Sunshine Photo Cart - en to pt translation catalogue (2130 entries)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
pt:  Permitir o descarregamento gratuito da galeria (não é necessário efetuar o checkout)

en: %1$s &mdash; %2$s
pt: %1$s &mdash;%2$s

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
pt: %1$sVer versão %2$s detalhes%3$s ou %4$satualizar agora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
pt: %1$sVer versão %2$s pormenores%3$s.

en: %s %s has sent you favorited images on %s
pt: %s %s lhe enviou imagens favoritas em %s

en: %s added to cart
pt: %s adicionado ao carrinho

en: %s credits used
pt: %s créditos utilizados

en: %s fee
pt: %s taxa

en: %s for %s
pt: %s para %s

en: %s has been automatically applied to your cart
pt: %s foi automaticamente aplicado ao seu carrinho

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: %s more image available to select | %s more images available to select
pt[0]: %s mais imagens disponíveis para selecionar
pt[1]: %s mais imagens disponíveis para selecionar

en: %s order | %s orders
pt[0]: %s ordem
pt[1]: %s ordens

en: %s summary
pt: %s resumo

en: %s/each
pt: %s/cada

en: %s: %u or more in cart
pt: %s: %u ou mais no carrinho

en: %u total in your cart for %s each
pt: %u total no seu carrinho por %s cada

en: * Required
pt: * Necessário

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
pt: <strong style="color: red;">Recomenda-se fazer um backup antes de executar essa ferramenta. As imagens serão completamente excluídas de seu servidor.</strong></p>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
pt: <strong>Galeria criada</strong>, <a href="%s">ver galeria</a>

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
pt: <strong>Galeria actualizada</strong>, <a href="%s">ver galeria</a>

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
pt: <strong>Obrigado por atualizar para a versão mais recente!</strong> Sunshine %1$s é o plugin mais completo de provas de clientes e de carrinhos de fotografias para WordPress. Esperamos que tenha mais sucesso nas suas vendas!

en: A Coruña
pt: A Corunha

en: A comment has been made on %s from %s
pt: Foi feito um comentário sobre %s a partir de %s

en: A custom note from the sender:
pt: Uma nota personalizada do remetente:

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
pt: Um cliente terá de introduzir um endereço de correio eletrónico para obter uma transferência gratuita

en: A free shipping method
pt: Um método de remessa gratuita

en: A new comment by %s on %s
pt: Um novo comentário de %s sobre %s

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
pt: Um novo cliente se inscreveu no Carrinho de Fotos Sunshine

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
pt: Será criada uma nova galeria a partir de cada imagem individual ou pasta de imagens dentro da pasta selecionada.

en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
pt: Foi criada uma nova conta de utilizador para %s e a sua sessão foi automaticamente iniciada

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
pt: Uma fotografia da galeria %1$s por %2$s

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
pt: Será gerado um código de cupão único com base nas definições do cupão selecionado e atribuído ao utilizador específico a quem é enviada a mensagem de correio eletrónico

en: API Key
pt: Chave de API

en: Abim
pt: Abim Abim

en: Abort
pt: Abortar

en: Abort Export
pt: Abortar exportação

en: Access Token
pt: Token de Acesso

en: Access Type
pt: Tipo de acesso

en: Access account
pt: Conta de acesso

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Access gallery with email
pt: Aceder à galeria com o correio eletrónico

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Account
pt: Conta

en: Account Details
pt: Detalhes Da Conta

en: Account Endpoints
pt: Pontos de extremidade da conta

en: Accounts
pt: Contas

en: Activate
pt: Activar

en: Activate this add-on
pt: Ativar este add-on

en: Adamawa
pt: Adamawacameroon_ provinces. kgm

en: Add
pt: Adicionar

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New Automated Email
pt: Adicionar novo e-mail automatizado

en: Add New Discount
pt: Adicionar novo desconto

en: Add New Email Log
pt: Adicionar Novo Log de E-mail

en: Add New Gallery
pt: Adicionar Nova Galeria

en: Add New Order
pt: Adicionar nova encomenda

en: Add New Order Status
pt: Adicionar estado da nova encomenda

en: Add New Price Level
pt: Adicionar novo nível de preços

en: Add New Product
pt: Adicionar Novo Produto

en: Add New Product Category
pt: Adicionar nova categoria de produto

en: Add New Product Option
pt: Adicionar nova opção de produto

en: Add Option
pt: Adicionar opção

en: Add Product
pt: Adicionar produto(s)

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Add comments for this item
pt: Adicionar comentários a este item

en: Add email subject
pt: Adicionar assunto do correio eletrónico

en: Add gallery name
pt: Adicionar nome da galeria

en: Add product name
pt: Adicionar nome do produto

en: Add shipping method
pt: Adicionar Forma de Entrega

en: Add tax rate
pt: Adicionar taxa de imposto

en: Add to cart
pt: Adicionar ao Carrinho

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
pt: Custo de envio adicional, destinado a artigos maiores, como telas

en: Address
pt: Morada

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Address Line 2
pt: Morada - linha 2

en: Addresses
pt: Endereços

en: Addresses updated
pt: Endereços actualizados

en: Admin Only
pt: Somente para o Administrador

en: Admin Order Receipt
pt: Recibo de ordem de administração

en: Administration Options
pt: Opções de administração

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: After Sunshine
pt: Depois da luz do sol

en: After free gallery download
pt: Após o download gratuito da galeria

en: After free image download
pt: Após o download gratuito da imagem

en: After gallery expires
pt: Após a galeria expirar

en: After providing email to access gallery
pt: Depois de fornecer o correio eletrónico para aceder à galeria

en: After user adds image to favorites
pt: Depois que o usuário adiciona a imagem aos favoritos

en: After user adds item to cart
pt: Após o usuário adicionar um item ao carrinho

en: After user registers
pt: Após o cadastro de usuário

en: After user submits order
pt: Depois de o utilizador submeter a encomenda

en: After user views gallery for first time
pt: Depois de o utilizador ver a galeria pela primeira vez

en: Agago
pt: Agago Agago

en: Aklan
pt: Akkan

en: Alba
pt: Albaromania. kgm

en: Alebtong
pt: Alebtong Alebtong

en: Alessandria
pt: Alexandria

en: Algeria
pt: Argélia

en: Algiers
pt: Argelinos

en: All
pt: Todos

en: All Automated Emails
pt: Todos os e-mails automatizados

en: All Discounts
pt: Todos os descontos

en: All Email Log
pt: Todos os registros de e-mail

en: All Galleries
pt: Todas as Galerias

en: All Order Status
pt: Estado das encomendas

en: All Orders
pt: Todas as Encomendas

en: All Price Levels
pt: Todos os níveis de preços

en: All Product Categories
pt: Todas as categorias de produtos

en: All Product Options
pt: Todas as opções de produtos

en: All Products
pt: Todas os produtos

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: All countries
pt: Todos os países

en: All modes
pt: Todos os modos

en: All orders
pt: Todas as encomendas

en: All payment methods
pt: Todos os meios de pagamento

en: All price levels
pt: Todos os níveis de preços

en: All time
pt: Repor todos os campos de tempo

en: Allow Guest Checkout
pt: Permitir check-out de convidado

en: Allow Tracking
pt: Permitir o rastreio

en: Allow Venmo
pt: Permitir Venmo

en: Allow comments on images in this gallery
pt: Permitir comentários sobre as imagens desta galeria

en: Allow free downloads
pt: Permitir descargas gratuitas

en: Allow free image downloads (no checkout required)
pt: Permitir descargas gratuitas de imagens (não é necessário efetuar o checkout)

en: Allow fullscreen
pt: Permitir ecrã completo

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
pt: Permitir que as galerias utilizem um esquema temático diferente do das páginas principais

en: Allow product comments
pt: Permitir comentários sobre o produto

en: Allow slideshow
pt: Permitir apresentação de diapositivos

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
pt: Permitir que os utilizadores façam o checkout como convidados (não é necessária uma conta de utilizador)

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
pt: Permitir que os utilizadores introduzam comentários quando adicionam um artigo ao carrinho

en: Allowed Categories
pt: Categorias permitidas

en: Allowed Countries
pt: Países autorizados

en: Allowed Countries, States/Provinces
pt: Países permitidos, Estados/Províncias

en: Allowed Customers
pt: Clientes permitidos

en: Allowed Customers For Free Downloads
pt: Clientes permitidos para downloads gratuitos

en: Allowed Files
pt: Ficheiros permitidos

en: Allowed Galleries
pt: Galerias permitidas

en: Allowed Products
pt: Produtos permitidos

en: Allowed Zip / Post codes
pt: Códigos postais permitidos

en: Allowed template tags:
pt: Etiquetas de modelo permitidas:

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
pt: Código postal permitido ou códigos postais permitidos para esta opção de envio, separados por vírgulas. Ex: 80525,80526,80527. Deixar em branco para permitir todos.

en: Almería
pt: Almeria

en: Alphabetical
pt: Alfabética

en: Already have an account?
pt: Já está registado?

en: Already uploaded to gallery
pt: Já carregado na galeria

en: Alternate integration
pt: Integração alternativa

en: Alto Paraguay
pt: Alto Paraguai

en: Always collect an address
pt: Recolher sempre um endereço

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Amnat Charoen
pt: (Arambe)

en: Amount off order
pt: Montante da encomenda

en: Amount off product(s)
pt: Montante do(s) produto(s)

en: Amount to refund
pt: Montante a reembolsar

en: Amudat
pt: Amudat Amudat

en: Amuria
pt: Amúria

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
pt: Um arquivo <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> foi criado para seu diretório "wp-content/uploads/sunshine" para impedir qualquer acesso direto às imagens, protegendo seus arquivos de download digital

en: An account has been created for you at %s
pt: Uma conta foi criada para você em %s

en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
pt: Foi enviada uma mensagem de correio eletrónico para %s com informações sobre a reposição da sua palavra-passe

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
pt: Será enviado um e-mail para este endereço com instruções sobre como redefinir a sua palavra-passe

en: An error occurred, please try again.
pt: Ocorreu um erro, por favor de novo.

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
pt: Uma imagem não foi totalmente carregada porque é demasiado grande para o seu servidor suportar. As miniaturas e as marcas de água podem não ter sido aplicadas.

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
pt: Um item foi removido do seu carrinho porque já não existe

en: Andaman and Nicobar Islands
pt: Ilhas Nicobar

en: Ang Thong
pt: Ang tanga

en: Anguilla
pt: Anguilha

en: Animals
pt: Animais

en: Ankara
pt: Ancara

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbados

en: Any gallery
pt: Qualquer galeria

en: Any gallery the user has access
pt: Qualquer galeria a que o utilizador tenha acesso

en: Any state/province
pt: Qualquer estado/província

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
pt: Montante da taxa de candidatura (para a Sunshine)

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply discounts after taxes applied
pt: Aplicar descontos após a aplicação de impostos

en: Apply selected images
pt: Aplicar imagens seleccionadas

en: Apply this discount automatically with no coupon code
pt: Aplicar este desconto automaticamente sem código de cupão

en: Apply to Shipping Cost
pt: Aplicar ao custo de envio

en: Apply watermark to the download image
pt: Aplicar marca de água à imagem descarregada

en: Arad
pt: Brasov

en: Ardahan
pt: Ardaã

en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

en: Arica y Parinacota
pt: Arica e Parinacota

en: Arkansas
pt: Arcansas

en: Armed Forces (AA)
pt: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt: Forças Armadas (AP)

en: Armenia
pt: Arménia

en: Arua
pt: Arua Arua

en: Ask users if they want to subscribe
pt: Perguntar aos utilizadores se pretendem subscrever

en: Asturias
pt: Astúrias

en: Aswan
pt: Assuão

en: Atlantique
pt: Atlântida

en: Atlántico
pt: Atlântico

en: Atlántico Norte
pt: Atlântico Norte

en: Atlántico Sur
pt: Atlântico Sul

en: Atlántida
pt: Atlântida

en: Attica
pt: Ática

en: Australia
pt: Austrália

en: Australian Capital Territory
pt: Camberra

en: Australian Dollars
pt: Dólares Australianos

en: Austria
pt: Áustria

en: Authorize Only
pt: Autorizar apenas

en: Authorize and Capture
pt: Autorizar e capturar

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
pt: Autorizar e capturar é a opção recomendada, uma vez que colocará imediatamente o dinheiro na sua conta

en: Auto-include Sunshine main menu
pt: Incluir automaticamente o menu principal Sunshine

en: Automated Email
pt: E-mail automático

en: Automated Emails
pt: E-mails automáticos

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatic infinite scrolling
pt: Deslocação automática infinita

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
pt: Fazer aparecer automaticamente o menu principal do Sunshine acima do conteúdo do Sunshine

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
pt: Incluir automaticamente todas as sub-galerias ao comprar de uma galeria principal

en: Automatically include in any free downloads
pt: Incluir automaticamente em todas as transferências gratuitas

en: Automatically include in any purchased download
pt: Incluir automaticamente em qualquer download comprado

en: Automatically subscribe
pt: Subscrever automaticamente

en: Available template tags: %s
pt: Tags de modelo disponíveis: %s

en: Average Order
pt: Encomenda média

en: Average Profit Per Order
pt: Lucro médio por encomenda

en: Avg Order
pt: Encomenda média

en: Azad Kashmir
pt: Caxemira Livre

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Back to login
pt: Voltar ao início de sessão

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Baja California Sur
pt: Baixa Califórnia Sul

en: Baker Island
pt: Ilha Baker

en: Balochistan
pt: Baluchistão

en: Bangladeshi Taka
pt: Taka do Bangladesh

en: Base price off
pt: Preço de base

en: Bavaria
pt: Bayern

en: Bay Islands
pt: Ilhas da Baía

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
pt: Seja tão específico quanto necessário. Ordem de prioridade máxima. Pode incluir vários códigos postais com vírgulas.

en: Before Sunshine
pt: Antes da luz do sol

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
pt: Antes de fazer o download, você deve ler e reconhecer os termos de nossa versão impressa.

en: Before gallery expires
pt: Antes do vencimento da galeria

en: Beijing / 北京
pt: Pequim / 北京

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Beni
pt: Benibolivia. kgm

en: Benin
pt: Benim

en: Bergamo
pt: Bérgamo

en: Bern
pt: Berna

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bihar
pt: Biar

en: Bihor
pt: Bihorromania. kgm

en: Billing
pt: Faturação

en: Billing Address
pt: Endereço de faturação

en: Billing Address 1
pt: Endereço de cobrança 1

en: Billing Address 2
pt: Endereço de cobrança 2

en: Billing City
pt: Cidade de Faturação

en: Billing Country
pt: País de Faturação

en: Billing First Name
pt: Primeiro Nome de Faturação

en: Billing Last Name
pt: Último nome da Faturação

en: Billing State
pt: Distrito de Faturação

en: Billing Zip
pt: Código postal de faturação

en: Biscay
pt: Biscaia

en: Black
pt: Preto

en: Blue
pt: Azul

en: Bologna
pt: Bolonha

en: Bono East
pt: Bono Leste

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Bottom Left
pt: Fundo à esquerda

en: Bottom Right
pt: Fundo à direita

en: Brandenburg
pt: Brandenburgo

en: Brazil
pt: Brasil

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: British Columbia
pt: Colúmbia Britânica

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Budapest
pt: Budapeste

en: Bududa
pt: Bududa Bududa

en: Bugiri
pt: Bugiri Bugiri

en: Buhweju
pt: Buhweju Buhweju

en: Buikwe
pt: Buikwe Buikwe

en: Building file...
pt: Construindo arquivo...

en: Bukomansimbi
pt: Bukomansimbi Bukomansimbi

en: Bukwa
pt: Bukwa Bukwa

en: Bulgarian Lev
pt: Búlgaro Lev

en: Buliisa
pt: Buliisa Buliisa

en: Bulk Add Galleries
pt: Adicionar galerias em massa

en: Bulk Add New
pt: Adicionar novo em massa

en: Bulk add galleries
pt: Adicionar galerias em massa

en: Bundibugyo
pt: Bundibugyo Bundibugyo

en: Bushenyi
pt: Bushenyi Bushenyi

en: Busia
pt: Busia Busia

en: Butambala
pt: Butambala Butambala

en: Butebo
pt: Butebo Butebo

en: Button Layout
pt: Layout do botão

en: Button Shape
pt: Forma de botão

en: Buy %u for %s each
pt: Comprar %u por %s cada

en: Buy Now
pt: Compre Agora

en: Buyende
pt: Buyende Buyende

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
pt: Por predefinição, o Sunshine oculta as imagens carregadas para as galerias do Sunshine na biblioteca multimédia. Use por sua própria conta e risco.

