Sunshine Photo Cart - en to it translation catalogue (1899 entries)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
it:  Consentire il download gratuito della galleria (non è richiesto il checkout)

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
it: %1$sGuarda i dettagli della versione %2$s%3$s o %4$saggiorna adesso%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
it: %1$sGuarda i dettagli della versione %2$s%3$s.

en: %s %s has sent you favorited images on %s
it: %s %s ti ha inviato le immagini preferite su %s

en: %s added to cart
it: %s aggiunto al carrello

en: %s credits used
it: %s crediti utilizzati

en: %s fee
it: %s spesa

en: %s for %s
it: %s per %s

en: %s has been automatically applied to your cart
it: %s è stato automaticamente applicato al tuo carrello

en: %s item | %s items
it[0]: %s elemento
it[1]: %s elementi

en: %s more image available to select | %s more images available to select
it[0]: %s più immagini disponibili da selezionare
it[1]: %s più immagini disponibili da selezionare

en: %s order | %s orders
it[0]: %s ordine
it[1]: %s ordini

en: %s summary
it: %s sommario

en: %s/each
it: %s/ogni

en: %s: %u or more in cart
it: %s: %u o più nel carrello

en: %u total in your cart for %s each
it: %u totale nel carrello per %s ciascuno

en: * Required
it: * Richiesto

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
it: <strong style="color: red;">Si consiglia di eseguire un backup prima di eseguire questo strumento. Le immagini saranno completamente eliminate dal server.</strong></p>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
it: <strong>Galleria creata</strong>, <a href="%s">visualizza la galleria</a>

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
it: <strong>Galleria aggiornata</strong>, <a href="%s">visualizza la</a> galleria

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
it: <strong>Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!</strong> Sunshine %1$s è il plugin più completo per il proofing dei clienti e il carrello fotografico per WordPress. Vi auguriamo un maggiore successo di vendita!

en: A comment has been made on %s from %s
it: È stato fatto un commento su %s da %s

en: A custom note from the sender:
it: Una nota personalizzata del mittente:

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
it: Il cliente dovrà inserire un indirizzo e-mail per ottenere il download gratuito

en: A free shipping method
it: Un metodo di spedizione gratuito

en: A new comment by %s on %s
it: Un nuovo commento di %s su %s

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
it: Un nuovo cliente si è iscritto al Sunshine Photo Cart

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
it: Verrà creata una nuova galleria da ogni singola immagine o cartella di immagini all'interno della cartella selezionata.

en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
it: È stato creato un nuovo account utente per %s ed è stato effettuato il login automatico

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
it: Una foto dalla galleria %1$s di %2$s

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
it: Verrà generato un codice coupon univoco in base alle impostazioni del coupon selezionato e assegnato all'utente specifico che viene inviato via email

en: API Key
it: Chiave API

en: Aargau
it: Argovia

en: Abort
it: Interrompi

en: Abort Export
it: Interrompere l'esportazione

en: Access Type
it: Tipo di accesso

en: Access account
it: Accedi all'account

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Access gallery with email
it: Accesso alla galleria con l'e-mail

en: Account Details
it: Dettagli Account

en: Account Endpoints
it: Punti finali del conto

en: Accounts
it: Account

en: Activate this add-on
it: Attiva questo add-on

en: Add
it: Aggiungi

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Automated Email
it: Aggiungi una nuova e-mail automatica

en: Add New Discount
it: Aggiungi nuovo sconto

en: Add New Email Log
it: Aggiungi nuovo registro e-mail

en: Add New Gallery
it: Aggiungi una nuova Galleria

en: Add New Order
it: Aggiungi Nuovo Ordine

en: Add New Order Status
it: Aggiungi lo stato di un nuovo ordine

en: Add New Price Level
it: Aggiungi un nuovo livello di prezzo

en: Add New Product
it: Aggiungi Nuovo Prodotto

en: Add New Product Category
it: Aggiungi Nuova Categoria Prodotti

en: Add New Product Option
it: Aggiungi opzione nuovo prodotto

en: Add Option
it: Aggiungi opzione

en: Add Product
it: Aggiungi prodotto

en: Add comment
it: Aggiungi un commento

en: Add comments for this item
it: Aggiungi commenti per questo articolo

en: Add email subject
it: Aggiungere l'oggetto dell'e-mail

en: Add gallery name
it: Aggiungere il nome della galleria

en: Add product name
it: Aggiungere il nome del prodotto

en: Add shipping method
it: Aggiungi metodo di spedizione

en: Add tax rate
it: Aggiungere l'aliquota fiscale

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add-ons
it: Componenti aggiuntivi

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
it: Costo di spedizione aggiuntivo, previsto per gli articoli più grandi come le tele

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address Line 2
it: Indirizzo 2

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Addresses updated
it: Indirizzi aggiornati

en: Admin Only
it: Solo Amministratore

en: Admin Order Receipt
it: Ricevuta dell'ordine amministrativo

en: Administration Options
it: Opzioni di amministrazione

en: After Sunshine
it: Dopo il sole

en: After free gallery download
it: Dopo il download gratuito della galleria

en: After free image download
it: Dopo il download gratuito dell'immagine

en: After gallery expires
it: Dopo la scadenza della galleria

en: After providing email to access gallery
it: Dopo aver fornito l'e-mail per accedere alla galleria

en: After user adds image to favorites
it: Dopo che l'utente ha aggiunto l'immagine ai preferiti

en: After user adds item to cart
it: Dopo che l'utente ha aggiunto l'articolo al carrello

en: After user registers
it: Dopo la registrazione dell'utente

en: After user submits order
it: Dopo che l'utente ha inviato l'ordine

en: After user views gallery for first time
it: Dopo che l'utente visualizza la galleria per la prima volta

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
it: Aisén del generale Carlos Ibañez del Campo

en: Alberta
it: Alberta m

en: Alexandria
it: Alessandria d'Egitto

en: Algiers
it: Algeri

en: All
it: Tutti

en: All Automated Emails
it: Tutte le e-mail automatiche

en: All Discounts
it: Tutti gli sconti

en: All Email Log
it: Tutti i log delle e-mail

en: All Galleries
it: Tutte le Gallerie

en: All Order Status
it: Stato di tutti gli ordini

en: All Orders
it: Tutti gli Ordini

en: All Price Levels
it: Tutti i livelli di prezzo

en: All Product Categories
it: Tutte le Categorie Prodotto

en: All Product Options
it: Tutte le opzioni di prodotto

en: All Products
it: Tutti i prodotti

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: All countries
it: Tutti i paesi

en: All modes
it: Tutte le modalità

en: All orders
it: Tutti gli ordini

en: All price levels
it: Tutti i livelli di prezzo

en: All time
it: Tutte le date

en: Allow Guest Checkout
it: Consentire il checkout degli ospiti

en: Allow Tracking
it: Consenti il monitoraggio

en: Allow Venmo
it: Consentite Venmo

en: Allow comments on images in this gallery
it: Consentite i commenti alle immagini di questa galleria

en: Allow free downloads
it: Consentire il download gratuito

en: Allow free image downloads (no checkout required)
it: Consentire il download gratuito di immagini (non è richiesto il checkout)

en: Allow fullscreen
it: Consenti lo schermo intero

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
it: Consentire alle gallerie di utilizzare un layout del tema diverso da quello delle pagine principali

en: Allow product comments
it: Consentire i commenti sui prodotti

en: Allow slideshow
it: Consenti lo slideshow

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
it: Consentire agli utenti di effettuare il checkout come ospiti (non è necessario un account utente)

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
it: Consentire agli utenti di inserire commenti quando aggiungono un articolo al carrello

en: Allowed Categories
it: Categorie consentite

en: Allowed Countries
it: Paesi Autorizzati

en: Allowed Countries, States/Provinces
it: Paesi ammessi, Stati/province

en: Allowed Customers
it: Clienti ammessi

en: Allowed Customers For Free Downloads
it: Consentire il download gratuito

en: Allowed Files
it: Files consentiti

en: Allowed Galleries
it: Gallerie consentite

en: Allowed Products
it: Prodotti consentiti

en: Allowed Zip / Post codes
it: Codici postali consentiti

en: Allowed template tags:
it: Tag del template consentiti:

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
it: CAP o codici postali consentiti per questa opzione di spedizione, separati da virgole. Es: 80525,80526,80527. Lasciare vuoto per consentire tutti.

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Already uploaded to gallery
it: Già caricato nella galleria

en: Alternate integration
it: Integrazione alternativa

en: Alto Paraguay
it: Paraguay

en: Always collect an address
it: Raccogliere sempre un indirizzo

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Amount off order
it: Importo dell'ordine

en: Amount off product(s)
it: Importo del prodotto (o dei prodotti)

en: Amount to refund
it: Importo da rimborsare

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
it: È stato creato un file <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> per la directory "wp-content/uploads" per impedire l'accesso diretto alle immagini, proteggendo i file digitali scaricati

en: An account has been created for you at %s
it: È stato creato un account per te su %s

en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
it: A %s è stata inviata un'e-mail con informazioni sulla reimpostazione della password

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
it: A questo indirizzo verrà inviata un'e-mail con le istruzioni per reimpostare la password

en: An error occurred, please try again.
it: Si è verificato un errore. Per favore riprovare.

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
it: Un'immagine non è stata caricata completamente perché troppo grande per essere gestita dal server. Le miniature e le filigrane potrebbero non essere state applicate.

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
it: Un articolo è stato rimosso dal carrello perché non esiste più

en: Animals
it: Animali

en: Antalya
it: Adalia

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Any gallery
it: Qualsiasi galleria

en: Any gallery the user has access
it: Qualsiasi galleria a cui l'utente ha accesso

en: Any state/province
it: Qualsiasi stato/provincia

en: Appenzell Ausserrhoden
it: Canton Appenzello Esterno

en: Appenzell Innerrhoden
it: Canton Appenzello Interno

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
it: Importo della tassa di iscrizione (a Sunshine)

en: Apply
it: Applica

en: Apply discounts after taxes applied
it: Applicare gli sconti dopo l'applicazione delle tasse

en: Apply selected images
it: Applicare le immagini selezionate

en: Apply this discount automatically with no coupon code
it: Applica questo sconto automaticamente senza codice coupon

en: Apply to Shipping Cost
it: Applicare al costo di spedizione

en: Apply watermark to the download image
it: Applicare la filigrana all'immagine scaricata

en: Argentine Peso
it: Peso argentino

en: Arica y Parinacota
it: Arica e Parinacota

en: Armed Forces (AE)
it: Forze Armate (AE)

en: Ask users if they want to subscribe
it: Chiedere agli utenti se vogliono iscriversi

en: Asturias
it: Asturie

en: Aswan
it: Assuan

en: Atlántico Norte
it: Regione Autonoma della costa caraibica settentrionale

en: Atlántico Sur
it: Regione Autonoma della costa caraibica meridionale

en: Australian Capital Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Australian Dollars
it: Dollaro australiano

en: Authorize Only
it: Autorizza solo

en: Authorize and Capture
it: Autorizzazione e acquisizione

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
it: Autorizzare e acquisire è l'opzione consigliata, in quanto consente di versare immediatamente il denaro sul vostro conto

en: Auto-include Sunshine main menu
it: Inclusione automatica del menu principale di Sunshine

en: Automated Email
it: Email automatizzate

en: Automated Emails
it: Email automatiche

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic infinite scrolling
it: Scorrimento automatico infinito

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
it: Il menu principale di Sunshine appare automaticamente sopra il contenuto di Sunshine

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
it: Includere automaticamente tutte le sottogallerie quando si acquista da una galleria genitore

en: Automatically include in any free downloads
it: Includere automaticamente in tutti i download gratuiti

en: Automatically include in any purchased download
it: Includere automaticamente in tutti i download acquistati

en: Automatically subscribe
it: Abbonamento automatico

en: Available template tags: %s
it: Segnaposti disponibili: %s

en: Average Order
it: Ordine medio

en: Average Profit Per Order
it: Profitto medio per ordine

en: Avg Order
it: Ordine medio

en: Aydın
it: AYDIN

en: Back to login
it: Torna alla pagina di accesso

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Baja California
it: Bassa California

en: Baja California Sur
it: California

en: Baker Island
it: Isola Baker

en: Baleares
it: Baleari

en: Bangka Belitung
it: Di Bangka Belitung

en: Barcelona
it: Barcellona

en: Barguna
it: La Barguna

en: Barishal
it: Barisal

en: Base price off
it: Prezzo base scontato

en: Basel-Landschaft
it: Canton Basilea Campagna

en: Basel-Stadt
it: Canton Basilea Città

en: Bavaria
it: Baviera

en: Bay Islands
it: Isole della Baia

en: Bay of Plenty
it: Bay of Plenty (Nuova Zelanda)

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
it: Siate specifici quanto basta. Ordinare per priorità. È possibile includere più codici postali con le virgole.

en: Before Sunshine
it: Prima del sole

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
it: Prima di effettuare il download è necessario leggere e accettare i termini della nostra liberatoria per la stampa.

en: Before gallery expires
it: Prima della scadenza della galleria

en: Beijing / 北京
it: Pechino

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bengo
it: Provincia del Bengo

en: Benguela
it: Provincia di Benguela

en: Berlin
it: Berlino

en: Bern
it: Berna

en: Billing
it: Fatturazione

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing Address 1
it: Indirizzo di residenza - riga 1

en: Billing Address 2
it: Indirizzo di residenza - riga 2

en: Billing City
it: Città di residenza

en: Billing Country
it: Stato di residenza

en: Billing First Name
it: Nome per la fatturazione

en: Billing Last Name
it: Cognome per la fatturazione

en: Billing State
it: Stato di residenza

en: Billing Zip
it: CAP residenza

en: Biscay
it: Biscaglia

en: Black
it: Nero

en: Blue
it: Blu

en: Bogura
it: Bogra

en: Bomet
it: Bomet ·

en: Bono East
it: Bono Est

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bouira
it: Bouira ·

en: Brandenburg
it: Brandeburgo

en: Brazil
it: Brasile

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Bremen
it: Brema

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Building file...
it: Creazione di un file...

en: Bulgarian Lev
it: Lev bulgaro

en: Bulk Add Galleries
it: Aggiungi gallerie in blocco

en: Bulk Add New
it: Aggiungi nuovo in blocco

en: Bulk add galleries
it: Aggiunta massiva di gallerie

en: Button Layout
it: Disposizione dei pulsanti

en: Button Shape
it: Forma Pulsante

en: Buy %u for %s each
it: Comprare %u per %s ciascuno

en: Buy Now
it: Acquista

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
it: Per impostazione predefinita, Sunshine nasconde le immagini caricate nelle gallerie Sunshine nella Libreria multimediale; attivando questa opzione, invece, le mostrerà. Utilizzatela a vostro rischio e pericolo.

