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai won

en: Sarangani
hu: Sarangani között

en: Sorsogon
hu: Sorsogon között

en: South Cotabato
hu: Dél-Cotabato

en: Southern Leyte
hu: Dél-Leyte

en: Sultan Kudarat
hu: Kudarat szultán

en: FATA
hu: Fata

en: Gilgit Baltistan
hu: Gilgit Baltisztán

en: Islamabad Capital Territory
hu: Ausztráliai fővárosi terület

en: Sindh
hu: Sindh között

en: Amambay
hu: Amambay között

en: Presidente Hayes
hu: Elnök Hayes

en: Bihor
hu: Bihar

en: Cluj
hu: Kolozsvár

en: Covasna
hu: Kovászna

en: Dolj
hu: Völgyi Zsíl

en: Giurgiu
hu: Gyurgyevó

en: Gorj
hu: Hegyi Zsíl

en: Harghita
hu: Hargita

en: Hunedoara
hu: Vajdahunyad

en: Ilfov
hu: Ilfov megye

en: Prahova
hu: Prahova megye

en: Satu Mare
hu: Szatmárnémeti

en: Sibiu
hu: Nagyszeben

en: Suceava
hu: Szucsáva

en: Tulcea
hu: Tulcsa

en: Vaslui
hu: Vászló

en: Vrancea
hu: Vráncsa

en: Chai Nat
hu: Thai bát

en: Chanthaburi
hu: Chandpur

en: Kanchanaburi
hu: Panchagarh

en: Lampang
hu: Lampung

en: Lamphun
hu: Lampung

en: Mae Hong Son
hu: Hongkong

en: Maha Sarakham
hu: Maharashtra

en: Narathiwat
hu: Narail

en: Pattani
hu: Catania

en: Phang Nga
hu: Pahang

en: Phayao
hu: Apayao

en: Phichit
hu: Aichi-ken

en: Ranong
hu: Libanon

en: Surin
hu: Suriname

en: Tak
hu: Követés

en: Trang
hu: Durango

en: Uttaradit
hu: Uttarakhand

en: Yasothon
hu: Lesotho

en: Bilecik
hu: Bilecik között

en: Bitlis
hu: Bitlis között

en: Hakkari
hu: Hakkari között

en: Kastamonu
hu: Kastamonu között

en: Tunceli
hu: Tunceli között

en: Bayburt
hu: Bayburt között

en: Karaman
hu: Karaman között

en: Ardahan
hu: Ardahan között

en: Yalova
hu: Yalova között

en: Kilis
hu: Kilis között

en: Iringa
hu: Kalinga

en: Kagera
hu: Bagerhat

en: Zanzibar North
hu: Kwanza-Norte

en: Lindi
hu: Brindisi

en: Mara
hu: Maramures

en: Morogoro
hu: Marokkó

en: Mtwara
hu: Kwara

en: Mwanza
hu: Kwanza-Sul

en: Coast
hu: West Coast

en: Singida
hu: Szingapúr

en: Tanga
hu: Tangail

en: Njombe
hu: Gombe

[ctx: district]
en: Belgrade
hu: Belgrád

[ctx: district]
en: Central Banat
hu: Közép-Bánát

[ctx: district]
en: Danube
hu: Duna

[ctx: district]
en: North Bačka
hu: Észak-Bácska

[ctx: district]
en: North Banat
hu: Észak-Bánát

[ctx: district]
en: South Bačka
hu: Dél-Bácska

[ctx: district]
en: South Banat
hu: Dél-Bánát

[ctx: district]
en: Kosovo
hu: Koszovó

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
hu: Koszovó-Pomoravlje

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
hu: Koszovó-Metohija

[ctx: district]
en: Vojvodina
hu: Vajdaság

en: Volyn
hu: Volinyi

en: Luhanshchyna
hu: Luhancsina

en: Kyiv
hu: Kijev

en: Kyivshchyna
hu: Kijevscsina

en: Sevastopol
hu: Szevasztopol

en: Crimea
hu: Krím

en: Lvivshchyna
hu: Lvivshchchyna

en: Poltavshchyna
hu: Poltavscsina

en: Kharkivshchyna
hu: Harkivscsina

en: Khersonshchyna
hu: Khersonshchchyna

en: Chernihivshchyna
hu: Csernyihivscsina

en: Chernivtsi Oblast
hu: Csernyivci terület

en: Buhweju
hu: Buhweju között

en: Kapchorwa
hu: Kapchorwa között

en: Kapelebyong
hu: Kapelebyong között

en: Kasanda
hu: Kasanda között

en: Kasese
hu: Kasese között

en: Katakwi
hu: Katakwi között

en: Kayunga
hu: Kayunga között

en: Kibuku
hu: Kibuku között

en: Kunene
hu: Kunene között

en: Omaheke
hu: Omaheke között

en: Oshana
hu: Oshana között

en: Oshikoto
hu: Oshikoto között

en: Otjozondjupa
hu: Otjozondjupa között

en: Adamawa
hu: Ádám

en: Bayelsa
hu: Bayelsa között

en: Benue
hu: Benue között

en: Cross River
hu: Keresztértékesítés

en: Ebonyi
hu: Ébenfa

en: Ekiti
hu: Ekiti között

en: Gombe
hu: Gombe között

en: Jigawa
hu: Jigawa között

en: Katsina
hu: Katsina között

en: Kebbi
hu: Kebbi között

en: Kogi
hu: Kogi között

en: Kwara
hu: Kwara között

en: Ogun
hu: Ogun között

en: Ondo
hu: Ondo között

en: Osun
hu: Osun között

en: Oyo
hu: Oyo között

en: Rivers
hu: Folyók

en: Sokoto
hu: Sokoto között

en: Yobe
hu: Yobe között

en: Zamfara
hu: Zamfara között

en: Gandaki
hu: Gandaki között

en: Janakpur
hu: Janakpur között

en: Karnali
hu: Karnali között

en: Koshi
hu: Koshi között

en: Lumbini
hu: Lumbini között

en: Mahakali
hu: Mahakali között

en: Mechi
hu: Mechi között

en: Bay of Plenty
hu: Plenty-öböl

en: Hawke’s Bay
hu: Hawke's Bay

en: Manawatu-Wanganui
hu: Manawatu-Wanganui között

en: West Coast
hu: Nyugati part

en: Panamá
hu: Panama

en: West Panamá
hu: Nyugat-Panamá

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
hu: Települési papa Metropolitana de Lima

en: Ancash
hu: Ancash között

en: Cusco
hu: Cuzco

en: Huancavelica
hu: Huancavelica között

en: Ica
hu: Ica (Ica)