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
pt: Por predefinição, serão apresentadas todas as fontes de financiamento possíveis. Esta definição pode desativar fontes de financiamento como cartões de crédito, Pay Later, Venmo ou outros <a href="%s" target="_blank">métodos de pagamento alternativos</a>

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
pt: Ao submeter esta encomenda, o utilizador concorda com a nossa <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Békés
pt: Bekés

en: CSV Data File
pt: Ficheiro de dados CSV

en: CVC
pt: CCV

en: Calculate quantities per line item
pt: Calcular quantidades por item de linha

en: Calculate tax based on
pt: Calcule o imposto com base em

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
pt: As listas do Campaign Monitor foram recuperadas

en: Canada
pt: Canadá

en: Canadian Dollars
pt: Dólares Canadenses

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Cannot process image, likely out of memory
pt: Não é possível processar a imagem, provavelmente está a ficar sem memória

en: Cantabria
pt: Cantábria

en: Canton
pt: Cantão

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Capital District
pt: Distrito da Capital

en: Capture ID
pt: ID de captura

en: Card number
pt: Número do Cartão

en: Cart
pt: Carrinho

en: Cart item could not be found
pt: Não foi possível encontrar o item do carrinho

en: Cart item images could not be updated
pt: Não foi possível atualizar as imagens dos itens do carrinho

en: Cart updated
pt: Carrinho atualizado

en: Catania
pt: Catânia

en: Category
pt: Categoria

en: Cavan
pt: Cavanrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Center
pt: Centro

en: Central
pt: Conta do Banco Central

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Central Greece
pt: Grécia Central

en: Central Macedonia
pt: Macedónia Central

en: Cesar
pt: César

en: Chad
pt: Chade

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
pt: De Catanho

en: Change status to: %s
pt: Alterar o estado para: %s

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
pt: Seleccione esta opção se pretender incluir automaticamente a imagem grande nas transferências

en: Checkout
pt: Finalizar

en: Chernivtsi Oblast
pt: Oblast de Chernivtsi

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
pt: As galerias secundárias das galerias seleccionadas serão automaticamente incluídas

en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

en: Chinese Yuan
pt: Yuan chinês

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
pt: Escolha uma galeria para que as etiquetas de modelo específicas da galeria estejam disponíveis

en: Choose an action...
pt: Escolha uma acção…

en: Choose from Media Library
pt: Selecionar a partir da biblioteca multimédia

en: Choose from the most used categories
pt: Escolher a partir das categorias  mais utilizadas

en: Choose from the most used options
pt: Escolha entre as opções mais utilizadas

en: Christmas Island
pt: Ilha de Natal

en: Chuquisaca
pt: Chuquisacabolivia. kgm

en: City
pt: Cidade

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
pt: Cidade Autónoma de Buenos Aires

en: Ciudad Real
pt: Ciudad real

en: Ciudad de México
pt: Cidade do México

en: Clare
pt: Clarerepublic_ of_ ireland. kgm

en: Classic
pt: Clássico

en: Classic Theme Options
pt: Opções do tema clássico

en: Clear All Favorites
pt: Limpar todos os favoritos

en: Clear Sesssions
pt: Sessões claras

en: Clear log
pt: Limpar registo

en: Clear selection
pt: Limpar selecção

en: Clear sessions
pt: Sessões claras

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Click here if the download does not start immediately
pt: Clique aqui se a transferência não for iniciada imediatamente

en: Click here to login
pt: Clique aqui para iniciar sessão

en: Click the links below to download your photo files
pt: Clique nos links abaixo para fazer o download de seus arquivos de fotos

en: Click to reset password
pt: Clique para repor a palavra-passe

en: Client Galleries
pt: Galerias de clientes

en: Client ID
pt: Id do Cliente

en: Close
pt: Fechar

en: Coast
pt: Costa

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Collines
pt: Colinas

en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

en: Colonia
pt: Colónia

en: Color
pt: Cor

en: Columns
pt: Colunas

en: Comma separated list of email addresses
pt: Lista de endereços electrónicos separados por vírgulas

en: Comment added on %s
pt: Comentário adicionado em %s

en: Comment awaiting approval
pt: Comentário a aguardar aprovação

en: Comment notification to admin
pt: Notificação de comentários ao administrador

en: Comments
pt: Comentários

en: Comments require approval
pt: As observações requerem aprovação

en: Como
pt: ComoCity in Italy

en: Comoros
pt: Comores

en: Completed
pt: Concluído

en: Completed Orders
pt: Ordens concluídas

en: Compostela Valley
pt: Compostela Vale

en: Configure
pt: Configurar

en: Confirm New Password
pt: Confirmar nova palavra-passe

en: Connect (Production)
pt: Ligar (Produção)

en: Connect to
pt: Conectar a

en: Connect to Square
pt: Ligar à Square

en: Constantine
pt: Constantino

en: Contact Information
pt: Informações de contacto

en: Contact sent to Light Blue!
pt: Contacto enviado para Light Blue!

en: Contact your network administrator to install the update.
pt: Contacte o administrador da rede para instalar a atualização.

en: Continue to checkout
pt: Continuar para o checkout

en: Continue to payment details
pt: Continuar para os detalhes de pagamento

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
pt: Copie e cole os nomes dos ficheiros acima na funcionalidade de pesquisa do Lightroom (filtro Biblioteca) para localizar rapidamente e criar uma nova coleção para facilitar o processamento desta encomenda. Certifique-se de que está a utilizar o parâmetro de pesquisa "Contém" (e não "Contém tudo").

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
pt: Copie e cole os nomes dos ficheiros acima na funcionalidade de pesquisa do Lightroom (filtro Biblioteca) para encontrar e criar rapidamente uma nova coleção para facilitar o processamento desta encomenda. Certifique-se de que está a utilizar o parâmetro de pesquisa "Contém" (e não "Contém tudo").

en: Copy system info to clipboard
pt: Copiar informações do sistema para a área de transferência

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Cordillera
pt: Cordilheira

en: Cork
pt: Cortiça

en: Cost
pt: Custo

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
pt: Não foi possível recuperar automaticamente a chave de licença para %s

en: Could not connect to Campaign Monitor API
pt: Não foi possível conectar-se à API do Campaign Monitor

en: Could not connect to MailChimp API
pt: Não foi possível ligar à API do MailChimp

en: Could not connect to PayPal
pt: Não foi possível conectar-se ao PayPal

en: Could not find original file to regenerate from
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro original a partir do qual regenerar

en: Could not get download file
pt: Não foi possível obter o ficheiro de transferência

en: Could not get locations from Square
pt: Não foi possível obter localizações do Square

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
pt: Não foi possível reembolsar o pagamento no Authorize.net: %s

en: Could not upload image %s: %s
pt: Não foi possível carregar a imagem %s: %s

en: Country
pt: País

en: County
pt: Concelho

en: Cover
pt: Capa

en: Cover Theme Options
pt: Opções do tema da capa

en: Cox's Bazar
pt: Bazar de Cox

en: Create Account
pt: Criar Conta

en: Create Users
pt: Criar Utilizadores

en: Create galleries
pt: Criar galerias

en: Create user accounts
pt: Criar contas de usuário

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
pt: Criar contas de utilizador para todos os que ainda não existem no seu ficheiro de dados

en: Create your first automated email
pt: Crie seu primeiro e-mail automatizado

en: Create your first discount
pt: Criar o seu primeiro desconto

en: Create your first gallery
pt: Criar a sua primeira galeria

en: Create your first product
pt: Criar o seu primeiro produto

en: Create your first product options
pt: Crie as suas primeiras opções de produtos

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
pt: Criação de e-mails automatizados no Sunshine Photo Cart

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
pt: Criar descontos no carrinho de fotografias Sunshine

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
pt: Criar galerias no Sunshine Photo Cart

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
pt: Criar produtos no carrinho de fotografias Sunshine

en: Credit or debit cards
pt: Cartões de crédito ou de débito

en: Credits
pt: Créditos

en: Credits Applied
pt: Créditos aplicados

en: Crete
pt: Creta

en: Crimea
pt: Crimeia

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatia kuna
pt: Kuna Croata

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
pt: Cortar a imagem para este tamanho exato. Nota: As imagens cortadas não são recomendadas para layouts Justificados ou de Alvenaria

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
pt: Opção de recorte não recomendada para justificação ou alvenaria

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Formatting
pt: Formatação da moeda

en: Currency symbol position
pt: Posição do símbolo da moeda

en: Current Image Count
pt: Contagem de imagens atuais

en: Current Password
pt: Palavra passe atual

en: Current gallery
pt: Galeria atual

en: Current month sales
pt: Vendas do mês atual

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Custom Email Addresses
pt: Endereços de e-mail personalizados

en: Custom Message
pt: Mensagem personalizada

en: Custom Note
pt: Nota personalizada

en: Custom email address
pt: Endereço de correio eletrónico personalizado

en: Custom email template to invite a user to gallery
pt: Modelo de correio eletrónico personalizado para convidar um utilizador para a galeria

en: Custom ordering
pt: Ordenação Personalizada

en: Custom recipients
pt: Destinatários personalizados

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer Count
pt: Contagem de Cliente

en: Customer ID
pt: Identificação do Cliente

en: Customer Information
pt: Informação do Cliente

en: Customer Order Receipt
pt: Recibo de encomenda do cliente

en: Customer Profile
pt: Perfil do Cliente

en: Customer Views
pt: Visualizações do cliente

en: Customer downloaded "%s" from order
pt: Cliente descarregou "%s" da encomenda

en: Customer has been updated
pt: O cliente foi atualizado

en: Customer signup at %s
pt: Registro de cliente em %s

en: Customer was notified via email about new files available for download
pt: O cliente foi notificado por correio eletrónico sobre novos ficheiros disponíveis para transferência

en: Customers
pt: Clientes

en: Customizations
pt: Personalizações

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Koruna
pt: Koruna Checa

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Cádiz
pt: Cádis

en: Dadra and Nagar Haveli
pt: Dadra e Nagar Haveli

en: Daman and Diu
pt: Daman e Diu

en: Damietta
pt: Damieta

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Dashboard
pt: Painel

en: Data
pt: Dados

en: Data & Logging
pt: Dados e registo

en: Date
pt: Data

en: Dates
pt: Datas

en: Day
pt: Dia

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Deactivate
pt: Desativado

en: Decimal separator
pt: Separador decimal

en: Decrease quantity
pt: Diminuir a quantidade

en: Default
pt: Padrão

en: Default customer location
pt: Localização padrão do cliente

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete FTP folder
pt: Eliminar a pasta FTP

en: Delete Unused Image Sizes
pt: Excluir tamanhos de imagem não utilizados

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
pt: Eliminar todos os dados de Galerias, Produtos, Encomendas e definições serão removidos quando o Sunshine for desinstalado. AVISO! Isso também excluirá todas as imagens carregadas nas galerias!

en: Delete data on uninstall
pt: Excluir dados sobre desinstalação

en: Delete orphaned images
pt: Eliminar imagens órfãs

en: Delete permanently
pt: Eliminar permanentemente

en: Delete selected images
pt: Eliminar imagens seleccionadas

en: Delhi
pt: Deli

en: Delivery
pt: Entrega

en: Delivery & Shipping
pt: Entrega e envio

en: Delivery Method
pt: Método de Entrega

en: Delivery/Shipping Method
pt: Método de entrega/envio

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Department
pt: Departamento

en: Description
pt: Descrição

en: Description displayed on the checkout page to the customer
pt: Descrição apresentada na página de checkout ao cliente

en: Design Elements
pt: Elementos de design

en: Details
pt: Detalhes

en: Dhaka
pt: Daca

en: Digital Download
pt: Transferência digital

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Dinagat Islands
pt: Ilhas Dinagat

en: Direct URL
pt: URL direto

en: Disable Favorites
pt: Desativar favoritos

en: Disable Gallery Sharing
pt: Desativar a partilha da galeria

en: Disable Image Sharing
pt: Desativar a partilha de imagens

en: Disable Products
pt: Desativar produtos

en: Disable Shipping
pt: Desativar o Envio

en: Disable Signup
pt: Desativar registro

en: Disable Store
pt: Desativar loja

en: Disable favorites for this gallery
pt: Desativar os favoritos para esta galeria

en: Disable gallery sharing
pt: Desativar a partilha da galeria

en: Disable individual image sharing for this gallery
pt: Desativar a partilha de imagens individuais para esta galeria

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
pt: Desativar promoções no Sunshine Photo Cart

en: Disable sign up throughout Sunshine
pt: Desativar a inscrição em todo o Sunshine

en: Disallowed Categories
pt: Categorias não autorizadas

en: Disallowed Galleries
pt: Galerias não autorizadas

en: Disallowed Products
pt: Produtos não autorizados

en: Disconnect from
pt: Desconectar de

en: Disconnect from Square
pt: Desligar da Square

en: Discount
pt: Desconto

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
pt: Desconto "%s" removido porque já não é válido

en: Discount (optional)
pt: Desconto (opcional)

en: Discount Amount
pt: Montante de Desconto

en: Discount Code
pt: Código de desconto

en: Discount Code or Gift Card
pt: Código de desconto ou cartão de oferta

en: Discount Expiration (Optional)
pt: Validade do desconto (opcional)

en: Discount Info
pt: Informações sobre descontos

en: Discount Type
pt: Tipo de desconto

en: Discount code could not be removed
pt: Não foi possível remover o código de desconto

en: Discount code is invalid
pt: O código de desconto é inválido

en: Discount per item
pt: Desconto por artigo

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
pt: A percentagem de desconto também será aplicada ao custo de envio

en: Discounts
pt: Descontos

en: Display Fields
pt: Exibir campos

en: Display Options
pt: Opções de Apresentação

en: Display Sunshine's main menu links
pt: Mostrar as ligações do menu principal do Sunshine

en: Display a gallery password box
pt: Apresentar uma caixa de palavra-passe da galeria

en: Display a search box
pt: Apresentar uma caixa de pesquisa

en: Display prices
pt: Exibir preços

en: Distraction Free Checkout
pt: Check-out sem distracções

en: District
pt: Distrito

en: District Of Columbia
pt: Distrito da Columbia

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
pt: Não permitir que o cliente adicione mais do que esse valor ao carrinho