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
it: Per impostazione predefinita, vengono visualizzate tutte le possibili fonti di finanziamento. Questa impostazione può disattivare fonti di finanziamento quali carte di credito, Pay Later, Venmo o altri <a href="%s" target="_blank">metodi di pagamento alternativi</a>

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
it: Con l'invio dell'ordine, il cliente accetta la nostra <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: CSV Data File
it: File di dati CSV

en: Cabinda
it: Provincia di Cabinda

en: Calculate quantities per line item
it: Calcolo delle quantità per voce di riga

en: Calculate tax based on
it: Calcola l'imposta in base

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Campaign Monitor
it: Monitor Campagna

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
it: Gli elenchi di Campaign Monitor sono stati recuperati

en: Canadian Dollars
it: Dollaro Canadese

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot process image, likely out of memory
it: Impossibile elaborare l'immagine, probabilmente la memoria è esaurita

en: Canton
it: Cantone

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Capital
it: Capitale

en: Capital District
it: Distretto della Capitale

en: Capture ID
it: ID di cattura

en: Card number
it: Numero carta

en: Cart
it: Carrello

en: Cart item could not be found
it: Impossibile trovare l'articolo del carrello

en: Cart item images could not be updated
it: Impossibile aggiornare le immagini degli articoli del carrello

en: Cart updated
it: Carrello aggiornato

en: Category
it: Categoria

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Center
it: Centro

en: Central Greece
it: Grecia centrale

en: Central Macedonia
it: Macedonia centrale

en: Cesar
it: Cesare

en: Chad
it: Ciad

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
it: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Change status to: %s
it: Cambia lo stato in: %s

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
it: Selezionare questa opzione se si desidera includere automaticamente l'immagine in alta risoluzione nei download

en: Checkout
it: Cassa

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
it: Le gallerie figlio delle gallerie selezionate verranno incluse automaticamente

en: Chile
it: Cile

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: China
it: Cina

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
it: Scegliere una galleria per avere a disposizione i tag dei modelli specifici per le gallerie

en: Choose an action...
it: Scegli un'opzione…

en: Choose from Media Library
it: Scegliere dalla Mediateca

en: Choose from the most used categories
it: Scegli tra le categorie più utilizzate

en: Choose from the most used options
it: Scegliete tra le opzioni più utilizzate

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Chuadanga
it: Di Chuadanga

en: City
it: Città

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
it: Città Autunoma di Buenos Aires

en: Ciudad de México
it: Città del Messico

en: Classic
it: Classico

en: Classic Theme Options
it: Opzioni del tema classico

en: Clear All Favorites
it: Cancella i preferiti

en: Clear Sesssions
it: Sessioni chiare

en: Clear log
it: Cancella registro

en: Clear selection
it: Cancella selezione

en: Clear sessions
it: Sessioni chiare

en: Click here
it: Clicca qui

en: Click here if the download does not start immediately
it: Fare clic qui se il download non si avvia automaticamente

en: Click here to login
it: Clicca qui per accedere

en: Click the links below to download your photo files
it: Fare clic sui link sottostanti per scaricare i file delle foto

en: Click to reset password
it: Fare clic per reimpostare la password

en: Client Galleries
it: Gallerie di clienti

en: Client ID
it: ID Cliente

en: Close
it: Chiudi

en: Coast
it: Costa

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Colombian Peso
it: Peso colombiano

en: Color
it: Colore

en: Columns
it: Colonne

en: Comma separated list of email addresses
it: Elenco separato da virgole di indirizzi e-mail

en: Comment added on %s
it: Commento aggiunto il %s

en: Comment awaiting approval
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione

en: Comment notification to admin
it: Notifica dei commenti all'amministratore

en: Comments
it: Commenti

en: Comments require approval
it: I commenti richiedono l'approvazione

en: Comoros
it: Comore

en: Completed
it: Completato

en: Completed Orders
it: Ordini completati

en: Configure
it: Configura

en: Confirm New Password
it: Conferma la nuova password

en: Connect (Production)
it: Collegare (produzione)

en: Connect to
it: Connettiti a

en: Connect to Square
it: Collegarsi a Square

en: Constantine
it: Costantina

en: Constanța
it: Costanza

en: Contact Information
it: Informazioni di Contatto

en: Contact sent to Light Blue!
it: Contatto inviato a Light Blue!

en: Contact your network administrator to install the update.
it: Contatta il tuo amministratore di rete per installare l'aggiornamento.

en: Continue to checkout
it: Proseguire alla cassa

en: Continue to payment details
it: Continua con i dettagli del pagamento

en: Cook Islands
it: Isole di Cook

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copperbelt
it: Cintura di rame

en: Copy
it: Copia

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
it: Copiare e incollare i nomi dei file di cui sopra nella funzione di ricerca di Lightroom (filtro Libreria) per trovare rapidamente e creare una nuova raccolta per facilitare l'elaborazione di questo ordine. Assicurarsi di utilizzare il parametro di ricerca "Contiene" (e non "Contiene tutto").

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
it: Copiare e incollare i nomi dei file di cui sopra nella funzione di ricerca di Lightroom (filtro Libreria) per trovare rapidamente e creare una nuova raccolta per facilitare l'elaborazione di questo ordine. Assicurarsi di utilizzare il parametro di ricerca "Contiene" (e non "Contiene tutto").

en: Copy system info to clipboard
it: Copiare le informazioni di sistema negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Cork
it: Contea di Cork

en: Cost
it: Costo

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
it: Impossibile recuperare automaticamente la chiave di licenza per %s

en: Could not connect to Campaign Monitor API
it: Impossibile connettersi all'API di Campaign Monitor

en: Could not connect to MailChimp API
it: Impossibile connettersi all'API di MailChimp

en: Could not connect to PayPal
it: Impossibile connettersi all'API di MailChimp

en: Could not find original file to regenerate from
it: Impossibile trovare il file originale da cui rigenerarlo

en: Could not get download file
it: Impossibile scaricare il file

en: Could not get locations from Square
it: Impossibile ottenere le posizioni da Square

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
it: Impossibile rimborsare il pagamento in Authorize.net: %s

en: Could not upload image %s: %s
it: Impossibile caricare l'immagine %s: %s

en: Country
it: Paese

en: County
it: Provincia

en: Cover Theme Options
it: Opzioni del tema di copertina

en: Cox's Bazar
it: Bazar di Cox

en: Create Account
it: Crea Account

en: Create Users
it: Crea Utenti

en: Create galleries
it: Crea gallerie

en: Create user accounts
it: Creare account utente

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
it: Creare gli account utente per quelli che non esistono ancora nel file di dati

en: Create your first automated email
it: Create la vostra prima e-mail automatica

en: Create your first discount
it: Crea la tua prima promozione

en: Create your first gallery
it: Creare la prima galleria

en: Create your first product
it: Crea il tuo primo prodotto

en: Create your first product options
it: Creare le prime opzioni di prodotto

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
it: Creazione di e-mail automatiche in Sunshine Photo Cart

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
it: Crea sconti in Sunshine Photo Cart

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
it: Creare gallerie in Sunshine Photo Cart

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
it: Creare prodotti in Sunshine Photo Cart

en: Credit or debit cards
it: Carte di credito o di debito

en: Credits
it: Crediti

en: Credits Applied
it: Crediti applicati

en: Crete
it: Creta

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatia kuna
it: Kuna croata

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
it: Ritagliare l'immagine a queste esatte dimensioni. Nota: le immagini ritagliate non sono consigliate per i layout Justified o Masonry

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
it: L'opzione di ritaglio non è consigliata per le opere in muratura o giustificate

en: Cumilla
it: Comilla

en: Cunene
it: Provincia del Cunene

en: Currency
it: Valuta

en: Currency Formatting
it: Formattazione della valuta

en: Currency symbol position
it: Posizione del simbolo di valuta

en: Current Image Count
it: Conteggio delle immagini correnti

en: Current Password
it: Password attuale

en: Current gallery
it: Galleria attuale

en: Current month sales
it: Vendite del mese corrente

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom Email Addresses
it: Indirizzi Email personalizzati

en: Custom Message
it: Messaggio personalizzato

en: Custom Note
it: Nota personalizzata

en: Custom email address
it: Indirizzo e-mail personalizzato

en: Custom email template to invite a user to gallery
it: Modello di e-mail personalizzato per invitare un utente alla galleria

en: Custom ordering
it: Ordine personalizzato

en: Custom recipients
it: Destinatari personalizzati

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Count
it: Conteggio clienti

en: Customer ID
it: ID cliente

en: Customer Information
it: Dati Cliente

en: Customer Order Receipt
it: Ricevuta dell'ordine del cliente

en: Customer Profile
it: Profilo Cliente

en: Customer Views
it: Vista clienti

en: Customer downloaded "%s" from order
it: Il cliente ha scaricato "%s" dall'ordine

en: Customer has been updated
it: Il cliente è stato aggiornato

en: Customer signup at %s
it: Iscrizione del cliente a %s

en: Customer was notified via email about new files available for download
it: Il cliente è stato avvisato via e-mail dei nuovi file disponibili per il download

en: Customers
it: Clienti

en: Customizations
it: Personalizzazioni

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Koruna
it: Corona Ceca

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Dadra and Nagar Haveli
it: Dadra e Nagar Haveli

en: Danish Krone
it: Corone danesi

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Data
it: Dati

en: Data & Logging
it: Dati e registrazione

en: Date
it: Data

en: Dates
it: Date

en: Davao Oriental
it: Davao Orientale

en: Day
it: Giorno

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Decimal separator
it: Separatore decimale

en: Decrease quantity
it: Diminuire la quantità

en: Default
it: Predefinito

en: Default customer location
it: Posizione cliente predefinita

en: Delete
it: Elimina

en: Delete FTP folder
it: Cancellare la cartella FTP

en: Delete Unused Image Sizes
it: Eliminare le dimensioni delle immagini non utilizzate

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
it: Eliminare tutte le Gallerie, i Prodotti, gli Ordini e i dati delle impostazioni verranno rimossi quando Sunshine verrà disinstallato. ATTENZIONE! Verranno eliminate anche tutte le immagini caricate nelle gallerie!

en: Delete data on uninstall
it: Cancellare i dati alla disinstallazione

en: Delete orphaned images
it: Eliminare le immagini orfane

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete selected images
it: Cancellare le immagini selezionate

en: Delivery
it: Consegna

en: Delivery & Shipping
it: Consegna e spedizione

en: Delivery Method
it: Modalità di spedizione

en: Delivery/Shipping Method
it: Metodo di consegna/spedizione

en: Denmark
it: Danimarca

en: Department
it: Dipartimento

en: Description
it: Descrizione

en: Description displayed on the checkout page to the customer
it: Descrizione visualizzata nella pagina di checkout per il cliente

en: Design Elements
it: Elementi di design

en: Details
it: Dettagli

en: Digital Download
it: Download digitale

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dinagat Islands
it: Isole Dinagat

en: Direct URL
it: URL diretto

en: Disable Favorites
it: Disattivare i preferiti

en: Disable Gallery Sharing
it: Disattivare la condivisione della galleria

en: Disable Image Sharing
it: Disattivare la condivisione delle immagini

en: Disable Products
it: Disattivare i prodotti

en: Disable Shipping
it: Disabilita spedizione

en: Disable Signup
it: Disabilita la registrazione

en: Disable Store
it: Disattiva Negozio

en: Disable favorites for this gallery
it: Disattivare i preferiti per questa galleria

en: Disable gallery sharing
it: Disattivare la condivisione della galleria

en: Disable individual image sharing for this gallery
it: Disattivare la condivisione di immagini individuali per questa galleria

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
it: Disabilita le promozioni in Sunshine Photo Cart

en: Disable sign up throughout Sunshine
it: Disattivare la registrazione su Sunshine

en: Disallowed Categories
it: Categorie non ammesse

en: Disallowed Galleries
it: Gallerie non ammesse

en: Disallowed Products
it: Prodotti non ammessi

en: Disconnect from
it: Disconnettersi da

en: Disconnect from Square
it: Disconnettersi da Square

en: Discount
it: Sconto

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
it: Sconto "%s" rimosso perché non più valido

en: Discount (optional)
it: Sconto (opzionale)

en: Discount Amount
it: Importo Sconto

en: Discount Code
it: Codice Sconto

en: Discount Code or Gift Card
it: Codice sconto o carta regalo

en: Discount Expiration (Optional)
it: Scadenza dello sconto (opzionale)

en: Discount Info
it: Info sconto

en: Discount Type
it: Tipo di sconto

en: Discount code could not be removed
it: Non è stato possibile rimuovere il codice sconto

en: Discount code is invalid
it: Il codice sconto non è valido

en: Discount per item
it: Sconto per articolo

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
it: La percentuale di sconto sarà applicata anche alle spese di spedizione

en: Discounts
it: Sconti

en: Display Fields
it: Campi di visualizzazione

en: Display Options
it: Opzioni di Visualizzazione

en: Display Sunshine's main menu links
it: Visualizzare i collegamenti al menu principale di Sunshine

en: Display a gallery password box
it: Visualizzare una casella per la password della galleria

en: Display a search box
it: Visualizzare una casella di ricerca

en: Display prices
it: Visualizza i prezzi

en: Distraction Free Checkout
it: Libera dalla distrazione di cassa

en: District
it: Distretto

en: Distrito Nacional
it: Distrito Nazionale

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
it: Non consentire al cliente di aggiungere al carrello un importo superiore a quello indicato