en: Lambayeque
hu: Lambayeque között

en: Ucayali
hu: Ucayali között

en: Antique
hu: Antik

en: Apayao
hu: Apayao között

en: Basilan
hu: Bazsalikom

en: Bataan
hu: Bataan között

en: Bukidnon
hu: Bukidnon között

en: Capiz
hu: Capiz között

en: Compostela Valley
hu: Komposztela-völgy

en: Davao Occidental
hu: Davao Nyugati

en: Davao Oriental
hu: Davao Keleti

en: Dinagat Islands
hu: Dinagat-szigetek

en: Eastern Samar
hu: Kelet-Samar

en: Guimaras
hu: Guimaras között

en: Leyte
hu: Leyte között

en: Misamis Occidental
hu: Misamis nyugati

en: Misamis Oriental
hu: Misamis Keleti

en: Mountain Province
hu: Hegyi tartomány

en: Negros Occidental
hu: Négerek nyugati

en: Negros Oriental
hu: Négerkeleti

en: Northern Samar
hu: Észak-Samar

en: Occidental Mindoro
hu: Nyugati Mindoro

en: Oriental Mindoro
hu: Keleti Mindoro

en: Quirino
hu: Quirino között

en: Hokkaido
hu: Hokkaidó

en: Aomori
hu: Aomori-ken

en: Iwate
hu: Ivate

en: Miyagi
hu: Miyagi-ken

en: Akita
hu: Akita-ken

en: Yamagata
hu: Jamagata

en: Fukushima
hu: Fukusima

en: Ibaraki
hu: Ibaraki-ken

en: Tochigi
hu: Tocsigi

en: Gunma
hu: Tochigi

en: Saitama
hu: Szaitama

en: Chiba
hu: Csiba

en: Tokyo
hu: Tokió

en: Kanagawa
hu: Kanagava

en: Niigata
hu: Niigata-ken

en: Toyama
hu: Toyama-ken

en: Fukui
hu: Fukui-ken

en: Yamanashi
hu: Jamanasi

en: Nagano
hu: Nagano-ken

en: Gifu
hu: Gifu-ken

en: Shizuoka
hu: Sizuoka

en: Aichi
hu: Aicsi

en: Shiga
hu: Siga

en: Kyoto
hu: Kiotó-fu

en: Osaka
hu: Oszaka

en: Hyogo
hu: Hyogo-ken

en: Nara
hu: Narail

en: Wakayama
hu: Vakajama

en: Tottori
hu: Tottori-ken

en: Shimane
hu: Simane

en: Okayama
hu: Okajama

en: Hiroshima
hu: Hirosima

en: Yamaguchi
hu: Jamagucsi

en: Tokushima
hu: Tokusima

en: Kagawa
hu: Kagava

en: Ehime
hu: Ehime-ken

en: Kochi
hu: Kocsín

en: Saga
hu: Szaga

en: Nagasaki
hu: Nagaszaki

en: Oita
hu: Óita

en: Miyazaki
hu: Mijazaki

en: Kagoshima
hu: Kagosima

en: Okinawa
hu: Okinava

en: Murang’a
hu: Murang'a

en: Nairobi County
hu: Nairobi megye

en: Tana River
hu: Tana folyó

en: Vientiane Province
hu: Vientiane tartomány

en: Grand Kru
hu: Granada

en: Montserrado
hu: Montserrat

en: Nimba
hu: Zimbabwe

en: Rivercess
hu: Rivers

en: River Gee
hu: Rivers

en: Sinoe
hu: Sinop

en: Basarabeasca
hu: Nasarawa

en: Briceni
hu: Ár

en: Cantemir
hu: Canterbury

en: Glodeni
hu: Modena

en: Ialoveni
hu: Szlovénia

en: Soroca
hu: Marokkó

en: Taraclia
hu: Taraba

en: Nuevo León
hu: Új-León

en: Aguascalientes
hu: Aguascalientes között

en: Baja California
hu: Alsó-Kalifornia

en: Baja California Sur
hu: Déli-Alsó-Kalifornia

en: Hidalgo
hu: Guanajuato

en: Nayarit
hu: Nayarit között

en: Tamaulipas
hu: Tamaulipas között

en: Tlaxcala
hu: Tlaxcala között

en: Yucatán
hu: Yucatán-félsziget

en: Zacatecas
hu: Zacatecas között

en: Malacca (Melaka)
hu: Malakka

en: Pahang
hu: Pahang között

en: Perlis
hu: Perlis között

en: Gaza
hu: Gáza

en: Maputo Province
hu: Maputo tartomány

en: Erongo
hu: Erongo között

en: Kavango East
hu: Kavango Keleti

en: Kavango West
hu: Kavango nyugati

en: Khomas
hu: Khomas között

en: Aswan
hu: Asszuán

en: Red Sea
hu: Vörös-tenger

en: Giza
hu: Gizella

en: South Sinai
hu: Dél-Sínai

en: North Sinai
hu: Észak-Sínai

en: New Valley
hu: Új völgy

en: Asturias
hu: Asztúria

en: Baleares
hu: Baleár-szigetek

en: Cantabria
hu: Kantábria

en: Central
hu: Központi

en: Eastern
hu: Kelet

en: North East
hu: Észak-kelet

en: Northern
hu: Északi

en: Upper East
hu: Felső-Kelet

en: Western North
hu: Nyugat Észak

en: East Macedonia and Thrace
hu: Kelet-Macedónia és Trákia

en: Central Macedonia
hu: Közép-Macedónia

en: West Macedonia
hu: Nyugat-Macedónia

en: Thessaly
hu: Thesszália

en: Ionian Islands
hu: Jón-szigetek

en: West Greece
hu: Nyugat-Görögország

en: Central Greece
hu: Közép-Görögország

en: Peloponnese
hu: Peloponnészosz

en: North Aegean
hu: Észak-Égei-tenger

en: South Aegean
hu: Dél-Égei-tenger

en: Crete
hu: Kréta

en: Hong Kong Island
hu: Hongkong-sziget

en: Kowloon
hu: Kaulung

en: New Territories
hu: Új Területek

en: Bács-Kiskun
hu: Bács-Kiskun között

en: Baranya
hu: Baranya megye

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
hu: Borsod- Abaúj- Zemplén megye

en: Fejér
hu: Fejér megye

en: Hajdú-Bihar
hu: Hajdú- Bihar megye

en: Heves
hu: Heves megye

en: Jász-Nagykun-Szolnok
hu: Jász-Nagykun-Szolnok megye

en: Komárom-Esztergom
hu: Komárom- Esztergom megye

en: Somogy
hu: Somogy megye

en: Tolna
hu: Tolna megye

en: Vas
hu: Vas megye

en: Veszprém
hu: Veszprém megye

en: Sumatera Barat
hu: Nyugat-Szumátra

en: Kepulauan Riau
hu: Riau-szigetek

en: Jambi
hu: Jambi között

en: Sumatera Selatan
hu: Dél-Szumátra

en: Bangka Belitung
hu: Bangka-Belitung

en: Lampung
hu: Lampung között

en: DKI Jakarta
hu: Jakarta

en: Jawa Barat
hu: Nyugat-Jáva

en: Banten
hu: Banten között

en: Jawa Tengah
hu: Közép-Jáva

en: Jawa Timur
hu: Kelet-Jáva

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
hu: Yogyakarta speciális terület

en: Nusa Tenggara Barat
hu: Nyugat-Nusa Tenggara

en: Nusa Tenggara Timur
hu: Kelet-Nusa Tenggara

en: Kalimantan Barat
hu: Nyugat-Borneó

en: Kalimantan Tengah
hu: Közép-Borneó

en: Kalimantan Timur
hu: Kelet-Borneó

en: Kalimantan Selatan
hu: Dél-Borneó

en: Kalimantan Utara
hu: Észak-Borneó

en: Sulawesi Utara
hu: Észak-Celebesz

en: Sulawesi Tengah
hu: Közép-Celebesz

en: Sulawesi Tenggara
hu: Délkelet-Celebesz

en: Sulawesi Barat
hu: Nyugat-Celebesz

en: Sulawesi Selatan
hu: Dél-Celebesz

en: Maluku Utara
hu: Észak-Maluku

en: Papua
hu: Pápua

en: Papua Barat
hu: Nyugat-Pápua

en: Tipperary
hu: TIPPERARY

en: Arunachal Pradesh
hu: Arunácsal Prades

en: Assam
hu: Asszám

en: Chhattisgarh
hu: Cshattíszgarh

en: Gujarat
hu: Gudzsarát

en: Haryana
hu: Harijána

en: Himachal Pradesh
hu: Himácsal Prades

en: Jammu and Kashmir
hu: Dzsammu és Kasmír

en: Jharkhand
hu: Dzshárkhand

en: Madhya Pradesh
hu: Madhja Prades

en: Maharashtra
hu: Mahárástra

en: Manipur
hu: Manipur között

en: Meghalaya
hu: Meghálaja

en: Mizoram
hu: Mizoram között

en: Nagaland
hu: Nágaföld

en: Punjab
hu: Pundzsáb

en: Rajasthan
hu: Rádzsasztán

en: Sikkim
hu: Szikkim

en: Tamil Nadu
hu: Tamilnádu

en: Telangana
hu: Telangána

en: Tripura
hu: Tripura között

en: Uttar Pradesh
hu: Uttar Prades

en: West Bengal
hu: Nyugat-Bengál

en: Andaman and Nicobar Islands
hu: Andamán-és Nikobár-szigetek

en: Chandigarh
hu: Csandígarh

en: Dadra and Nagar Haveli
hu: Dadra és Nagar Haveli

en: Daman and Diu
hu: Daman és Diu

en: Lakshadeep
hu: Laksadíva

en: Pondicherry (Puducherry)
hu: Pondicserri (Puduccseri)