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
pt: Não permitir guardar imagens nos favoritos em todas as galerias

en: Do not allow sharing galleries
pt: Não permitir a partilha de galerias

en: Do not allow sharing images within a gallery
pt: Não permitir a partilha de imagens dentro de uma galeria

en: Do not require shipping for this item at checkout
pt: Não solicite o frete para esse item no checkout

en: Documentation
pt: Documentação

en: Dokolo
pt: Dokolo Dokolo

en: Dolj
pt: Doljromania. kgm

en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Done!
pt: Concluído!

en: Donegal
pt: DonegalCity in Ulster Ireland

en: Download
pt: Descarregar

en: Download Gallery
pt: Transferir galeria

en: Download PDF
pt: Descarregar PDF

en: Download additional files for this order
pt: Descarregar ficheiros adicionais para esta encomenda

en: Download all order items
pt: Download de todos os itens do pedido

en: Download file
pt: Descarregar ficheiro

en: Download files
pt: Descarregar ficheiros

en: Download unavailable until payment is complete
pt: Descarregamento indisponível até o pagamento estar concluído

en: Download your order items
pt: Descarregar os seus artigos de encomenda

en: Downloaded free gallery %s
pt: Galeria gratuita baixada %s

en: Downloaded free image %s
pt: Imagem gratuita descarregada %s

en: Downloads: %s
pt: Descarregamentos: %s

en: Drop files here
pt: Solte os arquivos aqui

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: ERROR, something went really wrong
pt: ERRO, algo deu muito errado

en: EU VAT Number
pt: Número Fiscal da UE

en: Each item in cart
pt: Cada item no carrinho

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pt: A leste Azarbaijan (آذربایجان شرقی)

en: East Macedonia and Thrace
pt: Macedónia Oriental e Trácia

en: Eastern
pt: Oriental

en: Eastern Cape
pt: Cabo Oriental

en: Eastern Samar
pt: Samar Oriental

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit Automated Email
pt: Editar correio eletrónico automatizado

en: Edit Discount
pt: Editar desconto

en: Edit Email Log
pt: Editar Log de E-mail

en: Edit Gallery
pt: Editar galeria

en: Edit Order
pt: Editar Encomenda

en: Edit Order Status
pt: Editar o estado da encomenda

en: Edit Price Level
pt: Editar nível de preço

en: Edit Product
pt: Editar produto

en: Edit Product Category
pt: Editar Categoria de Curso

en: Edit Product Option
pt: Editar opção de produto

en: Edit images
pt: Editar imagens

en: Edit user
pt: Editar utilizador

en: Egypt
pt: Egipto

en: Egyptian Pound
pt: Libra do Egipto

en: Email Content
pt: Conteúdo do email

en: Email Log
pt: Log de E-mail

en: Email Notifications
pt: Notificações por Email

en: Email Sender
pt: Remetente do correio eletrónico

en: Email Template
pt: Modelo de Email

en: Email address provided for
pt: Endereço de correio eletrónico fornecido para

en: Email logo
pt: Logotipo no email

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
pt: As notificações por correio eletrónico enviadas pelo Sunshine Photo Cart estão listadas abaixo. Clique num e-mail para o configurar.

en: Email receipt sent to admins after successful order
pt: Recibo de correio eletrónico enviado aos administradores após uma encomenda bem sucedida

en: Email receipt sent to customer after successful order
pt: Recibo de correio eletrónico enviado ao cliente após uma encomenda bem sucedida

en: Email required
pt: O email é obrigatório

en: Email sent to customer after account sign up
pt: E-mail enviado ao cliente após a inscrição na conta

en: Email sent to customer when comment added to order
pt: Correio eletrónico enviado ao cliente quando o comentário é adicionado à encomenda

en: Email sent to customer when resetting password
pt: E-mail enviado ao cliente quando a palavra-passe é reposta

en: Emails
pt: E-mails

en: Enable %s
pt: Permitir %s

en: Enable Taxes
pt: Ativar impostos

en: Enable logging
pt: Activar registo de eventos

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
pt: Ativar o registo de todos os eventos no Sunshine para ajudar na depuração. Desativar quando não for necessário.

en: Enabled
pt: Activado

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
pt: A ativação desta opção tentará impedir que os bots dos motores de busca rastreiem e indexem galerias e imagens

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
pt: A ativação dessa opção desativará o menu do botão direito do mouse e também não permitirá que as imagens sejam arrastadas/soltas na área de trabalho. NÃO é um método 100% eeficaz, mas deve impedir a maioria das pessoas. NÃO é usado para usuários administradores.

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
pt: Os pontos finais são anexados aos URLs da sua página para tratar de acções específicas na página da conta.

en: Enter Gallery Access Code
pt: Digite o código de acesso à galeria

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
pt: Introduza uma chave da API do Google para ativar o preenchimento automático de endereços no checkout, <a href="%s" target="_blank">saiba mais aqui</a>

en: Enter email addresses separated by comma
pt: Introduzir endereços de correio eletrónico separados por vírgula

en: Enter email addresses separated by commas
pt: Introduzir endereços de correio eletrónico separados por vírgulas

en: Entire cart
pt: Todo o carrinho

en: Entire gallery download
pt: Descarregar toda a galeria

en: Entre Ríos
pt: Entre Rios

en: Epirus
pt: Épiro

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritréia

en: Error
pt: Erro

en: Error processing credit card: %s (%s)
pt: Erro ao processar cartão de crédito: %s (%s)

en: Estado de México
pt: Estado do México

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Events
pt: Eventos

en: Every %d Minutes
pt: A cada %d minutos

en: Expiration
pt: Data de Validade

en: Expired
pt: Expirado

en: Expires
pt: Expira

en: Expires on %s
pt: Expira em %s

en: Explainer text to customers about the print release.
pt: Texto explicativo para os clientes sobre o lançamento da impressão.

en: Export
pt: Exportar

en: Export %s
pt: Exportar %s

en: Exports
pt: Exportações

en: Extra Content
pt: Conteúdo Extra

en: Extra Shipping Cost
pt: Custo de envio extra

en: Extra content to be shown on all invoices
pt: Conteúdo extra a apresentar em todas as facturas

en: FTP Folders
pt: Pastas FTP

en: FTP Images Folder
pt: Pasta de imagens FTP

en: Failed modal security check
pt: Falha na verificação de segurança modal

en: Failed security check
pt: Falha no controlo de segurança

en: Failed to capture PayPal payment
pt: Falha ao capturar o pagamento do PayPal

en: Failed to pass security
pt: Não passou na segurança

en: Failed to refresh Square token: %s
pt: Falha ao atualizar o token Square: %s

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
pt: Falha ao remover a associação do Carrinho de Fotografias Sunshine: %s

en: Failed to send contact to Light Blue
pt: Falha ao enviar o contacto para Light Blue

en: Failed to send order to Light Blue
pt: Falha ao enviar a encomenda para Light Blue

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Fallback Featured Image
pt: Imagem de destaque alternativa

en: Family
pt: Família

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroé

en: Favorite
pt: Favorito

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Favorites (Admin)
pt: Favoritos (Admin)

en: Favorites (Custom Recipient)
pt: Favoritos (destinatário personalizado)

en: Favorites cleared
pt: Favoritos limpos

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
pt: Notificação de favoritos enviada pelos clientes para um destinatário personalizado

en: Favorites notification sent by customers to site admin
pt: Notificação de favoritos enviada pelos clientes ao administrador do sítio

en: Favorites submitted by %s on %s
pt: Favoritos enviados por %s em %s

en: Federal Dependencies
pt: Dependências federais

en: Fee Amount
pt: Valor da Taxa

en: Fee Name
pt: Nome da taxa

en: Fees
pt: Taxas

en: Fees added to the order for using this payment method
pt: Taxas adicionadas ao pedido por usar esse método de pagamento

en: Feni
pt: Fenim

en: Field contains invalid data
pt: O campo contém dados inválidos

en: Field is required
pt: O campo é obrigatório

en: File could not be deleted
pt: Não foi possível apagar o ficheiro

en: File for print release information when a customer downloads an image
pt: Arquivo para informações de liberação de impressão quando um cliente faz o download de uma imagem

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Files
pt: Ficheiros

en: Files for [order_name] are now available for download
pt: Os ficheiros para [nome_da_encomenda] estão agora disponíveis para transferência

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter by customer
pt: Filtrar por cliente

en: Filter by gallery
pt: Filtrar por galeria

en: Filter galleries list
pt: Filtrar a lista de galerias

en: Finland
pt: Finlândia

en: Firenze
pt: Florença

en: First Name
pt: Nome

en: Fixed amount
pt: Quantia fixa

en: Flat Rate
pt: Custo fixo

en: For processing free orders
pt: Para o processamento de encomendas gratuitas

en: For processing test orders
pt: Para o processamento de encomendas de ensaios

en: France
pt: França

en: Free
pt: Grátis

en: Free Download
pt: Downloads Gratuitos

en: Free Downloads
pt: Downloads gratuitos

en: Free Shipping
pt: Envio Grátis

en: Free State
pt: Estado Financiado

en: Free gallery downloads
pt: Downloads gratuitos de galerias

en: Free image download count
pt: Contagem de descargas de imagens gratuitas

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

en: Friend
pt: %d amigo

en: From 1-100, a max percent size of the image
pt: De 1 a 100, uma percentagem máxima do tamanho da imagem

en: From Email
pt: Email do remetente

en: From Name
pt: Nome

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
pt: A partir do painel de controlo da sua conta, pode ver as suas <a href="%1$s">encomendas recentes</a>, gerir o seu <a href="%2$s">endereço de envio</a> e <a href="%3$s">editar a sua palavra-passe e os detalhes da conta</a>.

en: Full refund
pt: Reembolso total

en: GO
pt: Pesquisar

en: Gabon
pt: Gabão

en: Galleries
pt: Galerias

en: Galleries Layout
pt: Layout das galerias

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
pt: As galerias vêm com uma Loja onde os produtos são mostrados primeiro e os clientes adicionam imagens ao carrinho. Pode desativar esta opção se não pretender disponibilizá-la.

en: Galleries list
pt: Lista de galerias

en: Galleries list navigation
pt: Navegação na lista de galerias

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gallery Creation Date (New to Old)
pt: Data de criação da galeria (nova a antiga)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
pt: Data de criação da galeria (antiga para nova)

en: Gallery Featured Image
pt: Imagem em destaque na galeria

en: Gallery Options
pt: Opções de galeria

en: Gallery Order
pt: Ordem da galeria

en: Gallery Password Box
pt: Caixa de senha da galeria

en: Gallery Search Box
pt: Caixa de pesquisa da galeria

en: Gallery Sharing
pt: Partilha da galeria

en: Gallery Theme
pt: Tema da galeria

en: Gallery Type
pt: Tipo de Galeria

en: Gallery access code is incorrect, please try again
pt: O código de acesso à galeria está incorreto, tente novamente

en: Gallery archives
pt: Arquivos da galeria

en: Gallery name unavailable
pt: Nome da galeria não disponível

en: Galway
pt: GalwayCity in Connecticut USA

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: General
pt: Geral

en: General Options
pt: Opções gerais

en: General template for custom messages
pt: Modelo geral para mensagens personalizadas

en: Generate coupon code
pt: Gerar código de cupom

en: Generate password
pt: Gerar senha

en: Genova
pt: Gênova

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get Download
pt: Obter transferência

en: Get New Password
pt: Obter Nova Password

en: Ghana
pt: Gana

en: Gilgit Baltistan
pt: Gilgit-Baltistão

en: Gipuzkoa
pt: Guipúscoa

en: Giza
pt: Gizé

en: Go to product options
pt: Ir para as opções do produto

en: Gold
pt: Dourado

en: Gorj
pt: Gorjromania. kgm

en: Grand Cape Mount
pt: Monte do cabo grande

en: Grand Gedeh
pt: Grande Gedeh

en: Greater Accra
pt: Grande Acra

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guest
pt: Convidado

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Győr-Moson-Sopron
pt: Gyor-Moson-Sopron

en: Hamburg
pt: Hamburgo

en: Harghita
pt: Harghitaromania. kgm

en: Hawaii
pt: Havaí

en: Hawke’s Bay
pt: Baía de Hawke

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
pt: <h2>Olá %1$s</h2>(não %1$s? <a href=“%2$s”>Sair</a>)

en: Heredia
pt: Herédia

en: Hesse
pt: Hessen

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide funding sources
pt: Ocultar fontes de financiamento

en: Hide galleries from search engines
pt: Ocultar galerias dos motores de busca

en: Hide link to main galleries page
pt: Ocultar a ligação à página principal das galerias

en: Hide others
pt: Ocultar outros

en: Hide promos
pt: Ocultar promoções

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
pt: Oculte o link para a sua página principal de galerias em qualquer menu do Sunshine. Útil se pretender que os utilizadores se limitem a uma única galeria.

en: Highlight color
pt: Cor de Highlight

en: Hoima
pt: Hoima Hoima

en: Homa Bay
pt: Baía de Homa

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar Hong Kong

en: Hong Kong Island
pt: Ilha de Hong Kong

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
pt: Durante quanto tempo é que o código de cupão deve ser válido depois de ser criado? Isto irá substituir quaisquer definições de data de validade do código de desconto selecionado

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
pt: Quanto é que este produto custa para ser produzido, utilizado para determinar o seu lucro sempre que vende este item

en: Howland Island
pt: Ilha Howland

en: Huila
pt: Huíla

en: Hungarian Forint
pt: Florim Húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: Hyogo
pt: Hyōgo

en: I have read and acknowledge the print release terms
pt: Li e concordo com os termos de liberação de impressão

en: I'm done
pt: Estou farto

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icelandic krona
pt: Coroa Islandesa

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
pt: Se um preço for deixado em branco, o produto não será disponibilizado para esse nível de preço

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
pt: Se o cliente ainda não tiver introduzido o endereço, que localização é utilizada para determinar a localização predefinida

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
pt: Se estiverem disponíveis várias opções de taxa fixa, mostrar apenas esta se for a de preço mais elevado

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
pt: Se tiver alterado o tamanho das miniaturas, o tamanho do descarregamento digital ou as definições da marca de água, terá de voltar a gerar imagens.