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
it: Non consentire il salvataggio delle immagini nei preferiti in tutte le gallerie

en: Do not allow sharing galleries
it: Non consentire la condivisione delle gallerie

en: Do not allow sharing images within a gallery
it: Non consentire la condivisione di immagini all'interno di una galleria

en: Do not require shipping for this item at checkout
it: Non richiedere la spedizione per questo articolo al momento del checkout

en: Documentation
it: Documentazione

en: Dominican Peso
it: Peso domenicano

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Done!
it: Fatto!

en: Download Credits
it: Download crediti

en: Download Gallery
it: Scarica la galleria

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Download additional files for this order
it: Scarica i file aggiuntivi per questo ordine

en: Download all order items
it: Scarica tutti gli articoli dell'ordine

en: Download file
it: Scarica il file

en: Download files
it: Scarica i file

en: Download unavailable until payment is complete
it: Download non disponibile fino alla conferma del pagamento

en: Download your order items
it: Scarica gli articoli dell'ordine

en: Downloaded free gallery %s
it: Galleria gratuita scaricata %s

en: Downloaded free image %s
it: Immagine gratuita scaricata %s

en: Downloads: %s
it: Download: %s

en: Drop files here
it: Trascina i file qui

en: Dublin
it: Dublino

en: Durrës
it: Durazzo

en: E-mail address
it: Indirizzo email

en: ERROR, something went really wrong
it: ERRORE, qualcosa è andato storto

en: EU VAT Number
it: Numero di partita IVA UE

en: Each item in cart
it: Ogni articolo nel carrello

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
it: Azarbaijan Orientale (آذربایجان شرقی)

en: East Macedonia and Thrace
it: Macedonia orientale e Tracia

en: Eastern
it: Orientale

en: Eastern Cape
it: Capo Verde

en: Eastern Samar
it: Samar orientale

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit Automated Email
it: Modifica dell'e-mail automatica

en: Edit Discount
it: Modifica Sconto

en: Edit Email Log
it: Modifica del registro e-mail

en: Edit Gallery
it: Modifica Galleria

en: Edit Order
it: Modifica Ordine

en: Edit Order Status
it: Modifica dello stato dell'ordine

en: Edit Price Level
it: Modifica del livello di prezzo

en: Edit Product
it: Modifica Prodotto

en: Edit Product Category
it: Modifica Categoria Prodotti

en: Edit Product Option
it: Modifica opzione prodotto

en: Edit images
it: Modifica le immagini

en: Edit user
it: Modifica utente

en: Egypt
it: Egitto

en: Egyptian Pound
it: Libbra egiziana

en: Email Content
it: Corpo email

en: Email Log
it: Registro messaggi

en: Email Notifications
it: Notifiche Email

en: Email Sender
it: Mittente email

en: Email Template
it: Modello di e-mail

en: Email address provided for
it: Indirizzo e-mail fornito per

en: Email logo
it: Logo e-mail

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
it: Le notifiche e-mail inviate da Sunshine Photo Cart sono elencate di seguito. Fare clic su un'e-mail per configurarla.

en: Email receipt sent to admins after successful order
it: Ricevuta e-mail inviata agli amministratori dopo l'esito positivo dell'ordine

en: Email receipt sent to customer after successful order
it: Ricevuta e-mail inviata al cliente dopo l'esito positivo dell'ordine

en: Email required
it: Email richiesta

en: Email sent to customer after account sign up
it: Email inviata al cliente dopo la registrazione dell'account

en: Email sent to customer when comment added to order
it: Email inviata al cliente quando viene aggiunto un commento all'ordine

en: Email sent to customer when resetting password
it: Email inviata al cliente per la reimpostazione della password

en: Emails
it: Email

en: Embu
it: Embu ·

en: Enable %s
it: Abilitare %s

en: Enable Taxes
it: Abilitare le tasse

en: Enable logging
it: Abilita la registrazione

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
it: Abilita la registrazione di tutti gli eventi all'interno di Sunshine per facilitare il debug. Disattivare quando non è necessario.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
it: Abilitando questa opzione si cercherà di bloccare i bot dei motori di ricerca dal crawling e dall'indicizzazione di gallerie e immagini

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
it: L'attivazione di questa opzione disabilita il menu del tasto destro del mouse e non consente di trascinare le immagini sul desktop. NON è un metodo efficace, ma dovrebbe fermare la maggior parte delle persone. NON si usa per gli utenti amministratori.

en: End Date
it: Data Fine

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
it: Gli endpoint vengono aggiunti agli URL delle pagine per gestire azioni specifiche sulla pagina dell'account.

en: Enter Gallery Access Code
it: Inserire il codice di accesso alla galleria

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
it: Inserite una chiave API di Google per abilitare il completamento automatico dell'indirizzo al momento del checkout; per <a href="%s" target="_blank">saperne di più, cliccate qui</a>

en: Enter email addresses separated by comma
it: Inserire gli indirizzi e-mail separati da virgola

en: Enter email addresses separated by commas
it: Inserire gli indirizzi e-mail separati da virgole

en: Entire cart
it: Carrello intero

en: Entire gallery download
it: Download dell'intera galleria

en: Entre Ríos
it: Entre Ràos

en: Epirus
it: Epiro

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error
it: Errore

en: Error processing credit card: %s (%s)
it: Errore nell'elaborazione della carta di credito: %s (%s)

en: Espírito Santo
it: Espèrito Santo

en: Estado de México
it: Stato del Messico

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Euros
it: Euro

en: Events
it: Eventi

en: Every %d Minutes
it: Ogni %d minuti

en: Expiration
it: Scadenza

en: Expired
it: Scaduto

en: Expires
it: Scade

en: Expires on %s
it: Scadenza in %s

en: Explainer text to customers about the print release.
it: Testo esplicativo per i clienti sul rilascio della stampa.

en: Export
it: Esporta

en: Export %s
it: Esporto %s

en: Exports
it: Esportazioni

en: Extra Content
it: Contenuto extra

en: Extra Shipping Cost
it: Costo di spedizione extra

en: Extra content to be shown on all invoices
it: Contenuti extra da mostrare su tutte le fatture

en: FTP Folders
it: Cartelle FTP

en: FTP Images Folder
it: Cartella immagini FTP

en: Failed modal security check
it: Controllo di sicurezza modale fallito

en: Failed security check
it: Controllo di sicurezza non riuscito

en: Failed to capture PayPal payment
it: Impossibile acquisire il pagamento PayPal

en: Failed to pass security
it: Non ha superato la sicurezza

en: Failed to refresh Square token: %s
it: Impossibile aggiornare il token quadrato: %s

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
it: Impossibile rimuovere l'associazione da Sunshine Photo Cart: %s

en: Failed to send contact to Light Blue
it: Impossibile inviare il contatto a Light Blue

en: Failed to send order to Light Blue
it: Impossibile inviare l'ordine a Light Blue

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Fallback Featured Image
it: Immagine di ripiego in primo piano

en: Family
it: Famiglia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Favorite
it: Preferito

en: Favorites
it: Preferiti

en: Favorites (Admin)
it: Preferiti (Admin)

en: Favorites (Custom Recipient)
it: Preferiti (destinatario personalizzato)

en: Favorites cleared
it: Preferiti cancellati

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
it: Notifica dei preferiti inviata dai clienti a un destinatario personalizzato

en: Favorites notification sent by customers to site admin
it: Notifica dei preferiti inviata dai clienti all'amministratore del sito

en: Favorites submitted by %s on %s
it: Preferiti inviati da %s su %s

en: Federal Dependencies
it: Dipendenze federali

en: Fee Amount
it: Importo tassa

en: Fee Name
it: Nome della tariffa

en: Fees
it: Tasse

en: Fees added to the order for using this payment method
it: Spese aggiunte all'ordine per l'utilizzo di questo metodo di pagamento

en: Field contains invalid data
it: Il campo contiene dati non validi

en: Field is required
it: Il campo è obbligatorio

en: Fiji
it: Isole Figi

en: File could not be deleted
it: Non è stato possibile eliminare il file

en: File for print release information when a customer downloads an image
it: File per le informazioni sulla liberatoria di stampa quando un cliente scarica un'immagine

en: Filename
it: Nome del file

en: Files for [order_name] are now available for download
it: I file per [nome_ordine] sono ora disponibili per il download

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by customer
it: Filtra per cliente

en: Filter by gallery
it: Filtrare per galleria

en: Filter galleries list
it: Filtrare l'elenco delle gallerie

en: Finland
it: Finlandia

en: First Name
it: Nome

en: Fixed amount
it: Importo fisso

en: Flat Rate
it: Tariffa fissa

en: For processing free orders
it: Per l'elaborazione degli ordini gratuiti

en: For processing test orders
it: Per l'elaborazione degli ordini di prova

en: France
it: Francia

en: Free
it: Gratis

en: Free Download
it: DOwnload gratuito

en: Free Downloads
it: Scaricamento gratuito

en: Free Shipping
it: Spedizione gratuita

en: Free State
it: Stato libero

en: Free gallery downloads
it: Galleria gratuita da scaricare

en: Free image download count
it: Conteggio per il download gratuito delle immagini

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi Meridionali

en: Fribourg
it: Friburgo

en: Friend
it: Amico

en: From 1-100, a max percent size of the image
it: Da 1 a 100, una dimensione massima percentuale dell'immagine

en: From Email
it: Da Email

en: From Name
it: Da Nome

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
it: Dal cruscotto del vostro account potete visualizzare gli <a href="%1$s">ultimi ordini</a>, gestire l'<a href="%2$s">indirizzo di spedizione</a> e <a href="%3$s">modificare la password e i dettagli dell'account</a>.

en: Full refund
it: Rimborso completo

en: GO
it: VAI

en: Galleries
it: Gallerie

en: Galleries Layout
it: Layout delle gallerie

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
it: Le gallerie sono dotate di un negozio in cui i prodotti vengono mostrati per primi e i clienti aggiungono le immagini al carrello. È possibile disabilitare questa funzione se non si desidera renderla disponibile.

en: Galleries list
it: Elenco delle gallerie

en: Galleries list navigation
it: Navigazione nell'elenco delle gallerie

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Creation Date (New to Old)
it: Data di creazione della galleria (da nuova a vecchia)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
it: Data di creazione della galleria (da vecchia a nuova)

en: Gallery Featured Image
it: Galleria Immagine in primo piano

en: Gallery Options
it: Opzioni Galleria

en: Gallery Order
it: Galleria Ordine

en: Gallery Password Box
it: Galleria Casella password

en: Gallery Search Box
it: Casella di ricerca della galleria

en: Gallery Sharing
it: Condivisione della galleria

en: Gallery Theme
it: Tema della Galleria

en: Gallery Type
it: Tipo di galleria

en: Gallery access code is incorrect, please try again
it: Il codice di accesso alla galleria non è corretto, riprovare

en: Gallery archives
it: Archivio della galleria

en: Gallery name unavailable
it: Nome della galleria non disponibile

en: General
it: Generale

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: General template for custom messages
it: Modello generale per i messaggi personalizzati

en: Generate coupon code
it: Genera codice coupon

en: Generate password
it: Genera Password

en: Geneva
it: Ginevra

en: Germany
it: Germania

en: Get Download
it: Scarica

en: Get New Password
it: Ottieni una nuova password

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Gjirokastër
it: Argirocastro

en: Glarus
it: Glarona

en: Go to product options
it: Vai alle opzioni del prodotto

en: Gold
it: Oro

en: Gracias a Dios
it: Grazie a dio

en: Graubünden
it: Grigioni

en: Greater Accra
it: Grande Accra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guest
it: Ospite

en: Hamburg
it: Amburgo

en: Hanover
it: Hannover

en: Hawke’s Bay
it: Baia di Hawke

en: Hebei / 河北
it: Hebei / 河

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
it: Ciao %1$s (non sei %1$s? <a href="%2$s">Logout</a>)

en: Hesse
it: Hessen

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide funding sources
it: Nascondere le fonti di finanziamento

en: Hide galleries from search engines
it: Nascondere le gallerie dai motori di ricerca

en: Hide link to main galleries page
it: Nascondi il link alla pagina principale delle gallerie

en: Hide others
it: Nascondere gli altri

en: Hide promos
it: Nascondere le promozioni

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
it: Nascondere il link alla pagina principale delle gallerie nei menu di Sunshine. Utile se si desidera che gli utenti si limitino a una sola galleria.

en: Highlight color
it: Colore di evidenziazione

en: Hong Kong Island
it: Hong Kong

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hour(s)
it: Ora(e)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
it: Per quanto tempo deve essere valido il codice coupon dopo la sua creazione? Questo annulla le impostazioni della data di scadenza del codice sconto selezionato

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
it: Quanto vi costa la produzione di questo prodotto, utilizzato per determinare il vostro profitto ogni volta che vendete questo articolo

en: Howland Island
it: Isola Howland

en: Huambo
it: Provincia di Huambo

en: Hungarian Forint
it: Fiorini ungheresi

en: Hungary
it: Ungheria

en: Huíla
it: Humla

en: I have read and acknowledge the print release terms
it: Ho letto e accetto i termini della liberatoria per la stampa

en: I'm done
it: Ho finito

en: Iceland
it: Islanda

en: Icelandic krona
it: Corona islandese

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
it: Se un prezzo viene lasciato vuoto, il prodotto non sarà reso disponibile per questo livello di prezzo