en: Khuzestan (خوزستان)
hu: Huzesztán (خوزستان)

en: Tehran (تهران)
hu: Teherán  (تهران)

en: Ilaam (ایلام)
hu: Ilaam (االام)

en: Bushehr (بوشهر)
hu: Busehr (بوشهر)

en: Isfahan (اصفهان)
hu: Iszfahán (اصفهان)

en: Yazd (یزد)
hu: Jazd (یزد)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
hu: Kermánsáh (کرمانشاه)

en: Kerman (کرمان)
hu: Kermán (کرمان)

en: Hamadan (همدان)
hu: Hamadán (همدان)

en: Ghazvin (قزوین)
hu: Kazvin (قزوین)

en: Zanjan (زنجان)
hu: Zandzsán (زنجان)

en: Luristan (لرستان)
hu: Loresztán (لرستان)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
hu: Kelet-Azerbajdzsán (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
hu: Nyugat-Azerbajdzsán (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
hu: Csahármahál és Bahtijári  (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
hu: Dél-Horászán (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
hu: Razavi Khorasan (ررااان رووン)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
hu: Észak-Horászán (خراسان جنوبی)

en: Semnan (سمنان)
hu: Szemnán (سمنان)

en: Fars (فارس)
hu: Fársz (فارس)

en: Qom (قم)
hu: Kom (قم)

en: Kurdistan / کردستان)
hu: Kurdisztán / کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
hu: Kohgiluje és Bujer Ahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Golestan (گلستان)
hu: Golesztán (گلستان)

en: Gilan (گیلان)
hu: Gilán (گیلان)

en: Mazandaran (مازندران)
hu: Mázandarán (مازندران)

en: Markazi (مرکزی)
hu: Markaz (مرکزی)

en: Hormozgan (هرمزگان)
hu: Hormozgán (هرمزگان)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
hu: Szisztán és Beludzsisztán (سیستان و بلوچستان)

en: Forlì-Cesena
hu: Forlì-Cesena között

en: Genova
hu: Genova között

en: L'Aquila
hu: L&apos;Aquila

en: Massa-Carrara
hu: Massa-Carrara között

en: Milano
hu: Milán

en: Monza e della Brianza
hu: Monza e Brianza megye

en: Napoli
hu: Nápoly

en: Parma
hu: Párma

en: Roma
hu: Róma

en: Sondrio
hu: Sondrio között

en: Trieste
hu: Trieszt

en: Venezia
hu: Velence

en: Hanover
hu: Hannover

en: Lunda-Norte
hu: Lunda-Norte között

en: Malanje
hu: Malanje között

en: Moxico
hu: Moxico között

en: Namibe
hu: Namíbe

en: Chubut
hu: Chubut között

en: Jujuy
hu: Jujuy között

en: Australian Capital Territory
hu: Ausztráliai fővárosi terület

en: New South Wales
hu: Új-Dél-Wales

en: Northern Territory
hu: Északi Területek (tartomány Ausztráliában)

en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

en: Tasmania
hu: Tasmánia

en: Western Australia
hu: Nyugat-Ausztrália

en: Bandarban
hu: Bandarban között

en: Barguna
hu: Barguna között

en: Barishal
hu: Barisal

en: Bhola
hu: Bhola között

en: Bogura
hu: Magura

en: Brahmanbaria
hu: Brahmanbaria között

en: Chandpur
hu: Chandpur között

en: Chattogram
hu: Chhattisgarh

en: Chuadanga
hu: Chuadanga között

en: Cumilla
hu: Comilla

en: Dhaka
hu: Dakka

en: Dinajpur
hu: Dinajpur között

en: Gaibandha
hu: Gaibandha között

en: Gazipur
hu: Gazipur között

en: Gopalganj
hu: Gopalgandzs

en: Habiganj
hu: Habigandzs

en: Jamalpur
hu: Dzsamálpur

en: Jhalokati
hu: Jhalokati között

en: Jhenaidah
hu: Jhenaidah között

en: Joypurhat
hu: Joypurhat között

en: Khagrachhari
hu: Khagrachhari között

en: Khulna
hu: Khulna között

en: Kishoreganj
hu: Kishoregandzs

en: Lalmonirhat
hu: Lalmonirhat között

en: Madaripur
hu: Madaripur között

en: Manikganj
hu: Manikgandzs

en: Moulvibazar
hu: Moulvibazar között

en: Munshiganj
hu: Munshigandzs

en: Naogaon
hu: Naogaon között

en: Narail
hu: Narail között

en: Narayanganj
hu: Narayangandzs

en: Narsingdi
hu: Narsingdi között

en: Natore
hu: Natore között

en: Nawabganj
hu: Nawabgandzs

en: Netrakona
hu: Netrakona között

en: Noakhali
hu: Noakhali között

en: Panchagarh
hu: Panchagarh között

en: Patuakhali
hu: Patuakhali között

en: Pirojpur
hu: Pirojpur között

en: Rajbari
hu: Rajbari között

en: Rajshahi
hu: Rajshahi között

en: Rangpur
hu: Rangpur között

en: Satkhira
hu: Satkhira között

en: Shariatpur
hu: Shariatpur között

en: Sherpur
hu: Sherpur között

en: Sirajganj
hu: Sirajgandzs

en: Sunamganj
hu: Sunamgandzs

en: Sylhet
hu: Szilhet

en: Burgas
hu: Burgasz

en: Dobrich
hu: Dobrics

en: Haskovo
hu: Haskovo között

en: Kardzhali
hu: Kardzsali

en: Lovech
hu: Lovecs

en: Pazardzhik
hu: Pazardzsik

en: Ruse
hu: Rusze

en: Shumen
hu: Sumen

en: Silistra
hu: Szilisztra

en: Sliven
hu: Szliven

en: Smolyan
hu: Szmoljan

en: Sofia District
hu: Szófia kerület

en: Stara Zagora
hu: Sztara Zagora

en: Targovishte
hu: Targoviste

en: Varna
hu: Várna

en: Yambol
hu: Jambol

en: Littoral
hu: Litorális

en: Plateau
hu: Fennsík

en: Chuquisaca
hu: Chuquisaca Department

en: Acre
hu: Akko

en: Amazonas
hu: Amazonasz

en: Distrito Federal
hu: Szövetségi kerület

en: Mato Grosso do Sul
hu: Mato Grosso nem Sul

en: British Columbia
hu: Brit Columbia

en: New Brunswick
hu: Új-Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
hu: Új-Fundland és Labrador