en: Iganga
pt: Iganga Iganga

en: Ilfov
pt: Ilfovromania. kgm

en: Illinois
pt: Ilinois

en: Image
pt: Imagem

en: Image %s added to favorites
pt: Imagem %s adicionada aos favoritos

en: Image %s removed from favorites
pt: Imagem %s removida dos favoritos

en: Image Comment (Admin)
pt: Comentário de imagem (Admin)

en: Image Data
pt: Dados de imagem

en: Image File List
pt: Lista de ficheiros de imagem

en: Image Options
pt: Opções de imagem

en: Image Order
pt: Ordem de imagem

en: Image Quality
pt: Qualidade da imagem

en: Image Sharing
pt: Partilha de imagens

en: Image Theft Prevention
pt: Prevenção do roubo de imagens

en: Image Upload Date (New to Old)
pt: Data de carregamento da imagem (nova para antiga)

en: Image Upload Date (Old to New)
pt: Data de carregamento da imagem (antiga para nova)

en: Image Views
pt: Visualizações de imagens

en: Image added to favorites
pt: Imagem adicionada aos favoritos

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
pt: A imagem não foi totalmente carregada porque é demasiado grande para o seu servidor suportar. As miniaturas e as marcas de água podem não ter sido aplicadas. Recomenda-se aumentar a memória disponível.

en: Images
pt: Imagens

en: Images Layout
pt: Layout das imagens

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
pt: As imagens no seu carrinho foram removidas porque já não estão disponíveis

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
pt: As imagens nos seus favoritos foram removidas porque já não estão disponíveis

en: Imperia
pt: Impéria

en: Import
pt: Importar

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
pt: Incluir um ficheiro de impressão em cada transferência digital, recomenda-se um ficheiro PDF

en: Include large image size in download
pt: Incluir imagens de grandes dimensões na transferência

en: Include sub galleries
pt: Incluir subgalerias

en: Included in footer of every email
pt: Incluído no rodapé de cada correio eletrónico

en: Included in this package:
pt: Incluído neste pacote:

en: Increase quantity
pt: Aumentar a quantidade

en: Independencia
pt: Independência

en: Indian Rupee
pt: Rupee Indiana

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesia Rupiah
pt: Rupia Indonésia

en: Inner Mongolia / 內蒙古
pt: Mongólia Interior / 內蒙古

en: Insert into gallery
pt: Inserir na galeria

en: Installment
pt: Prestação

en: Instructions
pt: Instruções

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
pt: Instruções incluídas na página de recibo da encomenda e no correio eletrónico sobre como concluir o pagamento

en: Integrations
pt: Integrações

en: Invalid MailChimp API key supplied.
pt: Chave de API do MailChimp inválida fornecida.

en: Invalid checkout section
pt: Secção de checkout inválida

en: Invalid comment submission - comments not allowed
pt: Envio de comentário inválido - comentários não permitidos

en: Invalid comment submission - failed security check
pt: Envio de comentário inválido - falha na verificação de segurança

en: Invalid comment submission - invalid email address
pt: Envio de comentário inválido - endereço de correio eletrónico inválido

en: Invalid comment submission - no image ID or content
pt: Envio de comentário inválido - sem ID de imagem ou conteúdo

en: Invalid comment submission - no image found
pt: Envio de comentário inválido - nenhuma imagem encontrada

en: Invalid comment submission - unknown reason
pt: Envio de comentário inválido - motivo desconhecido

en: Invalid email
pt: Email inválido

en: Invalid email address
pt: Endereço de email inválido

en: Invalid email address provided for
pt: Endereço de correio eletrónico inválido fornecido para

en: Invalid email or password, please try again
pt: E-mail ou palavra-passe inválidos, tente novamente

en: Invalid file type
pt: Tipo de ficheiro inválido

en: Invalid file upload
pt: Carregamento de ficheiro inválido

en: Invalid gallery
pt: Galeria inválida

en: Invalid gallery password submission
pt: Envio de palavra-passe de galeria inválida

en: Invalid gallery password submission for
pt: Envio de palavra-passe de galeria inválida para

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
pt: Submissão de password de galeria inválida: galeria não encontrada

en: Invalid license
pt: Licença inválida

en: Invalid license key
pt: Chave de licença inválida

en: Invalid login attempt
pt: Tentativa de login inválida

en: Invalid order ID
pt: ID do Pedido inválido

en: Invalid passcode
pt: Código de acesso inválido

en: Invalid password reset attempt
pt: Tentativa de reposição de palavra-passe inválida

en: Invalid payment
pt: Pagamento inválido

en: Invalid request
pt: Pedido inválido

en: Invalid reset password URL
pt: URL de reposição da palavra-passe inválido

en: Invalid signup attempt
pt: Tentativa de registo inválida

en: Invalid submission
pt: Apresentação inválida

en: Invalid tool
pt: Ferramenta inválida

en: Invalid user
pt: Usuário inválido

en: Invite User to Register
pt: Convidar o utilizador a registar-se

en: Invite to Gallery
pt: Convidar para a galeria

en: Invite user to gallery
pt: Convidar o utilizador para a galeria

en: Invite user to register
pt: Convidar o utilizador a registar-se

en: Invoice
pt: Factura

en: Invoice #%s
pt: Fatura #%s

en: Invoice for %s
pt: Fatura para %s

en: Invoices
pt: Facturas

en: Ionian Islands
pt: Ilhas Jónicas

en: Iran
pt: Irã

en: Iraq
pt: Iraque

en: Isernia
pt: Isérnia

en: Isingiro
pt: Isingiro Isingiro

en: Islamabad Capital Territory
pt: Território da Capital Islamabadpakistan. kgm

en: Isle of Man
pt: Ilha de Homem

en: Israeli Shekel
pt: Israeli Shekel (₪)

en: Italy
pt: Itália

en: Item Price
pt: Preço do item

en: Item Total
pt: Item-Total

en: Item not added to cart
pt: Item não adicionado ao carrinho

en: Item not filled
pt: Item não preenchido

en: Item removed from cart
pt: Item removido do carrinho

en: Items
pt: Itens

en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

en: Jammu and Kashmir
pt: Jamu e Caxemira

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese Yen
pt: Japanese yen

en: Jarvis Island
pt: Ilha Jarvis

en: Johnston Atoll
pt: Atol de Johnston

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Justified
pt: Justificado

en: Kaabong
pt: Kaabong Kaabong

en: Kaberamaido
pt: Kaberamaido Kaberamaido

en: Kaduna
pt: KadunaCity in Nigeria

en: Kagadi
pt: Kagadi Kagadi

en: Kalangala
pt: Kalangala Kalangala

en: Kalungu
pt: Kalungu Kalungu

en: Kamwenge
pt: Kamwenge Kamwenge

en: Kanungu
pt: Kanungu Kanungu

en: Kapelebyong
pt: Kapelebyong Kapelebyong

en: Kasanda
pt: Kasanda Kasanda

en: Katakwi
pt: Katakwi Katakwi

en: Kavango East
pt: Kavango Leste

en: Kavango West
pt: Kavango Oeste

en: Kayunga
pt: Kayunga Kayunga

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kenyan Shilling
pt: Xelim queniano

en: Kericho
pt: Kericó

en: Kerry
pt: Kerryrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Khuzestan (خوزستان)
pt: Khuzistão (خوزستان)

en: Kiboga
pt: Kiboga Kiboga

en: Kibuku
pt: Kibuku Kibuku

en: Kilkenny
pt: Kilkennyrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Kingman Reef
pt: Recife de Kingman

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kiruhura
pt: Kiruhura Kiruhura

en: Kiryandongo
pt: Kiryandongo Kiryandongo

en: Koboko
pt: Koboko Koboko

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt: Kohgiluyeh e Boyerahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kotido
pt: Kotido Kotido

en: Kurdistan / کردستان)
pt: Curdistão (کردستان)

en: KwaZulu-Natal
pt: Kwazulu-Natal

en: Kween
pt: Criança

en: Kyankwanzi
pt: Kyankwanzi Kyankwanzi

en: Kyenjojo
pt: Kyenjojo Kyenjojo

en: Kyiv
pt: Kiev

en: Kyotera
pt: Kyotera Kyotera

en: Kyoto
pt: Quioto

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: La Unión
pt: A União

en: Label
pt: Etiqueta

en: Lakshadeep
pt: Laquedivas

en: Lao Kip
pt: Kip de Lao

en: Laois
pt: Laoisrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Large Size
pt: Tamanho Grande

en: Last Name
pt: Apelido

en: Last month sales
pt: Vendas do mês passado

en: Latest Activity
pt: Última atividade

en: Latvia
pt: Letónia

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
pt: Saiba como aumentar o limite de memória do WordPress

en: Learn more
pt: Saber mais

en: Leave blank for full resolution
pt: Deixar em branco para resolução total

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
pt: Deixe em branco para usar a numeração de pedido padrão; caso contrário, defina o próximo número de pedido a ser usado

en: Leave empty to keep current password
pt: Deixar em branco para manter a palavra-passe atual

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Left space
pt: Espaço esquerdo

en: Leitrim
pt: Leitrimrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: León
pt: Leão

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
pt: Não foi possível desativar a licença para %s, <a href="%s" target="_blank">contacte o suporte</a>

en: License for %s failed to be activated: %s
pt: Não foi possível ativar a licença para %s: %s

en: License for %s failed to be updated: %s
pt: Não foi possível atualizar a licença de %s: %s

en: License for %s has been activated
pt: A licença para %s foi activada

en: License for %s has been deactivated
pt: A licença para %s foi desactivada

en: License for %s has been updated
pt: A licença para %s foi actualizada

en: Licenses
pt: Licenças

en: Lifetime sales
pt: Vendas ao longo da vida

en: Light Blue API key has not been set
pt: A chave de API azul claro não foi definida

en: Limits
pt: Limites

en: Limón
pt: Limão

en: List
pt: Lista

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Littoral
pt: Litoral

en: Live
pt: Ativo

en: Live Client ID
pt: ID do cliente ao vivo

en: Live Login ID
pt: ID de login ao vivo

en: Live Public Key
pt: Chave pública ao vivo

en: Live Secret
pt: Live Secret Key

en: Live Transaction Key
pt: Chave de transação em tempo real

en: Lleida
pt: Lérida

en: Load %s more images
pt: Carregar %s mais imagens

en: Load more
pt: Carregar mais

en: Load more button
pt: Botão ler mais

en: Loading
pt: A carregar

en: Local Delivery
pt: Entrega local

en: Location (Production)
pt: Localização (Produção)

en: Locations refreshed from Square
pt: Locais actualizados a partir da Square

en: Log
pt: Registos

en: Log file has been cleared
pt: O arquivo de registro foi limpo

en: Logged in
pt: Iniciou sessão

en: Logged out
pt: Terminou sessão

en: Login
pt: Entrar

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
pt: Inicie sessão na sua <a href="%s" target="_blank">conta MailChimp</a> para obter a sua chave de API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
pt: Faça login na sua conta do Campaign Monitor para obter sua chave de API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
pt: Inicie sessão na sua conta Campaign Monitor para obter o seu ID de cliente

en: Login to your Lightblue account to get your API key
pt: Inicie sessão na sua conta Lightblue para obter a sua chave API

en: Logo
pt: Logotipo

en: Logo to use in header of email
pt: Logótipo a utilizar no cabeçalho da mensagem de correio eletrónico

en: Logout
pt: Sair

en: Lost password?
pt: Esqueceu a sua password?

en: Louisiana
pt: Luisiana

en: Lovech
pt: Lovetch

en: Lower Saxony
pt: Baixa Saxónia

en: Luapula
pt: Luapula (Luapula)

en: Lucca
pt: Luca

en: Lusaka
pt: Lusaca

en: Luuka
pt: Luuka Luuka

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Lwengo
pt: Lwengo Lwengo

en: Lyantonde
pt: Lyantonde Lyantonde

en: Macao / 澳门
pt: Macau / 澳门

en: Macao S.A.R., China
pt: Macau, China

en: Macedonia
pt: Macedônia

en: Madhya Pradesh
pt: Madia Pradexe

en: Maha Sarakham
pt: Marina Silva

en: MailChimp lists have been retrieved
pt: As listas do MailChimp foram recuperadas

en: Main Background
pt: Antecedentes principais

en: Main Galleries Page
pt: Página principal das galerias

en: Main Links
pt: Ligações principais

en: Main Text
pt: Texto principal

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
pt: Disponibilizar o envio gratuito para a encomenda. Tem de ter um Método de envio gratuito ativo com a opção de ser ativado através do código de desconto.

en: Make name optional when signing up
pt: Tornar o nome opcional aquando da inscrição

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
pt: Tornar a palavra-passe opcional ao inscrever-se (caso contrário, a palavra-passe será automaticamente criada para eles)

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
pt: A alteração dos tamanhos das imagens não afecta imediatamente as galerias, pelo que terá de regenerar todas as imagens. <a href="%s" target="_blank">Consulte este artigo de ajuda</a>

en: Malawi
pt: Malauí

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Malaysian Ringgits
pt: Malaysian Ringgits (RM)

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Maluku
pt: Ilhas Molucas

en: Manage comments on this image
pt: Gerir comentários sobre esta imagem

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
pt: Gerir mais níveis de preços para oferecer preços diferentes em todas as galerias para o mesmo produto

en: Managua
pt: Manágua

en: Maputo Province
pt: Província de Maputo

en: Maracha
pt: Maracha Maracha

en: Margin from edge
pt: Margem a partir do bordo

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mascara
pt: Rímel

en: Masindi
pt: Masindi Masindi

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Ilhas Maurícias

en: Max Quantity
pt: Quantidade máxima

en: Max Size
pt: Tamanho máximo

en: Max free downloads
pt: Máximo de descargas gratuitas

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
pt: Número máximo de transferências gratuitas permitidas entre todas as galerias

en: Max uses per person
pt: Máximo de utilizações por pessoa

en: Maximum Order Amount
pt: Montante máximo da encomenda

en: Mayuge
pt: Mayuge Mayuge

en: Mbarara
pt: Mbarara Mbarara

en: Melilla
pt: Melila

en: Menu Background
pt: Fundo do menu

en: Menu Links
pt: Ligações do menu

en: Merchant ID
pt: ID do comerciante

en: Merchant Key
pt: Chave do comerciante

en: Message
pt: Mensagem

en: Message failed to send
pt: Falha no envio da mensagem

en: Message sent successfully
pt: Mensagem enviada com sucesso

en: Messaging
pt: Mensagens

en: Meta Box
pt: Metabox

en: Metadata
pt: Metadados

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Midway Atoll
pt: Atol midway

en: Milano
pt: Milão

en: Min Qty
pt: Quantidade mínima

en: Minimum Order
pt: Encomenda mínima

en: Minimum Order Amount
pt: Valor mínimo da encomenda

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
pt: Quantidade mínima que um cliente deve ter no carrinho antes de poder efetuar a compra

en: Minimum purchase amount
pt: Montante mínimo de compra

en: Minnesota
pt: Minesota

en: Miscellaneous Elements
pt: Elementos diversos

en: Missing required password reset fields
pt: Campos de reposição de palavra-passe obrigatórios em falta

en: Missouri
pt: Missuri

en: Mitooma
pt: Mitooma Mitooma

en: Mode
pt: Modo

en: Modena
pt: Módena

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Mombasa
pt: Mombaça

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Monaghan
pt: Monaghanrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Monseñor Nouel
pt: Senhor Nouel

en: Montevideo
pt: Montevidéu

en: Month
pt: Mês

en: Month(s)
pt: Mese(s)