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
it: Se il cliente non ha ancora inserito l'indirizzo, quale posizione viene utilizzata per determinare la posizione predefinita

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
it: Se sono disponibili più opzioni forfettarie, mostrare solo questa se è quella con il prezzo più alto

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
it: Se sono state modificate le dimensioni delle miniature, le dimensioni del download digitale o le impostazioni della filigrana, è necessario rigenerare le immagini.

en: Image
it: Immagine

en: Image %s added to favorites
it: Immagine %s aggiunta ai preferiti

en: Image %s removed from favorites
it: Immagine %s rimossa dai preferiti

en: Image Comment (Admin)
it: Commento all'immagine (Admin)

en: Image Data
it: Dati immagine

en: Image File List
it: Elenco dei file immagine

en: Image Options
it: Opzioni Immagine

en: Image Order
it: Ordine di immagine

en: Image Quality
it: Qualità dell'immagine

en: Image Sharing
it: Condivisione di immagini

en: Image Theft Prevention
it: Prevenzione del furto di immagini

en: Image Upload Date (New to Old)
it: Data di caricamento dell'immagine (da nuovo a vecchio)

en: Image Upload Date (Old to New)
it: Data di caricamento dell'immagine (dal vecchio al nuovo)

en: Image Views
it: Vista immagini

en: Image added to favorites
it: Immagine aggiunta ai preferiti

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
it: L'immagine non è stata caricata completamente perché è troppo grande per essere gestita dal vostro server. Le miniature e le filigrane potrebbero non essere state applicate. Si consiglia di aumentare la memoria disponibile.

en: Images
it: Immagini

en: Images Layout
it: Layout delle immagini

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
it: Le immagini nel carrello sono state rimosse perché non più disponibili

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
it: Le immagini nei preferiti sono state rimosse perché non più disponibili

en: Import
it: Importa

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
it: Includi un file stampabile per la Liberatoria ad ogni download digitale; si consiglia un file PDF

en: Include large image size in download
it: Includere immagini di grandi dimensioni nel download

en: Include sub galleries
it: Includere gallerie secondarie

en: Included in footer of every email
it: Incluso nel piè di pagina di ogni e-mail

en: Included in this package:
it: Incluso in questo pacchetto:

en: Increase quantity
it: Aumentare la quantità

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Indonesia Rupiah
it: Rupia Indonesiana

en: Inner Mongolia / 內蒙古
it: Mongolia Interna / 內蒙古

en: Insert into gallery
it: Inserire nella galleria

en: Installment
it: Rata

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
it: Istruzioni incluse nella pagina di ricezione dell'ordine e nell'e-mail con le modalità di completamento del pagamento

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Invalid MailChimp API key supplied.
it: Chiave API MailChimp non valida fornita.

en: Invalid checkout section
it: Sezione di checkout non valida

en: Invalid comment submission - comments not allowed
it: Invio di commenti non valido - commenti non consentiti

en: Invalid comment submission - failed security check
it: Invio di un commento non valido - controllo di sicurezza fallito

en: Invalid comment submission - invalid email address
it: Invio di commenti non valido - indirizzo e-mail non valido

en: Invalid comment submission - no image ID or content
it: Invio di un commento non valido - nessun ID o contenuto dell'immagine

en: Invalid comment submission - no image found
it: Invio di un commento non valido - nessuna immagine trovata

en: Invalid comment submission - unknown reason
it: Invio di un commento non valido - motivo sconosciuto

en: Invalid email
it: Email non valida

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: Invalid email address provided for
it: Indirizzo e-mail non valido fornito per

en: Invalid email or password, please try again
it: Email o password non valide, riprovare

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Invalid file upload
it: Caricamento file non valido

en: Invalid gallery
it: Galleria non valida

en: Invalid gallery password submission
it: Invio password galleria non valida

en: Invalid gallery password submission for
it: Invio password galleria non valida per

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
it: Invio password galleria non valida: galleria non trovata

en: Invalid license
it: Licenza non valida

en: Invalid license key
it: Chiave di licenza non valida

en: Invalid login attempt
it: Tentativo di accesso non valido

en: Invalid order ID
it: ID ordine non valido

en: Invalid passcode
it: Codice di accesso non valido

en: Invalid password reset attempt
it: Tentativo di reimpostazione della password non valido

en: Invalid payment
it: Pagamento non valido

en: Invalid request
it: Richiesta non valida

en: Invalid reset password URL
it: URL di reimpostazione della password non valido

en: Invalid signup attempt
it: Tentativo di iscrizione non valido

en: Invalid submission
it: Invio non valido

en: Invalid tool
it: Strumento non valido

en: Invalid user
it: Utente non valido

en: Invite User to Register
it: Invita l'utente a registrarsi

en: Invite to Gallery
it: Invito alla galleria

en: Invite user to gallery
it: Invita l'utente alla galleria

en: Invite user to register
it: Invitare l'utente a registrarsi

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice #%s
it: Fattura #%s

en: Invoice for %s
it: Fattura per %s

en: Invoices
it: Fatture

en: Ionian Islands
it: Isole Ionie

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Israeli Shekel
it: Shekel Israeliani

en: Item Price
it: Prezzo dell'oggetto

en: Item Total
it: Totale Articolo

en: Item not added to cart
it: Articolo non aggiunto al carrello

en: Item not filled
it: Articolo non compilato

en: Item removed from cart
it: Articolo rimosso dal carrello

en: Items
it: Elementi

en: Ivory Coast
it: Costa d’Avorio

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Jammu and Kashmir
it: Jammu e Kashmir

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese Yen
it: Yen Giapponese

en: Jarvis Island
it: Isola Jarvis

en: Johnston Atoll
it: Atollo Johnston

en: Jordan
it: Giordania

en: Jura
it: Canton Giura

en: Justified
it: Giustificato

en: Kalimantan Selatan
it: Il Kalimantan Selatan

en: Kavango East
it: Kavango Est

en: Kavango West
it: Kavango Ovest

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kenyan Shilling
it: Scellino keniota

en: Kepulauan Riau
it: Di Riau

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Khmelnychchyna
it: Khmelnychyna

en: Kilimanjaro
it: Kilimangiaro

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
it: Kohgiluyeh e BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Komárom-Esztergom
it: Esztergom

en: Kuala Lumpur
it: Di Kuala Lumpur

en: Kuando Kubango
it: Provincia di Cuando Cubango

en: Kwanza-Norte
it: Provincia di Cuanza Nord

en: Kwanza-Sul
it: Provincia di Cuanza Sud

en: Kyiv
it: Kiev

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Label
it: Etichetta

en: Lagos
it: Lagos f

en: Lakshadeep
it: Altro da lakshadeep

en: Large Size
it: Grande

en: Last Name
it: Cognome

en: Last month sales
it: Vendite dell'ultimo mese

en: Latest Activity
it: Ultime Attività

en: Latvia
it: Lettonia

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
it: Scoprite come aumentare il limite di memoria di WordPress

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Leave blank for full resolution
it: Lasciare vuoto per la risoluzione completa

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
it: Lasciare vuoto per utilizzare la numerazione d'ordine predefinita, altrimenti impostare il numero d'ordine successivo da utilizzare

en: Leave empty to keep current password
it: Lasciare vuoto per mantenere la password corrente

en: Lebanon
it: Libano

en: Left
it: Sinistra

en: Left space
it: Spazio a sinistra

en: Lezhë
it: Ležë

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
it: Libertador Generale Bernardo O'Higgins

en: Libya
it: Libia

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
it: Non è stato possibile disattivare la licenza per %s, <a href="%s" target="_blank">contattare l'assistenza</a>

en: License for %s failed to be activated: %s
it: La licenza per %s non è stata attivata: %s

en: License for %s failed to be updated: %s
it: Non è stato possibile aggiornare la licenza per %s: %s

en: License for %s has been activated
it: La licenza per %s è stata attivata

en: License for %s has been deactivated
it: La licenza per %s è stata disattivata

en: License for %s has been updated
it: La licenza per %s è stata aggiornata

en: Licenses
it: Licenze

en: Lifetime sales
it: Vendite a vita

en: Light Blue API key has not been set
it: La chiave API azzurra non è stata impostata

en: Limits
it: Limiti

en: Limón
it: Cantone di Limón

en: List
it: Lista

en: Lithuania
it: Lituania

en: Live Client ID
it: ID Cliente Live

en: Live Login ID
it: ID di accesso in tempo reale

en: Live Transaction Key
it: Chiave di transazione live

en: Load %s more images
it: Carica %s altre immagini

en: Load more
it: Carica altro

en: Load more button
it: Pulsante Carica altro

en: Loading
it: Caricamento

en: Local Delivery
it: Consegna locale

en: Location (Production)
it: Location (Produzione)

en: Locations refreshed from Square
it: Posizioni aggiornate da Square

en: Log
it: Registro

en: Log file has been cleared
it: IL file log è stato aggiornato

en: Logged in
it: Connesso

en: Logged out
it: Disconnessi

en: Login
it: Accedi

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
it: Accedere al proprio <a href="%s" target="_blank">account MailChimp</a> per ottenere la chiave API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
it: Accedere all'account di Campaign Monitor per ottenere la chiave API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
it: Accedere al proprio account Campaign Monitor per ottenere il proprio ID cliente

en: Login to your Lightblue account to get your API key
it: Accedere al proprio account Lightblue per ottenere la chiave API

en: Logo to use in header of email
it: Logo da utilizzare nell'intestazione dell'e-mail

en: Logout
it: Esci

en: Lost password?
it: Password smarrita?

en: Lower Saxony
it: Bassa Sassonia

en: Lunda-Norte
it: Provincia di Lunda Nord

en: Lunda-Sul
it: Provincia di Lunda Sud

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Luzern
it: Lucerna

en: Macao S.A.R., China
it: Macao

en: MailChimp lists have been retrieved
it: Le liste di MailChimp sono state recuperate

en: Main Background
it: Sfondo principale

en: Main Galleries Page
it: Pagina principale delle gallerie

en: Main Links
it: Link principali

en: Main Text
it: Testo Principale

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
it: Rendere disponibile la spedizione gratuita per l'ordine. È necessario che sia attivo un metodo di spedizione gratuita con l'opzione da attivare tramite codice sconto.

en: Make name optional when signing up
it: Rendere facoltativo il nome al momento dell'iscrizione

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
it: Rendere la password facoltativa al momento dell'iscrizione (altrimenti la password verrà creata automaticamente)

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
it: La modifica delle dimensioni delle immagini non influisce immediatamente sulle gallerie e sarà necessario rigenerare tutte le immagini. <a href="%s" target="_blank">Consultate questo articolo di aiuto</a>

en: Malanje
it: Provincia di Malanje

en: Malaysia
it: Malesia

en: Malaysian Ringgits
it: Ringgit malesi

en: Maldives
it: Maldive

en: Manage comments on this image
it: Gestisci i commenti su questa immagine

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
it: Gestire più livelli di prezzo per offrire prezzi diversi nelle varie gallerie per lo stesso prodotto

en: Maputo Province
it: Provincia di Maputo

en: Margin from edge
it: Margine dal bordo

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Max Quantity
it: Quantità massima

en: Max Size
it: Max Dimensione

en: Max free downloads
it: Max download gratuiti

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
it: Numero massimo di download gratuiti consentiti tra tutte le gallerie

en: Max uses per person
it: Utilizzo massimo per persona

en: Maximum Order Amount
it: Importo massimo dell'ordine

en: Mayuge
it: Maggiouge

en: Menu Background
it: Sfondo Menu

en: Menu Links
it: Collegamenti Menu

en: Merchant ID
it: ID Commerciante

en: Merchant Key
it: Chiave Merchant

en: Message
it: Messaggio

en: Message failed to send
it: Messaggio non inviato

en: Message sent successfully
it: Messaggio inviato con successo

en: Messaging
it: Messaggistica

en: Metadata
it: Metadati

en: Mexico
it: Messico

en: Midway Atoll
it: Atollo di Midway

en: Min Qty
it: Q.tà Min

en: Minimum Order
it: Ordine Minimo

en: Minimum Order Amount
it: Importo minimo d'ordine

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
it: Importo minimo che un cliente deve avere nel carrello prima di poter effettuare il checkout

en: Minimum purchase amount
it: Importo minimo acquisto

en: Miscellaneous Elements
it: Elementi vari

en: Missing required password reset fields
it: Mancano i campi per la reimpostazione della password

en: Mode
it: Modalità

en: Moldova
it: Moldavia

en: Month
it: Mese

en: Month(s)
it: Mese(i)

en: Morocco
it: Marocco

en: Mountain Province
it: Provincia di montagna

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Moxico
it: Provincia di Moxico

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Multi-Image
it: Immagine multipla

en: Multi-image
it: Multi-immagine

en: Municipality
it: Comune

en: Municipality / District
it: Comune/Quartiere

en: Munshiganj
it: Di Munshiganj

en: Murang’a
it: Murang'a

en: Must acknowledge print release
it: Deve riconoscere la liberatoria per la stampa