en: Northwest Territories
hu: Északnyugati Területek

en: Nova Scotia
hu: Új-Skócia

en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

en: Quebec
hu: Québec

en: Yukon Territory
hu: Yukon

en: Aargau
hu: Aargau között

en: Basel-Landschaft
hu: Bázel-Földek

en: Geneva
hu: Általános

en: Glarus
hu: Belarusz

en: Luzern
hu: Luzern között

en: St. Gallen
hu: Szent Gallen

en: Zug
hu: Zug között

en: Beijing / 北京
hu: Peking / 北京

en: Inner Mongolia / 內蒙古
hu: Belső-Mongólia / 內蒙古

en: Chongqing / 重庆
hu: Csungking / 重庆

en: Macao / 澳门
hu: Makaó / 澳门

en: Bavaria
hu: Bajorország

en: Hesse
hu: Hessen

en: Lower Saxony
hu: Alsó-Szászország

en: North Rhine-Westphalia
hu: Észak-Rajna–Vesztfália

en: Rhineland-Palatinate
hu: Rajna-vidék-Pfalz

en: Saarland
hu: Saar-vidék

en: Saxony
hu: Szászország

en: Saxony-Anhalt
hu: Szász-Anhalt

en: Thuringia
hu: Türingia

en: Hato Mayor
hu: Hato polgármester

en: Algiers
hu: Algír

en: Constantine
hu: Konstantin

en: M’Sila
hu: M'Sila

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
hu: Mikor fog ez a galéria lejárni, és nem lesz többé elérhető?

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Allow comments on images in this gallery
hu: Engedélyezze a galéria képeinek kommentálását

en: Comments require approval
hu: Az észrevételek jóváhagyást igényelnek

en: Should comments require approval before being shown
hu: A megjegyzések megjelenítéséhez jóváhagyásra van szükség

en: Disable favorites for this gallery
hu: Kedvencek kikapcsolása ehhez a galériához

en: Gallery Sharing
hu: Galéria Megosztó

en: Disable gallery sharing
hu: Galéria megosztásának letiltása

en: Image Sharing
hu: Kép Megosztó

en: Disable individual image sharing for this gallery
hu: Egyedi képmegosztás letiltása ebben a galériában

en: Disable Products
hu: Termékek letiltása

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
hu: A felhasználók nem tudnak majd termékeket vásárolni ehhez a galériához

en: Price Level
hu: Árszint

en: Emails
hu: Emailek

en: Provided Emails
hu: Rendelkezésre bocsátott e-mailek

en: Title
hu: Cím

en: Expires
hu: Lejár

en: Date
hu: Dátum

en: Expired
hu: Lejárt

en: Drop files here
hu: Fájlok ide dobása

en: Select Files from Computer
hu: Fájlok kiválasztása a számítógépről

en: Recommend image size larger than %s
hu: Ajánlott képméret nagyobb, mint %s

en: FTP Folders
hu: FTP mappák

en: Select folder
hu: Mappa kiválasztása

en: Import
hu: Importálás

en: Choose from Media Library
hu: Válasszon a Médiatárból

en: Select all images
hu: Minden kép kiválasztása

en: Delete selected images
hu: Kijelölt képek törlése

en: Load %s more images
hu: További képek betöltése %s

en: GO
hu: MEHET

en: Loading
hu: Betöltés

en: Saving image order...
hu: Képsorrend mentése...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
hu: Sajnálom, a képet valamiért nem lehetett törölni

en: Sorry, the image could not be set as featured
hu: Sajnálom, a képet nem lehetett beállítani kiemeltnek

en: Select no images
hu: Válassza ki a kép nélkülit

en: Allowed Files
hu: Engedélyezett fájlok

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
hu: Egy kép nem töltődött fel teljesen, mert túl nagy a szerver számára. A miniatűrök és a vízjelek esetleg nem kerültek alkalmazásra.

en: Invalid file type
hu: Érvénytelen fájltípus

en: images
hu: képek

en: Already uploaded to gallery
hu: Már feltöltöttem a galériába

en: The selected file could not be copied to %s.
hu: A kiválasztott fájl nem másolható a %s-ba.

en: No emails collected yet
hu: Még nincsenek összegyűjtött e-mailek

en: Add gallery name
hu: Galéria nevének hozzáadása

en: All
hu: Összes

en: Trash
hu: Kuka

en: Filter by customer
hu: Szűrés ügyfél szerint

en: View ordered products
hu: Megrendelt termékek megtekintése

en: Change status to: %s
hu: Állapotváltoztatás: %s

en: Select All
hu: Összes kiválasztása

en: Order
hu: Rendezés

en: Customer
hu: Vásárló

en: Status
hu: Állapot

en: Order Total
hu: Megrendelés összesen

en: View invoice
hu: Számla megtekintése

en: Order Actions
hu: Rendelési műveletek

en: Order Data
hu: Megrendelési adat

en: Delete permanently
hu: Végleges törlés

en: Move to Trash
hu: Áthelyezés a kukába

en: Choose an action...
hu: Válassz egy lehetőséget...

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Resend order email to customer
hu: Megrendelési e-mail újraküldése az ügyfélnek

en: Test Order
hu: Teszt rendelés

en: %1$s &mdash; %2$s
hu: %1$s - %2$s

en: Payment Method
hu: Fizetési mód

en: Delivery/Shipping Method
hu: Szállítási/szállítási mód

en: Order Status
hu: Megrendelés állapota

en: Notify customer of status change
hu: Értesíti az ügyfelet a státuszváltozásról

en: Shipping
hu: Szállítás

en: No shipping address collected for this order
hu: Ehhez a megrendeléshez nem gyűjtöttek szállítási címet

en: Billing
hu: Számlázás

en: No billing address collected for this order
hu: Ehhez a megrendeléshez nem gyűjtöttek számlázási címet

en: EU VAT Number
hu: EU adószám

en: Items
hu: Elemek

en: Log
hu: Napló

en: Refunds
hu: Visszatérítések

en: Image
hu: Kép

en: Image Data
hu: Képadatok

en: Product
hu: Termék

en: Qty
hu: Mennyiség

en: Item Price
hu: A termék ára

en: Item Total
hu: Teljes ára

en: Price
hu: Ár

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Shipping via %s
hu: Szállítás %s

en: Discounts
hu: Kedvezmények

en: Tax
hu: Adó

en: Credits Applied
hu: Alkalmazott kreditek

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
hu: Másolja be a fenti fájlneveket a Lightroom keresési funkciójába (Könyvtár szűrő), hogy gyorsan megtalálja és létrehozzon egy új gyűjteményt, hogy megkönnyítse a megrendelés feldolgozását. Győződjön meg róla, hogy a "Contains" (és nem a "Contains All") keresési paramétert használja.

en: Notify customer?
hu: Értesíteni az ügyfelet?

en: Add comment
hu: Hozzászólás hozzáadása

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
hu: Ez csak belső használatra szolgál, és az ügyfél számára nem látható

en: Save notes
hu: Jegyzetek mentése

en: No log entries yet
hu: Még nincsenek naplóbejegyzések

en: Order status notification email sent to %s
hu: Megrendelés státuszáról szóló értesítés e-mailben a %s

en: Order email successfully resent
hu: Megrendelési e-mail sikeresen elküldve

en: Invalid order ID
hu: Érvénytelen rendelési azonosító

en: Upload Image
hu: Kép feltöltése

en: Select image to upload
hu: Válassza ki a feltölteni kívánt képet

en: Use this image
hu: Kép használata

en: Description
hu: Leírás

en: Product Info
hu: Termékfotók

en: Type
hu: Típus

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
hu: Több árszint kezelése, hogy különböző árakat kínálhasson az egyes galériákban ugyanazon termékhez

en: Taxable
hu: Adóköteles

en: Extra Shipping Cost
hu: Extra szállítási költség

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
hu: További szállítási költség, nagyobb tételek, például vásznak esetében

en: Category
hu: Kategória

en: All categories
hu: Összes kategória

en: Add product name
hu: Terméknév hozzáadása

en: Copy system info to clipboard
hu: Rendszerinformáció másolása a vágólapra

en: Invalid tool
hu: Érvénytelen eszköz

en: Orphaned Images
hu: Elárvult képek

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
hu: Néha a galériák törlésénél a kapcsolódó képek nem törlődnek teljesen. Ez az eszköz eltávolítja ezeket az elárvult képeket, hogy csökkentse a fájlok tárolását.

en: Delete orphaned images
hu: Árva képek törlése

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
hu: Sunshine talált %s árva képmappát.