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Moroto
pt: Moroto Moroto

en: Mountain Province
pt: Província da montanha

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Mubende
pt: Mubende Mubende

en: Muchinga
pt: Muchinga Muchinga

en: Multi-Image
pt: Multi-imagem

en: Multi-image
pt: Multi-imagem

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pt: Lima Metropolitana

en: Municipality
pt: Municípios

en: Municipality / District
pt: Município/distrito

en: Murang’a
pt: Murang'a

en: Murcia
pt: Múrcia

en: Must acknowledge print release
pt: Deve confirmar a liberação de impressão

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
pt: Deve ser uma imagem PNG, de preferência com transparência

en: My WordPress Theme
pt: O meu tema WordPress

en: My business location
pt: A localização da minha empresa

en: Myanmar
pt: Mianmar

en: M’Sila
pt: M'Sila

en: Nairobi County
pt: País de faturação

en: Nakapiripirit
pt: Nakapiripirit Nakapiripirit

en: Nakaseke
pt: Nakaseke Nakaseke

en: Namayingo
pt: Namayingo Namayingo

en: Name
pt: Nome

en: Name Optional for Signup
pt: Nome opcional para registo

en: Name displayed on the checkout page to the customer
pt: Nome apresentado na página de checkout ao cliente

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Namisindwa
pt: Namisindwa Namisindwa

en: Napak
pt: Napak Napak

en: Navassa Island
pt: Ilha de Navassa

en: Navigation Method
pt: Método de navegação

en: Nebbi
pt: Nebbi Nebbi

en: Nebraska
pt: Nebrasca

en: Nepali Rupee
pt: Rupee Nepalesa

en: Net amount
pt: Montante líquido

en: Netherlands
pt: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas holandesas

en: New
pt: Novo

en: New Automated Email
pt: Novo e-mail automatizado

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: New Customers
pt: Novos clientes

en: New Discount
pt: Novo desconto

en: New Email Log
pt: Novo Log de E-mail

en: New Galleries
pt: Novas galerias

en: New Gallery
pt: Nova Galeria

en: New Hampshire
pt: Nova Hampshire

en: New Images
pt: Novas imagens

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New Order
pt: Nova Encomenda

en: New Order Status
pt: Estado da nova encomenda

en: New Orders
pt: Novas Ordens

en: New Password
pt: Nova senha

en: New Password Confirmation
pt: Confirmação de Password

en: New Price Level
pt: Novo nível de preços

en: New Product
pt: Novo Produto

en: New Product Category Name
pt: Nome da nova categoria de produtos

en: New Product Option Name
pt: Nome da nova opção de produto

en: New Territories
pt: Novos Territórios

en: New Valley
pt: Novo Vale

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neozelandês

en: New images are available in your FTP folder
pt: As novas imagens estão disponíveis na sua pasta FTP

en: New order: %s from %s
pt: Nova ordem: %s de %s

en: New passwords do not match
pt: As novas palavras-passe não correspondem

en: Newborn
pt: Recém-nascido

en: Next
pt: Seguinte

en: Next Order Number
pt: Número da próxima ordem

en: Next Step
pt: Próximo Passo

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nigerian Naira
pt: Naira Nigeriano

en: No Email Log found
pt: Nenhum registro de e-mail foi encontrado

en: No Email Log found in trash
pt: Nenhum registro de e-mail foi encontrado na Lixeira

en: No Stripe payment intent id
pt: Sem ID de intenção de pagamento Stripe

en: No To recipient was selected
pt: Não foi selecionado nenhum destinatário To

en: No access token
pt: Sem token de acesso

en: No activity
pt: Nenhuma atividade

en: No added fees
pt: Sem taxas adicionais

en: No automated emails found
pt: Nenhum e-mail automatizado foi encontrado

en: No automated emails found in trash
pt: Nenhum e-mail automatizado foi encontrado na Lixeira

en: No billing address collected for this customer
pt: Não foi recolhido qualquer endereço de faturação para este cliente

en: No billing address collected for this order
pt: Não foi recolhido qualquer endereço de faturação para esta encomenda

en: No custom recipients were provided
pt: Não foram fornecidos destinatários personalizados

en: No customer views
pt: Nenhuma visualização do cliente

en: No customers found
pt: Nenhum cliente encontrado

en: No data found
pt: Nenhum dado encontrado

en: No discounts found
pt: Não foram encontrados descontos

en: No discounts found in trash
pt: Não foram encontrados descontos no lixo

en: No emails collected yet
pt: Ainda não foram recolhidas mensagens electrónicas

en: No favorites
pt: Sem favoritos

en: No files were attached to this order
pt: Não foram anexados quaisquer ficheiros a esta ordem

en: No galleries found in Trash
pt: Não foram encontradas galerias em Trash

en: No galleries found.
pt: Não foram encontradas galerias.

en: No gallery found with that password
pt: Não foi encontrada nenhuma galeria com essa palavra-passe

en: No image ID provided
pt: Não foi fornecida qualquer identificação de imagem

en: No images in this gallery
pt: Nenhuma imagem nesta galeria

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
pt: Não foram encontradas listas na sua conta Campaign Monitor

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
pt: Não foram encontradas listas na sua conta MailChimp. É necessário criar uma lista para que os subscritores sejam colocados.

en: No location by default
pt: Sem localização por padrão

en: No log entries yet
pt: Ainda não há registos no diário de bordo

en: No merchant ID in %s settings
pt: Nenhum ID do comerciante nas configurações %s

en: No orders
pt: Sem Encomendas

en: No orders found
pt: Nenhuma encomenda encontrada

en: No orders found in trash
pt: Nenhuma encomenda encontrada na lixeira

en: No orphans found!
pt: Não foram encontrados órfãos!

en: No parent gallery
pt: Sem galeria de pais

en: No payment method
pt: Nenhum método de pagamento

en: No price levels set
pt: Não foram fixados níveis de preços

en: No product options found
pt: Não foram encontradas opções de produtos

en: No product provided
pt: Nenhum produto fornecido

en: No products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No products found in trash
pt: Nenhum produto na lixeira

en: No response from credit card processor
pt: Ausência de resposta do processador do cartão de crédito

en: No results for this export
pt: Não há resultados para esta exportação

en: No sessions found!
pt: Não foram encontradas sessões!

en: No shipping address collected for this customer
pt: Nenhum endereço de envio recolhido para este cliente

en: No shipping address collected for this order
pt: Nenhum endereço de envio recolhido para esta encomenda

en: No source ID
pt: Sem identificação da fonte

en: No user with that email address
pt: Nenhum utilizador com esse endereço de correio eletrónico

en: None
pt: Nenhum

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolk

en: North Aegean
pt: Egeu do Norte

en: North East
pt: Nordeste

en: North Korea
pt: Coréia do Norte

en: North Rhine-Westphalia
pt: Nordrhein-Westfalen

en: North Sinai
pt: Sinai do Norte

en: North-Western
pt: Noroeste

en: Northern
pt: Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Northwest Territories
pt: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Not a valid email address
pt: Endereço de E-mail Inválido

en: Not a valid image ID
pt: Não é uma ID de imagem válida

en: Not enough data on transaction to process refund
pt: Não há dados suficientes sobre a transação para processar o reembolso

en: Not enough transaction data on %s to process refund
pt: Não existem dados de transação suficientes em %s para processar o reembolso

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
pt: Nota: Se a sua galeria de origem estiver protegida por palavra-passe, é gerada uma palavra-passe única para cada galeria criada neste processo.

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
pt: Nota: Está a utilizar a integração gratuita do gateway de pagamento Square. Isto inclui uma taxa adicional %s%% fee para o processamento do pagamento em cada encomenda que vai para o Carrinho de Fotografias Sunshine, para além das taxas de processamento do Square. Esta taxa adicional é removida através da utilização do suplemento Square Pro.

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
pt: Nota: Está a utilizar a integração gratuita do gateway de pagamento Stripe. Isto inclui uma taxa adicional %s%% fee para o processamento do pagamento em cada encomenda que vai para o Carrinho de Fotografias Sunshine, para além das taxas de processamento do Stripe. Esta taxa adicional é removida através da utilização do suplemento Stripe Pro.

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing
pt: Nada

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
pt: Aviso: É gerado um URL único que é enviado por correio eletrónico para os destinatários. As suas imagens favoritas seleccionadas estarão acessíveis através deste URL a qualquer pessoa que o possua.

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
pt: Notificação enviada ao cliente sobre ficheiros adicionados a uma encomenda para transferência

en: Notify User(s)
pt: Notificar utilizador(es)

en: Notify customer of status change
pt: Notificar o cliente da alteração de estado

en: Notify customer via email
pt: Notificar o cliente por correio eletrónico

en: Notify customer?
pt: Notificar o cliente?

en: Notify user of files added to order
pt: Notificar o utilizador sobre ficheiros adicionados à encomenda

en: Ntoroko
pt: Ntoroko Ntoroko

en: Ntungamo
pt: Ntungamo Ntungamo

en: Nueva Esparta
pt: Nova Esparta

en: Nueva Vizcaya
pt: Nova Biscaia

en: Number of decimals
pt: Número de decimais

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
pt: Número de descargas gratuitas de imagens permitidas a partir desta galeria (e galerias secundárias) por cliente. Deixar vazio para utilizar o valor global (%s).

en: Number of images
pt: Número de imagens

en: Numbered pagination
pt: Paginação numerada

en: Nusa Tenggara Barat
pt: NusaTenggaraBarat

en: Offaly
pt: Offalyrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Olt
pt: Oltromania. kgm

en: Oman
pt: Omã

en: Omoro
pt: Omoro Omoro

en: Only This Discount
pt: Apenas este desconto

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
pt: Permitir apenas que o cliente utilize este cupão, não permitindo todos os outros cupões

en: Only allow for admin users
pt: Permitir apenas a utilizadores administrativos

en: Only allow the selected customers to download for free
pt: Permitir que apenas os clientes seleccionados descarreguem gratuitamente

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
pt: Apenas permitir este método através de um código de desconto que permita o Envio Gratuito

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
pt: Disponibilizar esta opção de envio apenas quando o carrinho contiver artigos das galerias seleccionadas. Deixar em branco para todas as galerias.

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
pt: Disponibilizar esta opção de envio apenas quando o carrinho contiver apenas os produtos seleccionados. Deixar em branco para todos os produtos.

en: Only visible when on Sunshine pages
pt: Apenas visível nas páginas Sunshine

en: Ontario
pt: Ontário

en: Open Gallery
pt: Galeria aberta

en: Optional
pt: Opcional

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
pt: Opcionalmente, introduza um código de acesso único que os clientes terão de introduzir antes de descarregarem gratuitamente

en: Optionally include a hint for the password
pt: Opcionalmente, incluir uma pista para a palavra-passe

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
pt: Opcionalmente, seleccione um nível de preços existente para gerar preços para este novo nível de preços em todos os produtos existentes.

en: Optionally set a password
pt: Opcionalmente, definir uma palavra-passe

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
pt: Opcionalmente, carregar ficheiros para os tornar disponíveis para descarregamento com esta encomenda

en: Options
pt: Opções

en: Order
pt: Encomenda

en: Order #
pt: Encomenda #

en: Order #%s
pt: Encomenda #%s

en: Order %s failed refund in PayPal
pt: Falha no reembolso do pedido %s no PayPal

en: Order Actions
pt: Acções da Encomenda

en: Order Comment
pt: Encomendar Comentário

en: Order Data
pt: Dados da encomenda

en: Order Date
pt: Data da Encomenda

en: Order Files
pt: Encomendar ficheiros

en: Order Files Notification
pt: Notificação de ficheiros de encomendas

en: Order ID
pt: N.º da encomenda

en: Order Numbering
pt: Numeração de pedidos

en: Order Received
pt: Encomenda recebida

en: Order Status
pt: Estado da Encomenda

en: Order Statuses
pt: Status dos pedidos

en: Order Subtotal
pt: Subtotal do Pedido

en: Order Summary
pt: Resumo da encomenda

en: Order Tax
pt: Imposto de encomenda

en: Order Total
pt: Total da encomenda

en: Order Totals
pt: Totais de encomendas

en: Order Updated
pt: Encomenda atualizada.

en: Order email successfully resent
pt: E-mail de encomenda reenviado com sucesso

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
pt: Encomendar imagens captadas (as imagens DEVEM ter o campo EXIF "DateTimeDigitized")

en: Order item list
pt: Lista de itens de encomenda

en: Order items shipped or delivered to your provided address
pt: Encomendar artigos enviados ou entregues no endereço fornecido pelo utilizador

en: Order not found in Stripe to process refund
pt: Ordem não encontrada no Stripe para processar o reembolso

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
pt: Ordem não encontrada no Stripe para processar o reembolso (ID da ordem: %s)

en: Order sent to Light Blue!
pt: Encomenda enviada para Light Blue!