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
it: Deve essere un'immagine PNG, possibilmente con trasparenza

en: My WordPress Theme
it: Il mio tema WordPress

en: My business location
it: La mia sede di lavoro

en: Málaga
it: Malaga

en: M’Sila
it: M'Sila

en: Nairobi County
it: Contea di Nairobi

en: Name
it: Nome

en: Name Optional for Signup
it: Nome facoltativo per l'iscrizione

en: Name displayed on the checkout page to the customer
it: Nome visualizzato nella pagina di checkout al cliente

en: Narok
it: Narok ·

en: Narsingdi
it: Narshingdi

en: Navassa Island
it: Navassa

en: Navigation Method
it: Metodo di navigazione

en: Nepali Rupee
it: Rupee Nepal

en: Net amount
it: Importo netto

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: Nevada
it: Nevada m

en: New Automated Email
it: Nuova e-mail automatica

en: New Brunswick
it: New Brunswick m

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Customers
it: Nuovi clienti

en: New Discount
it: Nuovo sconto

en: New Email Log
it: Nuovo registro e-mail

en: New Galleries
it: Nuove gallerie

en: New Gallery
it: Nuova Galleria

en: New Images
it: Nuove immagini

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: New Order
it: Nuovo Ordine

en: New Order Status
it: Stato del nuovo ordine

en: New Orders
it: Nuovi Ordini

en: New Password Confirmation
it: Conferma della nuova password

en: New Price Level
it: Nuovo livello di prezzo

en: New Product
it: Nuovo Prodotto

en: New Product Category Name
it: Nome della Nuova Categoria Prodotti

en: New Product Option Name
it: Nome opzione nuovo prodotto

en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

en: New Valley
it: Nuova Valle

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: New images are available in your FTP folder
it: Le nuove immagini sono disponibili nella cartella FTP

en: New order: %s from %s
it: Nuovo ordine: %s da %s

en: New passwords do not match
it: Le nuove password non corrispondono

en: Newborn
it: Neonato

en: Newfoundland and Labrador
it: Terranova e Labrador

en: Next
it: Successivo

en: Next Order Number
it: Numero d'ordine successivo

en: Next Step
it: Passaggio successivo

en: Nidwalden
it: Canton Nidvaldo

en: Nigerian Naira
it: Naira nigeriana

en: No Email Log found
it: Nessun registro e-mail trovato

en: No Email Log found in trash
it: Nessun registro e-mail trovato nel cestino

en: No Stripe payment intent id
it: Nessun ID intento di pagamento Stripe

en: No To recipient was selected
it: Non è stato selezionato alcun destinatario

en: No access token
it: Nessun gettone di accesso

en: No activity
it: Attività

en: No added fees
it: Nessun costo aggiuntivo

en: No automated emails found
it: Nessuna email automatica trovata

en: No automated emails found in trash
it: Nessuna email automatica trovata nel cestino

en: No billing address collected for this customer
it: Non è stato rilevato alcun indirizzo di fatturazione per questo cliente

en: No billing address collected for this order
it: Nessun indirizzo di fatturazione raccolto per questo ordine

en: No custom recipients were provided
it: Non sono stati forniti destinatari personalizzati

en: No customer views
it: Nessuna visualizzazione dei clienti

en: No customers found
it: Nessun cliente trovato

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: No discounts found
it: Nessun sconto trovato

en: No discounts found in trash
it: Nessun sconto trovato nella cestino

en: No emails collected yet
it: Non sono ancora state raccolte e-mail

en: No favorites
it: Nessun preferito

en: No files were attached to this order
it: Non sono stati allegati file a questo ordine

en: No galleries found in Trash
it: Nessuna Galleria trovata nel Cestino

en: No galleries found.
it: Nessuna galleria trovata.

en: No gallery found with that password
it: Nessuna galleria trovata con quella password

en: No image ID provided
it: Non è stato fornito un ID immagine

en: No images in this gallery
it: Nessuna immagine in questa galleria

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
it: Non sono stati trovati elenchi nell'account Campaign Monitor

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
it: Non sono state trovate liste nel vostro account MailChimp. È necessario creare una lista per inserire gli abbonati.

en: No location by default
it: Nessuna località predefinita

en: No log entries yet
it: Non ci sono ancora voci di registro

en: No merchant ID in %s settings
it: Nessun ID commerciante nelle impostazioni %s

en: No orders
it: Ordine di vendita

en: No orders found
it: Nessun ordine trovato

en: No orders found in trash
it: Nessun ordine nel cestino.

en: No orphans found!
it: Nessun orfano trovato!

en: No parent gallery
it: Nessuna galleria genitore

en: No payment method
it: Nessun metodo di pagamento

en: No price levels set
it: Non sono stati fissati livelli di prezzo

en: No product options found
it: Nessuna opzione di prodotto trovata

en: No product provided
it: Nessun prodotto fornito

en: No products found
it: Nessun prodotto trovato

en: No products found in trash
it: Nessun prodotto nel cestino

en: No response from credit card processor
it: Nessuna risposta dal processore della carta di credito

en: No results for this export
it: Nessun risultato per questa esportazione

en: No sessions found!
it: Nessuna sessione trovata!

en: No shipping address collected for this customer
it: Non è stato rilevato alcun indirizzo di spedizione per questo cliente

en: No shipping address collected for this order
it: Nessun indirizzo di spedizione raccolto per questo ordine

en: No source ID
it: Nessun ID sorgente

en: No user with that email address
it: Nessun utente con quell'indirizzo e-mail

en: None
it: Nessuna

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: North Aegean
it: Egeo settentrionale

en: North Dakota
it: Nord Dakota m

en: North East
it: Nord-Est

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
it: North Khorasan (خراسان جنوبی)

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: North Rhine-Westphalia
it: Nordrhein-Westfalen

en: North Sinai
it: Sinai del Nord

en: North West
it: Nord ovest

en: North-Western
it: Nord-Ovest

en: Northern
it: Settentrionale

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Northern Samar
it: Samar Settentrionale

en: Northland
it: Terre del nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: Not a valid email address
it: Indirizzo email non valido

en: Not a valid image ID
it: ID immagine non valido

en: Not enough data on transaction to process refund
it: Non ci sono abbastanza dati sulla transazione per elaborare il rimborso

en: Not enough transaction data on %s to process refund
it: Non ci sono abbastanza dati di transazione su %s per elaborare il rimborso

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
it: Nota: se la galleria di origine è protetta da password, viene generata una password unica per ogni galleria creata in questo processo.

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
it: Nota: si sta utilizzando l'integrazione gratuita del gateway di pagamento Square. Questo include una %s%% fee aggiuntiva per l'elaborazione del pagamento su ogni ordine inviato a Sunshine Photo Cart, oltre alle spese di elaborazione di Square. Questo costo aggiuntivo viene rimosso utilizzando il componente aggiuntivo Square Pro.

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
it: Nota: si sta utilizzando l'integrazione gratuita del gateway di pagamento Stripe. Questo include un'ulteriore %s%% fee per l'elaborazione del pagamento su ogni ordine inviato al Sunshine Photo Cart, oltre alle spese di elaborazione di Stripe. Questo costo aggiuntivo viene rimosso utilizzando il componente aggiuntivo Stripe Pro.

en: Notes
it: Note

en: Nothing
it: Niente

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
it: Avviso: Viene generato un URL unico che viene inviato via e-mail ai destinatari. Le immagini preferite selezionate saranno accessibili tramite questo URL a chiunque ne sia in possesso.

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
it: Notifica inviata al cliente sui file aggiunti a un ordine per il download

en: Notify User(s)
it: Notifica a/agli utente/i

en: Notify customer of status change
it: Notificare al cliente il cambiamento di stato

en: Notify customer via email
it: Notifica al cliente via e-mail

en: Notify customer?
it: Avvisare il cliente?

en: Notify user of files added to order
it: Notifica all'utente dei file aggiunti all'ordine

en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

en: Number of decimals
it: Numero di decimali

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
it: Numero di download gratuiti di immagini da questa galleria (e dalle gallerie figlio) consentiti per cliente. Lasciare vuoto per usare il valore globale (%s).

en: Number of images
it: Numero di Immagini

en: Numbered pagination
it: Impaginazione numerata

en: Nyamira
it: Nyamira ·

en: Obwalden
it: Canton Obvaldo

en: Odisha
it: Orissa

en: Oklahoma
it: Oklahoma m

en: Only This Discount
it: Solo questo sconto

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
it: Consenti al cliente di utilizzare solo questo coupon e non altro

en: Only allow for admin users
it: Consentito solo agli utenti amministratori

en: Only allow the selected customers to download for free
it: Consentite il download gratuito solo ai clienti selezionati

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
it: Questo metodo è consentito solo con un codice di sconto che consente la spedizione gratuita

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
it: Rendere disponibile questa opzione di spedizione solo quando il carrello contiene articoli delle gallerie selezionate. Lasciare vuoto per tutte le gallerie.

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
it: Rendere disponibile questa opzione di spedizione solo quando il carrello contiene solo i prodotti selezionati. Lasciare vuoto per tutti i prodotti.

en: Only visible when on Sunshine pages
it: Visibile solo nelle pagine Sunshine

en: Open Gallery
it: Galleria aperta

en: Optional
it: Opzionale

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
it: Inserire facoltativamente un codice di accesso unico che i clienti dovranno inserire prima di effettuare il download gratuito

en: Optionally include a hint for the password
it: Includere facoltativamente un suggerimento per la password

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
it: Selezionare facoltativamente un livello di prezzo esistente per generare i prezzi per questo nuovo livello di prezzo su tutti i prodotti esistenti.

en: Optionally set a password
it: Impostazione facoltativa di una password

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
it: Caricare facoltativamente i file per renderli disponibili per il download con questo ordine

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Order #
it: Ordine #

en: Order #%s
it: Ordine #%s

en: Order %s failed refund in PayPal
it: Ordine %s non rimborsato da PayPal

en: Order Actions
it: Azioni ordine

en: Order Comment
it: Commento all'ordine

en: Order Data
it: Dati ordine.

en: Order Date
it: Data Ordine

en: Order Files
it: File d'ordine

en: Order Files Notification
it: Notifica dei file d'ordine

en: Order ID
it: ID Ordine

en: Order Numbering
it: Numerazione dell'ordine

en: Order Received
it: Ordine Ricevuto

en: Order Status
it: Stato Ordine

en: Order Statuses
it: Stati dell'ordine

en: Order Subtotal
it: Subtotale ordine

en: Order Summary
it: Riepilogo ordine

en: Order Tax
it: Imposte Ordine

en: Order Total
it: Totale Ordine

en: Order Totals
it: Totale Ordine

en: Order Updated
it: Ordine aggiornato

en: Order email successfully resent
it: L'e-mail dell'ordine è stata reinviata con successo

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
it: Ordinare le immagini riprese (le immagini DEVONO avere il campo EXIF "DateTimeDigitized")

en: Order item list
it: Elenco degli articoli ordinati

en: Order items shipped or delivered to your provided address
it: Ordinare articoli spediti o consegnati all'indirizzo indicato

en: Order not found in Stripe to process refund
it: Ordine non trovato in Stripe per elaborare il rimborso

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
it: Ordine non trovato in Stripe per elaborare il rimborso (ID ordine: %s)

en: Order sent to Light Blue!
it: Ordine inviato a Light Blue!

en: Order status for %s has changed
it: Lo stato dell'ordine per %s è cambiato

en: Order status notification email sent to %s
it: Email di notifica dello stato dell'ordine inviata a %s

en: Orders
it: Ordini

en: Orphaned Images
it: Immagini orfane

en: Other Fields
it: Altri campi

en: PIN Code
it: Codice PIN

en: Package
it: Pacchetto

en: Page Options
it: Opzioni pagina

en: Pager
it: Cercapersone

en: Pages & URLs
it: Pagine e URL

en: Pages Theme
it: Tema delle pagine

en: Pagination Style
it: Stile di Paginazione

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Palmyra Atoll
it: Atollo Palmira

en: Panchagarh
it: Di Panchagarh

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Paraguayan Guaraní
it: Guarani' paraguiano

en: Parent Gallery
it: Galleria genitore

en: Parent Gallery:
it: Galleria genitore :

en: Parent Order Status
it: Stato dell'ordine dei genitori

en: Parent Order Status:
it: Stato dell'ordine dei genitori:

en: Parent Price Level
it: Livello di prezzo dei genitori

en: Parent Price Level:
it: Livello di prezzo dei genitori:

en: Parent Product Category
it:  Categorie Prodotto Genitore

en: Parent Product Category:
it: Padre Categoria prodotto

en: Parent Product Option
it: Opzione prodotto genitore

en: Parent Product Option:
it: Opzione prodotto genitore:

en: Parish
it: Parrocchia

en: Passcode
it: Codice Accesso

en: Passcode required
it: È necessario un codice di accesso

en: Passphrase
it: Frase d'accesso

en: Password Hint
it: Suggerimento Password

en: Password Optional for Signup
it: Password opzionale per la registrazione

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Password Protected Featured Image
it: Immagine in primo piano protetta da password

en: Password access granted for
it: Accesso con password per

en: Password has been set
it: Password impostata

en: Password hint:
it: Suggerimento per la password:

en: Password reset request at %s
it: Richiesta di reimpostazione della password a %s

en: Password updated
it: Password aggiornata

en: Password/Access Code
it: Password/Codice di accesso

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Past Exports
it: Ultime esportazioni

en: Pay
it: Paga

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
it: Pay Later (USA, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (Francia), Später Bezahlen (Germania)

en: Pay with Mollie
it: Paga con Mollie

en: Pay with credit card
it: Paga con carta di credito

en: Pay with credit card or your PayPal account
it: Pagate con carta di credito o con il vostro conto PayPal

en: PayPal Credit (US, UK)
it: Credito PayPal (USA, Regno Unito)

en: PayPal failed to refund
it: PayPal non è riuscito a rimborsare

en: PayPal payment has been cancelled
it: Pagamento PayPal non completato

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Payment Source
it: Tipo di Pagamento

en: Payment processed by %s
it: Pagamento elaborato da %s

en: Payments
it: Pagamenti

en: Payments handled offline (like check or cash)
it: Pagamenti gestiti offline (come assegni o contanti)

en: Peloponnese
it: Peloponneso

en: Pemba North
it: Pemba settentrionale

en: Pemba South
it: Pemba meridionale

en: Pending
it: In attesa

en: Per Page
it: Per pagina

en: Per line item in cart
it: Per articolo nel carrello

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage of total order
it: Percentuale dell'ordine totale

en: Percentage off order
it: Percentuale di sconto sull'ordine

en: Percentage off product(s)
it: Percentuale di sconto sui prodotti

en: Performance
it: Prestazioni

en: Peru
it: Perù

en: Peruvian Sol
it: Sol peruviano

en: Philippine Pesos
it: Peso Filippino

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Photo gallery %1$s by %2$s
it: Galleria fotografica %1$s da %2$s

en: Pickup
it: Ritiro

en: Pickup up your order items
it: Ritirare gli articoli ordinati

en: Pill
it: Pillola

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
it: Fare clic sul pulsante sottostante per impostare una nuova password. Se non avete fatto questa richiesta, potete tranquillamente ignorare e cancellare questa e-mail