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
hu: <strong style="color: red;">Javasoljuk, hogy készítsen biztonsági mentést, mielőtt futtatja ezt az eszközt. A képek teljesen törlődnek a szerverről.</strong></p>

en: No orphans found!
hu: Nem találtunk árvákat!

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Cannot process image, likely out of memory
hu: Nem lehet feldolgozni a képet, valószínűleg elfogyott a memória

en: Regenerate Images
hu: Képek regenerálása

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
hu: Ha megváltoztatta a miniatűr méretét, a digitális letöltés méretét vagy a vízjel beállításait, a képeket újra kell generálnia.

en: Regenerating images for "%s"
hu: A "%s" képek újragenerálása

en: Regenerating images
hu: Képek regenerálása

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
hu: A kép nem töltődött fel teljesen, mert túl nagy a szerver számára. A miniatűrök és a vízjelek esetleg nem kerültek alkalmazásra. Javasoljuk a rendelkezésre álló memória növelését.

en: Done!
hu: Készen vagyunk!

en: Could not find original file to regenerate from
hu: Nem találta az eredeti fájlt, hogy regeneráljon belőle

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
hu: A Sunshine a felhasználói kosarakról szóló információkat munkamenetekben tárolja, amelyeket az adatbázisba ment. Ha az adatbázis túl nagy, itt törölheti az összes munkamenet-adatot.

en: Clear sessions
hu: Tiszta munkamenetek

en: session | sessions
hu[0]: ülésszak
hu[1]: ülések

en: No sessions found!
hu: Nem találtunk munkamenetet!

en: Sessions cleared
hu: Ülések tisztázva

en: Unused Image Sizes
hu: Fel nem használt képméretek

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
hu: A Sunshine-nak csak két képméretet kell létrehoznia: a miniatűr és a nagyméretűt. Egyes oldalakon a témájuk vagy a pluginjaik miatt sok képméret generálódik. Ez az eszköz megtisztítja őket.

en: Delete Unused Image Sizes
hu: Fel nem használt képméretek törlése

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
hu: Egy terméket eltávolítottunk a kosarából, mert már nem létezik

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
hu: Kedvezmény "%s" eltávolítva, mert már nem érvényes

en: Contact Information
hu: Kapcsolati információk

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Delivery Method
hu: Átadási mód

en: Shipping Method
hu: Szállítási mód

en: Payment
hu: Fizetés

en: Same as shipping address
hu: Ugyanaz, mint a szállítási cím

en: Use a different billing address
hu: Más számlázási cím használata

en: Use my credits (%s available)
hu: Használja a kreditjeimet (%s elérhető)

en: Submit Order & Pay %s
hu: Megrendelés leadása és fizetés %s

en: Submit Order for Free
hu: Rendelés beküldése ingyenesen

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
hu: A megrendelés elküldésével Ön beleegyezik, hogy <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Next Step
hu: Következő lépés

en: Invalid checkout section
hu: Érvénytelen pénztárszakasz

en: Field is required
hu: A mező kitöltése kötelező

en: Invalid email
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: No payment method
hu: Nincs fizetési mód

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: &#197;land Islands
hu: &#197;föld-szigetek

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Andorra
hu: Andora

en: Antarctica
hu: Antartika

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Belarusz

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia és Hercegovina

en: Botswana
hu: Botsvana

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: British Virgin Islands
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-Afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo (Brazzaville)
hu: Kongó (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság (Kinshasa)

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominikai Közösség

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Ecuador
hu: Equador

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

en: Faroe Islands
hu: Feröer

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia déli és antarktiszi területek

en: Gambia
hu: Gambiya

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Gana

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guadeloupe
hu: Guadölup

en: Guinea
hu: Gine

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iran
hu: Irán

en: Iraq
hu: Irak

en: Republic of Ireland
hu: Ír Köztársaság

en: Isle of Man
hu: Man-sziget

en: Israel
hu: Izrael

en: Italy
hu: Olaszország

en: Ivory Coast
hu: Elefántcsontpart

en: Jamaica
hu: Jamaika

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Laos
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Lesotho
hu: Lesoto

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libya
hu: Líbia

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Macao S.A.R., China
hu: Makaó S.A.R., Kína

en: Macedonia
hu: Macedónia

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mauritius
hu: Mauríciusz

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia
hu: Mikronézia

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nicaragua
hu: Nikaragua

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North Korea
hu: Észak-Korea

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Oman
hu: Omán

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory
hu: Palesztina

en: Papua New Guinea
hu: Pápua-Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Qatar
hu: Katar

en: Romania
hu: Románia

en: Russia
hu: Oroszország

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
hu: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Saint Lucia
hu: Szent Lucia

en: Saint Martin (French part)
hu: Szent Márton (francia rész)

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
hu: S&atilde;o Tom&eacute; és Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrikai Köztársaság

en: South Georgia/Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia/Sandwich-szigetek

en: South Korea
hu: Dél-Korea

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sudan
hu: Szudán

en: Suriname
hu: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syria
hu: Szíria

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Tanzania
hu: Tanzánia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Tonga
hu: Tonga Birodalom

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: U.S. Virgin Islands
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: US Armed Forces
hu: Amerikai fegyveres erők

en: US Minor Outlying Islands
hu: USA kisebb peremszigetek

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Vatican
hu: Vatikán

en: Vietnam
hu: Vietnám

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Yemen
hu: Jemen

en: Zambia
hu: Zambiya

en: Zimbabwe
hu: Zimbabve

en: Bengo
hu: Bengó

en: Bié
hu: Bié között

en: Cabinda
hu: Kabinos

en: Cunene
hu: Kabecén

en: Huambo
hu: Huambo között

en: Huíla
hu: Huíla között

en: Luanda
hu: Luanda között

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
hu: Nem sikerült automatikusan lekérni a licenckulcsot a %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
hu: Az Ön licenceit nem sikerült aktiválni, mert a szervere nem tudott csatlakozni a SunshinePhotoCart.com-hoz: %s

en: Unknown error occured
hu: Ismeretlen hiba történt

en: License for %s failed to be activated: %s
hu: A %s engedélyt nem sikerült aktiválni: %s

en: An error occurred, please try again.
hu: Hiba történt. Kérjük, próbáld újra később.

en: Could not get download file
hu: Nem sikerült letölteni a fájlt

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
hu: A(z) %1$s új verziója elérhető.

en: Contact your network administrator to install the update.
hu: A frissítés telepítéséhez forduljon a hálózati rendszergazdához.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
hu: %1$sVerzió megtekintése %2$s részletek%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
hu: %1$sVerzió megtekintése %2$s részletek%3$s vagy %4$sfrissítés most%5$s.

en: Update now.
hu: Frissítés most.