en: Order status for %s has changed
pt: O estado da encomenda de %s foi alterado

en: Order status notification email sent to %s
pt: Mensagem eletrónica de notificação do estado da encomenda enviada para %s

en: Orders
pt: Encomendas

en: Orphaned Images
pt: Imagens órfãs

en: Oruro
pt: Orurobolivia. kgm

en: Other Fields
pt: Outros campos

en: Otuke
pt: Otuke Otuke

en: PIN Code
pt: Código PIN

en: Package
pt: Pacote

en: Padova
pt: Pádua

en: Page Options
pt: Opções da Página

en: Pages & URLs
pt: Páginas e URLs

en: Pages Theme
pt: Tema das páginas

en: Pagination Style
pt: Estilo da Paginação

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Pakwach
pt: Pakwach Pakwach

en: Palencia
pt: Palência

en: Palestinian Territory
pt: Território Palestino

en: Palmyra Atoll
pt: Atol de Palmyra

en: Panama
pt: Panamá

en: Pando
pt: Pandobolivia. kgm

en: Pangasinan
pt: Pangasino

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Paraguayan Guaraní
pt: Guarani Paraguaio

en: Parent Gallery
pt: Galeria dos pais

en: Parent Gallery:
pt: Galeria dos pais:

en: Parent Order Status
pt: Estado da ordem dos pais

en: Parent Order Status:
pt: Estado da ordem dos pais:

en: Parent Price Level
pt: Nível de preços dos pais

en: Parent Price Level:
pt: Nível de preços dos pais:

en: Parent Product Category
pt: Categoria de Curso pai

en: Parent Product Category:
pt: Categoria de Cursos pai:

en: Parent Product Option
pt: Opção de produto pai

en: Parent Product Option:
pt: Opção de produto dos pais:

en: Parish
pt: Freguesia

en: Passcode
pt: Código de acesso

en: Passcode required
pt: Código de acesso necessário

en: Passphrase
pt: Frase secreta

en: Password
pt: Senha

en: Password Hint
pt: Sugestão de palavra-passe

en: Password Optional for Signup
pt: Senha opcional para registro

en: Password Protected
pt: Protegido por senha

en: Password Protected Featured Image
pt: Imagem em destaque protegida por senha

en: Password access granted for
pt: Acesso à palavra-passe concedida para

en: Password has been set
pt: A senha foi definida

en: Password hint:
pt: Sugestão de palavra-passe:

en: Password reset request at %s
pt: Solicitação de redefinição de senha em %s

en: Password updated
pt: Palavra-passe actualizada

en: Password/Access Code
pt: Senha/código de acesso

en: Passwords do not match
pt: As passwords não são idênticas

en: Past Exports
pt: Exportações anteriores

en: Pavia
pt: Pávia

en: Pay
pt: Pagar

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
pt: Pay Later (EUA, Reino Unido), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (França), Später Bezahlen (Alemanha)

en: Pay with Mollie
pt: Pagar com a Mollie

en: Pay with credit card
pt: Pagar com cartão de crédito

en: Pay with credit card or your PayPal account
pt: Pagar com cartão de crédito ou com a sua conta PayPal

en: PayPal Credit (US, UK)
pt: Crédito PayPal (EUA, Reino Unido)

en: PayPal failed to refund
pt: O PayPal não conseguiu reembolsar

en: PayPal payment has been cancelled
pt: O pagamento do PayPal foi cancelado

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment Method
pt: Método de pagamento

en: Payment Source
pt: Fonte de pagamento

en: Payment processed by %s
pt: Pagamento processado por %s

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Payments handled offline (like check or cash)
pt: Pagamentos efectuados fora de linha (como cheque ou dinheiro)

en: Peloponnese
pt: Peloponeso

en: Pemba North
pt: Pemba Norte

en: Pemba South
pt: Pemba Sul

en: Pending
pt: Pendente

en: Per Page
pt: Por página

en: Per line item in cart
pt: Por item no carrinho

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Percentage of total order
pt: Porcentagem do pedido total

en: Percentage off order
pt: Percentagem de desconto na encomenda

en: Percentage off product(s)
pt: Percentagem de desconto no(s) produto(s)

en: Perugia
pt: Perúgia

en: Peruvian Sol
pt: Sol peruano

en: Philippine Pesos
pt: Philippine Pesos (₱)

en: Philippines
pt: Philipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Photo gallery %1$s by %2$s
pt: Galeria de fotos %1$s por %2$s

en: Pickup
pt: Recolha

en: Pickup up your order items
pt: Recolha dos artigos da sua encomenda

en: Pill
pt: Comprimido

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Plateau
pt: Planalto

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
pt: Clique no botão abaixo para definir uma nova palavra-passe. Se não fez este pedido, pode ignorar e apagar esta mensagem de correio eletrónico

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
pt: Introduza a sua chave de licença para ativar os seus complementos

en: Please register on [site_name]
pt: Registar-se em [nome_do_sítio]

en: Please select a page
pt: Por favor selecione uma página

en: Poland
pt: Polónia

en: Polish Zloty
pt: Zloty Polaco

en: Port Said
pt: Porto Said

en: Portraits
pt: Retratos

en: Position
pt: Posição

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Postal code
pt: Código Postal

en: Postcode
pt: Código Postal

en: Potosí
pt: Potosíbolivia. kgm

en: Pounds Sterling
pt: Pounds Sterling (£)

en: Prahova
pt: Prahovaromania. kgm

en: Prato
pt: Pratos

en: Prefecture
pt: Freguesia

en: Previous
pt: Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price Level
pt: Nível de preços

en: Price Levels
pt: Níveis de preços

en: Price Type
pt: Tipo de Preço

en: Price display suffix
pt: Exibir sufixo de Preço

en: Price level (%s) does not exist
pt: O nível de preço (%s) não existe

en: Prices entered with tax
pt: Preços introduzidos com taxas

en: Prince Edward Island
pt: Ilha Príncipe Edward

en: Print
pt: Imprimir

en: Print Release file
pt: Ficheiro de impressão

en: Prints
pt: Impressões digitais

en: Private
pt: Privado

en: Private (only specified users)
pt: Privado (apenas utilizadores especificados)

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: Process Queue
pt: Fila de Processamento

en: Processing
pt: A processar

en: Product
pt: Produto

en: Product Categories
pt: Categorias de Produtos

en: Product Category
pt: Categoria de Produto

en: Product Info
pt: Informação do Produto

en: Product Option
pt: Opção de produto

en: Product Options
pt: Opções do produto

en: Product Pricing
pt: Preços dos produtos

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
pt: As opções do produto permitem-lhe adicionar personalizações a este produto, tais como tipo de papel, molduras, edição de imagens, etc

en: Product(s)
pt: Produto(s)

en: Products
pt: Produtos

en: Products in package
pt: Produtos na embalagem

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile updated
pt: Perfil atualizado

en: Profit
pt: Lucro (sem IVA)

en: Profits
pt: Lucros

en: Proofing Only
pt: Apenas prova

en: Provide email address
pt: Fornecer o endereço de correio eletrónico

en: Provided Emails
pt: Emails fornecidos

en: Province
pt: Província

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Punjab
pt: Penjabe

en: Purchase options
pt: Opções de compra

en: Purchases
pt: Compras

en: Qatar
pt: Catar

en: Qatari Riyal
pt: Riyal do Qatar

en: Qty
pt: Qtd

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
pt: Qualidade com que as imagens geradas são guardadas: de 1 a 100. Quanto maior for a qualidade, maior será o tamanho do ficheiro. Se for deixado em branco, a predefinição é 82.

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Quantity Discount
pt: Quantia de desconto

en: Queue processed!
pt: Fila de espera processada!

en: Quintana Roo
pt: Quintana roo

en: Rangpur
pt: Cravo

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
pt: O Rank Math SEO está a bloquear URLs de anexos, desactive a definição "Redirecionar anexos"

en: Ready for pickup
pt: Pronto para recolha

en: Real Estate
pt: Imobiliária

en: Reason for refund
pt: Razões para reembolso:

en: Receipt for %s from %s
pt: Recebimento para %s de %s

en: Recent Improvements
pt: Melhorias recentes

en: Recent Orders
pt: Pedidos Recentes

en: Recipient(s)
pt: Destinatário(s)

en: Recipients
pt: Beneficiários

en: Recommend image size larger than %s
pt: Recomendar um tamanho de imagem superior a %s

en: Rectangle
pt: Retangular

en: Red Sea
pt: Mar Vermelho

en: Refresh connection
pt: Atualizar a ligação

en: Refresh data
pt: Atualizar dados

en: Refresh license
pt: Atualizar licença

en: Refresh lists
pt: Atualizar listas

en: Refresh locations
pt: Atualizar locais

en: Refund amount is higher than allowed
pt: O montante do reembolso é superior ao permitido

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
pt: O montante do reembolso é superior ao permitido (Total permitido: %1$s, Reembolso solicitado: %2$s)

en: Refund could not be processed
pt: Não foi possível processar o reembolso

en: Refund has been processed for %s
pt: O reembolso foi processado para %s

en: Refund on %s has been processed for %s
pt: O reembolso de %s foi processado para %s

en: Refund payment in Authorize.net
pt: Reembolso de pagamento no Authorize.net

en: Refund payment in Mollie
pt: Pagamento do reembolso em Mollie

en: Refund payment in PayPal
pt: Pagamento de reembolso no PayPal

en: Refund payment in Square
pt: Pagamento de reembolso no Square

en: Refunded
pt: Reembolsado

en: Refunds
pt: Reembolsos

en: Regenerate Images
pt: Regenerar imagens

en: Regenerating images
pt: Regenerar imagens

en: Regenerating images for "%s"
pt: Regenerar imagens para "%s"

en: Reggio Calabria
pt: Região da Calábria

en: Reggio Emilia
pt: Região da Emília

en: Region
pt: Região

en: Registered and logged in
pt: Registrado e conectado

en: Registration Dates
pt: Datas de inscrição

en: Región Metropolitana de Santiago
pt: Região Metropolitana de Santiago

en: Remove
pt: Remover

en: Remove featured image
pt: Remover imagem de destaque

en: Remove file
pt: Remover ficheiro

en: Remove image
pt: Remover imagem

en: Remove images
pt: Remover imagens

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
pt: Remover o cabeçalho/rodapé do sítio e permitir que o utilizador se concentre apenas na experiência de checkout

en: Repeat
pt: Repetir

en: Reports
pt: Relatórios

en: Republic of Ireland
pt: República da Irlanda

en: Require account to see products
pt: Exigir uma conta para ver os produtos

en: Require email for free download
pt: Requerer correio eletrónico para transferência gratuita

en: Require print release approval
pt: Exigir aprovação de liberação de impressão

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
pt: Exigir que o usuário leia as informações de liberação de impressão antes de ter permissão para fazer o download

en: Required
pt: Obrigatório

en: Required Other Fields
pt: Obrigatório Outros campos

en: Required Products
pt: Produtos necessários

en: Resend order email to customer
pt: Reenviar a mensagem de correio eletrónico da encomenda ao cliente

en: Reset Password
pt: Reposição da palavra-passe

en: Restrictions
pt: Restrições

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Return to %s
pt: Voltar a %s

en: Return to gallery
pt: Regressar à galeria

en: Return to gallery "%s"
pt: Voltar à galeria "%s"

en: Return to products
pt: Voltar aos produtos

en: Return to tools
pt: Retornar às ferramentas

en: Reunion
pt: Reunião

en: Review galleries to be created
pt: Rever as galerias a criar

en: Rezina
pt: REZINA

en: Rhineland-Palatinate
pt: Renânia-Palatinado

en: Right
pt: Direita

en: Right space
pt: Espaço direito

en: River Gee
pt: Rio Gee

en: Rivers
pt: Rios

en: Roi Et
pt: ROI et

en: Romania
pt: Roménia

en: Romanian Leu
pt: Leu Romeno

en: Roscommon
pt: Roscommonrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Rubanda
pt: Rubanda Rubanda

en: Rukiga
pt: Rukiga Rukiga

en: Rukungiri
pt: Rukungiri Rukungiri

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
pt: Execute o processo de instalação inicial que define as páginas, as configurações e as permissões padrão. Isso não redefinirá suas configurações, mas adicionará itens que podem estar faltando.

en: Russia
pt: Rússia

en: Russian Ruble
pt: Rublo russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Río Negro
pt: Rio Negro

en: Río San Juan
pt: Rio San Juan

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Saarland
pt: Sarre

en: Sabah
pt: Sabá

en: Saint Andrew
pt: Santo André

en: Saint Ann
pt: Santa Ana

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Catherine
pt: Santa Catarina

en: Saint Elizabeth
pt: Santa Isabel

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint James
pt: São Tiago

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt: Ilha de São Martinho (República Francesa)

en: Saint Mary
pt: Santa Maria

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Saint Thomas
pt: São Tomé

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Same as shipping address
pt: O mesmo que o endereço de envio

en: San Andrés & Providencia
pt: San Andrés e Providencia

en: San José
pt: São José

en: San José de Ocoa
pt: São José de Ocoa

en: San Marcos
pt: São Marcos

en: San Miguel
pt: São Miguel

en: San Pedro
pt: São Pedro

en: San Salvador
pt: São Salvador

en: San Vicente
pt: São Vicente

en: Sandbox Access Token
pt: Token de acesso à caixa de areia

en: Sandbox Application ID
pt: ID da aplicação da área restrita

en: Sandbox Client ID
pt: ID do cliente da área restrita

en: Sandbox Location
pt: Localização da caixa de areia

en: Sandbox Settings
pt: Definições da caixa de areia

en: Sandbox details can be created at: %s
pt: Os detalhes da caixa de areia podem ser criados em: %s

en: Santa Fe
pt: Santa Fé

en: Santo Domingo
pt: Santo Domingo City in Doubs France

en: Satu Mare
pt: Satu Mareromania. kgm

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Savannah
pt: Savana

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Save credits
pt: Guardar créditos

en: Save notes
pt: Guardar notas

en: Saving image order...
pt: Guardar a ordem das imagens...

en: Saxony
pt: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
pt: Sachsen-Anhalt

en: School
pt: Escola

en: Search %s
pt: Procurar %s

en: Search Automated Emails
pt: Pesquisar e-mails automatizados

en: Search Customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search Discounts
pt: Procurar descontos

en: Search Email Log
pt: Pesquisar registros de e-mail

en: Search Galleries
pt: Pesquisar galerias

en: Search Order Status
pt: Estado do pedido de pesquisa

en: Search Orders
pt: Ordens de pesquisa

en: Search Price Levels
pt: Pesquisar níveis de preços

en: Search Product Categories
pt: Pesquisar categorias de produtos

en: Search Product Options
pt: Procurar opções de produtos

en: Search Products
pt: Procurar Produtos

en: Search for "%s" in %s: %s results
pt: Pesquisar por "%s" em %s: %s resultados

en: Search galleries
pt: Pesquisar galerias

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: See all prices
pt: Ver todos os preços

en: See details
pt: Ver detalhes

en: See differences in layout options
pt: Veja as diferenças nas opções de layout

en: See email log
pt: Ver registro de e-mail

en: See gallery help articles
pt: Ver artigos de ajuda da galeria

en: See options
pt: Ver opções

en: See product help articles
pt: Ver artigos de ajuda sobre produtos

en: See the full Changelog
pt: Ver o registo de alterações completo

en: See upgrade options
pt: Ver opções de atualização

en: Segovia
pt: Segóvia

en: Select All
pt: Seleccionar tudo

en: Select Files from Computer
pt: Selecionar ficheiros do computador

en: Select Image(s)
pt: Selecionar imagem(ns)

en: Select Images
pt: Selecione Imagens

en: Select a page to show print release content
pt: Selecione uma página para mostrar o conteúdo da liberação de impressão

en: Select all images
pt: Selecionar todas as imagens

en: Select country
pt: Selecionar País

en: Select file
pt: Selecionar arquivo

en: Select folder
pt: Selecionar pasta

en: Select image to upload
pt: Selecionar uma imagem para fazer upload

en: Select images for %s
pt: Selecionar imagens para %s

en: Select no images
pt: Não selecionar imagens

en: Select one of many
pt: Selecionar um de muitos

en: Select photos
pt: Selecionar fotografias

en: Select shipping method
pt: Selecionar o método de envio

en: Select state
pt: Selecionar estado

en: Select the list for subscribers to be placed
pt: Selecionar a lista de assinantes a colocar

en: Select user attributes to determine who should receive this email
pt: Selecionar atributos de utilizador para determinar quem deve receber esta mensagem de correio eletrónico

en: Send Date
pt: Data de Envio

en: Send Email
pt: Enviar Email

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
pt: Enviar mensagem para o(s) e-mail(s) a partir do ficheiro CSV para cada galeria respectiva. Usa o modelo de <a href="%s" target="_blank">Mensagem de convite da galeria</a>.