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
it: Inserire la chiave di licenza per abilitare i componenti aggiuntivi

en: Please register on [site_name]
it: Si prega di effettuare la registrazione su [nome_del_sito]

en: Please select a page
it: Selezionare una pagina

en: Poland
it: Polonia

en: Polish Zloty
it: Zloty polacchi

en: Port Said
it: Porto Said

en: Portraits
it: Ritratto

en: Portugal
it: Portogallo

en: Position
it: Posizione

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Postal code
it: CAP

en: Postcode
it: CAP

en: Pounds Sterling
it: Sterlina

en: Prefecture
it: Prefettura

en: Previous
it: Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price Level
it: Livello di prezzo

en: Price Levels
it: Livelli di prezzo

en: Price Type
it: Tipo di Prezzo

en: Price display suffix
it: Suffisso visualizzazione prezzo

en: Price level (%s) does not exist
it: Il livello di prezzo (%s) non esiste

en: Prices entered with tax
it: Prezzi iva incl

en: Print
it: Stampa

en: Print Release file
it: Stampa il file della Liberatoria

en: Prints
it: Stampe

en: Private
it: Privato

en: Private (only specified users)
it: Privato (solo utenti specificati)

en: Private Key
it: Chiave Privata

en: Process Queue
it: Coda di processo

en: Processing
it: Elaborazione

en: Product
it: Prodotto

en: Product Categories
it: Categorie Prodotti

en: Product Category
it: Categoria Prodotto

en: Product Info
it: Informazioni sul prodotto

en: Product Option
it: Opzione prodotto

en: Product Options
it: Opzioni Prodotto

en: Product Pricing
it: Prezzi dei prodotti

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
it: Le opzioni del prodotto consentono di aggiungere personalizzazioni a questo prodotto, come il tipo di carta, le cornici, la modifica delle immagini, ecc

en: Product(s)
it: Prodotto/i

en: Products
it: Prodotti

en: Products in package
it: Prodotti nel pacchetto

en: Profile
it: Profilo

en: Profile updated
it: Profilo aggiornato

en: Profit
it: Profitto

en: Profits
it: Profitti

en: Proofing Only
it: Solo prove di stampa

en: Provide email address
it: Fornire l'indirizzo e-mail

en: Provided Emails
it: Email fornite

en: Province
it: Provincia

en: Public Key
it: Chiave Pubblica

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Purchase options
it: Opzioni di acquisto

en: Purchases
it: Acquisti

en: Qatari Riyal
it: Riyal del Qatar

en: Qty
it: Quantità

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
it: La qualità con cui vengono salvate le immagini generate va da 1 a 100. Più alta è la qualità, maggiore è la dimensione del file. Se lasciato vuoto, il valore predefinito è 82.

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity Discount
it: Sconto Quantità

en: Queue processed!
it: Coda elaborata!

en: Quintana Roo
it: Il Quintana Roo

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
it: Rank Math SEO blocca gli URL degli allegati, disattivare l'impostazione "Reindirizza allegati"

en: Ready for pickup
it: Pronto per il ritiro

en: Real Estate
it: Immobiliare

en: Reason for refund
it: Motivo per il rimborso

en: Receipt for %s from %s
it: Ricevuta per %s da %s

en: Recent Improvements
it: Miglioramenti recenti

en: Recent Orders
it: Ordini Recenti

en: Recipient(s)
it: Destinatario(i)

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recommend image size larger than %s
it: Raccomandare dimensioni dell'immagine maggiori di %s

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Red Sea
it: Mar Rosso

en: Refresh connection
it: Aggiorna la connessione

en: Refresh data
it: Ricarica i dati

en: Refresh license
it: Aggiorna la licenza

en: Refresh lists
it: Aggiorna gli elenchi

en: Refresh locations
it: Aggiornare le posizioni

en: Refund amount is higher than allowed
it: L'importo del rimborso è superiore a quello consentito

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
it: L'importo del rimborso è superiore a quello consentito (Totale consentito: %1$s, Rimborso richiesto: %2$s)

en: Refund could not be processed
it: Non è stato possibile elaborare il rimborso

en: Refund has been processed for %s
it: Il rimborso è stato elaborato per %s

en: Refund on %s has been processed for %s
it: Il rimborso su %s è stato elaborato per %s

en: Refund payment in Authorize.net
it: Rimborso del pagamento in Authorize.net

en: Refund payment in Mollie
it: Pagamento del rimborso in Mollie

en: Refund payment in PayPal
it: Rimborso del pagamento con PayPal

en: Refund payment in Square
it: Rimborso del pagamento in Square

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Refunds
it: Rimborsi

en: Regenerate Images
it: Rigenerare le immagini

en: Regenerating images
it: Rigenerazione delle immagini

en: Regenerating images for "%s"
it: Rigenerazione delle immagini per "%s"

en: Region
it: Regione

en: Registered and logged in
it: Registrato e loggato

en: Registration Dates
it: Date di registrazione

en: Región Metropolitana de Santiago
it: Regione Metropolitana di Santiago

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove featured image
it: Rimuovi immagine in evidenza

en: Remove file
it: Rimuovi il file

en: Remove image
it: Rimuovi immagine

en: Remove images
it: Rimuovere le immagini

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
it: Rimuovete l'header/footer del sito e lasciate che l'utente si concentri solo sull'esperienza di checkout

en: Repeat
it: Ripeti

en: Reports
it: Rapporti

en: Republic of Ireland
it: Irlanda

en: Require account to see products
it: Account richiesto per visualizzare i prodotti

en: Require email for free download
it: Richiedi l'email per il download gratuito

en: Require print release approval
it: Richiedere l'approvazione della liberatoria per la stampa

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
it: Richiedere che l'utente legga le informazioni sulla liberatoria per la stampa prima di essere autorizzato al download

en: Required
it: Richiesto

en: Required Other Fields
it: Richiesto Altri campi

en: Required Products
it: Prodotti richiesti

en: Resend order email to customer
it: Reinvio dell'e-mail dell'ordine al cliente

en: Reset Password
it: Reimposta Password

en: Restrictions
it: Restrizioni

en: Retry
it: Riprova

en: Return to %s
it: Torna a %s

en: Return to gallery
it: Torna alla galleria

en: Return to gallery "%s"
it: Ritorno alla galleria "%s"

en: Return to products
it: Ritorno ai prodotti

en: Return to tools
it: Torna agli strumenti

en: Reunion
it: Riunione

en: Review galleries to be created
it: Rivedere le gallerie da creare

en: Rhineland-Palatinate
it: Renania-Palatinato

en: Right
it: Destra

en: Right space
it: Spazio a destra

en: Rio Grande do Sul
it: Rio Grande del Sud

en: Romanian Leu
it: Leu romeno

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
it: Eseguire il processo di installazione iniziale che imposta le pagine, le impostazioni e i permessi predefiniti. Questo non ripristina le impostazioni, ma aggiunge gli elementi che potrebbero mancare.

en: Russian Ruble
it: Rublo Russo

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Río Negro
it: Rào

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it: S&atilde;o Tom&eacute; e  Pr&iacute;ncipe

en: Saint Andrew
it: Sant'andrea

en: Saint Ann
it: Sant'Anna

en: Saint Barth&eacute;lemy
it: Saint-Barthélemy

en: Saint Catherine
it: Santa Caterina

en: Saint Elizabeth
it: Santa Elisabetta

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint James
it: San Giacomo

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Martin (French part)
it: Saint-Martin (Paese)

en: Saint Mary
it: Santa Maria

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Thomas
it: San Tommaso

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Salavan
it: Salavano

en: Same as shipping address
it: Stesso indirizzo di spedizione

en: San Andrés & Providencia
it: San Andrés e Providencia

en: San Pedro
it: San Marino

en: Sandbox Access Token
it: Gettone di accesso alla Sandbox

en: Sandbox Client ID
it: ID Cliente sandbox

en: Sandbox Location
it: Posizione della sabbiera

en: Sandbox Settings
it: Impostazioni Sandbox

en: Sandbox details can be created at: %s
it: I dettagli della Sandbox possono essere creati a: %s

en: Santa Cruz
it: Di Santa Cruz

en: Santiago del Estero
it: Santiago del estero

en: Saskatchewan
it: Saskatchewan m

en: Satu Mare
it: Di Satu Mare

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save Settings
it: Salva Impostazioni

en: Save credits
it: Risparmiate i crediti

en: Save notes
it: Salvare le note

en: Saving image order...
it: Salvataggio dell'ordine delle immagini...

en: Saxony
it: Sassonia

en: Saxony-Anhalt
it: Sachsen-Anhalt

en: Schaffhausen
it: Sciaffusa

en: School
it: Scuola

en: Schwyz
it: Svitto

en: Search %s
it: Cerca %s

en: Search Automated Emails
it: Ricerca di e-mail automatiche

en: Search Customers
it: Cerca cliente

en: Search Discounts
it: Ricerca Sconti

en: Search Email Log
it: Ricerca nel registro delle e-mail

en: Search Galleries
it: Cerca gallerie

en: Search Order Status
it: Ricerca dello stato dell'ordine

en: Search Orders
it: Cerca gli Ordini

en: Search Price Levels
it: Ricerca dei livelli di prezzo

en: Search Product Categories
it: Cerca categorie Regali

en: Search Product Options
it: Ricerca opzioni di prodotto

en: Search Products
it: Cerca prodotti

en: Search for "%s" in %s: %s results
it: Ricerca di "%s" in %s: %s risultati

en: Search galleries
it: Ricerca gallerie

en: Search results
it: Risultati di ricerca

en: See all prices
it: Vedi tutti i prezzi

en: See details
it: Vedi dettagli

en: See differences in layout options
it: Vedere le differenze nelle opzioni di layout

en: See email log
it: Vedere il registro delle e-mail

en: See gallery help articles
it: Vedere gli articoli di aiuto della galleria

en: See options
it: Vedere le opzioni

en: See product help articles
it: Vedere gli articoli di aiuto sul prodotto

en: See the full Changelog
it: Vedi il Changelog completo

en: See upgrade options
it: Vedere le opzioni di aggiornamento

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Files from Computer
it: Selezionare i file dal computer

en: Select Image(s)
it: Selezionare l'immagine (o le immagini)

en: Select Images
it: Seleziona immagini

en: Select a page to show print release content
it: Selezionare una pagina per visualizzare il contenuto del comunicato stampa

en: Select all images
it: Selezionare tutte le immagini

en: Select country
it: Seleziona nazione

en: Select file
it: Seleziona file

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Select image to upload
it: Selezionare l'immagine da caricare

en: Select images for %s
it: Selezionare le immagini per %s

en: Select no images
it: Selezionare nessuna immagine

en: Select one of many
it: Selezionare uno dei tanti

en: Select photos
it: Selezionare le foto

en: Select shipping method
it: Selezionare il metodo di spedizione

en: Select state
it: Seleziona disponibilità

en: Select the list for subscribers to be placed
it: Selezionare l'elenco degli abbonati da inserire

en: Select user attributes to determine who should receive this email
it: Selezionate gli attributi dell'utente per determinare chi deve ricevere questa e-mail

en: Send Date
it: Data Invio

en: Send Email
it: Invia Email

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
it: Invia un messaggio ai messaggi di posta elettronica dal file CSV per ciascuna galleria. Utilizza il modello di <a href="%s" target="_blank">messaggio di invito alla galleria</a>.

en: Send to Light Blue
it: Invia a Light Blue

en: Sent on
it: Inviato a

en: Sent to
it: Inviato a

en: Separate categories with commas
it: Separa categorie con la virgola

en: Separate options with commas
it: Separa le opzioni %s con virgole

en: Sessions cleared
it: Sessioni autorizzate

en: Set featured image image
it: Impostare l'immagine in primo piano

en: Set product option price failed
it: Impostazione del prezzo dell'opzione prodotto non riuscita

en: Set product option price failed - no gallery found
it: Impostazione del prezzo dell'opzione prodotto non riuscita - nessuna galleria trovata

en: Set product option price failed - no product found
it: Impostazione del prezzo dell'opzione prodotto non riuscita - nessun prodotto trovato

en: Set your password
it: Imposta la password

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
it: Le impostazioni di questo file sovrascrivono le impostazioni predefinite della Galleria di origine selezionata in precedenza. <a href="%s" target="_blank">Controllare il file del modello</a> per assicurarsi che il proprio corrisponda.