en: You do not have permission to install plugin updates
hu: Nincs engedélye a bővítményfrissítések telepítéséhez

en: Error
hu: Hiba

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Learn more
hu: További információk

en: View page
hu: Oldal megtekintése

en: Please select a page
hu: Kérlek, válassz egy oldalt

en: Upload an image
hu: Kép feltöltése

en: Use image
hu: Kép használata

en: Upload new image
hu: Új kép feltöltése

en: Remove image
hu: Kép eltávolítása

en: See upgrade options
hu: Lásd a frissítési lehetőségeket

en: Month(s)
hu: Hónap(ok)

en: Day(s)
hu: Nap(ok)

en: Hour(s)
hu: Óra (órák)

en: Write a Review
hu: Írja meg a véleményét

en: Upgrade
hu: Frissítés

en: Submit Support Ticket
hu: Támogatási jegy beküldése

en: Sunshine Main Page
hu: Napfény főoldal

en: Sunshine Account
hu: Napsugár számla

en: Sunshine Cart
hu: Napsütéses kocsi

en: Sunshine Checkout
hu: Sunshine pénztár

en: Sunshine Favorites
hu: Napfény kedvencek

en: Sunshine Terms & Conditions
hu: Sunshine Általános Szerződési Feltételek

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
hu: Köszönjük, hogy használta a <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart-ot</a>! Kérjük, <a href="%2$s" target="_blank">értékeljen minket</a> a <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org-on</a>

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
hu: Az alapvető rendelési státuszok slug-ja nem szerkeszthető, mivel ez megszakíthatja a Sunshine funkciót

en: Order Updated
hu: Rendelés frissítve

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
hu: <strong>Galéria frissítve</strong>, <a href="%s">galéria megtekintése</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
hu: <strong>Galéria létrehozva</strong>, <a href="%s">galéria megtekintése</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
hu: A napfénynaplózás engedélyezve van. <a href="%s">Kérjük, kapcsolja ki, ha már nem használja.</a>

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
hu: A Sunshine telepítési folyamatot kihagytuk. <a href="%s">Kérjük, fejezze be a telepítési folyamatot.</a>

en: %s order | %s orders
hu[0]: %s rendelés
hu[1]: %s rendelés

en: Customers
hu: Vevők

en: Reports
hu: Jelentések

en: Tools
hu: Eszközök

en: Add-ons
hu: Bővítmények

en: Setup Guide
hu: Beállítási útmutató

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Name
hu: Név

en: Email
hu: E-mail

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Orders
hu: Rendelések

en: Order Totals
hu: Megrendelés összesen

en: Latest Activity
hu: Legújabb tevékenységek

en: No customers found
hu: Nem találtunk ügyfeleket

note: translators: the license key expiration date
en: Your license key expired on %s.
hu: A licenckulcs lejárt %s.

en: Your license key has been disabled
hu: A licenckulcsot letiltották

en: Invalid license
hu: Érvénytelen licenc kulcs

en: Invalid license key
hu: Érvénytelen licenc kulcs

en: Your license is not active for this URL
hu: A licenc nem aktív ehhez az URL-hez

en: This appears to be an invalid license key
hu: Ez egy érvénytelen licenckulcsnak tűnik

en: Your license key has reached its activation limit
hu: A licenckulcs elérte az aktiválási limitet

en: You have a special lifetime license that never expires!
hu: Egy különleges, élethosszig tartó licenccel rendelkezik, amely soha nem jár le!

en: Expires on %s
hu: Lejár ekkor: %s

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
hu: Önnek nincs aktív licensze a %s, kérjük, adja meg és aktiválja jelenlegi licencét a <a href="%s">Licenses oldalon</a>

en: License for %s has been activated
hu: A %s engedélyét aktiválták

en: License for %s has been deactivated
hu: A %s licencét deaktiválták

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
hu: A %s licencét nem sikerült deaktiválni, kérjük, <a href="%s" target="_blank">forduljon az ügyfélszolgálathoz</a>

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
hu: A frissítések engedélyezéséhez adja meg licenckulcsát a <a href="%1$s">Licences</a> oldalon. A licenckulcsot a <a href="%2$s" target="_blank">SunshinePhotoCart.com oldalon található fiókjában</a> kaphatja meg.

en: License for %s failed to be updated: %s
hu: A %s licencet nem sikerült frissíteni: %s

en: License for %s has been updated
hu: A %s licencét frissítették

en: Settings
hu: Beállítások

en: Upload a file
hu: Egy fájl feltöltése

en: Select file
hu: Fájl kiválasztása

en: Upload new file
hu: Új fájl feltöltése

en: Remove file
hu: Eltávolítás

en: Deactivate
hu: Kikapcsolás

en: Refresh license
hu: Licenc frissítése

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: Update
hu: Frissítés

en: Terms & Conditions
hu: Felhasználási feltételek

en: Pickup
hu: Elvitel

en: Ship
hu: Hajó

en: Search Customers
hu: Ügyfelek keresése

en: Customer has been updated
hu: Az ügyfél frissült

en: Profile
hu: Profil

en: Shipping Address
hu: Szállítási cím

en: No shipping address collected for this customer
hu: Nincs szállítási cím összegyűjtve ennek az ügyfélnek

en: Billing Address
hu: Számlázási cím

en: No billing address collected for this customer
hu: Nincs számlázási cím összegyűjtve ennek az ügyfélnek

en: Credits
hu: Kreditek

en: Save credits
hu: Kreditek mentése

en: Total
hu: Összesen

en: Avg Order
hu: Átlagos rendelés

en: No orders
hu: Nincs megrendelés

en: Filter by gallery
hu: Szűrés galéria szerint

en: Copy to clipboard
hu: Másolja a vágólapra

en: No favorites
hu: Nincsenek kedvencek

en: Timeline
hu: Idővonal

en: No activity
hu: Nincs tevékenység

en: Logged in
hu: Bejelentkezve

en: Logged out
hu: Kijelentkezett

en: %s credits used
hu: %s felhasznált kreditek

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
hu: Sunshine Photo Cart értékesítési összefoglaló

en: Sunshine Photo Cart Setup
hu: Sunshine Photo Cart beállítása

en: Current month sales
hu: Az aktuális havi eladások

en: Last month sales
hu: A múlt havi értékesítés

en: Lifetime sales
hu: Élethosszig tartó értékesítés

en: New Orders
hu: Új megrendelések

en: Recent Orders
hu: Legutóbbi rendelések

en: Client Galleries
hu: Ügyfél galériák

en: Account
hu: Fiók

en: Cart
hu: Kosár

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Pending
hu: Függőben

en: We have received your order but payment is still pending
hu: Megkaptuk a megrendelését, de a fizetés még függőben van

en: New
hu: Új

en: We have received your order and payment
hu: Megkaptuk a megrendelését és a fizetést

en: Processing
hu: Folyamatban

en: The images in your order are being processed and/or printed
hu: Az Ön megrendelésében szereplő képek feldolgozása és/vagy nyomtatása folyamatban van

en: Shipped/Completed
hu: Elszállítva/Teljesítve

en: Your items have shipped (or are available for download)!
hu: Az Ön termékei már elküldve (vagy letölthetőek)!

en: Cancelled
hu: Törölve

en: Your order was cancelled
hu: Az Ön megrendelését törölték

en: Refunded
hu: Visszatérített

en: Your order was refunded
hu: Az Ön megrendelését visszatérítették

en: Ready for pickup
hu: Készen áll az átvételre

en: Your order is ready to be picked up
hu: A rendelés készen áll az átvételre

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Prints
hu: Nyomtatások

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
hu: Üdvözöljük a Sunshine Photo Cart %s

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
hu: <strong>Köszönjük a frissítést a legújabb verzióra!</strong> A Sunshine %1$s a WordPress legátfogóbb ügyfélbizonyító és fotókosár pluginja. Reméljük, hogy nagyobb értékesítési sikereket érhet el!