en: Send to Light Blue
pt: Enviar para azul claro

en: Sent on
pt: Enviado

en: Sent to
pt: Enviar para

en: Separate categories with commas
pt: Separar categories com vírgulas

en: Separate options with commas
pt: Separar as opções por vírgulas

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Serere
pt: Serere Serere

en: Sessions cleared
pt: Sessões apuradas

en: Set featured image image
pt: Definir imagem da imagem em destaque

en: Set product option price failed
pt: Falha na definição do preço da opção de produto

en: Set product option price failed - no gallery found
pt: Falha ao definir o preço da opção de produto - não foi encontrada nenhuma galeria

en: Set product option price failed - no product found
pt: Falha ao definir o preço da opção de produto - nenhum produto encontrado

en: Set your password
pt: Defina sua senha

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
pt: As definições neste ficheiro substituirão as definições predefinidas da Source Gallery selecionada acima. <a href="%s" target="_blank">Verifique o ficheiro de modelo</a> para se certificar de que o seu corresponde.

en: Setup Guide
pt: Guia de configuração

en: Sevastopol
pt: Sebastopol

en: Sevilla
pt: Sevilha

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Seychelles Rupee
pt: Rúpia das Seicheles

en: Shanghai / 上海
pt: Xangai / 上海

en: Share
pt: Partilhar

en: Share Favorites
pt: Partilhar favoritos

en: Share Your Favorites
pt: Partilhe os seus favoritos

en: Share your favorites
pt: Partilhe os seus favoritos

en: Shared %s
pt: Partilhado %s

en: Sheema
pt: Sheema Sheema

en: Ship
pt: Navio

en: Shipped/Completed
pt: Enviado/Concluído

en: Shipping
pt: Envio

en: Shipping Address
pt: Endereço de Envio

en: Shipping Address 1
pt: Morada para envio 1

en: Shipping Address 2
pt: Morada para envio 2

en: Shipping City
pt: Cidade de Envio

en: Shipping Cost
pt: Custo de envio

en: Shipping Country
pt: País de Envio

en: Shipping First Name
pt: Primeiro Nome de Envio

en: Shipping Last Name
pt: Último Nome de Envio

en: Shipping Method
pt: Método de Envio:

en: Shipping State
pt: Distrito de Envio

en: Shipping Zip
pt: Código postal de envio

en: Shipping or delivery
pt: Expedição ou entrega

en: Shipping via %s
pt: Envio por %s

en: Should comments require approval before being shown
pt: Os comentários devem ser aprovados antes de serem apresentados

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
pt: As imagens devem ser cortadas com as dimensões exactas da largura/altura da miniatura

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Image Data
pt: Mostrar dados da imagem

en: Show images in Media Library
pt: Mostrar imagens na biblioteca multimédia

en: Show product details failed - no image found
pt: Falha ao mostrar detalhes do produto - nenhuma imagem encontrada

en: Show product details failed - no product found
pt: Falha ao mostrar detalhes do produto - nenhum produto encontrado

en: Show product options failed
pt: Falha ao mostrar opções de produtos

en: Show selected
pt: Mostrar selecionado

en: Showing %1$s of %2$s images
pt: A mostrar %1$s de %2$s imagens

en: Shown after every Sunshine associated page
pt: Apresentado após cada página associada ao Sunshine

en: Shown before every Sunshine associated page
pt: Apresentado antes de cada página associada ao Sunshine

en: Sibling galleries of the current gallery
pt: Galerias irmãs da galeria atual

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sign Up
pt: Registar

en: Signature
pt: Assinatura

en: Signup
pt: Registo

en: Signup (Admin)
pt: Registro (Admin)

en: Signup notification with customer information
pt: Notificação de registro com informações do cliente

en: Sikkim
pt: Siquim

en: Silver
pt: Prateado

en: Singapore
pt: Singapura

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Single checkbox (Yes/No)
pt: Caixa de verificação única (Sim/Não)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt: Sistan e Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Sofia
pt: Sófia

en: Sofia District
pt: Distrito de Sófia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
pt: Por vezes, ao eliminar galerias, as imagens associadas não são totalmente eliminadas. Esta ferramenta irá remover essas imagens órfãs para ajudar a reduzir o armazenamento de ficheiros.

en: Sonsonate
pt: Sonsonato

en: Soria
pt: Sória

en: Soroti
pt: Soroti Soroti

en: Sorry, invalid search
pt: Desculpe, pesquisa inválida

en: Sorry, no galleries have been setup yet
pt: Lamentamos, mas ainda não foram criadas galerias

en: Sorry, no gallery with that ID
pt: Lamento, mas não há galeria com esse ID

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
pt: Lamento, mas ainda não foram adicionadas imagens a esta galeria

en: Sorry, no images matched your search
pt: Desculpe, nenhuma imagem corresponde à sua pesquisa

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
pt: Desculpe, a imagem não pôde ser apagada por algum motivo

en: Sorry, the image could not be set as featured
pt: Lamentamos, mas não foi possível definir a imagem como destaque

en: Sorry, there was an error with your request
pt: Desculpe, houve um erro no seu pedido

en: Sorry, you are not allowed to view this image
pt: Desculpe, não tem permissão para ver esta imagem

en: Sorry, you do not have permission to download
pt: Desculpe, não tem permissão para descarregar

en: Sorry, you do not have permission to view this page
pt: Desculpe, não tem permissão para ver esta página

en: Source Email
pt: E-mail de origem

en: Source Folder
pt: Pasta de origem

en: Source Gallery
pt: Galeria de fontes

en: Sources
pt: Fontes

en: South Aegean
pt: Egeu do Sul

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South African rand
pt: Rand sul-africano

en: South Australia
pt: Austrália do Sul

en: South Cotabato
pt: Cotabato Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pt: Sul Khorasan (خراسان جنوبی)

en: South Korea
pt: Coréia do Sul

en: South Korean Won
pt: Won Sul Coreano

en: South Sinai
pt: Sinai do Sul

en: Southern
pt: Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sports
pt: Esportes

en: Square
pt: Quadrado

en: Square could not be connected
pt: Não foi possível ligar o quadrado

en: Square has successfully been connected
pt: O Square foi ligado com sucesso

en: Square has successfully been disconnected
pt: O Square foi desligado com sucesso

en: Square token successfully refreshed
pt: Token quadrado atualizado com sucesso

en: Start Date
pt: Data de Início

en: State
pt: Estado

en: State / Province
pt: Estado / Província

en: State / Zone
pt: UF

en: State/Province
pt: Estado

en: Statement Descriptor
pt: Descritor de Instrução

en: Status
pt: Estado

en: Status change from %1$s to %2$s
pt: Mudança de estado de %1$s para %2$s

en: Status set to %s
pt: Estado definido para %s

en: Store
pt: Loja

en: Store is not available for this gallery
pt: A loja não está disponível para esta galeria

en: Stripe Connection (Live)
pt: Ligação às riscas (ao vivo)

en: Stripe Connection (Test)
pt: Ligação da banda (teste)

en: Stripe could not be connected
pt: Não foi possível ligar o Stripe

en: Stripe has successfully been connected
pt: O Stripe foi ligado com sucesso

en: Stripe has successfully been disconnected
pt: O Stripe foi desligado com sucesso

en: Sub galleries of the current gallery
pt: Sub-galerias da galeria atual

en: Subject
pt: Assunto

en: Submit
pt: Enviar

en: Submit Comment
pt: Submeter comentário

en: Submit Order & Pay %s
pt: Enviar encomenda e pagar %s

en: Submit Order for Free
pt: Enviar encomenda gratuitamente

en: Submit Support Ticket
pt: Enviar ticket de suporte

en: Submit order
pt: Enviar pedido

en: Subscribe Method
pt: Método de subscrição

en: Subscribe to email newsletter
pt: Subscrever a newsletter por correio eletrónico

en: Suburb
pt: Subúrbio

en: Sudan
pt: Sudão

en: Summary
pt: Resumo

en: Sunshine Account
pt: Conta Sunshine

en: Sunshine Cart
pt: Carrinho de bebé

en: Sunshine Checkout
pt: Checkout Sunshine

en: Sunshine Favorites
pt: Favoritos do sol

en: Sunshine Gallery Password Box
pt: Caixa de Palavra-passe da Sunshine Gallery

en: Sunshine Main Menu
pt: Menu principal Sunshine

en: Sunshine Main Page
pt: Página principal da Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
pt: Disponibilidade de memória do carrinho de fotos Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Order
pt: Pedido do carrinho de fotos Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
pt: Limite de memória recomendado para o Sunshine Photo Cart

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
pt: Resumo das vendas do carrinho de fotografias Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Setup
pt: Configuração do carrinho de fotografias Sunshine

en: Sunshine Search
pt: Pesquisa de luz solar

en: Sunshine Terms & Conditions
pt: Termos e condições da Sunshine

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
pt: A Sunshine contribuiu com %s para o reembolso das taxas de processamento

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
pt: O Sunshine encontrou %s pastas órfãs de imagens.

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
pt: O processo de instalação do Sunshine foi ignorado. <a href="%s">Conclua o processo de instalação.</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
pt: O registo de luz solar está ativado. <a href="%s">Desativar quando já não estiver a ser utilizado.</a>

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
pt: O Sunshine só precisa de gerar dois tamanhos de imagem para cada um: miniatura e grande. Alguns sítios, devido ao seu tema ou plugins, geram muitos tamanhos de imagem. Esta ferramenta limpa-os.

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
pt: O Sunshine armazena informações sobre os carrinhos dos utilizadores em sessões que são guardadas na base de dados. Se a sua base de dados for demasiado grande, pode limpar todos os dados da sessão aqui.

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
pt: O Sunshine tenta integrar-se no seu tema sem problemas. Se estiver a ter problemas de layout estranhos, experimente este método alternativo, se estiver a integrar-se.

en: Surigao del Sur
pt: Surigao do Sul

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazinlandia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish Krona
pt: Krona Sueca

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Tabs
pt: Abas

en: Taiwan New Dollars
pt: Taiwan New Dollars (NT$)

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tana River
pt: Rio Tana

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Tarija
pt: Tarijabosnia- herzegovina. kgm

en: Tasmania
pt: Tasmânia

en: Tax
pt: Taxa

en: Tax Collected
pt: Imposto cobrado

en: Tax Rate
pt: Taxa de Imposto

en: Tax Rates
pt: Taxas de impostos

en: Taxable
pt: Tributável

en: Taxes
pt: Taxas

en: Tehran (تهران)
pt: Teerão (تهران)

en: Teleorman
pt: Teleormanromania. kgm

en: Template Tags
pt: Etiquetas de modelos

en: Template when inviting user to register on your site
pt: Modelo para convidar o utilizador a registar-se no seu sítio

en: Teramo
pt: Téramo

en: Terms & Conditions
pt: Termos e condições

en: Terni
pt: TERNI

en: Test
pt: Testar

en: Test Login ID
pt: ID de início de sessão de teste

en: Test Order
pt: Ordem de teste

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
pt: Encomenda de teste: Esta não é uma encomenda real e nada será processado

en: Test Transaction Key
pt: Chave de transação de teste

en: Text color
pt: Cor básica do texto

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you for downloading!
pt: Obrigado por descarregar!

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
pt: Obrigado por utilizar o <a href="%1$s" target="_blank">Carrinho de Fotografias Sunshine</a>! Por favor, <a href="%2$s" target="_blank">avalie-nos</a> no <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
pt: O código que os clientes introduzem na caixa para receber o desconto

en: The following is required before your download begins:
pt: É necessário o seguinte antes de iniciar a transferência:

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
pt: É necessário selecionar as seguintes páginas para que o Sunshine saiba onde se encontram. Estas páginas devem ter sido criadas aquando da instalação, caso contrário, terá de as criar.

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
pt: A galeria %1$s expirou em %2$s e já não está acessível

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
pt: A galeria a que tentou aceder é privada e requer que inicie sessão primeiro

en: The images in your order are being processed and/or printed
pt: As imagens da sua encomenda estão a ser processadas e/ou impressas

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
pt: O número máximo de qualquer artigo a que pode ser aplicado

en: The selected file could not be copied to %s.
pt: O ficheiro selecionado não pôde ser copiado para %s.

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
pt: As definições desta galeria serão utilizadas para todas as galerias geradas, exceto se forem explicitamente substituídas no ficheiro de dados CSV

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
pt: O slug para os estados das encomendas principais não é editável, uma vez que poderia quebrar a funcionalidade do Sunshine

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
pt: Pode haver casos em que não seja necessário um endereço no checkout, esta opção obriga a um campo de endereço mesmo nessas situações

en: There is a new version of %1$s available.
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s.

en: There was an error processing your payment (%s)
pt: Ocorreu um erro ao processar o seu pagamento (%s)

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
pt: Estes produtos têm de estar no carrinho de compras antes de poderem ser aplicados quaisquer descontos

en: Thessaly
pt: Tessália

en: This appears to be an invalid license key
pt: Parece tratar-se de uma chave de licença inválida

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
pt: Estes dados podem ajudar a fornecer informações úteis ao Sunshine Photo Cart e a orientar novas funcionalidades e estratégias de crescimento. A sua participação é extremamente apreciada!

en: This gallery expires on %s
pt: Esta galeria expira em %s

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
pt: Esta galeria expira em <strong>%s</strong>

en: This is a general template for automated emails
pt: Este é um modelo geral para e-mails automatizados

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
pt: Esta informação é apenas para uso interno e não é visível para o seu cliente

en: This product does not need any images selected
pt: Este produto não precisa de nenhuma imagem selecionada

en: This product is for the entire gallery download option
pt: Este produto é para a opção de transferência da galeria completa

en: This shows after a price
pt: Isto mostra depois de um preço

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
pt: Este pagamento será processado como um pagamento de teste e não será trocado dinheiro real

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
pt: Isto irá remover todos os aspectos das capacidades de compra em todo o site, deixando apenas a visualização de imagens e a adição aos favoritos

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
pt: Isto irá remover a pasta e as imagens adicionadas via FTP, se esta foi utilizada para criar a galeria

en: Thousands separator
pt: Separador dos milhares

en: Thumbnail Crop
pt: Cortar miniaturas

en: Thumbnail Size
pt: Tamanho da Miniatura

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Thuringia
pt: Turíngia

en: Tibet / 西藏
pt: Tibete / 西藏

en: Tierra del Fuego
pt: Terra do fogo

en: Time
pt: Tempo

en: Time for each slide
pt: Tempo para cada diapositivo

en: Timeline
pt: Cronologia

en: Title
pt: Título

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
pt: Título (as imagens DEVEM ter o campo EXIF "Título")

en: Title (Optional):
pt: Título (facultativo):

en: To
pt: Para

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
pt: Para ativar as actualizações, introduza a sua chave de licença na página <a href="%1$s">Licenças</a>. Pode obter a sua chave de licença a partir da <a href="%2$s" target="_blank">sua conta em SunshinePhotoCart.com</a>.