en: Setup Guide
it: Configurazione Guidata

en: Sevastopol
it: Sebastopoli

en: Sevilla
it: Siviglia

en: Seychelles Rupee
it: Rupia delle Seychelles

en: Shanghai / 上海
it: Shanghai

en: Share
it: Condividi

en: Share Favorites
it: Condividi i preferiti

en: Share Your Favorites
it: Condividi i tuoi preferiti

en: Share your favorites
it: Condividi i tuoi preferiti

en: Shared %s
it: Condiviso %s Passaggi

en: Ship
it: Spedire

en: Shipped/Completed
it: Spedito/Completato

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Address
it: Indirizzo di spedizione

en: Shipping Address 1
it: Indirizzo di Spedizione - riga 1

en: Shipping Address 2
it: Indirizzo di Spedizione - riga 2

en: Shipping City
it: Città per la spedizione

en: Shipping Cost
it: Spese Consegna

en: Shipping Country
it: Stato/Paese per la spedizione

en: Shipping First Name
it: Nome per la spedizione

en: Shipping Last Name
it: Cognome per la spedizione

en: Shipping Method
it: Metodo di spedizione

en: Shipping State
it: Provincia a cui spedire

en: Shipping Zip
it: CAP di spedizione

en: Shipping or delivery
it: Spedizione o consegna

en: Shipping via %s
it: Spedizione tramite %s

en: Shkodër
it: Scutari

en: Should comments require approval before being shown
it: I commenti devono essere approvati prima di essere mostrati

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
it: Le immagini devono essere ritagliate alle dimensioni esatte della larghezza/altezza della miniatura

en: Show
it: Mostra

en: Show Image Data
it: Mostra dati immagine

en: Show images in Media Library
it: Mostra le immagini nella Libreria multimediale

en: Show product details failed - no image found
it: Mostra dettagli prodotto non riuscito - nessuna immagine trovata

en: Show product details failed - no product found
it: Mostra dettagli prodotto non riuscito - nessun prodotto trovato

en: Show product options failed
it: Mostra le opzioni del prodotto non riuscite

en: Show selected
it: Mostra Selezionato

en: Showing %1$s of %2$s images
it: Mostra %1$s di %2$s immagini

en: Shown after every Sunshine associated page
it: Mostrato dopo ogni pagina associata a Sunshine

en: Shown before every Sunshine associated page
it: Mostrato prima di ogni pagina associata a Sunshine

en: Sibling galleries of the current gallery
it: Gallerie fratelli della galleria corrente

en: Sign Up
it: Registrati

en: Signature
it: Firma

en: Signup
it: Registrati

en: Signup (Admin)
it: Registrazione (Admin)

en: Signup notification with customer information
it: Notifica di iscrizione con informazioni sul cliente

en: Silver
it: Argento

en: Single checkbox (Yes/No)
it: Singola casella di controllo (Sì/No)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
it: Sistan e Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Sofia District
it: Distretto di Sofia

en: Sohag
it: Sohag ·

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Solothurn
it: Soletta

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
it: A volte, quando si eliminano le gallerie, le immagini associate non vengono completamente eliminate. Questo strumento rimuove le immagini orfane per ridurre l'archiviazione dei file.

en: Sorry, invalid search
it: Spiacente, ricerca non valida

en: Sorry, no galleries have been setup yet
it: Siamo spiacenti, non sono ancora state allestite gallerie

en: Sorry, no gallery with that ID
it: Spiacente, nessuna galleria con quell'ID

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
it: Siamo spiacenti, non sono state ancora aggiunte immagini a questa galleria

en: Sorry, no images matched your search
it: Spiacente, nessuna immagine corrisponde alla tua ricerca

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
it: Spiacente, per qualche motivo non è stato possibile eliminare l'immagine

en: Sorry, the image could not be set as featured
it: Spiacente, non è stato possibile impostare l'immagine come in primo piano

en: Sorry, there was an error with your request
it: Spiacente, si è verificato un errore nella richiesta

en: Sorry, you are not allowed to view this image
it: Spiacente, non è consentito visualizzare questa immagine

en: Sorry, you do not have permission to download
it: Spiacente, non hai il permesso di scaricare

en: Sorry, you do not have permission to view this page
it: Siamo spiacenti, non hai i permessi per visualizzare questa pagina

en: Source Email
it: Fonte Email

en: Source Folder
it: Fonte Cartella

en: Source Gallery
it: Fonte Galleria

en: Sources
it: Fonti

en: South Aegean
it: Egeo meridionale

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South African rand
it: Rand Sudafricani

en: South Australia
it: Australia del Sud

en: South Cotabato
it: Cotabato Meridionale

en: South Dakota
it: Dakota del Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: South Korean Won
it: Sud Coreano vinto

en: South Sinai
it: Sud Sinai

en: Southern
it: Meridionale

en: Spain
it: Spagna

en: Sports
it: Sport

en: Square
it: Quadrato

en: Square could not be connected
it: Non è stato possibile collegare il quadrato

en: Square has successfully been connected
it: Il quadrato è stato collegato con successo

en: Square has successfully been disconnected
it: Square è stato scollegato con successo

en: Square token successfully refreshed
it: Gettone quadrato aggiornato con successo

en: St. Gallen
it: San Gallo

en: Start Date
it: Data Inizio

en: State
it: Stato

en: State / Province
it: Provincia

en: State / Zone
it: Stato / Regione

en: State/Province
it: Provincia

en: Statement Descriptor
it: Descrizione file

en: Status
it: Stato

en: Status change from %1$s to %2$s
it: Cambiamento di stato da %1$s a %2$s

en: Status set to %s
it: Stato impostato su %s

en: Store
it: Negozio

en: Store is not available for this gallery
it: Il negozio non è disponibile per questa galleria

en: Stripe Connection (Live)
it: Connessione a strisce (dal vivo)

en: Stripe Connection (Test)
it: Collegamento della striscia (test)

en: Stripe could not be connected
it: Impossibile collegare Stripe

en: Stripe has successfully been connected
it: Stripe è stato collegato con successo

en: Stripe has successfully been disconnected
it: Stripe è stato disconnesso con successo

en: Sub galleries of the current gallery
it: Sottogallerie della galleria corrente

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submit Comment
it: Invia Commento

en: Submit Order & Pay %s
it: Invia l'ordine e paga %s

en: Submit Order for Free
it: Invia l'ordine gratuitamente

en: Submit Support Ticket
it: Invia Ticket

en: Submit order
it: Invia ordine

en: Subscribe Method
it: Metodo di sottoscrizione

en: Subscribe to email newsletter
it: Iscriviti alla newsletter via e-mail

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Suburb
it: Sobborgo

en: Sultan Kudarat
it: Sultano Kudarat

en: Summary
it: Sommario

en: Sunshine Account
it: Conto Sunshine

en: Sunshine Cart
it: Carrello del sole

en: Sunshine Checkout
it: Cassa del sole

en: Sunshine Favorites
it: I preferiti del sole

en: Sunshine Gallery Password Box
it: Galleria del sole Casella password

en: Sunshine Main Menu
it: Menu principale Sunshine

en: Sunshine Main Page
it: Pagina principale Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
it: Disponibilità della memoria di Sunshine Photo Cart

en: Sunshine Photo Cart Order
it: Ordine del carrello fotografico Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
it: Limite di memoria raccomandato per Sunshine Photo Cart

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
it: Riepilogo delle vendite di carrelli fotografici Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Setup
it: Impostazione del carrello fotografico Sunshine

en: Sunshine Search
it: Ricerca del sole

en: Sunshine Terms & Conditions
it: Termini e condizioni Sunshine

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
it: Sunshine ha contribuito %s al rimborso delle spese di elaborazione

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
it: Sunshine ha trovato %s cartelle di immagini orfane.

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
it: Il processo di installazione di Sunshine è stato saltato. <a href="%s">Completare il processo di installazione.</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
it: La registrazione del sole è abilitata. <a href="%s">Disattivare quando non si usa più.</a>

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
it: Sunshine deve generare solo due dimensioni di immagine per ciascuno: miniatura e grande. Alcuni siti, a causa del tema o dei plugin, generano molte dimensioni di immagini. Questo strumento le ripulisce.

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
it: Sunshine memorizza le informazioni sui carrelli degli utenti in sessioni che vengono salvate nel database. Se il database è troppo grande, è possibile cancellare qui tutti i dati delle sessioni.

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
it: Sunshine cerca di integrarsi perfettamente nel tema. Se si riscontrano strani problemi di layout, provare questo metodo alternativo se si integra.

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish Krona
it: Corone Svedesi

en: Swiss Franc
it: Franco Svizzero

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: São Paulo
it: San Paolo

en: Tabs
it: Schede

en: Tagline
it: Slogan

en: Taiwan New Dollars
it: Nuovi dollari Taiwanesi

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tana River
it: Fiume Tana

en: Tax
it: Tasse

en: Tax Collected
it: Imposta riscossa

en: Tax Rate
it: Aliquota Fiscale

en: Tax Rates
it: Aliquote fiscali

en: Taxable
it: Tassabile

en: Taxes
it: Tasse

en: Tehran (تهران)
it: Teheran (تهران)

en: Template Tags
it: Modelli Tags

en: Template when inviting user to register on your site
it: Modello per invitare l'utente a registrarsi sul vostro sito

en: Terms & Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Test Login ID
it: ID di accesso al test

en: Test Order
it: Ordine di prova

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
it: Ordine di prova: Questo non è un vero ordine e non verrà elaborato nulla

en: Test Transaction Key
it: Chiave di transazione di prova

en: Text color
it: Colore del testo

en: Thai Baht
it: Baht tailandese

en: Thank you for downloading!
it: Grazie per aver scaricato!

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
it: Grazie per aver utilizzato <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Per favore, <a href="%2$s" target="_blank">valutateci</a> su <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
it: Il codice che i clienti dovranno digitare alla cassa per ricevere lo sconto

en: The following is required before your download begins:
it: Prima di iniziare il download, è necessario eseguire le seguenti operazioni:

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
it: Le pagine seguenti devono essere selezionate in modo che Sunshine sappia dove si trovano. Queste pagine dovrebbero essere state create al momento dell'installazione; in caso contrario, sarà necessario crearle.

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
it: La galleria %1$s è scaduta il %2$s e non è più accessibile

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
it: La galleria a cui si è cercato di accedere è privata e richiede il login

en: The images in your order are being processed and/or printed
it: Le immagini dell'ordine sono in fase di elaborazione e/o stampa

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
it: Il numero massimo di articoli a cui può essere applicata questa opzione

en: The selected file could not be copied to %s.
it: Non è stato possibile copiare il file selezionato in %s.

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
it: Le impostazioni di questa galleria saranno utilizzate per tutte le gallerie generate, a meno che non siano esplicitamente sovrascritte nel file di dati CSV

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
it: Lo slug per gli stati degli ordini principali non è modificabile perché potrebbe interrompere la funzionalità Sunshine

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
it: Potrebbero esserci casi in cui non è necessario l'indirizzo al momento del checkout; questa opzione obbliga a inserire un campo per l'indirizzo anche in queste situazioni

en: There is a new version of %1$s available.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s.

en: There was an error processing your payment (%s)
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione del pagamento (%s)

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
it: Questi prodotti devono essere presenti nel carrello affinchè vengano applicati gli sconti

en: Thessaly
it: Tessaglia

en: This appears to be an invalid license key
it: Sembra che la chiave di licenza non sia valida

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
it: Questi dati possono contribuire a fornire informazioni utili a Sunshine Photo Cart e a guidare nuove funzionalità e strategie di crescita. La vostra partecipazione è estremamente apprezzata!

en: This gallery expires on %s
it: Questa galleria scade il %s

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
it: Questa galleria scade il <strong>%s</strong>

en: This is a general template for automated emails
it: Questo è un modello generale per le e-mail automatiche

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
it: Questo è solo per uso interno e non è visibile al cliente

en: This product does not need any images selected
it: Questo prodotto non necessita di immagini selezionate

en: This product is for the entire gallery download option
it: Questo prodotto è per l'opzione di download dell'intera galleria

en: This shows after a price
it: Questo mostra dopo un prezzo

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
it: Questo verrà elaborato come pagamento di prova e non verrà scambiato denaro reale

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
it: Questo rimuoverà tutti gli aspetti delle capacità di acquisto in tutto il sito, lasciando solo la visualizzazione delle immagini e l'aggiunta ai preferiti

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
it: Questo rimuoverà la cartella e le immagini aggiunte via FTP, se sono state utilizzate per creare la galleria

en: Thousands separator
it: Separatore di migliaia

en: Thumbnail Crop
it: Ritaglio della miniatura

en: Thumbnail Size
it: Dimensioni Miniatura

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thurgau
it: Canton Turgovia

en: Thuringia
it: Turingia

en: Ticino
it: Canton Ticino

en: Time
it: Orario

en: Time for each slide
it: Tempo per ogni diapositiva

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Title
it: Titolo

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
it: Titolo (le immagini DEVONO avere il campo EXIF "Titolo")

en: Title (Optional):
it: Titolo (Opzionale)

en: To
it: A

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
it: Per abilitare gli aggiornamenti, inserire la chiave di licenza nella pagina <a href="%1$s">Licenze</a>. È possibile ottenere la chiave di licenza dal <a href="%2$s" target="_blank">proprio account su SunshinePhotoCart.com</a>.

en: Tools
it: Strumenti

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Right
it: Alto a Destra

en: Total
it: Totale

en: Total Profit
it: Utile totale

en: Total Received
it: Totale ricevuto

en: Total Unpaid Orders
it: Totale ordini non pagati

en: Total gallery views
it: Visualizzazioni totali della galleria

en: Total max uses
it: Totale usi massimi

en: Town / City / Post Office
it: Località / Città / Ufficio postale

en: Town / District
it: Città/distretto

en: Town / Village
it: Città / Villaggio

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Transaction Type
it: Tipo di transazione

en: Trash
it: Cestino

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish Lira
it: Lira Turca

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Type
it: Tipo

en: Types of Photography
it: Tipi di fotografia

en: U.S. Virgin Islands
it: Isole Vergini americane

en: URLs
it: URL

en: US Armed Forces
it: Forze armate statunitensi

en: US Dollars
it: Dollaro US

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian Hryvnia
it: Ucraino grivna

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Arab Emirates Dirham
it: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Unknown error occured
it: Errore sconosciuto

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
it: Sbloccate altre funzioni di livello professionale per Sunshine Photo Cart aggiornando il sistema

en: Unsupported currency
it: Valuta non supportata

en: Unused Image Sizes
it: Dimensioni immagine non utilizzate

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Cart
it: Aggiorna carrello

en: Update Order Status
it: Aggiornare lo stato dell'ordine

en: Update Price Level
it: Aggiornamento del livello di prezzo

en: Update Product Category
it: Aggiorna Categoria Prodotti

en: Update Product Option
it: Aggiornamento dell'opzione prodotto

en: Update Report Data
it: Aggiornare i dati del rapporto

en: Update from folder
it: Aggiornamento dalla cartella

en: Update now.
it: Aggiorna adesso.