en: Recent Improvements
hu: Legutóbbi fejlesztések

en: See the full Changelog
hu: Lásd a teljes changelogot

en: Configure
hu: Beállítás

en: Sorry, there was an error with your request
hu: Sajnálom, hiba történt a kérésével

en: Select shipping method
hu: Szállítási mód kiválasztása

en: Add shipping method
hu: Szállítási mód hozzáadása

en: Delete
hu: Törlés

en: Add tax rate
hu: Adja hozzá az adókulcsot

en: Country
hu: Ország

en: State/Province
hu: Megye

en: Zip/Postal Code(s)
hu: Irányítószám/irányítószám(ok)

en: Tax Rate
hu: Adókulcs

en: All countries
hu: Összes ország

en: Any state/province
hu: Bármely állam/tartomány

en: Options
hu: Opciók

en: Download
hu: Letöltés

en: Multi-Image
hu: Több képet tartalmazó

en: Package
hu: Csomag

en: Products
hu: Termékek

en: Galleries
hu: Galériák

en: Images
hu: Képek

en: Profits
hu: Nyereség

en: Day
hu: Nap

en: Week
hu: Hét

en: Month
hu: Hónap

en: Year
hu: Év

en: All time
hu: Összes adat

en: Filter
hu: Szűrő

en: Refresh data
hu: Adatok frissítése

en: Total Received
hu: Összesen kapott

en: Completed Orders
hu: Befejezett megrendelések

en: Average Order
hu: Átlagos rendelés

en: Total Unpaid Orders
hu: Összes kifizetetlen rendelés

en: Address
hu: Cím

en: Your Address Line 1
hu: Az Ön címe 1. sor

en: Address Line 2
hu: Lakcím 2

en: City
hu: Város

en: State / Province
hu: Tagállam / Tartomány

en: Zip / Postcode
hu: Irányítószám / Irányítószám

en: Currency Formatting
hu: Pénznem formázása

en: Currency
hu: Pénznem

en: Currency symbol position
hu: Pénznem jelének pozíciója

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobbra

en: Left space
hu: Bal oldali tér

en: Right space
hu: Jobb oldali tér

en: Thousands separator
hu: Ezres elválasztó

en: Decimal separator
hu: Tizedes elválasztó

en: Number of decimals
hu: Tizedesek száma

en: Data & Logging
hu: Adatok és naplózás

en: Delete data on uninstall
hu: Adatok törlése eltávolításkor

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
hu: A Sunshine eltávolításakor az összes galéria, termék, megrendelés és beállítás adat törlődik. FIGYELMEZTETÉS! Ez a galériákba feltöltött összes képet is törli!

en: Enable logging
hu: Naplózás engedélyezése

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
hu: A Sunshine-on belüli összes esemény naplózásának engedélyezése a hibakeresés megkönnyítése érdekében. Ha nincs rá szükség, tiltsa le.

en: View log
hu: Napló megtekintése

en: General
hu: Általános

en: Page Options
hu: Oldalbeállítások

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
hu: A következő oldalakat ki kell jelölni, hogy Sunshine tudja, hol vannak. Ezeknek az oldalaknak a telepítéskor létre kellett volna jönniük, ha nem, akkor létre kell hoznia őket.

en: Main Galleries Page
hu: Fő galériák oldal

en: URLs
hu: URL-ek

en: Gallery
hu: Galéria

en: Order Received
hu: Köszönjük, rendelésed rögzítettük

en: Store
hu: Üzlet

en: Account Endpoints
hu: Számla végpontok

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
hu: A végpontok az oldal URL-jeihez vannak csatolva, hogy a fiókoldalon meghatározott műveleteket kezelhessenek.

en: View Order
hu: Rendelés részletei

en: Addresses
hu: Címek

en: Account Details
hu: A felhasználói fiók adatai

en: Login
hu: Belépés

en: Reset Password
hu: Jelszó visszaállítása

en: Logout
hu: Kilépés

en: Pages & URLs
hu: Oldalak és URL-ek

en: Administration Options
hu: Adminisztrációs lehetőségek

en: Remove images
hu: Képek eltávolítása

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
hu: Ha egy galéria véglegesen törlődik, minden kapcsolódó mellékletet és képfájlt eltávolít a szerverekről

en: Delete FTP folder
hu: FTP mappa törlése

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
hu: Ez eltávolítja az FTP-n keresztül hozzáadott mappát és képeket, ha ezt használták a galéria létrehozásához

en: Show images in Media Library
hu: Képek megjelenítése a Médiatárban

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
hu: Alapértelmezés szerint a Sunshine elrejti a Sunshine galériákba feltöltött képeket a Médiatárban, ha engedélyezi ezt az opciót, akkor azok megjelennek. Használata saját felelősségre történik.

en: Display Options
hu: Megjelenítés beállításai

en: Hide galleries from search engines
hu: Galériák elrejtése a keresőmotorok elől

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
hu: Ha engedélyezi ezt az opciót, a keresőmotorok botjai nem tudják feltérképezni és indexelni a galériákat és képeket

en: Gallery Order
hu: Galéria Rendelés

en: Custom ordering
hu: Egyedi megrendelés

en: Gallery Creation Date (New to Old)
hu: Galéria létrehozásának dátuma (új a régihez)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
hu: Galéria létrehozásának dátuma (régitől az újig)

en: Alphabetical
hu: Betűrendbe

en: Image Order
hu: Képrendelés

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
hu: A felvett képek sorrendje (A képeknek rendelkezniük kell a "DateTimeDigitized" EXIF mezővel)

en: Image Upload Date (New to Old)
hu: Képfeltöltés dátuma (új a régihez)

en: Image Upload Date (Old to New)
hu: Képfeltöltés dátuma (régi-új)

en: Galleries Layout
hu: Galériák elrendezése

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
hu: A vágási lehetőség nem ajánlott indokolt vagy falazás esetén

en: Justified
hu: Sorkizárt

en: Masonry
hu: Masonry (téglafal)

en: Images Layout
hu: Képek elrendezése

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Per Page
hu: Oldalanként

en: Pagination Style
hu: Lapozási stílus

en: Numbered pagination
hu: Számozott oldalszámozás

en: Load more button
hu: További gombok betöltése

en: Automatic infinite scrolling
hu: Automatikus végtelen görgetés

en: Image Theft Prevention
hu: Képlopás megelőzése

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
hu: Ha engedélyezi ezt az opciót, akkor letiltja a jobb klikk menüt, és nem teszi lehetővé a képek áthúzását/elhagyását az asztalra. NEM egy 100% effektív módszer, de a legtöbb embert megállítja. NEM használható admin felhasználók esetében.

en: Proofing Only
hu: Kizárólag proofing

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
hu: Ez eltávolítja a vásárlási képességek minden aspektusát az egész oldalon, így csak a képek megtekintése és a kedvencekhez való hozzáadás marad

en: Allow product comments
hu: Termék megjegyzések engedélyezése

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megjegyzéseket adjanak meg egy termék kosárba helyezésekor

en: Disable Store
hu: Store letiltása

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
hu: A galériákhoz tartozik egy áruház, ahol először a termékek jelennek meg, és a vásárlók képeket adnak a kosárba. Ezt kikapcsolhatja, ha nem szeretné elérhetővé tenni.