en: Tokyo
pt: Tóquio

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top Left
pt: Topo à esquerda

en: Top Right
pt: Topo à direita

en: Torino
pt: Turim

en: Total Profit
pt: Lucro total

en: Total Received
pt: Total recebido

en: Total Unpaid Orders
pt: Total de encomendas não pagas

en: Total gallery views
pt: Total de visualizações da galeria

en: Total max uses
pt: Total de utilizações máximas

en: Town / City / Post Office
pt: Localidade / Cidade / Estação de Correios

en: Town / District
pt: Cidade / Distrito

en: Town / Village
pt: Cidade / Aldeia

en: Trabzon
pt: Trebizonda

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Transaction Type
pt: Tipo de Transação

en: Transaction fees
pt: Taxas de transação

en: Trapani
pt: Trápani

en: Trash
pt: Lixo

en: Trigger
pt: Desencadear

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

en: Turkmenistan
pt: Turcemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Type
pt: Tipo

en: Types of Photography
pt: Tipos de fotografia

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: URLs
pt: Ativar Nested URLs

en: US Armed Forces
pt: Forças Armadas dos EUA

en: US Dollars
pt: Dólares Americanos

en: US Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos EUA

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ucayali
pt: Rio Ucayali

en: Udine
pt: Údine

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian Hryvnia
pt: Hryvnia Ucraniano

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates Dirham
pt: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Unknown error occured
pt: Ocorreu um erro desconhecido

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
pt: Desbloqueie mais funcionalidades de nível profissional para o Sunshine Photo Cart actualizando

en: Unsupported currency
pt: Moeda sem suporte

en: Unused Image Sizes
pt: Tamanhos de imagem não utilizados

en: Update
pt: Atualizar

en: Update Cart
pt: Atualizar carrinho

en: Update Order Status
pt: Atualizar status do pedido

en: Update Price Level
pt: Atualizar o nível de preços

en: Update Product Category
pt: Atualização Categoria de Curso

en: Update Product Option
pt: Atualizar opção de produto

en: Update Report Data
pt: Atualizar dados do relatório

en: Update from folder
pt: Atualização a partir da pasta

en: Update now.
pt: Actualizar agora

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Upgrade to %s
pt: Atualizar para %s

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
pt: Atualizar para eliminar esta taxa em transacções futuras

en: Upload Image
pt: Carregar Imagem

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
pt: Carregue uma imagem em miniatura personalizada para ser usada quando uma galeria estiver protegida por senha

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
pt: Carregue uma imagem em miniatura personalizada para ser usada quando nenhuma imagem em destaque específica for definida

en: Upload a file
pt: Carregar ficheiro CSV

en: Upload an image
pt: Carregar Imagem

en: Upload new file
pt: Upload novo arquivo

en: Upload new image
pt: Carregar nova imagem

en: Uploaded to this gallery
pt: Transferido para esta galeria

en: Upper East
pt: Alto Oriente

en: Upper West
pt: Alto Oeste

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Use a different billing address
pt: Use um endereço de faturação diferente

en: Use as featured image
pt: Usar como imagem de destaque

en: Use default location
pt: Utilizar a localização predefinida

en: Use image
pt: Usar Imagem

en: Use my credits (%s available)
pt: Utilizar os meus créditos (%s disponível)

en: Use this image
pt: Use Imagem alternativa

en: User account already exists with that email address
pt: Já existe uma conta de utilizador com esse endereço de correio eletrónico

en: User has favorites
pt: O usuário tem favoritos

en: User has items in cart
pt: O usuário tem itens no carrinho

en: User has no favorites
pt: O usuário não tem favoritos

en: User has no items in cart
pt: O usuário não tem itens no carrinho

en: User has no orders
pt: O utilizador não tem encomendas

en: User has not ordered item from gallery
pt: O utilizador não encomendou nenhum artigo da galeria

en: User has ordered
pt: O utilizador encomendou

en: User will get to select up to this many images
pt: O utilizador poderá selecionar até este número de imagens

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
pt: Os utilizadores não poderão comprar quaisquer produtos para esta galeria

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: VAT Label
pt: Etiqueta IVA

en: VAT Number
pt: NIF

en: Valencia
pt: Valência

en: Valle
pt: Vale

en: Valle del Cauca
pt: Vale do Cauca

en: Van
pt: Carrinha

en: Vatican
pt: Vaticano

en: Venezia
pt: Veneza

en: Venezuelan bol&iacute;var
pt: Bolívar venezuelano

en: Venmo button will appear when available to the customer
pt: O botão Venmo aparecerá quando estiver disponível para o cliente

en: Vientiane Province
pt: Província de Vientiane

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Vietnamese Dong
pt: Dong Vietnamita

en: View All Reports
pt: Ver todos os relatórios

en: View Automated Emails
pt: Ver os e-mails automatizados

en: View Customer
pt: Ver cliente

en: View Discounts
pt: Ver descontos

en: View Email Log
pt: Ver Log de E-mail

en: View Gallery
pt: Ver Galeria

en: View Invoice
pt: Ver Fatura

en: View Order
pt: Ver Pedido

en: View Orders
pt: Ver Encomendas

en: View Products
pt: Ver produtos

en: View Sunshine Galleries
pt: Ver Galerias Sunshine

en: View all favorites
pt: Ver todos os favoritos

en: View cart
pt: Ver carrinho

en: View gallery
pt: Ver galeria

en: View invoice
pt: Ver fatura

en: View log
pt: Ver registo

en: View order
pt: Ver encomenda

en: View order details
pt: Ver detalhes da encomenda

en: View ordered products
pt: Ver produtos encomendados

en: View page
pt: Ver página

en: Viewed gallery %s
pt: Galeria visualizada %s

en: Viewed image %s
pt: Imagem visualizada %s

en: Views
pt: Visualizações

en: Visibility (Optional):
pt: Visibilidade (opcional):

en: Visit store
pt: Visitar a loja

en: Vrancea
pt: Vrancearomania. kgm

en: Wake Island
pt: Ilha Wake

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Watch training video
pt: Ver vídeo de formação

en: Watermark
pt: Marca de água

en: Watermark Image
pt: Imagem de marca de água

en: Watermark Thumbnails
pt: Miniaturas de marcas de água

en: We have received your order and payment
pt: Recebemos a sua encomenda e o pagamento

en: We have received your order but payment is still pending
pt: Recebemos a sua encomenda, mas o pagamento ainda está pendente

en: Wedding
pt: Casamento

en: Week
pt: Semana

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
pt: Envio semanal de correio eletrónico com um resumo das vendas e estatísticas do Sunshine

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
pt: Bem-vindo ao Carrinho de Fotografias Sunshine %s

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt: Oeste Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: West Coast
pt: West Coast Labs

en: West Greece
pt: Grécia Ocidental

en: West Macedonia
pt: Macedónia Ocidental

en: West Panamá
pt: Oeste do Panamá

en: West Pokot
pt: Pokot Ocidental

en: Western
pt: Ocidental

en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

en: Western Cape
pt: Cabo Ocidental

en: Western North
pt: Norte Ocidental

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: Westmeath
pt: Condado de Westmeath

en: What description shown to customer at checkout
pt: Qual é a descrição mostrada ao cliente no checkout

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
pt: Qual a percentagem do nível de preços selecionado para criar preços para este novo nível de preços. Para criar preços mais altos, introduza um valor superior a 100. Para criar preços mais baixos, introduza um valor inferior a 100.

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
pt: O que deve ser utilizado para o seu tema geral ao visualizar as páginas do Sunshine

en: What shows on your customer credit card statement
pt: O que aparece no extrato do cartão de crédito do cliente

en: What to show below image thumbnails
pt: O que mostrar por baixo das miniaturas de imagens

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
pt: Quando uma galeria é permanentemente eliminada, remova todos os anexos e ficheiros de imagem associados dos servidores

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
pt: Quando as mensagens de correio eletrónico são enviadas aos clientes, de que endereço de correio eletrónico devem provir

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
pt: Quando as mensagens de correio eletrónico são enviadas aos clientes, de que nome devem ser provenientes

en: When to subscribe
pt: Quando subscrever

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
pt: Quando os usuários fazem um download por meio de crédito, quais produtos devem ser incluídos. Se nenhum for selecionado, serão fornecidas imagens em tamanho real.

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
pt: Quando é que esta galeria expira e deixa de estar acessível?

en: Which address is used to determine if tax is calculated
pt: Que endereço é utilizado para determinar se o imposto é calculado

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
pt: Os países que os utilizadores podem selecionar no checkout. Se estiver vazio, todos os países são permitidos.

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
pt: Em que países é que esta opção é apresentada. Deixar em branco para todos os países.

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
pt: De que fontes pode o utilizador selecionar imagens. Será restringido às galerias a que o utilizador tem acesso.

en: White
pt: Branco

en: Wicklow
pt: Wicklowrepublic_ of_ ireland. kgm

en: Will be shown on a white background
pt: Será apresentado sobre um fundo branco

en: Will include all child galleries as well
pt: Incluirá também todas as galerias de crianças

en: Write a Review
pt: Escreva uma Avaliação

en: Year
pt: Ano

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
pt: O Yoast SEO está a bloquear URLs de anexos, por favor active esta funcionalidade para que o Sunshine funcione corretamente

en: You are already logged in
pt: Já está com login feito

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
pt: Tem sessão iniciada como administrador e tem acesso a esta galeria sem palavra-passe

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
pt: Não tem uma licença ativa para %s, introduza e active a sua licença atual na <a href="%s">página Licenças</a>

en: You do not have any favorites yet
pt: Ainda não tem favoritos

en: You do not have any orders yet
pt: Ainda não tem encomendas

en: You do not have any orders yet :(
pt: Ainda não tem encomendas :(

en: You do not have any products setup yet
pt: Ainda não tem nenhum produto configurado

en: You do not have anything in your cart yet!
pt: Ainda não tem nada no seu carrinho!

en: You do not have permission to install plugin updates
pt: Não tem permissão para instalar actualizações de plugins

en: You do not have permission to view this gallery
pt: Não tem autorização para ver esta galeria

en: You have (%u) %s in cart already
pt: Já tem (%u) %s no carrinho

en: You have (%u) %s of this image already in cart
pt: Já tem (%u) %s desta imagem no carrinho

en: You have a special lifetime license that never expires!
pt: Tem uma licença especial vitalícia que nunca expira!

en: You have been invited to [gallery_name]
pt: Foi convidado para [nome_da_galeria]

en: You have been logged in
pt: Foi registado em

en: You have been logged out
pt: Foi registado

en: You have no galleries assigned to your user account
pt: Não tem galerias atribuídas à sua conta de utilizador

en: You have not set up any automated emails
pt: Você não configurou nenhum e-mail automatizado

en: You have not set up any discounts
pt: Não definiu quaisquer descontos

en: You have not set up any galleries
pt: Não definiu nenhuma galeria

en: You have not set up any products
pt: Não definiu nenhum produto

en: You have reached the maximum number of free downloads
pt: Atingiu o número máximo de descargas gratuitas

en: You must fill your package before checking out
pt: É necessário preencher a embalagem antes de efetuar o check-out

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
pt: Tem de ter pelo menos %s no seu carrinho antes de poder finalizar a compra

en: You must have proper permissions to view this gallery
pt: Você deve ter as permissões adequadas para visualizar esta galeria

en: You searched for "%s"
pt: Procurou por "%s"

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
pt: Necessitará de uma conta para se lembrar dos seus favoritos da próxima vez que os visitar

en: Your Address Line 1
pt: O seu endereço Linha 1

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
pt: Resumo semanal do seu carrinho de fotografias Sunshine

en: Your cart is empty
pt: Carrinho Vazio

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
pt: O seu limite atual de memória PHP é %sM. Se estiver a ter problemas de lentidão no carregamento de imagens ou de erros, recomenda-se que pergunte ao seu alojamento web se a sua memória disponível pode ser aumentada. Recomenda-se um mínimo de 256M, mas é melhor aumentar o máximo possível.

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
pt: Seu limite de memória atual do WordPress está definido como %sM, mas seu servidor da Web permite até %sM. Recomenda-se aumentar o limite de memória do WordPress para que corresponda ou exceda o limite de memória do PHP para obter desempenho e velocidade ideais e garantir que seus uploads e a aplicação de marcas d'água sejam feitos o mais rápido possível.

en: Your download should have started and may take some time to complete.
pt: A transferência deve ter começado e pode demorar algum tempo a ser concluída.

en: Your items have shipped (or are available for download)!
pt: Os seus artigos foram enviados (ou estão disponíveis para transferência)!

en: Your license is not active for this URL
pt: A sua licença não está ativa para este URL

en: Your license key expired on %s.
pt: A sua licença expirou em %s.

en: Your license key has been disabled
pt: A sua chave de licença foi desactivada

en: Your license key has reached its activation limit
pt: A sua chave de licença atingiu o limite de ativação

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
pt: Não foi possível ativar as suas licenças porque o seu servidor não conseguiu ligar-se ao SunshinePhotoCart.com: %s

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
pt: A sua mensagem contém etiquetas de modelo de galeria mas não foi selecionada nenhuma galeria

en: Your new account on %s
pt: Sua nova conta em %s

en: Your order is ready to be picked up
pt: A sua encomenda está pronta para ser levantada

en: Your order was cancelled
pt: A sua encomenda foi anulada

en: Your order was refunded
pt: A sua encomenda foi reembolsada

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
pt: O seu assunto contém etiquetas de modelo de galeria mas não foi selecionada nenhuma galeria

en: Yucatán
pt: Iucatã

en: Yukon Territory
pt: Território de Yukon

en: Yumbe
pt: Yumbe Yumbe

en: ZIP Code
pt: Código Postal

en: Zambezi
pt: Zambeze

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zanzibar North
pt: Zanzibar norte

en: Zanzibar South
pt: Zanzibar Sul

en: Zanzibar West
pt: Zanzibar Oeste

en: Zaragoza
pt: Saragoça

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Zip / Postal Code
pt: Código Postal

en: Zip / Postcode
pt: Código postal

en: Zip/Postal Code(s)
pt: Código(s) Postal(is)

en: Zipcode
pt: Código Postal

en: Zombo
pt: Zombo Zombo

en: Zürich
pt: Zurique

en: cURL support is required, but cannot be found.
pt: o suporte cURL é necessário, mas não pode ser encontrado.

[ctx: district]
en: Belgrade
pt: Belgrado

[ctx: district]
en: Central Banat
pt: Banat Central

[ctx: district]
en: Danube
pt: Danúbio

[ctx: district]
en: North Banat
pt: Norte de Banat

[ctx: district]
en: North Bačka
pt: Norte de Bačka

[ctx: district]
en: South Banat
pt: Banat do Sul

[ctx: district]
en: South Bačka
pt: Bačka do Sul

[ctx: district]
en: Vojvodina
pt: Voivodina

[ctx: district]
en: West Bačka
pt: Bačka Ocidental

en: images
pt: imagens

en: in seconds
pt: em segundos

en: includes %s tax
pt: inclui %s imposto

en: invoice-%s
pt: fatura-%s

en: or
pt: ou

en: or reply to this email
pt: ou responder a este correio eletrónico

en: session | sessions
pt[0]: sessao
pt[1]: sessões

en: to
pt: a

en: unlimited
pt: ilimitado