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade to %s
it: Aggiorna a %s

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
it: Aggiornamento per rimuovere questa tassa sulle transazioni future

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
it: Caricare un'immagine miniaturizzata personalizzata da utilizzare quando una galleria è protetta da password

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
it: Caricare un'immagine miniaturizzata personalizzata da utilizzare quando non è impostata un'immagine in primo piano specifica

en: Upload a file
it: Carica un file

en: Upload an image
it: Carica un'immagine

en: Upload new file
it: Caricare un nuovo file

en: Upload new image
it: Carica nuova immagine

en: Uploaded to this gallery
it: Caricati in questa galleria

en: Upper East
it: Alto Oriente

en: Upper West
it: Ovest superiore

en: Use a different billing address
it: Usa un indirizzo di fatturazione diverso

en: Use as featured image
it: Usa come immagine in evidenza

en: Use default location
it: Utilizzare la posizione predefinita

en: Use image
it: Usa immagine

en: Use my credits (%s available)
it: Utilizzare i miei crediti (%s disponibili)

en: Use this image
it: Utilizzare questa immagine

en: User account already exists with that email address
it: L'account utente esiste già con quell'indirizzo e-mail

en: User has favorites
it: L'utente ha dei preferiti

en: User has items in cart
it: L'utente ha articoli nel carrello

en: User has no favorites
it: L'utente non ha preferiti

en: User has no items in cart
it: L'utente non ha nessun articolo nel carrello

en: User has no orders
it: L'utente non ha ordini

en: User has not ordered item from gallery
it: L'utente non ha ordinato un articolo dalla galleria

en: User has ordered
it: L'utente ha ordinato

en: User will get to select up to this many images
it: L'utente potrà selezionare fino a questo numero di immagini

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
it: Gli utenti non potranno acquistare alcun prodotto per questa galleria

en: Uttar Pradesh
it: L'Uttar Pradesh

en: Uíge
it: Provincia di Uíge

en: VAT Label
it: Etichetta IVA

en: VAT Number
it: Partita IVA

en: Valais
it: Canton Vallese

en: Van
it: Furgone

en: Vaud
it: Canton Vaud

en: Venezuelan bol&iacute;var
it: Bol&iacute;var venezuelano

en: Venmo button will appear when available to the customer
it: Il pulsante Venmo viene visualizzato quando è disponibile per il cliente

en: Vertical
it: Verticale

en: Via Discount
it: Via Sconto

en: Vientiane Province
it: Provincia di Vientiane

en: Vietnamese Dong
it: Vietnamita Dong

en: View All Reports
it: Visualizza tutti i rapporti

en: View Automated Emails
it: Visualizza le e-mail automatiche

en: View Customer
it: Vedi cliente

en: View Discounts
it: Visualizza gli sconti

en: View Email Log
it: Visualizza il registro delle e-mail

en: View Gallery
it: Visualizza Galleria

en: View Invoice
it: Visualizza Fattura

en: View Order
it: Vedi Ordine

en: View Orders
it: Vedi ordini

en: View Products
it: Visualizza Prodotti

en: View Sunshine Galleries
it: Visualizza le gallerie di Sunshine

en: View all favorites
it: Visualizza tutti i preferiti

en: View gallery
it: Vai alla gallery

en: View invoice
it: Lihat Faktur

en: View log
it: Visualizza il log

en: View order
it: Visualizza ordine

en: View order details
it: Dettagli dell'ordine

en: View ordered products
it: Visualizza i prodotti ordinati

en: View page
it: Visualizza

en: Viewed gallery %s
it: Galleria visualizzata %s

en: Viewed image %s
it: Immagine visualizzata %s

en: Visibility (Optional):
it: Visibilità (opzionale):

en: Visit store
it: Visita lo store

en: Vlorë
it: Valona

en: Wake Island
it: Isola Wake

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Watch training video
it: Guarda il video di formazione

en: Watermark
it: Filigrana

en: Watermark Image
it: Immagine di filigrana

en: Watermark Thumbnails
it: Miniature filigrana

en: We have received your order and payment
it: Abbiamo ricevuto l'ordine e il pagamento

en: We have received your order but payment is still pending
it: Abbiamo ricevuto l'ordine ma il pagamento è ancora in sospeso

en: Wedding
it: Matrimonio

en: Week
it: Settimana

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
it: Invio di un'e-mail settimanale con il riepilogo delle vendite e delle statistiche di Sunshine

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
it: Benvenuti al carrello fotografico Sunshine %s

en: Wellington
it: Wellington f

en: West Bengal
it: Bengala occidentale

en: West Greece
it: Grecia occidentale

en: West Macedonia
it: Macedonia occidentale

en: West Panamá
it: Panamá Ovest

en: West Pokot
it: Pokot occidentale

en: Western
it: Occidentale

en: Western Australia
it: Australia Occidentale

en: Western North
it: Nord occidentale

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: What description shown to customer at checkout
it: Quale descrizione viene mostrata al cliente al momento del checkout

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
it: Quale percentuale del livello di prezzo selezionato per creare i prezzi per questo nuovo livello di prezzo. Per creare prezzi più alti, inserire un valore superiore a 100. Per creare prezzi più bassi, immettere un valore inferiore a 100.

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
it: Cosa si dovrebbe usare per il tema generale quando si visualizzano le pagine di Sunshine

en: What shows on your customer credit card statement
it: Cosa appare sull'estratto conto della carta di credito del cliente

en: What to show below image thumbnails
it: Cosa mostrare sotto le miniature delle immagini

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
it: Quando una galleria viene eliminata definitivamente, rimuovere tutti gli allegati e i file immagine associati dai server

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
it: Quando si inviano e-mail ai clienti, da quale indirizzo di posta elettronica devono provenire?

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
it: Quando si inviano messaggi di posta elettronica ai clienti, a quale nome devono essere inviati

en: When to subscribe
it: Quando iscriversi

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
it: Quando gli utenti effettuano un download tramite credito, quali prodotti devono essere inclusi. Se non ne viene selezionato nessuno, verranno fornite le immagini a grandezza naturale.

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
it: Quando questa galleria scadrà e non sarà più accessibile?

en: Which address is used to determine if tax is calculated
it: Quale indirizzo viene utilizzato per determinare il calcolo dell'imposta?

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
it: Quali Paesi gli utenti possono selezionare al momento del checkout. Se vuoto, sono ammessi tutti i Paesi.

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
it: In quali Paesi verrà visualizzata questa opzione. Lasciare vuoto per tutti i Paesi.

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
it: Da quali fonti l'utente può selezionare le immagini. Sarà limitato alle gallerie a cui l'utente ha accesso.

en: White
it: Bianco

en: Will be shown on a white background
it: Verrà visualizzato su uno sfondo bianco

en: Will include all child galleries as well
it: Includerà anche tutte le gallerie figlio

en: Write a Review
it: Scrivi una recensione

en: Year
it: Anno

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
it: Yoast SEO blocca gli URL degli allegati, si prega di abilitare questa funzione per far funzionare Sunshine correttamente

en: You are already logged in
it: Hai già effettuato l’accesso

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
it: Sei registrato come amministratore e hai accesso a questa galleria senza utilizzare la password

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
it: Non avete una licenza attiva per %s, inserite e attivate la vostra licenza attuale nella <a href="%s">pagina Licenze</a>

en: You do not have any favorites yet
it: Non hai ancora nessun preferito

en: You do not have any orders yet
it: Non hai ancora nessun ordine

en: You do not have any orders yet :(
it: Non hai ancora nessun ordine :(

en: You do not have any products setup yet
it: Non è ancora stato configurato alcun prodotto

en: You do not have anything in your cart yet!
it: Non hai ancora nulla nel carrello!

en: You do not have permission to install plugin updates
it: Non hai il permesso di installare gli aggiornamenti dei plugin

en: You do not have permission to view this gallery
it: Non sei autorizzato a visualizzare questa galleria

en: You have (%u) %s in cart already
it: Hai già (%u) %s nel carrello

en: You have (%u) %s of this image already in cart
it: Hai già (%u) %s di questa immagine nel carrello

en: You have a special lifetime license that never expires!
it: Avete una licenza speciale a vita che non scade mai!

en: You have been invited to [gallery_name]
it: Siete stati invitati a [nome_galleria]

en: You have been logged in
it: Sei stato registrato

en: You have been logged out
it: L'utente è stato disconnesso

en: You have no galleries assigned to your user account
it: Non sono state assegnate gallerie al proprio account utente

en: You have not set up any automated emails
it: Non è stata impostata alcuna email automatica

en: You have not set up any discounts
it: Non sono stati impostati sconti

en: You have not set up any galleries
it: Non è stata impostata alcuna galleria

en: You have not set up any products
it: Non è stato impostato alcun prodotto

en: You have reached the maximum number of free downloads
it: Hai raggiunto il numero massimo di download gratuiti

en: You must fill your package before checking out
it: È necessario riempire il pacco prima di effettuare il check-out

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
it: È necessario avere almeno %s nel carrello prima di poter effettuare il checkout

en: You must have proper permissions to view this gallery
it: Per visualizzare questa galleria è necessario disporre dei permessi necessari

en: You searched for "%s"
it: Avete cercato "%s"

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
it: È necessario un account per ricordare i preferiti alla prossima visita

en: Your Address Line 1
it: Il tuo indirizzo riga 1

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
it: Il vostro carrello fotografico Sunshine Riepilogo settimanale

en: Your cart is empty
it: Il tuo carrello è vuoto

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
it: Il limite di memoria PHP attuale è %sM. Se si riscontrano problemi di lentezza nel caricamento delle immagini o errori, si consiglia di chiedere al proprio host Web se la memoria disponibile può essere aumentata. Si consiglia un minimo di 256M, ma è meglio che sia il più alto possibile.

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
it: L'attuale limite di memoria di WordPress è impostato su %sM, ma il server web consente fino a %sM. Si consiglia di aumentare il limite di memoria di WordPress in modo che corrisponda o superi il limite di memoria di PHP per ottenere prestazioni e velocità ottimali, per garantire che i caricamenti e l'applicazione dei watermark avvengano il più rapidamente possibile.

en: Your download should have started and may take some time to complete.
it: Il download dovrebbe essere iniziato e potrebbe richiedere un po' di tempo per essere completato.

en: Your items have shipped (or are available for download)!
it: I vostri articoli sono stati spediti (o sono disponibili per il download)!

en: Your license is not active for this URL
it: La licenza non è attiva per questo URL

en: Your license key expired on %s.
it: La vostra chiave di licenza è scaduta il %s.

en: Your license key has been disabled
it: La chiave di licenza è stata disattivata

en: Your license key has reached its activation limit
it: La chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazione

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
it: Non è stato possibile attivare le licenze perché il server non è riuscito a connettersi a SunshinePhotoCart.com: %s

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
it: Il messaggio contiene tag del modello di galleria, ma non è stata selezionata alcuna galleria

en: Your new account on %s
it: Il tuo nuovo account su %s

en: Your order is ready to be picked up
it: Il vostro ordine è pronto per essere ritirato

en: Your order was cancelled
it: L'ordine è stato annullato

en: Your order was refunded
it: L'ordine è stato rimborsato

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
it: L'oggetto contiene tag del modello di galleria, ma non è stata selezionata alcuna galleria

en: Yunnan / 云南
it: Yunnan / 云

en: ZIP Code
it: CAP

en: Zambezi
it: Zambesi

en: Zanzibar North
it: Zanzibar settentrionale

en: Zanzibar South
it: Zanzibar meridionale

en: Zanzibar West
it: Zanzibar occidentale

en: Zaragoza
it: Saragozza

en: Zip / Postal Code
it: CAP

en: Zip / Postcode
it: Codice postale

en: Zip/Postal Code(s)
it: CAP/Codice postale

en: Zipcode
it: CAP

en: Zug
it: Zugo

en: Zürich
it: Zurigo

en: cURL support is required, but cannot be found.
it: è necessario il supporto di cURL, ma non è possibile trovarlo.

[ctx: district]
en: Belgrade
it: Belgrado

[ctx: district]
en: Central Banat
it: Banato centrale

[ctx: district]
en: Danube
it: Danubio

[ctx: district]
en: North Banat
it: Banato settentrionale

[ctx: district]
en: North Bačka
it: Nord Bačka

[ctx: district]
en: South Banat
it: Banato meridionale

[ctx: district]
en: South Bačka
it: Bačka Sud

[ctx: district]
en: West Bačka
it: Bačka occidentale

en: images
it: immagini

en: in seconds
it: in secondi

en: includes %s tax
it: include la tassa%s

en: invoice-%s
it: fattura-%s

en: or
it: o

en: or reply to this email
it: o rispondere a questa e-mail

en: session | sessions
it[0]: Sessione
it[1]: sessioni

en: to
it: a

en: unlimited
it: illimitato

en: İstanbul
it: Istanbul

en: İzmir
it: Izmir