en: Show Image Data
hu: Képadatok megjelenítése

en: What to show below image thumbnails
hu: Mit kell megjeleníteni a képminiatűrök alatt

en: Nothing
hu: Semmi

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
hu: Cím (A képeknek rendelkezniük KELL EXIF "Cím" mezővel)

en: Disable Favorites
hu: Kedvencek letiltása

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
hu: Ne engedélyezze a képek kedvencek közé mentését az összes galériában

en: Disable Gallery Sharing
hu: Galéria megosztás kikapcsolása

en: Do not allow sharing galleries
hu: Ne engedélyezze a galériák megosztását

en: Disable Image Sharing
hu: Képmegosztás letiltása

en: Do not allow sharing images within a gallery
hu: Ne engedélyezze a képek megosztását a galérián belül

en: Image Options
hu: Kép opciók

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
hu: A képméretek megváltoztatása nem érinti azonnal a galériákat, és az összes képet újra kell generálnia. <a href="%s" target="_blank">Kérjük, olvassa el ezt a súgócikket</a>

en: Thumbnail Size
hu: Béleygkép méret

en: Thumbnail Crop
hu: Miniatűr vágás

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
hu: Vágja a képet pontosan erre a méretre. Megjegyzés: A kivágott képek nem ajánlottak igazított vagy falazott elrendezésekhez

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
hu: A képeket a miniatűr szélességének/magasságának pontos méreteire kell vágni?

en: Large Size
hu: Nagy méret

en: Image Quality
hu: Képminőség

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
hu: Minőség, amelyet a generált képek 1-100 között mentünk. Minél magasabb a minőség, annál nagyobb a fájl mérete. Ha üresen hagyja, az alapértelmezett érték 82.

en: Watermark
hu: Vízjel

en: Watermark Image
hu: Vízjel kép

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
hu: PNG képnek kell lennie, ideális esetben átlátszósággal

en: Max Size
hu: Max méret

en: From 1-100, a max percent size of the image
hu: 1-100, a kép maximális százalékos mérete

en: Position
hu: Pozíció

en: Center
hu: Középre

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Top Left
hu: Balra fent

en: Top Right
hu: Jobbra fent

en: Bottom Left
hu: Bal alul

en: Bottom Right
hu: Jobb alul

en: Margin from edge
hu: Margin a peremtől

en: Watermark Thumbnails
hu: Vízjeles miniatűrök

en: Enable Taxes
hu: Adók bekapcsolása

en: Tax Rates
hu: Adókulcsok

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
hu: Legyen olyan pontos, amennyire csak szükséges. Rendelje a legnagyobb prioritás szerint. Több irányítószámot/postai irányítószámot is megadhat vesszővel.

en: Default customer location
hu: Alapértelmezett vásárlói cím

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
hu: Ha az ügyfél még nem adta meg a címét, milyen hely alapján határozza meg az alapértelmezett helyet

en: No location by default
hu: Alapértelmezésként nincs helyszín

en: My business location
hu: Üzletem helye

en: Calculate tax based on
hu: Adó számítási alapja

en: Which address is used to determine if tax is calculated
hu: Melyik cím alapján határozzák meg, hogy az adót kiszámítják-e

en: Display prices
hu: Árak megjelenítése

en: Prices entered with tax
hu: Árak az adót beleértve

en: Price display suffix
hu: Ár utótag megjelenítése

en: This shows after a price
hu: Ez azt mutatja, miután egy ár

en: Taxes
hu: Adók

en: Distraction Free Checkout
hu: Zavarmentes pénztár

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
hu: Távolítsa el a webhely fejlécét/láblécét, és hagyja, hogy a felhasználó csak a pénztárgépre koncentráljon

en: Allow Guest Checkout
hu: Vendégpénztár engedélyezése

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
hu: Engedélyezze a felhasználóknak, hogy vendégként fizessenek ki (nem igényel felhasználói fiókot)

en: Always collect an address
hu: Mindig gyűjtsön címet

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
hu: Előfordulhatnak olyan esetek, amikor nincs szükség címre a pénztárnál, ez az opció még ezekben a helyzetekben is kikényszeríti a cím mezőt

en: Allowed Countries
hu: Engedélyzett országok

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
hu: Mely országok közül választhatnak a felhasználók a pénztárnál. Ha üres, akkor minden ország megengedett.

en: Google Maps API Key
hu: Google Maps API kulcs

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
hu: Adjon meg egy Google API kulcsot a cím automatikus kitöltésének engedélyezéséhez a pénztárnál, <a href="%s" target="_blank">további információk itt</a> találhatók

en: Display Fields
hu: Mezők megjelenítése

en: Other Fields
hu: Egyéb mezők

en: Phone
hu: Telefon

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: VAT Number
hu: Adószám

en: VAT Label
hu: HÉA-címke

en: Payments
hu: Fizetési módok

en: Delivery & Shipping
hu: Szállítás és szállítás

en: Design Elements
hu: Tervezési elemek

en: My WordPress Theme
hu: Az én WordPress témám

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Cover
hu: Borító

en: Logo
hu: Logó

en: Classic Theme Options
hu: Klasszikus téma beállítások

en: Menu Background
hu: Menü háttér

en: Menu Links
hu: Menü hivatkozások

en: Main Background
hu: Fő háttér

en: Main Text
hu: Fő szöveg

en: Main Links
hu: Fő linkek

en: Gallery Password Box
hu: Galéria jelszó doboz

en: Gallery Search Box
hu: Galéria keresőmező

en: Miscellaneous Elements
hu: Egyéb elemek

en: Auto-include Sunshine main menu
hu: Napfény főmenü automatikus beillesztése

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
hu: Automatikusan megjelenik a Sunshine főmenü a Sunshine tartalom felett

en: Hide link to main galleries page
hu: Link elrejtése a galériák főoldalára

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
hu: Rejtse el a fő galériaoldalra mutató linket bármelyik Sunshine menüben. Hasznos, ha azt szeretné, hogy a felhasználók egyetlen galériához ragaszkodjanak.

en: Customizations
hu: Testreszabások

en: Custom CSS
hu: Egyedi CSS

en: Shown before every Sunshine associated page
hu: Minden Napsugárhoz kapcsolódó oldal előtt megjelenik

en: Shown after every Sunshine associated page
hu: Megjelenik minden egyes Sunshine kapcsolódó oldal után

en: Invoice
hu: Számla

en: Extra content to be shown on all invoices
hu: Minden számlán feltüntetendő extra tartalom

en: Design
hu: Kinézet

en: Email Notifications
hu: Email értesítések

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
hu: A Sunshine Photo Cart által küldött e-mail értesítések az alábbiakban vannak felsorolva. Kattintson egy e-mailre a konfiguráláshoz.

en: Email Sender
hu: Email küldője

en: From Name
hu: Feladó neve

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
hu: Amikor e-maileket küldünk az ügyfeleknek, milyen néven kell érkezniük

en: From Email
hu: Feladó e-mail címe

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
hu: Amikor e-maileket küldünk az ügyfeleknek, milyen e-mail címről kell érkezniük

en: Email Template
hu: Email sablon

en: Email logo
hu: Email logó

en: Logo to use in header of email
hu: Az e-mail fejlécében használandó logó

en: Signature
hu: Aláírás

en: Included in footer of every email
hu: Minden e-mail láblécében szerepel

en: Integrations
hu: Integrációk

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
hu: Kérjük, adja meg a licenckulcsát a bővítmények engedélyezéséhez

en: Licenses
hu: Licenszek

en: Gallery Options
hu: Galéria beállítások

en: General Options
hu: Általános beállítások

en: Gallery Type
hu: Galéria típusa

en: Password Protected
hu: Add meg a jelszót

en: Private (only specified users)
hu: Privát (csak meghatározott felhasználók)

en: Password
hu: Jelszó

en: Password Hint
hu: Jelszó tipp

en: Optionally include a hint for the password
hu: Opcionálisan adjon meg egy jelszót a jelszóhoz

en: Allowed Customers
hu: Engedélyezett ügyfelek

en: Access Type
hu: Hozzáférés típusa

en: Registered and logged in
hu: Regisztrált és bejelentkezett

en: Provide email address
hu: E-mail cím megadása

en: Direct URL
hu: Közvetlen URL

en: Expiration
hu: Lejárat
